سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - 18 Jun 2024
 
۰
۱

چگونه قبض برق مصرفی را محاسبه کنیم؟

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۰
کد مطلب: 884032
بسیاری از مردم چگونگی محاسبه قبض برق همواره برایشان مورد سوال بوده و مبلغی که به عنوان بهای برق مصرفی ملزم به پرداخت آن هستند، چطور و با چه فرمولی محاسبه می شود.
چگونه قبض برق مصرفی را محاسبه کنیم؟
به گزارش جهان نيوز، تعرفه برق مشترکان خانگی به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

به عبارت دیگر با افزایش مصرف برق، نرخ هر کیلووات ساعت به صورت پلکانی افزایش می‌یابد. معیار تعیین مصرف، الگوی مصرف است. الگوی مصرف به گونه‌ای محاسبه می‌شود که ٧٥ درصد مشترکان کمتر از آن مصرف برق در ماه دارند.

سایر پله‌های مصرف به شرح ذیل است:

١- تا الگوی مصرف (٧٥ درصد مشترکان)
٢- از الگو تا ١.٥ برابر آن (١٥ درصد مشترکان)
٣- از ١.٥ تا ٢.٥ برابر آن (٨ درصد مشترکان)
٤- بیش از ٢.٥ برابر الگو، ٢ درصد مشترکان مشمول هستند

الگوی مصرف در مناطق عادی کشور در ماههای گرم (خرداد تا شهریور) ٣٠٠ کیلووات ساعت است. به طور مثال اگر یک مشترک در ماه ٣٠٠ کیلووات ساعت برق مصرف کند، نرخ برق آن به ازای هر کیلووات ساعت حدود ١٣٠ تومان و بهای انرژی مصرفی ماهیانه آن نیز (٣٠٠ کیلووات ساعت) برابر ٣٦ هزار تومان خواهد بود.

حال اگر یک مشترک در ماه ٤٥٠ کیلووات ساعت برق مصرف کند، نرخ برق برابر ٣٩٠ تومان به ازای هر کیلووات ساعت و بهای انرژی در ماه برابر ١٧٥ هزار تومان خواهد شد. به عبارتی با افزایش ١.٥ برابری مصرف، نرخ برق ٣ برابر و مبلغ ٤.٥ برابر می‌شود.

همچنین اگر مصرف یک مشترک در ماه به ٧٥٠ کیلووات ساعت برسد، نرخ انرژی ٨٢١ تومان به ازای هر کیلووات ساعت و مبلغ آن نیز ٦١٥ هزار تومان خواهد شد. به عبارت دیگر با ٢.٥ برابر شدن مصرف، نرخ برق ٦.٣ برابر و مبلغ آن ١٧ برابر می‌شود.

در این میان ٢ درصد مشترکان که بیش از ٢.٥ برابر الگو مصرف می‌کنند، مصرف ماهانه شأن حدود ١٠٠٠ کیلووات ساعت می‌شود که نرخ برق آن برابر ١٣٠٠ تومان و بهای برق ماهیانه نیز حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان خواهد بود. به عبارتی با مصرف ٣.٣ برابری نسبت به مشترکان تا الگو، نرخ برق ١٠برابر و مبلغ برق مصرفی ٢٦ برابر افزایش می‌یابد.

حال اگر به اعداد و ارقام بالا، ١٠ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ١٠ درصد عوارض برق، ٦ هزار تومان به ازای هر کیلووات ساعت پول گاز (برای مشترکان زیر الگو) و ٨ هزار تومان برای مشترکان بیش از الگو و ٧٥٠٠ تومان بابت بیمه همگانی اضافه کنیم، مبلغ تقریبی قبض برق ماهانه هر مشترک به دست می‌آید.
https://jahannews.com/vdcc10q4i2bq4x8.ala2.html
jahannews.com/vdcc10q4i2bq4x8.ala2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


قاسم
Iran, Islamic Republic of
سلام به این شرکت برق گفته بشود که اگر خانواده ای متوسط وبانداشتن پول برای خرید لوازم برقی کم مصرف واز یخچال های قدیمی ولوازم دیگر استفاده می کند چه کند؟واینکه بیمه همگانی چیست آیا با داشتن بیمه باز گرقتن بیمه همگانی برای چه است ؟ومالیات وارزش افزده وووو مردم از دست شما مانند خودروسازان کلافه شدند؟؟؟؟