جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳ - 12 Jul 2024
 
۰
۱

واکنش وزارت دادگستری سوئد به اظهارات حمید نوری

چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: 887420
کارولین اوپسال، دبیر مطبوعاتی وزیر دادگستری گونار استرومر، به صراحت ادعاهای نوری را رد کرده و آن را "بی‌اساس" خواند. این در حالی است که توماس بودستروم، وزیر سابق دادگستری سوئد، از نحوه برخورد پلیس سوئد با نوری انتقاد کرده است
واکنش وزارت دادگستری سوئد به اظهارات نوری
به گزارش جهان نيوز، حمید نوری، شهروند ایرانی که به تازگی از زندان سوئد آزاد شده است، در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجو از تجربه‌های سخت و تلخ خود در زندان‌های سوئد پرده برداشته است.

نوری توضیح داد که در طول دوران حبس، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. او گفت: "یک روز، سه نگهبان درشت‌هیکل به همراه یک زن به سلولم آمدند، مرا لخت کردند و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به شدت کتک زدند. این موضوع را به قاضی دادگاه سوئد گفتم، اما آن‌ها هیچ اعتنایی نکردند؛ چون برایشان اهمیتی نداشت. "

حمید نوری همچنین به محرومیت از امکانات اولیه در زندان اشاره کرد. او بیان کرد که به مدت دو سال و نیم از داشتن خودکار محروم بوده است و پس از درخواست‌های مکرر، تنها یک خودکار فرسوده به او داده شد که نوشتن با آن بسیار سخت و ملالت‌آور بود.

نوری از محدودیت‌های شدیدی که در ارتباط با خانواده‌اش داشت، سخن گفت. او افزود: "تا ۲۵ ماه اجازه ملاقات با خانواده‌ام را نداشتم و پس از هفت ماه از انفرادی، فقط ۱۰ دقیقه اجازه دادند به صورت تلفنی با همسرم صحبت کنم. "
 
واکنش مقامات سوئدی

این اظهارات نوری در حالی مطرح می‌شود که مقامات سوئدی همواره ادعا‌های مربوط به شکنجه و بدرفتاری در زندان‌های خود را رد کرده‌اند. با این حال، شهادت‌های نوری و توضیحات او درباره شرایط سخت و غیرانسانی در زندان‌های سوئد، سوالات جدی را درباره وضعیت حقوق بشر و نحوه برخورد با زندانیان در این کشور به وجود آورده است.

کارولین اوپسال، دبیر مطبوعاتی وزیر دادگستری، به صراحت ادعا‌های نوری را رد کرده و آن را "بی‌اساس" خواند. او بیان داشت: "سوئد یک کشور دموکراتیک است که توسط قانون اداره می‌شود و درگیر شکنجه نیست. همه باید بدانند که ایران علیه سوئد عملیات نفوذ انجام می‌دهد، از جمله با انتشار این نوع اطلاعات نادرست. "

سوزان ودین، مدیر بخش زندان، بازداشت و آزادی مشروط در خدمات اصلاحی، اظهار داشت: "اطلاعات مربوط به شکنجه در زندان‌های سوئدی صحیح نیست. خدمات اصلاحی از قوانین سوئدی و کنوانسیون‌های بین‌المللی پیروی می‌کند. "

انتقاد وزیر سابق دادگستری سوئد از نحوه رفتار با حمید نوری

توماس بودستروم، وزیر سابق دادگستری سوئد و وکیل مدافع سابق حمید نوری، نیز قبلاً از نحوه برخورد سوئد با نوری انتقاد کرده بود. او گفته بود: "او منزوی‌ترین زندانی در تاریخ سوئد است. صادقانه بگویم، او مانند یک حیوان با او رفتار می‌شود. در گذشته، او در چند مناسبت از خانواده‌اش دیدار کرده است، اما اکنون نه اجازه ملاقات و نه تماس با آن‌ها را دارد. "

بودستروم همچنین اشاره کرده بود که برای برقراری ارتباط نوری با وکیل ایرانی خود زمان و انرژی زیادی صرف شده است. نوری پیش از این با کمک بودستروم گفته بود که انزوا و عدم تماس تلفنی با خانواده مانند شکنجه است، اما در آن زمان هیچ ذکری از شکنجه فیزیکی نکرده بود.
https://jahannews.com/vdcgxu97zak97t4.rpra.html
jahannews.com/vdcgxu97zak97t4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
باید ایران از دولت سوئد شکایت کند