دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - 17 Jun 2024
 
۰
۴

ایران با تولید ۱۴ میلیون تنی سیزدهمین تولید کننده گندم دنیا شد

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۲
کد مطلب: 859476
ایران بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا با تولید ۱۴ میلیون تن گندم سیزدهمین تولید کننده بزرگ گندم جهان در سال ۲۰۲۳ شده و تقریبا برابر انگلیس گندم تولید کرده است.
ایران سیزدهمین تولیدکننده گندم جهان شد
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی از وضعیت تولید غلات جهان اعلام کرد ایران در سال زراعی 2023 بالغ بر 14 میلیون تن گندم تولید کرده است. تولید گندم ایران در این سال با افزایش 800 هزار تنی معادل 6 درصد نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ایران در سال پیش از آن 13.2 میلیون تن گندم تولید کرده بود.

رشد تولید گندم ایران طی سال 2023 در حالی است که کل گندم تولیدی جهان در این سال حدود 7 میلیون تن کاهش داشته و به 782 میلیون تن رسیده است.

بر اساس این کزارش، ایران که هجدهمین کشور پرجمعیت جهان است در میان کشورهای بزرگ تولیدکننده گندم رتبه 13 را به خود اختصاص داده و از کشورهای پرجمعیت تری مثل برزیل و مصر گندم بیشتری تولید کرده است.

چین بزرگترین تولیدکننده گندم دنیا در سال 2023 بوده و بیش از 137 میلیون تن گندم در این سال تولید کرده که البته این رقم نسبت به سال قبل حدود 700 هزار تن کاهش داشته است.

اتحادیه اروپا با تولید 134 میلیون تن و هند با 110 میلیون تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.
 

با آغاز جنگ اوکراین نگرانی هایی در مورد کاهش شدید تولید گندم روسیه و اوکراین به عنوان دو تولیدکننده بزرگ و پدید آمدن بحران غذایی در سطح جهان پدید آمده بود اما آمارها نشان می دهد این نگرانی ها بی مورد بوده است. تولید گندم روسیه در سال 2023 بالغ بر 90 میلیون تن بوده که این رقم تنها 2 میلیون تن کمتر از سال گذشته و حتی 5 میلیون تن بیشتر از زمان آغاز جنگ در سال 2020 بوده است.

تولید گندم اوکراین در سال 2023 نیز 22.5 میلیون تن بوده که این رقم نسبت به سال قبل تنها 1 میلیون تن کاهش داشته و نسبت به قبل از جنگ حدود 3 میلیون تن کمتر بوده است.

بر اساس این گزارش روسیه توانسته موقعیت خود به عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ گندم جهان طی سال 2023 را حفظ کند. آمریکا، کانادا، پاکستان، استرالیا، اوکراین، ترکیه، آرژانتین، و انگلیس به ترتیب در رتبه های پنجم تا دوازدهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

انگلیس در این سال تنها 300 هزار تن بیشتر از ایران گندم تولید کرده است. تولید گندم آمریکا نیز حدود 3 برابر ایران بوده است. آمریکا در این سال 49 میلیون تن گندم تولید کرد.

قزاقستان با تولید 12 میلیون تنی یک پله پایین تر از ایران و در رتبه چهاردهم قرار گرفته و برزیل با تولید 9.4 میلیون تنی جایگاه پانزدهم را به خود اختصاص داده است. میزان تولید گندم مصر 8.8 میلیون تن گزارش شده است.
https://jahannews.com/vdcguy973ak9nt4.rpra.html
jahannews.com/vdcguy973ak9nt4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
عجيب مساحت انگليس كمتر از يك پنجم ايران!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
بيتشر مساحت ايران كوير لم يزرع هستش
بايد از منابع غني كوير درامد زائيي داشته باشيم و پول آن را براي خريد گندم صرف كنيم تا نان لا كيفيت و ارزان در اختيار مردم قراربديم
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
ايران با 80 ميلون نفر جمعيت 13 ميليون تن يعني به ازاي هر نفر
سالانه 162.5 كيلوگرم
و قزاقستان با 20 ميليون نفر 12 ميليون تن يعني به ازاي هر نفر
سالانه 600 كيلوگرم
3.7 برابر ايران توليد داشته به ازاي هر نفر
بخاطر اينه كه جمعيت روستايي شون بيشتر از ماست و ما برعكس اونها جمعيت شهري مون
سه چهار برابر اونهاست
Iran, Islamic Republic of
قزاقستان باتوليد 12 ميليون تن گندم در سال جديد
چند نفز جمعيت دارد ؟؟