پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - 13 Jun 2024
 
۰

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ +راهنمای کامل نحوه‌ پرداخت

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: 882463
عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ +راهنمای کامل نحوه‌ پرداخت
به گزارش جهان نيوز، اگر قصد دارید برای گذراندن اوقات فراغتتان به خارج از کشور، به‌صورت زمینی یا هوایی سفر کنید، علاوه بر تمامی هزینه‌های مربوط به سفرتان، باید عوارض خروج از کشور را نیز بپردازید. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بدانید مبلغ عوارض خروج از کشور به چه عواملی بستگی دارد، میزان آن چقدر است و چگونه باید آن را پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور به مبلغی گفته می‌شود که هر فرد در هنگام خروج از کشور باید به دولت می‌پردازد. فرقی نمی‌کند که از طریق هوایی، زمینی یا دریایی بخواهید خارج از کشور بروید، باید این پول را بپردازید. حتی کودکان زیر ۲ سال نیز ملزم به پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور هستند.
 در گذشته این مبلغ به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شد؛ اما از سال ۱۳۹۸ عوارض خروج از کشور به‌عنوان مالیات خروج از کشور شناخته شد و پول آن به حساب دولت واریز می‌شود. بخش کمی از پول جمع‌شده از پرداخت عوارض خروج از کشور مسافران به وزارت‌خانه گردشگری داده می‌شود و بخش مهمی از آن نیز صرف بازسازی و مرزی کشور می‌شود.

عوارض خروج از کشور به چه عواملی بستگی دارد

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی مبلغ عوارض خروج از کشور نوع مسافر است. نوع مسافر را از این نظر می‌توان به ۵ مورد زیر تقسیم‌بندی کرد:
 • مسافران عادی
  زائران عتبات و عالیات
  زائران حج تمتع و عمره
  مرزنشینان
  ورزشکاران تیم ملی که دارای مجوز وزارت ورزش هستند.
 همچنین مبلغ عوارض خروج از کشور به تعداد سفر افراد نیز بستگی دارد. این عامل شامل موارد زیر می‌شود:
 • سفر اول
  سفر دوم
  سفر سوم به بعد
بستگی به نوع مرزی که قصد خروج از آن را دارید، مبلغ عوارض خروج از کشور برای شما متفاوت می‌شود. این مورد شامل موارد زیر می‌شود:
 • مرز هوایی
  مرز زمینی
  مرز دریایی
نوع مرز برای زائرین عتبات و عالیات و مرزنشینان اهمیت دارد و باعث تفاوت قیمت عوارض خروج از کشور برای آن‌ها می‌شود.

مبلغ عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳

درصورتی‌که به سراغ خرید بلیط هواپیما بروید و بخواهید به یکی از کشورهای خارجی سفر کنید، یا بخواهید به‌صورت زمینی یا دریایی به خارج بروید، بسته به این‌که سفر چندمتان است، هزینه عوارض خروج از کشور برای شما متفاوت می­شود. در ادامه این مبلغ را مشاهده می­کنید:
 • سفر اول: ۵۲۰ هزار تومان
  سفر دوم: ۷۸۰ هزار تومان
  سفر سوم به بعد: ۱ میلیون و ۴۰ هزار تومان
اگر می‌خواهید برای حج تمتع و عمره به کشور عربستان سفر کنید، فرقی نمی‌کند که از کدام مرز از کشور خارج شوید و حتی سفر چندمتان است، مبلغ ثابتی را برای هر بار خروج از کشور باید بپردازید. این مبلغ معادله ۱۷۲ هزار تومان است.
اگر جزء زائرین عتبات و عالیات هستید و می‌خواهید از حرم امام حسین و حضرت ابوالفضل در کشور عراق زیارت کنید، هزینه عوارض خروج از کشور برای شما بسته به نوع مرزی که با عبور از آن از کشور خارج می‌شوید متغیر است. این مبلغ را در ادامه مشاهده می‌کنید:
 • مرز هوایی: ۴۵ هزار تومان
  مرز زمینی و دریایی: ۱۵ هزار تومان
اگر جزء مرزنشینان هستید و می‌خواهید از طریق مرز هوایی از کشور خارج شوید، مبلغ عوارض خروج از کشور بسته به این‌که سفر چندمتان است به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:
 • سفر اول: ۷۵ هزار تومان
  سفر دوم: ۶۰۰ هزار تومان
  سفر سوم: ۸۰۰ هزار تومان
اما اگر بخواهید به‌صورت زمینی یا دریایی از کشور خارج شوید، هزینه عوارض خروج از کشور برای شما به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:
 • سفر اول: ۲۵ هزار تومان
  سفر دوم: ۶۰۰ هزار تومان
  سفر سوم: ۸۰۰ هزار تومان
اگر جزء ورزشکاران تیم ملی هستید و مجوز لازم از وزارت ورزش را دارید، فرق نمی‌کند که به‌صورت هوایی، زمینی یا دریایی بخواهید از کشور خارج شوید و سفر چندمتان است، در هر بار خروج باید مبلغی معادل با ۲۶۴ هزار تومان را بپردازید.
در ادامه با روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور آشنا می‌شویم.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳

برای پرداخت مبلغ عوارض خروج از کشور می‌توانید از راه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید. قبل از آن، به این نکته توجه کنید که عوارض خروج از کشور بر اساس کد ملی و بلیط پرواز محاسبه می‌شود و حتی کودکان و نوزادان نیز باید مبلغی مشابه با بزرگسالان را به‌عنوان عوارض خروج از کشور بپردازند.

از طریق شعب ارزی بانک ملی

درصورتی‌که در نزدیکی محل کار یا محل زندگی‌تان شعب ارزی بانک ملی ایران وجود دارد، می‌توانید با مراجعه به آن نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشورتان اقدام کنید.

از طریق وبسایت سداد

هر فردی می‌تواند با مراجعه به وب‌سایت سداد به صورت اینترنتی با ارائه کد ملی مسافر، شماره تماس مسافر و مشخص کردن نوع سفر و زدن دکمه «افزودن به لیست پرداخت» به سادگی هزینه عوارض خروج از کشور به همراه تعداد دفعات خروج را ببیند و بپردازد.
 

 
از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی

یکی دیگر از راه‌های پرداخت عوارض خروج به‌صورت اینترنتی، مراجعه به درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور است.

شما می‌توانید به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه و عوارض خروج از کشور را از طریق وب‌سایت این سازمان بپردازید.

از طریق پلیس گذرنامه

درصورتی‌که به دفتر پلیس گذرنامه شهر محل سکونتتان بروید، می‌توانید از طریق دستگاه کارت‌خوان سداد عوارض خروج از کشور را بپردازید.

 از طریق اپلیکیشن

شما می‌توانید اپلیکیشن‌های مختلفی نظیر ایوان، بله، قبضینو و دیگر اپلیکیشن‌های معتبر را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و از طریق آن عوارض خروج از کشور را به‌صورت آنلاین و با چند کلیک بپردازید.

از طریق دستگاه‌های ای‌تی‌ام در فرودگاه‌های کشور

اگر  نتوانستید از هیچ‌کدام از روش‌های بالا برای پرداخت عوارض خروج از کشور استفاده کنید، در زمانی که به فرودگاه می‌روید تا سوار هواپیما شوید، می‌توانید از طریق دستگاه‌های ای‌تی‌ام (ATM) یا خودپردازهای غیرنقدی که در فرودگاه‌های کشور نصب شده است، برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.
 

 
تا کی می‌توانیم عوارض خروج از کشور را بپردازیم؟

حداکثر تا ۳۰ دقیقه قبل از سفر باید برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.

مدارک لازم برای پرداخت عوارض خروج از کشور

اگر بخواهید به‌صورت آنلاین این هزینه را بپردازید، تنها کافی است که کارت بانکی عضو سامانه شتاب و مشخصات معتبر مسافر را در اختیار داشته باشید تا در هنگام پرداخت عوارض مشخصات او را وارد کنید.

مدت‌زمان اعتبار عوارض خروج از کشور چقدر است؟

مدت زمان پرداخت عوارض خروج از کشور فقط تا پایان همان سال معتبر است.

بنابراین اگر این عوارض را پرداخت گردید و به هر دلیلی نتوانستید به سفر خود بروید، تا پایان سال وقت دارید که دوباره اقدام به سفر کنید؛ بدون آنکه برای بار دوم هزینه عوارض خروج از کشور را بپردازید.

جمع بندی

 اگر می‌خواهید به خارج از کشور سفر کنید، بسته به این‌که سفر چندمتان است، مبلغ عوارض خروج از کشور برای شما تغییر پیدا می‌کند.

هرچه تعداد سفرهای خارجی شما در طول سال بیشتر شود، مبلغ عوارض خروج از کشور برای شما بیشتر می‌شود.

البته از سفر سوم به بعد این هزینه ثابت می‌گردد.

در این مقاله توضیح دادیم که عوارض خروج از کشور به چه عواملی بستگی دارد و مبلغ آن در سال ۱۴۰۳ چگونه است و چطور می‌توانید آن را پرداخت کنید.
https://jahannews.com/vdciqravpt1av52.cbct.html
jahannews.com/vdciqravpt1av52.cbct.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *