پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - 18 Apr 2024
 
۰

هزینه ساخت یک مدرسه چقدر می‌شود؟

چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب: 875538
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: هزینه ساخت در مدارس مختلف، متفاوت است اما به طور متوسط هزینه ساخت یک کلاس درس، 1.5 میلیارد تومان است.
هزینه ساخت یک مدرسه چقدر می‌شود؟
به گزارش جهان نيوز، حمیدرضا خان محمدی رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در  یک برنامه تلویزیونی درباره هزینه ساخت یک کلاس درس اظهار کرد: هزینه ساخت در مدارس مختلف متفاوت است اما به طور متوسط هزینه ساخت یک کلاس درس، 1.5 میلیارد تومان است.

وی افزود: در کلاس‌های جدید از تخته وایت برد استفاده می‌کنیم و تخته گچی نصب نمی‌شود مگر آنکه مدرسه درخواست داشته باشد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره اینکه «آیا نیمکت‌های مورد استفاده در کلاس‌های درس متناسب با سن دانش‌آموزان طراحی می‌شوند؟»، گفت: یکی از استانداردهای مدنظر در ساخت مدارس جدید، متناسب بودن نیمکت کلاس‌های درس متناسب با مقطع تحصیلی دانش‌آموزان است و شرکت‌هایی که از آنها خرید می‌کنیم متعهد به رعایت این استاندارد هستند.

خان محمدی بیان کرد: سال 1402، 2933 مدرسه با 13 هزار کلاس درس و 1.7 میلیون متر مربع ساخته شد و امسال در صورت تحقق اعتبارات مالی، 3300 مدرسه با ظرفیت 15 هزار کلاس درس ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روزانه حدود 40 کلاس درس ساخته می‌شود، تصریح کرد: عمر مفید مدارس به شرط نگهداری و تعمیر مناسب، 50 سال است. مدارس جدید باید دارای نمازخانه و مطابق با معماری ایرانی و اسلامی باشند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: 54 درصد مدارس ساخته شده با مشارکت خیرین است و سال گذشته 1600 مدرسه از تعداد 2900 مدرسه با مشارکت خیران ساخته شد.

خان محمدی در پاسخ به این پرسش که «بیشترین نیاز به ساخت مدرسه در کدام استان‌ها است؟»، افزود: استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، تهران، قم، البرز و آذربایجان غربی برای ساخت مدرسه نیاز به توجه بیشتری دارند و در صدر دریافت اعتبارات مالی قرار دارند، خیرین هم بیشترین توجه را به این استان‌ها دارند؛ 50 درصد مدارس ساخته شده سال 1402 در این استان‌ها بودند.

وی ادامه داد: سال گذشته 1114 کلاس درس در استان خراسان رضوی، هزار کلاس درس در استان تهران، و 980 کلاس درس در استان سیستان و بلوچستان ساخته شدند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: هم اکنون 70 هزار کلاس درس کشور نیازمند مقاوم سازی و 30 هزار کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی هستند. مدارس نوساز، در برابر زلزله حتی تا 7 ریشتر مقاوم هستند؛ به طوری که در زلزله خوی مدارس به پایگاه‌های امدادی تبدیل شدند.

خان‌محمدی با اشاره به تمرکز بر ساخت مدارس بزرگ عنوان کرد: تا پایان برنامه هفتم باید 200 مجتمع آموزشی (مدارس بزرگ) ساخته شود بر این اساس در قالب برنامه مولد سازی، مدارس کوچک جمع‌آوری و به جای آن مدارس بزرگ ساخته می‌شود.
https://jahannews.com/vdcdsk0jjyt05k6.2a2y.html
jahannews.com/vdcdsk0jjyt05k6.2a2y.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *