يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - 14 Aug 2022
 
۵
۳۳
بزک کردن آمریکا در روزنامه اعتماد؛

«بازگشایی سفارت آمریکا»؛ رویای روزنامه اصلاح طلب!/ درسی که مقام آمریکایی به اصلاح طلبان داد

دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب: 355012
روزنامه اصلاح طلب اعتماد در ادامه سیاست آمریکاشیفتگی خود، باز هم ایالات متحده را بزک کرد.
به گزارش جهان، درست در روزهایی که ایالات متحده آمریکا به شکلی تحقیرآمیز از پذیرش سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خودداری می کند و قانونی در کنگره این کشور تصویب می شود که از ورود ابوطالبی به خاک آمریکا جلوگیری می کند، روزنامه اصلاح طلب اعتماد یک صفحه کامل از شماره امروز خود را به مصاحبه با آلن ایر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اختصاص داد.

در مقدمه مصاحبه روزنامه اعتماد با مقام آمریکایی با تعریف از وی، تلاش شده تصویری مثبت از او به مخاطب ارائه شود: "آلن اير، حالا نامي شناخته‌شده براي ايراني‌هاست؛ يك امريكايي كه زبان فارسي را خيلي خوب حرف مي‌زند و بهتر از آن به فارسي مي‌نويسد. كمي هم بامزه است؛ براي نمونه يك روز در فيس‌بوكش درباره مفهوم «پ نه پ» مي‌نويسد و از مخاطبان فارسي خود مي‌خواهد كه «فردين بازي» را توضيح دهد. گفت‌وگويم با سخنگوي فارسي‌زبان وزارت خارجه، سرشار از همين كنايه‌ها و مثل‌هاي فارسي است كه نشان مي‌دهد، آلن شاگرد اول كلاس ادبيات فارسي بوده اما انگار تمركز او درباره ادبيات فارسي و ايران، سبب تغيير خلق و خوي او نيز شده و از عادات ما ايراني‌ها هم در امان نمانده است؛ انجام اين گفت‌وگو به سبب تاخيرهايي كه برخي از آنها برايم قابل فهم بود، بيش از سه ماه به درازا انجاميد اما وقتي اير با اشتياق همه پرسش‌هايم را پاسخ داد، فهميدم كه به تاخيرش مي‌ارزيد..."

سخنگوی فارسی زبان وزارت خاره آمریکا در خلال مصاحبه خود بارها با لحنی تحقیرآمیز بطور تلویحی ایران را متهم به داشتن بمب اتم می کند اما جالب‌تر! از مواضع ایر، سئوالات روزنامه اصلاح طلب است که گویی از موضع یک خبرنگار آمریکایی در نقش پرسشگر مصاحبه برمی آید. بطور مثال خبرنگار روزنامه اعتماد می پرسد: «روزي كه انتخابات در ايران برگزار مي‌شد، دولت امريكا تا چه ميزان پيگير رويدادهاي ايران بود. در آن زمان به نظر مي‌رسيد كه امريكا نيز چون بسياري از ناظران از رخ دادن يك اتفاق بزرگ و مثبت در انتخابات ايران به‌شدت نااميد شده و بي‌توجه به احتمال تغيير سياست‌ها در تهران، مسير خود در تشديد تحريم‌ها و انزواي جمهوري اسلامي را دنبال مي‌كند؟» یا در جایی دیگر این روزنامه دشمنی و توطئه های رژیم صهیونیستی را در حد "نابردباری" پایین می آورد و می پرسد: «با نابردباري اسراييل چه خواهيد كرد؟ در روزهايي كه دولت امريكا به سختي در حال تلاش براي ارتباط هر چه بيشتر و مستقيم‌تر با تهران است، تل‌آويو با سخنان و مواضع خود به‌شدت اين ارتباط را زير فشار قرار داده است.» 

روزنامه اعتماد در بخشی دیگر از این گفتگو جمهوری اسلامی را "رژیم" خطاب می کند و خطاب به ایر می گوید: «جمهوري اسلامي خواستار تغيير لحن جدي دولت امريكا در قبال ايران است، خواستار پايان دادن به دشمني با رژيم از راه همدستي با اپوزيسيون خارج كشور و مخالفان داخل ايران است».

البته این روزنامه در پایان مصاحبه سنگ تمام می گذارد و خطاب به سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از رویایش پرده برمی دارد و می گوید: «و آن روزي كه سفارت ايران و امريكا در واشنگتن و تهران بازگشايي شود، نزديك خواهد بود يا دور، آيا چنين رويايي در دسترس ماست؟»

گرچه رویای بانیان و آمران روزنامه اعتماد و هم‌حزبی‌هایشان بازگشایی سفارت آمریکاست اما مردم کشورمان سیاهه جنایات آمریکا در قبال ملت ایران (کودتاهای متعدد، حمله به هواپیمای مسافربری، تحریم های ظالمانه، بلوکه کردن دارایی ها، تضییع حق کشورمان در مجامع جهانی، کمک به دشمنان ملت ایران، مقابله با دستیابی به حقوق اولیه کشورمان از جمله انرژی هسته ای، مشارکت در ترور دانشمندان هسته ای، پناه دادن به تروریستها و دشمنان ملت ایران، منع فروش قطعات هواپیما، تهدید، توهین تحقیر و...) را فراموش نکرده اند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از تریبونی که رسانه اصلاح طلب ایرانی برایش مهیا کرده، نهایت استفاده را می برد و بر خلاف روزنامه اعتماد از منافع ملی کشورش به خوبی دفاع و به دشمنش (ایران) حمله می کند. آلن ایر در طول مصاحبه بارها بطور تلویحی ایران را متهم به داشتن بمب اتمی می کند، نکته ای که خبرنگار اعتماد نیز با سکوت خود از کنار آن می گذرد. این مقام آمریکایی در جایگاه "کدخدا" خود را معادل جامعه جهانی می داند و می گوید: «هدف اصلي از سرگيري روابط دوجانبه نيست: هدف اصلي رفع نگراني‌هاي جامعه جهاني در مورد برنامه هسته‌اي ايران است و حصول اطمينان از اينكه ايران هرگز به بمب هسته‌اي دست نمي‌يابد... خواست جامعه‌ی جهانی فقط این است که ایران طبق تعهدات ان.پی.تی‌اش عمل کند... سياست ما امري پنهان نيست و بار‌ها آن را بيان كرده‌ايم: ايران نبايد به بمب هسته‌اي دست يابد و جامعه جهاني در مورد ماهيت صرفا صلح‌آميز برنامه هسته‌اي ايران اطمينان كامل داشته باشد».

او با ادبیاتی تحقیرآمیز در پاسخ به سئوال روزنامه اعتماد، رفتار اوباما در قبال ایران را مودب می داند و با متهم کردن ایران، اظهار می دارد: «لحن دولت اوباما هميشه نسبت به ايران مودب است. مساله دوستي يا دشمني نيست و امريكا، ايران را دشمن خود نمي‌بيند. مساله اين است كه هر كشوري در جامعه جهاني وظايف و تعهدات خودش را دارد و قضاوت نه تنها امريكا بلكه جامعه جهاني اين است كه در چندين مورد حساس، ايران اين كار را نمي‌كند. گفتن اين موردها، ايران هراسي يا ايران ستيزي نيست؛ توضيح واضحات است». سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی رییس جمهور کشورش را مودب می داند و منکر ایران هراسی می شود که مقامات آمریکایی و بویژه رییس جمهور این کشور بارها و بخصوص طی ماه های اخیر تندترین و سخیف ترین تعابیر را علیه جمهوری اسلامی بکار برده و حتی کشورمان را به حمله نظامی تهدید کرده اند، همچنین هالیوود تا کنون ده‌ها فیلم به سفارش پنتاگون و سیا علیه مردم و نظام کشورمان ساخته است. ایران ستیزی مسئولان آمریکایی تا آنجاست که حتی حاضر نیستند به سفیر پیشنهادی جمهوری اسلامی در سازمان ملل ویزا دهند و برای ممانعت از ورود وی قانون تصویب می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه برای رابطه با ایران نیز شرط می گذارد: «ما خواهان تغییر روابط‌‌مان با ایران هستیم اما این منوط به تغییر کارکرد ایران هم هست» .

ایر اما پاسخ صریحی به برخی مدعیان داخلی دیپلماسی نیز می دهد و تاکید می کند که سیاست آمریکا در قبال ایران تغییر نکرده است: «سياست دولت ما (در برابر ایران) هميشه همان سياست دومسيره، يعني فشار همراه با ديپلماسي بوده و اين سياست پس از انتخابات عوض نشده است... گرایش دولت ما «انعطاف و نرمش خارج از قاعده» نیست، فقط عقل سلیم است».

هر اندازه که برخی رسانه ها و شخصیت های داخلی در دفاع از منافع ملی و سیاست های حق طلبانه نظام احساس ضعف می کنند، آلن ایر در دفاع از زورگویی و توسعه طلبی های کشور متبوعش مصمم است و در برابر اصرار خبرنگار اعتماد (به سبک برخی مسئولان قوه مجریه) مبنی بر وجود اختلاف میان دولت و کنگره، منکر هر گونه اختلافی می شود و حتی از کنگره آمریکا سپاسگزاری نیز می کند.

