شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ - 25 May 2024
 
۰

آثار حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتب درسی

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب: 880543
آموزش و پرورش با اشاره به سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی توضیحی درباره نوشته‌های ادبیات کهن فارسی در کتب درسی ارائه کرد.
آثار حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتب درسی
به گزارش جهان نيوز به نقل از آموزش و پرورش، حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگترین شاعر حماسی ایران زمین و سراینده نامدارترین نوشته‌های ادبیات کهن فارسی یعنی شاهنامه است. آثار منسوب به حکیم ابوالقاسم فردوسی در تعداد زیادی از کتب درسی در رشته‌ها و پایه‌های متفاوت گنجانده شده است. از جمله این کتب می‌توان به کتب فارسی پایه‌های مختلف، همه کتب علوم و فنون ادبی، کلیه کتب فارسی و نگارش و تعدادی از کتب مطالعات اجتماعی و تاریخی اشاره کرد.

از شاخص‌ترین آثار فردوسی که در کتب درسی جانمایی شده است می‌توان به درس «فردوسی فرزند ایران» در کتاب فارسی پنجم ابتدایی که به روایت داستان «زال و سیمرغ» می‌پردازد، فارسی ششم درس «هفت خوان رستم»، فارسی نهم شعر «خداوند جان و خرد» و فارسی یازدهم درس «کاوه داد خواه» اشاره کرد.

ابیات زیر بخشی از اشعار درس «کاوه دادخواه» در کتاب فارسی یازدهم است؛

چو ضحاک بر تخت شد شهریار

برو سالیان انجمن شد هزار

نهان گشت کردار فرزانگان

پراگنده شد کام دیوانگان

هنر خوار شد جادویی ارجمند

نهان راستی آشکارا گزند…
https://jahannews.com/vdcfjxdcmw6dcta.igiw.html
jahannews.com/vdcfjxdcmw6dcta.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *