پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
 
۱
۵
مشاور سابق سیا:

سلطه دلار تا ۳ ماه دیگر پایان می‌پذیرد

پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 839989
مشاور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می‌گوید که سلطه دلار در کمتر از 3 ماه آینده پایان می‌پذیرد.
سلطه دلار تا ۳ ماه دیگر پایان می‌پذیرد
به گزارش جهان نيوز، فارس به نقل از اسپوتنیک نوشت: ذخایر جهانی دلار آمریکا در بحبوحه تشدید بحران اوکراین ضرباتی خورده که منجر به سطوح بدهی بی سابقه‌ای برای ایالات متحده شده است.

این اتفاق با تلاش تعدادی از کشورها برای افزایش حجم مبادلات با ارزهای محلی خود همزمان شده که با توجه به صحبت‌ها در مورد ارزهای ذخیره جدید، گمانه زنی‌ها در مورد بدتر شدن موقعیت دلار به عنوان ارز غالب بر اقتصاد جهان تقویت شده است.

جیمز ریکاردز، مشاور سابق سیا تاکید کرد که گروه بریکس در حال ایجاد یک ارز تجاری ذخیره جدید است که می‌تواند جایگزینی برای دلار باشد و انتظار می‌رود که افول هژمونی آن در کمتر از سه ماه آینده آغاز شود.

ریکاردز افزود: در ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد ۱۴۰۲)، یعنی حدود دو ماه و نیم دیگر، مهمترین تحول در نظام مالی بین‌المللی از سال ۱۹۷۱ فاش خواهد شد،  زیرا ۲۲ آگوست تاریخ آغاز اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی است و سال ۱۹۷۱ سال پایان دادن آمریکا به نظام برتون وودز بود. (در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ آمریکا قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا را به شکل یک‌طرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و دلار را به ارز بی‌پشتوانه تبدیل کرد. به این اقدام «شوک نیکسون» می‌گویند که موجب شد شرایطی پدید آید که دلار آمریکا تبدیل به ارز اندوخته بسیاری از کشورها بشود‌)‌

این مقام سابق سیا پیش‌بینی کرد که جهان طی چند سال آینده شاهد انتقال از سلطه دلار به یک ارز اصلی جدید خواهد بود که ممکن است با معرفی یک ارز اصلی جدید باشد که می‌تواند نقش دلار را درپرداخت‌های جهانی ایفا ‌کند و در نهایت جایگزین آن شود.

ریکارپیش بینی کرد که گرایش به سمت ارز جدید که توسط کشورهای بریکس، برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی به منظور تأثیرگذاری بر تجارت جهانی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مورد بحث قرار می‌گیرد، انقلابی عمیق و غیرمنتظره ایجاد کند و موجب ایجاد یک شوک ژئوپلیتیک بی‌سابقه شود که ممکن است دنیا برای آن آماده نباشد.

ریکاردز همچنین موضوع گسترش عضویت در گروه بریکس را مورد توجه قرار داد و آن را در زمره مهمترین تحولات نظام بریکس دانست.

وی افزود: هشت کشور به طور رسمی برای عضویت در این گروه درخواست داده‌اند که از جمله آنها آرژانتین، مصر، اندونزی، ایران و عربستان سعودی هستند، بخصوص که عربستان از ارکان سیستم دلارهای نفتی محسوب می‌شود که ثبات وضعیت ذخیره جهانی دلار را تضمین می‌کند.

ریکاردز گفت: علاوه بر این، کشورهای بریکس فعلی ۳۰ درصد از مساحت کره زمین و منابع طبیعی جهان، ۵۰ درصد از تولید گندم و برنج جهانی، ۱۵ درصد از ذخایر طلای کره زمین و ۴۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

مشاور سابق سیا بر این باور است که با توجه به موارد فوق، هنگامی که کشورهای بریکس ارز جدید خود را راه اندازی کنند، این، اقدامی پوچ نخواهد بود، بلکه در یک شبکه پیشرفته سرمایه ادغام می‌شود که شانس موفقیت  این ارز را در سطح جهانی تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

ریکاردز انتظار دارد که ارز بریکس به سبدی از کالاهای تجاری یا به طلا مرتبط شود. او در عین حال معتقد نیست که این ارز به شکل پول کاغذی برای معاملات عادی روزانه در دسترس باشد، بلکه یک ارز دیجیتال خواهد بود که توسط یک موسسه مالی جدید در گروه BRICS. نگهداری می‌شود.

جیمز ریکاردز، مشاور سابق تهدیدات مالی و جنگ نامتقارن سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) و نویسنده کتاب جنگ‌های ارزی است. وی نقش پررنگی در طراحی و اعمال تحریم‌های مالی و بانکی علیه ایران داشته است.
https://jahannews.com/vdcdjn0jnyt0sn6.2a2y.html
jahannews.com/vdcdjn0jnyt0sn6.2a2y.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


کوروش
Iran, Islamic Republic of
بای بای دلار.
ایرانی آزاد
Iran, Islamic Republic of
پس چرا اگر دلار افت کرده و داره نابود میشه قیمت‌ها در مملکت ما رو به افزایش چند برابری هست
Iran, Islamic Republic of
حالا میگن تا چند وقت دیگه حالا ببینیم چه میشود
Iran, Islamic Republic of
دلیل محکم بیان نشده است .برای پیاده شدن دلار از اسب قدرت دلایل ضعف اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و نظامی و مدیریت اجتماعی بیاورید که در حال حاضر هیچکدام دیده نمیشود
آرش
Iran, Islamic Republic of
این دقیقا لحظه ای است که جنگ فرسایشی در اوکراین را تمام و اگر روسها در موقعیت باخت قرار گرفتند باید کمکشان کرد چرا که آمریکا با تمام توان دلار را حفظ میکندواگر اوکراین را کمک نکند جنگ تجاری و نظامی را به چین خواهد باخت .