چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
 
۰
۲۴
عضو کمیته تحقیق و تفحص از بانک‌ها:

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۱
کد مطلب: 839845
عضو کمیته تحقیق و تفحص از بانک‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: کارکنان یکی از بانک‌ها ۱۱ بار وام قرض‌الحسنه دریافت کرده‌اند.
کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در نشست ۱۰ خرداد هیات دولت بر عادلانه شدن پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی پس از انتشار برخی اخبار مبنی بر پرداخت تسهیلات ویژه به کارکنان بانک‌ها تأکید و تصریح کرد: پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی باید مبتنی بر ضوابط و عادلانه باشد و نباید این احساس در جامعه ایجاد شود که هر کسی به خزانه نزدیک‌تر است، می‌تواند زودتر و بیشتر از منابع بهره ببرد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم با هرگونه رویه خلاف عدالت و تبعیض‌آمیز مخالف است، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را مأمور کرد چنانچه آیین‌نامه‌ای وجود دارد که برای کارکنان بانک‌ها تسهیلات ویژه و غیرمتعارفی در نظر گرفته، مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته و به مردم اطلاع‌رسانی شود.

هر کارمند بانک به طور متوسط چه قدر وام گرفته است؟
محدودیت منابع بانکی و سخت‌گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات از سویی و همچنین بانک محور بودن نظام تامین مالی کشور سبب شده تا برخورداری از منابع بانک ها برای عامه مردم تقریبا ناممکن شده و به سختی صورت گیرد.
براساس صورت‌های مالی منتشره بانک ها در سامانه کدال مجموع تسهیلات اعطایی بانک ها اعم از دولتی، خصوصی و بورسی به کارکنان خود در پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است؛ بر اساس تقسیم میزان تسهیلات اعطایی بانک ها به پرسنل خود به تعداد این کارکنان، تعدادی از بانک ها بیش از یک میلیارد تومان به هر کارمند خود (به طور متوسط) وام داده‌اند.

نکته عجیب اینکه بخشی از این تسهیلات بانک ها به پرسنل خود از محل سپرده‌های قرض الحسنه بوده که قرار است برای تسهیلاتی چون ازدواج و فرزندآوری پرداخت شود؛ این در حالیست که بانک ها برای اعطای وام به قانون جهش تولید مسکن در حدود ۲ سالی که از تصویب این قانون می گذرد (مصوب شهریور ۱۴۰۰) به جز بانک مسکن، تقریبا هیچ اعتباری پرداخت نکرده‌اند.

بانک مرکزی: ۱۶۲.۶ همت؛ مانده تسهیلات کارکنان بانک‌ها
بر اساس آخرین آمار اعلامی بانک مرکزی، «مانده» تسهیلات پرداختی بانک‌ها به کارکنان آنها به ۱۶۲ هزار و ۶۴۷ میلیارد و ۳۱۹ میلیون تومان رسیده است. این رقم با توجه به اینکه اینکه تامین مالی تسهیلات خرد مورد نیاز مردم به سختی از سوی بانک ها صورت می‌گیرد، انتشار این ارقام مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت و آنان نسبت به ناعدالتی صورت گرفته در پرداخت تسهیلات انتقاد داشتند.

همین موضوع سبب شد تا علیرضا قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی این توضیح را ارایه دهد که در پایان سال گذشته سقف تسهیلات پرداختی به کارکنان بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی ۶۹۲ میلیون تومان بوده است. این مبلغ نباید ابهام به وجود آورد زیرا مبلغی نیست که کارمند بانک در یک سال گرفته باشد. بلکه یک کارمند بانک در ۳۰ سال خدمت، آن هم بعد از گذشت دو سال از شروع استخدام برای تسهیلات ضروری بعد از سه سال و تسهیلات مسکن توانسته اقدام کرده است.

وی گفت: تسهیلات کارکنان در بانک‌های دولتی و نیمه دولتی بر اساس قانون و دستورالعمل با نرخ ۱۰ درصد است. اگر در صورت‌های مالی بانک‌ها، مانده تسهیلات قرض‌الحسنه وجود داشته باشد، برای قبل از سال ۹۵ است.

این مقام مسئول بانکی ادامه داد: با توجه به نوع تسهیلات، مدت بازپرداخت‌ها متفاوت است. تسهیلات مسکن می‌تواند بر اساس قانون جهش تولید مسکن، مسکن مهر یا دیگر دستورالعمل‌های دیگر انجام شود زیرا تسهیلات مسکن درازمدت است. آمار بانک مرکزی هم همان مانده تسهیلات است که اصل و سود در آن مستتر شده است. اگر میزان تسهیلات از میزان تصویب شده بیشتر باشد، نهادهای نظارتی قاطع برخورد می‌کنند.

سامانه شناسایی وام های با نرخ سود پایین به مدیران بانک ها فعال شده است
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز پس از دستور رئیس جمهور مبنی بر رسیدگی به موضوع بی عدالتی بانک ها در اعطای تسهیلات به کارکنان خود اعلام کرد: بانک مرکزی به تازگی به موضوع «تبعیض در پرداخت تسهیلات مسکن به کارکنان بانک ها و عدم امکان استفاده سایر کارمندان دولت از این تسهیلات» ورود کرده و بر اساس گزارشی هم که اخیرا مجلس در این بخش ارائه کرد، به دنبال ساماندهی این مسئله است.

وی ادامه داد: سامانه ای در این بخش در حال اجراست تا امکان نظارت بر نظام بانکی در خصوص پرداخت تسهیلات به ویژه تسهیلاتی با نرخ های بسیار پایین به پرسنل و مدیران در مقایسه با افراد خارج از مجموعه نظام بانکی، مدنظر قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توافق کرده ایم تا در سال جاری دیگر شاهد آن نباشیم که در یک بانک تعدادی از پرسنل و مدیران اعداد کلانی را تحت عنوان تسهیلات خودرو و مسکن دریافت کنند ولی مردم عادی از آن وام محروم باشند.

یک بانک به کارکنان خود ۱۱ بار وام قرض الحسنه داده است
در همین ارتباط سید غنی نظری خانقاه نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو کمیته تحقیق و تفحص از بانک‌های دولتی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه آمار و اطلاعات مربوط به تسهیلات اعطایی به کارکنان بانک ها در اختیار دولت است، اظهار داشت: درست در زمانی که میزان تسهیلات اعطایی فقط یکی از بانک‌ها به کارکنان خود بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است، مردم برای دریافت وام ازدواج از همان بانک با مشکلات متعددی مواجه هستند.

نماینده مردم خلخال در مجلس با تأکید بر لزوم برخورد با مدیران بانک‌های متخلف ادامه داد: مگر بانک ها تافته جدا بافته‌اند؟ سایر کارکنان، کامند دولت نیستند؟ مگر دیگر کارمندان برای توسعه اقتصادی کشور کار نمی کنند؟

عضو کمیته تحقیق و تفحص از بانک های دولتی یادآور شد: طبق بررسی‌های این هیات کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه گرفته‌اند.

وی درباره اینکه گزارش تحقیق و تفحص چه زمانی به صحن مجلس می رسد، اظهار داشت: هنوز گزارش جمع بندی و نهایی نشده است؛ هر زمان که این گزارش تهیه شد، در مجلس قرائت و متخلفان به قوقه قضائیه معرفی می شوند.

این نماینده مجلس در عین حال گفت که البته برخی بانک ها تا حدودی از پرداخت تسهیلات به کارکنان خود عقب نشینی کرده‌اند.

نماینده مردم خلخال در مجلس همچنین یادآور شد: کل تسهیلات قرض الحسنه ای که سال گذشته بانک ها به کارکنان خود پرداخت کرده اند، ۲۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از تسهیلات ازدواجی است که پارسال به ۹۰۰ هزار متقاضی پرداخت شد.
https://jahannews.com/vdceeo8vnjh8xvi.b9bj.html
jahannews.com/vdceeo8vnjh8xvi.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بیچاره مردمی که دست شان جای بند نیست.1
Iran, Islamic Republic of
نوش جان شان امسال هم یکی دیگه می گیرن ، چون این خبرهای خیلی کار شده!!
Iran, Islamic Republic of
همه می خواهند آدم خوبه باشند پس کسی برخورد نمی کند
Iran, Islamic Republic of
در جایی که کنترل نباشد هرج و مرج حاکم می شود.
Iran, Islamic Republic of
این یعنی عدالت اجتماعی ؟
Iran, Islamic Republic of
این نوع بانک امین مردم نیست!
Iran, Islamic Republic of
با پول و سپرده مردم برای خود .پس این دستگاههای نظارتی کجا هستندو چیکار می کنند؟
Iran, Islamic Republic of
....!!!
United Arab Emirates
رفتند وام بچینند!!!
Iran, Islamic Republic of
نماینده محترم بی زحمت اسم اون بانکی که 11 بار وام به کارکنانش داده بفرمایید تا مردم هم اون بانک رو تحریم کنن و هم حسابی تو اون بانک باز نکنن این همه ملاحظه کاری برای چیه؟
Iran, Islamic Republic of
جالبه تو شهر ما یک قرض الحسنه خصوصی کار می کنه که حدود 150 کارمند دارد .کارمندانش بر اساس قانون تامین اجتماعی حداقل حقوق می گیرند . به هیچکدام هم وام اضافه نداده . کل مردم شهر ما آنجا حساب دارند و از بانک هم بیشتر ارباب رجوع دارد و مورد اعنماد مردم است حدود 50 سال سابقه دارد . حالا چند سالی است که دولت بهش گیر دادند که باید جمع کنی یا بسیار محدود شوی ، جالبه قبل از انقلاب شروع کرد حالا بعد انقلاب دارن قرض الحسنه ها را تعطیل می کنند . به کجا می رویم نمی دانم .
Iran, Islamic Republic of
نماینده محترم فرموده اند : هر زمان که این گزارش تهیه شد، در مجلس قرائت و متخلفان به قوقه قضائیه معرفی می شوند.
آخه بزرگوار ! کدوم گزارش تحقیق تفحص مجلس از تخلفات دستگاهها و مدیران که به قوه قضائیه فرستادین اونطور که باید و شاید به نتیجه نهایی رسیده و خاطیان و مقصران مجازات شده اند؟؟!!
شجاع
Iran, Islamic Republic of
هیچ کس نیست جلوی اینها را بگیرد؟
Iran, Islamic Republic of
حتما ساعت 11 صبح هم تشریف می برند وضو بگیرند برای شرکت در نماز جماعت!!!!
Iran, Islamic Republic of
اكثر بانكها بيشترين وام هاي بسيار كم بهره و يا بي بهره را به كاركنانشان ميدهند ...!!!؟
دانا
Iran, Islamic Republic of
تا زمانی که تکلیف کارکرد پول در کشورمون مشخص نشه همینه،.
Iran, Islamic Republic of
یک بانک ؟ کدام بانک ؟ این مخفی کاری ها برای چیه ؟
Iran, Islamic Republic of
لطفاً تا پرونده تکمیل و به برخورد نرسیده خبر نشر ندین
محمد
Iran, Islamic Republic of
بهترین عامل بازدارندگی اینچنین تخلفاتی،برکناری مدیر آن بانک و جریمه تخلف مرتکبه،و بازگرداندن تمام وامهای واگذار شده به صندوق ذخیره و عدم واگذاری مسئولیت به چنین افرادی و...
Iran, Islamic Republic of
کارگر یک شرکت خصولتی هستم برای دریافت وام فوری ۱۸٪ که مصوبه همین دولت و مجلس هم هست به بانکی که حساب حقوقی دارم مراجعه کردم جهت دریافت وام ۵۰ میلیونی بدون ضامن با نامه کسر از حقوق رییس بانک فرمودند باید معدل حساب ۶ ماهه داشته باشی ما از این وام ها به کسی نمیدیم!دیگه گفتم خودمو بیشتر کوچیک نکنم نرم حراست بانک مربوطه
Iran, Islamic Republic of
کارمندان بانک هم از رانت استفاده می کنند!!!
Iran, Islamic Republic of
"ناعدالتی" غلط نیست؟

از اصطلاح "بی عدالتی" استفاده بفرمایید
Iran, Islamic Republic of
علی برکه الله
Iran, Islamic Republic of
برسانید به دست رییس جمهور انقلابی برای اقدام انقلابی