سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - 21 May 2024
 
۰
۱

در منازل مسکونی می‌توان مطب دایر کرد؟

پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۲۰
کد مطلب: 869922
استفاده از اماکن مسکونی به عنوان مطب فاقد ایراد قانونی است.
در منازل مسکونی می‌توان مطب دایر کرد؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان، مطب پزشکان، مکانی جهت معالجه و ارائه خدمات علمی بوده و به جهت غیرتجاری بودن، استفاده از اماکن مسکونی به عنوان مطب فاقد ایرادقانونی است.

رأی شعبه بدوی دیوان عدالت اداری

نظر به اینکه اولاًـ به‌موجب رأی وحدت رویه شماره ۵۷۶ مورخ ۱۳۷۱/۷/۱۳ ()، مطب پزشکان که برای عرصه خدمات علمی و تخصصی پزشکی و معالجه بیماران مورد استفاده واقع می‌شود، تجاری محسوب نمی‌شود، ثانیاًـ به استناد قانون موادی از قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی (تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون فوق‌الذکر)، مطب از نظر این قانون استفاده تجاری محسوب نمی‌شود، ثالثاًـ مطابق ماده واحده قانون محل مطب پزشکان مصوب ۱۳۶۶/۱۰/۲۰، استفاده از اماکن مسکونی به‌منظور مطب فاقد اشکال قانونی بوده و قابل‌طرح در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری نیست، لذا بنا به جهات فوق، رأی کمیسیون معترض‌به در ارتباط با احداث مطب در کاربری مسکونی واجد ایراد بوده و خواسته شاکی از این حیث موجه تشخیص و حکم به الزام کمیسیون به رسیدگی مجدد با لحاظ جهات ذکرشده، در این رأی صادر و اعلام می‌گردد. رأی صادره ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ، طبق ماده ۶۵ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، قابل تجدید‌نظر‌خواهی در شعب تجدید‌نظر دیوان عدالت اداری می‌باشد.

رأی شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری

نظر به اینکه تجدیدنظر‌خواهی از آرای صادره از شعب بدوی دیوان عدالت اداری، وفق مقررات ماده ۶۶ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، با تقدیم دادخواست بوده و رسیدگی در دیوان طبق ماده ۱۶ همان قانون، مستلزم تقدیم دادخواست است، مضافاً بر اساس مقررات ماده ۲۴ قانون، دبیرخانه دیوان یا دفاتر اداری مستقر در مراکز استان‌ها، دادخواست‌های واصل شده را ثبت می‌کنند و طبق ماده ۲۶، دادخواست‌های ثبت‌شده به شعب ارجاع می‌شود، بنابراین تجدیدنظرخواهی و تقاضای رسیدگی و ثبت و ارجاع نامه تقدیمی شاکی، برخلاف مقررات مذکور و غیرقابل استماع بوده و قرار رد تجدیدنظرخواهی صادر و اعلام می‌گردد. قرار صادره قطعی است.
https://jahannews.com/vdcdxn0jxyt09n6.2a2y.html
jahannews.com/vdcdxn0jxyt09n6.2a2y.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ایجاد مطب در اپارتمان های مسکونی به لحاظ نارضایتی بفیه ساکنین صحیح نیست وقانون باید اصلاح شود