او می گوید: «تا به امروز كنگره خيلي به اين پروسه (موضوع هسته ای ایران) كمك كرده است و بدون كار كنگره اين نظام فراگير تحريم‌ها بر پا نمي‌شد. دولت اوباما هميشه در حال مشورت و رايزني با قوه مقننه است و در حال حاضر هم از خويشتنداري و خودداري كنگره در وضع تحريم‌هاي جديد سپاسگزاريم. موضوع برنامه هسته‌اي ايران در امريكا تا حد زياد فراجناحي شده است، چون همه، چه دموكرات چه جمهوريخواه مصمم هستند كه ايران نبايد به بمب هسته‌اي دست يابد».

مواضع این مقام آمریکایی درباره کنگره این کشور در حالی است که برخی مسئولان دولتی حتی مجلس شورای اسلامی را محرم نمی دانند و بخشی از انرژی خود را صرف مقابله با خانه ملت می کنند. 

موضع منفعلانه و آمریکاپسند روزنامه اعتماد در قبال آمریکایی ها در حالی است که این روزنامه هیچ سهمی به منتقدان توافق ژنو نمی دهد هر چند –به نوشته این روزنامه- حاضر است زمان زیادی را برای گرفتن مصاحبه از مقام آمریکایی صرف کند. گرچه نفس مصاحبه با مسئولان آمریکایی محل تامل است اما با توجه به مصاحبه های رسانه های آمریکایی با مسئولان کشورمان –که آن را تبدیل به جلسه محاکمه ایران می کنند- مشخص نیست چرا روزنامه اعتماد بسان یک آمریکایی با آلن ایر مصاحبه کرده است.

گفتنی است رهبر معظم انقلاب اسلامی بهمن ماه سال گذشته در دیدار مردم تبریز با انتقاد از برخی تلاش ها برای معرفی یک چهره غیرواقعی از امریکا به مردم، گفتند: «برخی افراد تلاش دارند با بزک کردن چهره امریکا، زشتی ها و خشونت ها و وحشت آفرینی ها را از این چهره بزدایند و دولت امریکا را دولتی علاقمند به مردم ایران و انسان دوست معرفی کنند، اما تلاش این افراد به نتیجه نخواهد رسید.» حضرت آیت الله خامنه ای همچنین اسفندماه 93 در دیدار اعضای مجلس خبرگان فرمودند: «یك واقعیت دیگرى كه نباید غفلت كرد، دشمنى دشمنان ما است. از دشمنى دشمن نباید غفلت كرد...  یك مسئله دیگرى كه جزو وظائف ما است، این است كه باید از دشمنى اشرار بیمناك نشویم. دشمنى بالاخره وجود دارد. هیچ ملتى كه صاحب حرفى و ایده‌اى باشد و حركتى بكند، از دشمنى دشمنان مصون نیست. امروز به نظر من اقبال ملت ایران این است كه دشمن ملت ایران و دشمنان ملت ایران، جزو بدنام‌ترین‌ها در دنیا هستند. شما ملاحظه كنید، امروز دولت آمریكا در سطح بین‌المللى یك بازیگر خشن و آلوده‌ى به جنایت معرفى شده كه واقعیت قضیه هم همین است».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


صانع
جهان! اینقدر مته به خشخاش نذار. بذار رابطه دست شه. میخواهیم بریم آمریکا نفس بکشیم و از آزادی لذت ببریم.
Serbia
شما لطفا .... گم کن برو همون امریکا چکمه های سربازان امریکایی رو هم از طرف محمد خاتمی ......من دلم نمی خواد هم وطنی مثل تو داشته باشم....
...
اگر خیلی به آمریکا علاقمند هستند می تونن تشریف ببرن همونجا پیش اربابشون . ...
مرتضی
مملکت چقدر "آزادی" داره که اینا راحت عــشـــقـــــشـــون به شیطان بزرگ بیان می کنند

