شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ - 25 May 2024
 
۱
۵۸

آقای روحانی! این شما و این صلاحیت شما به روایت حامیان‌تان!

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب: 880364
روحانی در نامه‌ای درباره ردصلاحیتش در مجلس خبرگان نوشت: آنچه به‌ عنوان ادله‌ عدم احراز صلاحیت بنده در انتخابات خبرگان آمده است، نه ‌تنها جرم و حتی تخلفی نیست بلکه در برخی از موارد مایه‌ افتخار است.
صلاحیت روحانی به روایت حامیان‌!
به گزارش جهان نيوز به نقل از کیهان، حسن روحانی در بخش‌هایی از این این نامه خطاب به مردم می‌نویسد: «چنان‌که می‌دانید شورای نگهبان، مانع حضور من در انتخابات خبرگان شد. از آنجا که در ۴۵ سال گذشته همواره منتخب شما بوده‌ام، وظیفه خود می‌دانم که گزارشی از این اقدام خلاف قانون اساسی تقدیم کنم.

پس از چندبار نامه‌نگاری رسمی با شورای نگهبان، سرانجام نامه‌ محرمانه‌ای به امضای دبیر این شورا؛ واصل شد؛ که در واقع کیفرخواستی علیه نهاد ریاست‌جمهوری و دولت تدبیر و امید و نه ‌فقط شخص من بود و محتوای آن ثابت می‌کند عالی‌ترین مقام منتخب مستقیم ملت ایران حتی در حد یک شهروند هم، از حق آزادی بیان برخوردار نیست و اظهارات او درباره‌ دیگر نهادها ممکن است به سند جرمی علیه او بدل شود!

من در اوج انسداد و سرخوردگی سیاسی جامعه‌ ایران در دو انتخابات پیاپی از سوی شما مردم انتخاب شدم تا مجری و پاسدار قانون اساسی باشم. اینک شورای نگهبان در بیان دلایل عدم احراز صلاحیت من به کارنامه‌ رئیس‌جمهور قانونی کشور به‌گونه‌ای استناد می‌کند که گویی دومین مقام رسمی کشور، اپوزیسیون نظام است و این شورا که خود دو بار در انتخابات ریاست‌جمهوری و پنج ‌بار در انتخابات مجلس و سه بار در همین انتخابات مجلس خبرگان صلاحیت مرا تأیید کرده است، مرتکب خطا شده است.

آیا رد صلاحیت رؤسای‌جمهور سابق، زیر سؤال بردن جمهوریت نظام نیست؟
آیا تأیید صلاحیت رئیس‌جمهور «مستقر» و رد صلاحیت رئیس‌جمهور «سابق» اعمال قانون و شرع است؟ آیا این دوگانگی ثابت نمی‌کند احرازصلاحیت‌ها در ادوار مختلف نه بر اساس انطباق بر قانون و شرع که بر مبنای تحلیل‌ها و نقشه‌های سیاسی است؟
برنامه من اعتدال در داخل و تعامل سازنده در خارج بود که یکی از مهم‌ترین مصادیق آن، برجام است. مهم‌ترین هدف برجام گذار از تحریم بود و ما توانستیم در کمتر از دو سال به این هدف برسیم و با وجود ظهور رئیس‌جمهوری نامتعارف در آمریکا با حفظ برجام این فرصت را برای دولت بعدی آمریکا و ایران فراهم نماییم که راه احیای برجام و عبور از تحریم باز باشد.

اکنون من مفتخرم که به سبب همین کارنامه و برنامه به اتهاماتی چون عدم وثاقت، عدم التزام به قانون اساسی و فقدان دانش و بینش سیاسی متهم می‌شوم. همه بهانه‌های اشاره شده در نامه شورای نگهبان، در چهار محور خلاصه می‌شود. در این نامه سخنانی، بدون سند، به بنده منتسب شده است که آقایان آن را اهانت به قوه قضائیه و شورای نگهبان تلقی کرده‌اند ولی واقعیت آن است که در مواضع و جلسات رسمی، همواره با قدردانی از استقلالِ قضات دانا و توانا، بر نقش بی‌بدیل آنان در ایجاد اعتماد و آرامش عمومی تأکید کرده‌ام.

در نامه دبیر شورای نگهبان - بدون ارائه هیچ مدرک و مستندی - ادعای عدم شناخت نسبت به تهاجم غرب، اتهام غرب‌گرایی و اجرای ناصحیح «برجام» در مورد عملکرد دولت ذکر شده است. همچنین در این نامه قضاوت‌های بدون استناد در مورد توافق هسته‌ای و سیاست خارجی و منطقه‌ای بیان شده‌ است.

