شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
 
۰
۱

بنگاهداری آفت نظام بانکداری است/ ‏طرح بانک مرکزی تعیین تکلیف شود

چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب: 852468
عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: طرح بانک مرکزی هنوز تبدیل به قانون نشده و به مجمع ارجاع شده که قانونی شدن آن، قدرت بانک مرکزی در مهار بنگاهداری بانک‌ها را زیاد می‌کند.
برای مقابله با بنگاهداری بانک‌ها خلأ قانونی نداریم
به گزارش جهان نيوز، روح‌الله متفکرآزاد عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه بنگاهداری آفت نظام بانکداری است، اظهار داشت: ریشه بسیاری از مشکلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم، به بنگاهداری بانک‌ها باز می‌گردد، چرا که هلدینگ ها و بنگاه‌های زیر نظر بانک‌ها به صورت غیرمستقیم تورم زا هستند و از طرف دیگر بنگاهداری بانک‌ها به فضای رقابت در حوزه اقتصاد صدمه می‌زند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها با بنگاهداری از وظایف اصلی خود فاصله می‌گیرند، گفت: باید از بنگاهداری بانک‌ها جلوگیری شود که برای جلوگیری از بنگاهداری بانک‌ها خلأ قانونی جدی نداریم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بنگاهداری بانک‌ها متوقف شود، تصریح کرد: با نظارت و تمرکز وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی بر فعالیت بانک‌ها می‌توان تا حد زیادی از بنگاهداری بانک‌ها جلوگیری کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در مجلس تصویب شده، یکی از طرح‌های پیش رو است. البته این طرح هنوز تبدیل به قانون نشده و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده تا موارد اختلافی بین مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بررسی و تعیین تکلیف شود.

متفکرآزاد تاکید کرد: امیدواریم هر چه زودتر طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تبدیل به قانون و مکمل قوانین قبلی شود تا قدرت بانک مرکزی در مهار برخی از اقدامات بانک‌ها از جمله بنگاهداری بیشتر شود. اگر طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تبدیل به قانون شود، قطعاً مبتنی بر آن تمرکز نظارتی مجلس بر بانک‌ها هم بیشتر خواهد شد.
https://jahannews.com/vdcaiunaa49nmy1.k5k4.html
jahannews.com/vdcaiunaa49nmy1.k5k4.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بله خلا قانونی نداریم. اما......!؟