بیا قانون کاپیتولاسیون هم امضا کنیم نظرت چیه؟؟
چ
اونوقت امریکاییها هم میخان بیان ومثل کشورای دیگه که مستعمره شونه از ازادی خانواده شما ...
کریم شیره ای
ژایع ژون... میخواهی بری آمریکا لژت ببری
هاشم
Iran, Islamic Republic of
سلام بر شما . متاسفانه شماانسان ریا کاری هستی . هوس بازی رو به اسم ازادی بزک میکنی . وتاریخ نشون داده شماها شکست خوردگانید هم این دنیا و هم اون دنیا .
منتقد
بدبخت یکم دلت واسه مملکتت بسوزه خود مردم امریکا مگه ازادی دارند اگه ازادی بهرکافه رفتن و بی بندوباری فرقت با حیوون چیه . صد رحمت به حیوون.اصلا خلقت انسان واسه چی بوده فکر کن
پس لطف کن برو پیش آمریکا فقط مواظب باش پلیس آمریکا در دگیری با جنبش 99 درصدی جسدت رو متلاشی نکنه ...اونجا آزادی بیانش اینجوریاست !
...
قلم پای اونارو میشکنیم اگه بخوان بیان اینجا. شمارو که بدرقه هم میکنیم . مگه دیگران رفتند و اونجا دم تکون میدن و نون میخورن چی شده!!!!
منم میام
کجا میای؟؟؟
الان هم همنجنس بازی رو آزاد کرده یه سری بزنی بد نیست
حسن
آخه صانع جان تو ودولتت که اینقد نفس کشیدید تایران هوای آزاد برای ایران جانذاشتید حالامیخواید برید امریکارا آباد کنید؟
مرگ بر آمریکا مرگ برظالم مرگ براستکبار مرگ براستعمار درود بر محرومان دنیا درود بر مظلومان دنیا
اقا همش شد مرگ بر این و ان چقدر خودت را ناراحت میکنی که چنان بر اشفته سخن میگویی کمی ارام باش و هیچ چیز بد نیست همه ما بنده خدا هستیم و نزد او برابر و خداست که فقط میتواند جان بدهد و جان را بستاند ما باید تعصبات و تبعیض ها را که داریم کنار بگذاریم و انسان بخشنده باشیم نه بنده کینه دوز و خون ریز
داوود
گربه شد عابدو زاهدو مسلمانا
Iran, Islamic Republic of
هیچ وقت محقق نمی شه
مرگ بر منافق، روحانی مچکریم
Netherlands
قوه قضاییه با این روزنامه برخورد نکند مردم خودشان به صحنه خواهند آمد
ای ول منم موافقم
United States
....
به شما بود کل مملکت رو برده بودند
....
مرگ بر آمریکا و رفقاش
...
انچه ارباب گفت ، ایشان ان میگوید.
دلار ها نوش جونت
batista
منتظر بازگشایی سفارت میمونیم. روحانی ممنون‎ ‎
منتظر بمون تا ....درآد
منتقد کریم شیره ای
مشکیل ما اینه که ی عده نفس شون از جای گرم در میاد با ی ژ ش اوردن میشه از جنس مردم.درود بر روحانی‎ ‎
مشکل دیگه هم اینه که یه عده اجرتشون از آمریکا تامین می شه !
کریم شیره ای
منتقد ژون اشلٱ‌ متوچه نشدم شی گفتی و منژورت شی بود اژ شر نو نژر بده درود به خودم و خودت و آقای روحانی و ژناب مشایی
ايمان
در پاسخ به كامنت اول:من ديگه نميفهمم ازادي به چي ميگين!مثلا تو ايران چه كاري مونده كه اين به اصطلاح ازاديخواها انجام نداده باشن!!!!
مرگ برآمریکااستکبارجهانی زنده بادایران اسلامی
محمد
Germany
برو همونجا که عرب نی انداخت.یعنی برو به جهنم .وطن فروشهای بی لیاقت.
محمد
Germany
واقعا بعضی ها حتی لیاقت نفس کشیدن توی این خاک مقدس ایران عزیزو تبرک شده به خون هزاران پرستوی خونین بال که برای ازادی کشور عزیزمون از زیر یوغ استعمار واستثمار جان عزیزشون رو درراه خدا فدا کردند ندارند .وهمون بهتر که این اشغال های باقی مانده از دوران تفرعن ستمشاهی برگردند به همون اغوش اربابانشون پیش همون یانکیهای قورباغه خور.
م
Iran, Islamic Republic of
باسلام
دولت یازدهم بجای وقت گذاشتن به مذاکرات ژنو به تلاش برای اقتصادو تولید ملی باشد
این جنایتکار قرن کارش زور وچپاول است
مردم را دریابید و به شکست خورده های داخلی امید نبندید جوانان عزیز را بکار گیرید وکشور رابه پیش ببیرید بیکاری بیدا می کند سن ازدواج بالا رفته خانه های مجردی افزایش یافته شعار امید وتدبیر مذاکره با آمریکای جنایتکار نباشد مردم رای دادند واعتماد نمودند
از اعتماد مردم سئ استفاده برای مقاسد سیاسی و روی کار آوردن سران فتنه نشود
نوکر مردم باشید نه دستور بده
کار اقتصادی رابطه و مذاکره با جنایتکارانی چون امریکا وانگلیس نیست
جمعیت بیگانگان در کشور را کم کنید افاغنه معضل شده اند