درباره نامه آقای روحانی گفتنی است: ۱) آقای روحانی می‌داند در متن اسلامی و همچنین در همه نظام‌های حقوقی، میزان حال فعلی افراد است. بنابراین تأیید صلاحیت او در گذشته - صرف نظر از درستی یا نادرستی آن- دلیلی بر تداوم آن صلاحیت به عنوان چک سفید امضا نیست که فرد خود را خارج از قانون و دارای مصونیت ویژه برای ارتکاب هر رفتار غیر قانونی و مخالف منافع ملی یا احکام شرع بداند.

۲) آقای روحانی به میزان آرای خود در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ استناد می‌کند اما نمی‌گوید که طبق نظرسنجی‌های دولتی در چند سال پایانی دولت وی، مقبولیت او به زیر شش درصد رسیده بود و حتی برخی حامیان سیاسی‌اش هم به خاطر کارنامه فاجعه بار دولت «برجام و دیگر هیچ»، از او برائت می‌جستند. این کارنامه فاجعه‌بار، از واگذاری ۹۵ درصد برنامه هسته‌ای در ازای دو برابر شدن تحریم‌ها و سقوط شدید صادرات نفت، تا تورم ۶۰ درصدی و خزانه خالی و حذف بی‌سر و صدای یارانه ۲۰ قلم کالا و سه برابر کردن یک‌ شبه قیمت بنزین و هفت تا ده برابر شدن قیمت مسکن و ارز و طلا و خودرو، و رسیدن معدل رشد اقتصادی هشت‌ساله به شش دهم درصد و تعطیلی چند هزار کارخانه و واگذاری توام با فساد ده‌ها شرکت دولتی و... را شامل می‌شد.

۳) بسیاری از متحدان و همکاران آقای روحانی در انتخابات اخیر مجلس تأیید صلاحیت شدند، از جمله آقای نوبخت سخنگوی دولت، همسر رئیس دفتر روحانی و شماری از استانداران و وزیران و معاونان دولت گذشته. مفهوم این اتفاق، رویکرد قانونی شورای نگهبان به انتخابات فراتر از جناح‌بندی‌های سیاسی است.

۴) اگرچه مواضع و اظهارات غلط هم می‌تواند موجب فقدان صلاحیت در افراد آن هم در تراز نامزدی انتتخابات مجلس خبرگان شود، اما آقای روحانی فراتر از گفتمان معیوب و نفوذ زده، به خاطر عملکرد فاجعه بار فاقد صلاحیت شده بود. این موضوع چنان آشکار است که حتی حامیان وی هم مکرراً مورد اشاره قرار داده‌اند؛

از جمله:
- خبرگزاری خبر آنلاین (وابسته به مدیران ارشد دولت روحانی) ۱۹ بهمن ۱۳۹۲: «جایزه بهترین کارگردانی برای روحانی؛ توزیع سبد کالا با شیوه‌ای که انجام شد، نه اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقاً همین ازدحام، دعوا و مرافعه و احیاناً له شدن در زیر دست و پا را پیش‌بینی می‌کرد و اصلاً آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت. نگاه کنیم به اظهارات شرمن که گفته؛ «شما در اخبار دیدید ایران اخیراً به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر توزیع کرده تا نشان دهد کاهش محدود تحریم‌ها، تاثیر مستقیم داشته». این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا داشت... اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن [مردم] شدند، می‌ارزید»!

- صادق خرازی (معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات): «حقیقتاً در ماجرای بنزین، بی‌خردی حاکم بود. مگر می‌شود بنزین را سه برابر کنید و قبلش هیچ آگاهی نداده باشید!؟ گاهی به شوخی می‌گویم مسئولین ما صبح به صبح که بیدار می‌شوند برنامه‌ریزی می‌کنند که انقلاب را از بین ببرند و این مردمند که آن را حفظ می‌کنند».

- علی مطهری، نایب‌ رئیس ‌مجلس دهم: «حوادث آبان ۹۸ که بیشتر ناشی از بی‌تدبیری دولت بود، این خیال را در آمریکا پدید آورد که پایگاه اجتماعی جمهوری اسلامی کاهش یافته و وقت مناسبی برای ترور سردار سلیمانی است. قبل از آن، جرأت این کار را به خود نمی‌دادند. البته با تشییع پرشکوه پیکر آن عزیز، واقعیت را دریافتند.»

