شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
 
۰

خبر خوب آبی برای مردم سیستان و بلوچستان

دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: 880303
سخنگوی صنعت آب گفت: علاوه بر آغاز بهره‌برداری از سد قیزقلعه سی در آذربایجان شرقی، خبرهای خوبی در خصوص استان سیستان و بلوچستان در روزهای آینده به استحضار مردم خواهد رسید.
خبر خوب آبی برای مردم سیستان و بلوچستان
به گزارش جهان نيوز به نقل از شبکه خبری آب ایران، عیسی بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور به منظور تشریح طرح بزرگ سد قیزقلعه سی و بهره‌برداری رسمی از سد خداآفرین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار داشت: سالی که پیش رو است، از نظر اجرای پروژه‌های آبی سال ویژه‌ای خواهد بود.

وی افزود: علاوه بر آغاز بهره‌برداری از سد قیزقلعه سی در آذربایجان شرقی، خبرهای خوبی در خصوص استان سیستان و بلوچستان در روزهای آینده به استحضار مردم خواهد رسید که موجبات شادی و رونق کار و گشایش زندگی مردم این منطقه را در پی خواهد داشت.

بزرگ‌زاده گفت: پروژه‌های سد قیز قلعه سی، طرحی براساس دیپلماسی دوستی آب است چرا که ارتباطات و دوستی کشورها را تقویت می‌کند. ارس مانند یک رگ، بافت‌های دوستی را در دو طرف این رودخانه تغذیه کرده است.

سخنگوی صنعت آب کشور بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به دوستی با کشورهای منطقه علی‌رغم وجود مسائل مختلف و همچنین با اتکاء به توانمندی فنی خود در طول زمان و با وجود مناقشات منطقه، پروژه احداث سد قیزقلعه سی را پیش برده است.

وی با تأکید بر اینکه طراحی و اجرای این طرح بزرگ توسط مهندسان توانمند ایرانی صورت گرفته، ادامه داد: سد قیزقلعه سی در پاسخ به فقر و کم توسعه‌یافتگی دو استان آذربایجان شرقی و اردبیل و به منظور ایجاد رفاه اجتماعی و اقتصادی و حفظ منافع آبی و خاکی احداث شده و در بهره‌برداری از آن، تأمین نیازهای محیط زیست در اولویت قرار دارد.

بزرگ‌زاده بیان داشت: مناطق مرزی ما گاهی با ضعف برق‌رسانی و انرژی‌رسانی مواجه می‌شود که به همین دلیل مجبور به ایجاد پروژه‌های مرزی هستیم تا با کمک آن‌ها درآمد خانوارهای منطقه افزایش یابد و باعث رشد فرهنگی و اقتصادی منطقه شود.

سخنگوی صنعت آب، نحوه بهره‌برداری از منافع این سد را اینگونه تشریح کرد: هر ساله نمایندگانی از دو کشور حداقل یک‌بار در محل پروژه، در خصوص سناریوهای مربوط به بهره‌برداری توافق خواهند کرد.

بزرگ‌زاده در خصوص نحوه بازپرداخت سهم سرمایه طرف مقابل در این پروژه بیان داشت: طبق قانون احداث سدها، بازگشت سرمایه در مجالس دو کشور به امضا رسیده و مراحل نهایی کردن قیمت و بازپرداخت سرمایه منطبق بر قانون پیش خواهد رفت.
https://jahannews.com/vdcjyyeotuqeotz.fsfu.html
jahannews.com/vdcjyyeotuqeotz.fsfu.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *