چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
 
۰
روزنامه صهیونیستی:

ایران، بزرگترین شکست نتانیاهو است

پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۰۵
کد مطلب: 840023
یک روزنامه صهیونیستی در تحلیلی نوشته موضوع برنامه هسته‌ای ایران بزرگترین شکست برای نخست‌وزیر فعلی این رژیم است اما این تنها شکست او نیست.
ایران، بزرگترین شکست نتانیاهو است
به گزارش جهان نيوز، یک روزنامه صهیونیستی در تحلیلی امروز پنجشنبه پرونده برنامه هسته‌ای ایران را «بزرگترین شکست» برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی توصیف کرده است. 

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در این تحلیل نوشته است: «برای نخست‌وزیری که همواره به شایستگی‌هایش در زمینه سیاست خارجی و امنیت ملی افتخار کرده و از فتوحاتش داد سخن داده کارنامه نتانیاهو نه تنها حرفی برای گفتن ندارد بلکه شکستی عظیم در سه موضوع اساسی به شمار می‌رود.»

نخست، در موضوع فلسطین؛ طبق نوشته هاآرتص، در این پرونده نتانیاهو به صورت عامدانه و به دور از دوراندیشی اسرائیل را به ورطه واقعیت «تک کشوری» کشاند. 

هاآرتص درباره موضوع دوم که برنامه هسته‌ای ایران مربوط می‌شود نوشته است: «دوم، سیاست او در خصوص برنامه هسته‌ای ایران اثری کاملاً معکوس داشته به این معنا که پیشرفت ایران را تسریع کرده و توانمندی‌هایش را از لحاظ انباشت مواد هسته‌ای لازم برای سلاح اتمی به سطح بی‌سابقه‌ای افزایش داده است.»

ادعای هاآرتص درباره برنامه هسته‌ای ایران در حالی مطرح شده که جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای خود را رد کرده است. 

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

هاآرتص تغییر ماهیت رابطه میان آمریکا و اسرائیل را سومین شکست نتانیاهو دانسته و نوشته است: «نتانیاهو، دینامیک‌ها و ماهیت سیاسی رابطه اسرائیل-آمریکا را تغییر داد و بحرانی عمیق ایجاد کرد به گونه‌ای که این رابطه از یک حالت فراحزبی وارد وضعیتی حزب‌بازی‌های آشکار شده است.»

هاآرتص نوشته این سه موضوع با آنکه از لحاظ تحلیلی مجزا هستند اما در سطح راهبردی به هم مرتبطند. 

در این تحلیل آمده است: «مهم‌تر از همه اینکه، این سه موضوع فقط نشان‌دهنده تصمیم‌های سیاسی معیوب نیستند بلکه نتیجه فقدان راهبردهای کلی بر مبنای تحلیل‌ها و برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت هستند.»

هاآرتص در ادامه این متن از شکست نتانیاهو در برابر ایران به عنوان «خطرناک‌ترین شکست دوربرد» او یاد کرده و اضافه کرده است: «خیره‌کننده‌ترین و حادترین اشتباه او سیاستش در قبال ایران است.»

هاآرتص در ادامه درباره سیاست‌های نتانیاهو در قبال ایران نوشته است: «[در این زمینه] نتانیاهو سال‌ها پزشکی بوده که تشخیص دقیقی برای بیماری شما ارائه می‌دهد اما هرگز نمی‌‌تواند پیش‌بینی موثری از سیر بیماری ارائه دهد.»
https://jahannews.com/vdcew78vxjh8e7i.b9bj.html
jahannews.com/vdcew78vxjh8e7i.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *