شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
 
۰

عیب یابی آبگرمکن

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 853016
اگر آبگرمکن شما خراب است و به فکر تعمیر آن هستید، در قدم اول باید آن را عیب یابی کنید. شاید از خود بپرسید عیب یابی آبگرمکن چیست و چگونه انجام می‌شود؟ عیب یابی به معنای پیداکردن عیب و خرابی آبگرمکن توسط متخصصین این حوزه است‌. البته عیب یابی به همین راحتی نیست و باید نکات زیادی را در مورد قسمت‌های مختلف آبگرمکن بدانید. پس اگر قصد عیب یابی و تعمیر آبگرمکن خود را دارید، این مطلب برای شما است. ما در این مطلب از به طور کامل به عیب یابی و تعمیر آبگرمکن‌های مختلف می‌پردازیم.
 

عیب یابی آبگرمکن ایستاده

آبگرمکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از آن‌ها می‌توانیم به آبگرمکن‌های ایستاده، آبگرمکن دیواری و غیره اشاره کنیم. آبگرمکن‌های ایستاده نسبت به سایر انواع آبگرمکن‌ها ظرفیت بالاتری دارند، اما به دلیل اینکه فضای بیشتری را اشغال می‌کنند، در مکان‌های با مساحت بالا مانند ویلاها، ساختمان‌ها و آپارتمان‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرند. آبگرمکن ایستاده، از قطعات مختلفی مانند:
 • اتصالات و شیرها
  دودکش‌ها و کلاهک تعدیل
  سیستم کنترلی و ترموستات ساخته شده‌اند.
این قطعات ممکن است به دلیل استفاده نادرست و یا حتی به‌مرورزمان دچار خرابی شوند. برای رفع خرابی، این قطعات شما ابتدا باید آبگرمکن را عیب یابی کنید و سپس آن را تعمیر کنید. گاهی برخی از مشکلات آبگرمکن بسیار سطحی هستند و خودتان می‌توانید با یک بررسی آن‌ها را رفع کنید. اما گاهی عیب یابی و تعمیر پکیج و آبگرمکن، کاری تخصصی می‌شود و باید آن را حتماً به تعمیرکار بسپارید.

عیب یابی آبگرمکن مخزنی

آبگرمکن مخزن دار یکی دیگر از انواع آبگرمکن‌ها به‌حساب می‌آید که در دو نوع برقی و گازی تولید می‌شود. این نوع آبگرمکن‌ها دارای یک مخزن بزرگ هستند که آب درون آن گرم و سپس به درون لوله‌ها منتقل می‌شود. آبگرمکن‌های مخزن دار نیز مانند سایر آبگرمکن‌ها به‌مرورزمان دچار پوسیدگی و خرابی می‌شوند. یکی از اساسی‌ترین مشکلات در این نوع آبگرمکن‌ها، چکه‌کردن آب از آن است.

معمولاً دلیل چکه‌کردن آب از این نوع آبگرمکن‌ها، سوراخ بودن مخزن آبگرمکن است.

برای عیب یابی آبگرمکن مخزن‌دار، بادقت به مخزن توجه کنید. اگر نشتی آب به علت سوراخی آن بود، می‌توانید به کمک چسب مخصوص، خمیر اپوکسی و حتی دستگاه جوش سوراخ را مسدود کنید. البته بهتر است این کار را به تعمیرکاران متخصص این کار بسپارید. اما درصورتی‌که مخزن سوراخ نبود، شیر کاهش دما و فشار را بررسی کنید، زیر این شیر وظیفه تخلیه آب داغ اضافی درون مخزن را دارد.

اگر باز هم مشکل را پیدا نکردید لوله تخلیه را نیز چک کنید، زایر یکی از دلایل چکه‌کردن آب همین لوله است.
 

عیب یابی آبگرمکن برقی

آبگرمکن‌های برقی، دارای قطعاتی مانند برد، سیم‌کشی‌های داخلی برق، المنت و غیره هستند که به همین دلیل پیچیدگی بیشتری نسبت به آبگرمکن‌های گازی معمولی دارند؛ بنابراین می‌توانیم بگویم تعمیر و عیب یابی آبگرمکن برقی کاملاً متفاوت با تعمیر آبگرمکن‌های گازی است.