- محمدجواد روح، سردبیر نشریه صدا (سردبیر فعلی روزنامه هم‌میهن) ۱۶ آذر ۱۳۹۸: «چرا روحانی چهار روز قبل از گرانی بنزین، آن‌گونه سخنرانی می‌کند؟ کدام رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که فلان ‌قدر کسری بودجه داریم؟ روحانی در یزد از کسری بودجه گفت و همین روش را در کرمان ادامه داد. همه اینها، یعنی می‌خواهد به هر قیمتی شده، دوباره (با آمریکا) مذاکره کند. این‌جا بود که قمار کرد. وقتی دید چیزی دستش ندارد، بنزین را گران کرد تا جامعه واکنش نشان دهد؛ فشار از پایین اتفاق بیفتد تا در بالا چانه‌زنی کنند که مذاکره انجام شود. می‌گویند وزیر اطلاعات در جلسه دولت هشدار داده اگر بنزین را گران کنید، ‌جامعه به هم می‌ریزد و روحانی خندیده است. اینکه می‌گویند آن تصمیم، غیرکارشناسی، و اطلاع‌رسانی آن هم غلط بوده؛ اتفاقاً از نظر روحانی، هم کارشناسی بوده و هم نحوه اطلاع‌رسانی- در واقع اطلاع ‌نرسانی- درست بوده، تا جامعه بیشتر عصبانی شود».

- نیما زم مدیر کانال آمدنیوز، هنگام اقامت در پاریس: «مجموعه ما در انتخابات ۹۶ تحلیل امنیتی داشت. می‌خواهم بازش نکنم تا قضایای دیگر اتفاق بیفتد تا بنشینیم و مفصل‌تر با هم صحبت بکنیم. با توجه به شرایط داخلی و خارجی، به این نتیجه رسیدیم که باید برویم پشت سر فردی مثل روحانی. ما دلباخته کسی نبودیم. من همین الان هم از کاری که آمدنیوز در انتخابات کرد، دفاع می‌کنم. چون با تحلیل این کار را کردیم. کشور باید به نقطه جوش می‌رسید».
https://jahannews.com/vdcg3z97tak97w4.rpra.html
jahannews.com/vdcg3z97tak97w4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
به هر حال او از مردم رای بسیار بالایی گرفت و میزان هم رای ملت است
Iran, Islamic Republic of
اگر میزان رای ملت را قبول دارید پس به منتخب ملت ایران آقای رئیسی احترام بگذارید
India
نامه روحانی به عنوان یک سند تا ابد باقی میمونه و از بین رفتنی نیست چون مردم قاضی های خیلی خوبین
روشن
Denmark
یعنی هرکس از مردم رای بالا بگیره باید خلاف قانون اساسی و قانون مدنی عمل بکنه؟؟
Iran, Islamic Republic of
در زمانی که رای داشت و ان رای 4 سال عمر داشت که تمام شد.ودودش رفت چشم همه مردم
Iran, Islamic Republic of
مشکل اساسی دولت آقای روحانی این بود که به جای خدا دنبال کدخدا بود و خدا هم او را به همان کدخدا واگذار کرد و نتیجه اش گرانی سرسام آور مسکن و ارز و سکه و ماشین و ... شد که هنوز هم تبعاتش ادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
الانم نیستند؟
Iran, Islamic Republic of
در عوض الان همه چی ارزونتر از زمان روحانیه
Iran, Islamic Republic of
بلی رای گرفته بود که دلار سه تومن را به سی و سه هزار تومان برساند و....
Iran, Islamic Republic of
الان دلار چنده
Iran, Islamic Republic of
الان 10 برابر که نشده
Iran, Islamic Republic of
نگفتی دلار الان چنده
برادر غضنفر
India
زرنگی؟ نمیگم
Germany
خیال میکنی اگه نگی کسی نمیفهمه
Iran, Islamic Republic of
نظري نداري
Iran, Islamic Republic of
انتخاب مردم در سالهای 92 و 96 هوشمندانه نبود.
Iran, Islamic Republic of
رای بالا گرفت درست! اما؛پدر همین رای دهندگان را دراورد
Iran, Islamic Republic of
اینکه او با یک کلید رای گرفت که دلیل نمی شود
Iran, Islamic Republic of
بنی صدر هم از مردم رای گرفت اما امانت دار رای مردم نبود میزان رای مردم است اگر امانت دار صادق رای مردم باشند
United Arab Emirates
اشتباه کردیم به روحانی رای دادیم!
United Arab Emirates
طفلک روحانی...!!!!
Iran, Islamic Republic of
جهان جان دست و پا زدنتون فایده نداره اکثریت ملت جلوتر از روحانی همه اینارو میدونستن
انقلابي
Iran, Islamic Republic of
جناب رئيس جمهور سابق به فرموده امام امت ملاک حال افراده از دوسال آخر رياست بر قوه مجريه صحبت کن
Iran, Islamic Republic of
اقای روحانی ملت بزرگ ایران اصلا به شما فکر هم نمیکند خودتان را به بهانه نامه نگاری به ملت خسته نکنید و به زندگی برسید.
United Arab Emirates
....
Iran, Islamic Republic of
ما هر روز و شب به ایشان فکر میکنیم و خیلی پدر و مادر ایشان را یاد میکنیم
مش مطفر
Iran, Islamic Republic of
منم روز شب تو رو صدا میکنم عزیز دل برادر
عزیز دل برادر
India
من که جوابتو نمیدم آقا مظفر
مش غضنفر
India
کار خوبی میکنی عزیز دل برادر
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی! نگاهی به میزان آرای باهنر، نوبخت، و علی مطهری بینداز تا ببینی که تو و همفکرانت برای همیشه توسط ملت به بایگانی رفتید
Iran, Islamic Republic of
به نظر من یک غیر روحانی کسی که کت وشلواری باشه بهتره برای ریاست جمهوری
علی
Iran, Islamic Republic of
نتیجه عدم محاکمه همین است که طلبکار هم شوند
Iran, Islamic Republic of
سکوت کنین سنگینترین
Iran, Islamic Republic of
اگر بعد از دولتش موارد ترک فعل ایشان که با طومار تایید مردم همراه بود توسط قوه قضاییه بر خورد می شد امروز شاهد طلبکاری او نبودیم
جانباز
Iran, Islamic Republic of

آقایان شورای نگهبان لطفا مراقب رفتار و اعمالتان باشید که جمهوری اسلامی اسیب نبیند.
Iran, Islamic Republic of
چرا نامه شورای نگهبان مبنی بر دلائل رد صلاحیت شما را اعلام نمی کنید؟
Iran, Islamic Republic of
بازم متنو نخونده کامنت نوشتی؟ دلایل شورای نگهبان رو گفته و براحتی همه شونو رد کرده
Iran, Islamic Republic of
خود نامه رو باید منتشر کنه.
Iran, Islamic Republic of
شورای نگهبان نامه او را هیچگاه منتشر نمبکند
Iran, Islamic Republic of
شورای نگهبان قانونا اجازه نداره منتشر کنه اما خودش میتونه منتشر کنه اما هرگز نخواهد کرد.
خب خودش منتشر کند.
India
شورای نگهبان اجازه نمیده
Iran, Islamic Republic of
شورای نگهبان اجازه انتشار میده؟؟؟
India
وقتی مهر محرمانه خورده یعنی اجازه نداره
Iran, Islamic Republic of
اول خوبه بری خوب مطالعه کنی عزیز اون مهر برای خود روحانی فرستاده شده یعنی کس دیگه ای نباید نامه رو بخونه جز خود روحانی حالا اگه بعدش خودش خواست منتشر کنه دست خودشه افتاد؟
سعید
Iran, Islamic Republic of
ان مردمی که تقاضای محاکمه وی را از قوه قضاییه طلب کردند ایا این حق را ندارند ؟!
Iran, Islamic Republic of
درود بر روحانی
United States
روحانی هم یکی مثل بقیه.... می آیند و می روند....دوران بازنشستگی خوبی را برای تمامی بازنشستگان محترم آرزو دارم....
Iran, Islamic Republic of
هر دولتی و حتی خود روزنامه کیهان کم کاری و انتقاداتی که به آن وارد است دارد نباید آنرا به کل تسریع داد
Iran, Islamic Republic of
جناب صف مرغ و گوشت بعد از گرانی و کمبود آن در دو سال گذشته یادتان رفته
Iran, Islamic Republic of
یعنی الان ارزونتر از زمان روحانیه،؟
Iran, Islamic Republic of
بدهی دولت روحانی 1700 هزار میلیارد تومان؛ یعنی چند برابر مجموع بدهیهای دولتهای هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد بوده و دولت رئیسی تاکنون حدود 700 هزار میلیارد تومان آن را پرداخته است. این یعنی ارثیه روحانی برای کشور که تا صاف نشود، گرانی و تورم ایجاد می کنه.
India
فقط یه کلمه بگو الان ارزونتر از زمان روحانیه یا نه
برادر غضنفر
Germany
معلومه زمان روحانی ارزونتر بود
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا الان از قیمت کالاها، مسکن، ارز و طلا و خودرو خبر ندارید
Iran, Islamic Republic of
روحانی برو به زندگیت برس. بدبختی امروز ملت ایران حاصل 8 سال جنابعالی و همفکرانت در کابینه می باشد.
India
بهش میگم تو خودشو نگران نکن
Iran, Islamic Republic of
اگر یک نهاد بخوام قبول داشته باشم، همین شورای نگهبانه، کارشون درسته