از جمله مشکلات رایج آبگرمکن‌های برقی می‌توانیم به روشن‌نشدن آن، برق‌دار شدن آب آبگرمکن، صدای نامشخص از آبگرمکن و غیره اشاره کنیم.
 • برای روشن‌نشدن آبگرمکن اتصالات و سیم‌کشی‌های انجام شده را بررسی کنید. برای این کار ابتدا فیوز مدار و سیم‌های متصل به آن را چک و به کمک ولت‌متر جریان ورودی را بررسی کنید تا از داشتن جریان برق مطمئن شوید. معمولاً تست المنت در این شرایط بسیار کارساز است.

  آبگرمکن‌های برقی احتمالاً صداهای عجیبی تولید کنند. معمولاً این صداها به دلیل سردوگرم شدن آب است. زیرا گرم و سردشدن آب باعث انقباض و انبساط در مخزن آبگرمکن می‌شود.
علاوه بر این ممکن است با ورود هوا به لوله‌های آب از آبگرمکن صداهایی شنیده شود.
 • یکی از دیگر مشکلات رایج آبگرمکن‌های برقی، برق‌دار شدن آب است.

  برای رفع این مشکل حتماً اتصال سیم ارت آبگرمکن را بررسی کنید. باید بدانید که در صورت نبود سیم ارت در آبگرمکن، جریان برق وارد بدنه دستگاه می‌شود و این موضوع بسیار خطرناک است. برای عیب یابی آبگرمکن برقی بهتر است حتماً از تعمیرکار آبگرمکن برقی کمک بگیرید؛ زیرا داشتن مهارت در سیم‌کشی آبگرمکن برقی برای رفع این مشکل ضروری است.

عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن‌های بوتان نیز مانند سایر آبگرمکن‌ها به‌مرورزمان دچار مشکلاتی می‌شوند از این مشکلات می‌توانیم به گرم‌نشدن آب، روشن‌نشدن مشعل، ترکیدن آبگرمکن و غیره اشاره کنیم. برای رفع این مشکلات به شما پیشنهاد می‌دهیم در قدم اول عیب یابی آبگرمکن را انجام دهید و سپس به تعمیر آن بپردازید. در ادامه با نحوه عیب یابی مشکلات مختلف آبگرمکن بوتان آشنا خواهید شد.
 • گرم‌نشدن آب آبگرمکن
اگر ظاهراً آبگرمکن روشن است؛ اما آب را به‌خوبی گرم نمی‌کند، باید دو علت را بررسی کنید.
 1. شعله رنگ و اندازه مطلوبی ندارد
این مشکل احتمالاً به دلایل زیر به وجود آمده است و رفع آن‌ها مشکل آبگرمکن را نیز برطرف می‌کند.
 • فشار گاز ورودی کم است.
  شیر ربع گرد کامل باز نیست.
  شیر پروانه‌ای باز نیست.
  فنر سوپاپ آب مشکل دارد.
 1. گرما به‌خوبی آب منتقل نمی‌شود.
اگر رنگ و اندازه شعله مطلوب است، احتمالاً مشکل گرم‌نشدن آب، انتقال گرما است. دلیل عدم انتقال گرما رسوب گرفتن مبدل حرارتی است. شما با رفع رسوبات می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که گاهی اوقات مشکل گرم‌نشدن آب، تنظیم نادرست شعله آبگرمکن است.

بنابراین، درصورتی‌که شعله وضعیت مطلوبی دارد؛ اما آب گرم نمی‌شود، باید رسوب‌زدایی انجام شود.
 1. روشن‌نشدن مشعل آبگرمکن
یکی دیگر از مشکلات رایج در آبگرمکن دیواری بوتان روشن‌نشدن مشعل است، بنابراین برای عیب یابی آبگرمکن اگر شیر آب گرم را باز می‌کنید؛ اما شعله آبگرمکن روشن نمی‌شود، احتمالاً یکی از موارد زیر رخ‌داده است:
 • گاز ساختمان قطع است.
  شیر ربع گرد ورودی آب گرم بسته است.
  احتمالاً دیافراگم آبگرمکن خراب است.
  شیر تنظیم دما زیاد باز است.
  لوله‌های مبدل حرارتی رسوب زیادی گرفته است.
  صافی آب‌گرفته است.
شما با بررسی عوامل گفته شد، می‌توانید مشکل روشن‌نشدن مشعل آبگرمکن را بر طرف کنید.
 1. ترکیدن آبگرمکن دیواری
یکی دیگر از مشکلات رایج آبگرمکن‌های دیواری ترکیدن ناگهانی آنها است. فکر می‌کنید علت ترکیدن آبگرمکن دیواری چیست؟ از دلایل این مشکل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
 • رسوب گرفتن مبدل آبگرمکن دیواری
  بالابودن فشار آب ورودی
  نامناسب‌بودن لوله‌کشی ساختمان
  خرابی پمپ آبگرمکن دیواری
  سرد بودن آب ورودی
شما می‌توانید با بررسی و رفع موارد گفته شده از ترکیدن آبگرمکن جلوگیری کنید.

عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک

آبگرمکن‌های دیواری بوتان بدون شمعک دارای دو مشکل رایج هستند که از آن‌ها می‌توانیم به گرم‌نشدن آب‌ورنگ شعله نامطلوب اشاره کنیم. علت این دو مشکل موارد زیر هستند:
 • گرم‌نشدن آب
معمولاً در آبگرمکن‌های دیواری بدون شمعک گرم‌نشدن آب به دلیل رسوب گرفتن مبدل حرارتی آبگرمکن است.
 • رنگ نامطلوب شعله:
در این نوع آبگرمکن‌ها رنگ شعله معمولاً به دلیل کم‌بودن فشار گاز و باز نبودن شیر پروانه‌ای آبگرمکن مطلوب نیستند.
 

چرا تعمیر آبگرمکن دیواری مهم است؟

ممکن است برای آبگرمکن دیواری بوتان نیز مانند سایر آبگرمکن‌ها مشکلی پیش بیاید که نیاز به تعمیر داشته باشد، از این مشکلات می‌توانیم به خاموش‌شدن شمعک، نوسانات حرارتی آبگرمکن، بوی بد آب داغ و تولید صداهای گوش‌خراش اشاره کنیم.

بنابراین، باید ذکر کنیم که یک مشکل کوچک در آبگرمکن باعث اختلال در فرایند کاری آبگرمکن‌ و حتی باعث اتفاقات خطرناکی مانند منفجرشدن، آن می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده هر گونه ایرادی در روند کار آن ابتدا به عیب یابی آبگرمکن بپردازید و سپس آبگرمکن را تعمیر کنید.

همچنین باید ذکر کنیم که گاهی یک اشتباه جزئی در تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان، می‌تواند باعث ازکارافتادن کل سیستم آبگرمکن شود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌‌دهیم برای تعمیر آبگرمکن‌های، از افراد کاربلد کمک بخواهید.

سؤالات متداول

عیب یابی آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟
عیب یابی آبگرمکن بهتر است توسط تعمیرکاران متخصصان انجام شود. اما می‌توانیم از دلایل اصلی آن به فشار پایین آب گرم، خاموش‌شدن سریع آبگرمکن و غیره اشاره کنیم.

نحوه تعمیر آبگرمکن چگونه است؟
برای تعمیر آبگرمکن، ابتدا باید مشکل اصلی آبگرمکن را پیدا کنید، سپس اقدام به رفع آن کنید. اما به شما توصیه می‌کنیم برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

سخن پایانی

آبگرمکن‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل گرمایشی در خانه‌ها بشمار می‌آیند؛ بنابراین خرابی آن‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را برای ما فراهم کند. به همین دلیل تعمیر و عیب یابی آبگرمکن بسیار اهمیت دارد. ما در این مطلب به طور کامل عیب یابی آبگرمکن‌های مختلف را بررسی کردیم. امیدواریم شما با خواندن این مطلب بتوانید آبگرمکن خود را تعمیر کنید.

اگر به مقالات تعمیر وسایل گرمایشی علاقمند هستید کلیک کنید!
https://jahannews.com/vdca6enai49nmw1.k5k4.html
jahannews.com/vdca6enai49nmw1.k5k4.html
برچسب ها: رپورتاژ
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *