پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
 
۱
۱۰

جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی +عکس

سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب: 839766
با ایده‌ای تحقیرآمیز، کاسه سرویس بهداشتی را دست دختری جوان با هفت قلم آرایش داده و عکس تبلیغاتی می‌گیرند. یک بار شیلنگ سرویس بهداشتی را دور گردن بانوی ایرانی می‌اندازند و باز هم تبلیغی دیگر. در روزهای گذشته هم که تبلیغ شرکت موادغذایی و به سخره گرفتن شان و حجاب زن ایرانی سر و صدای زیادی راه انداخت. قرار نیست یک بار برای همیشه جلوی استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات گرفته شود!
جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی +عکس
به گرارش جهان نيوز به نقل از فارس، در چند سال اخیر و با توسعه فضای مجازی استفاده ابزاری از زنان در تبلیغ بارها و بارها از سوی شرکت‌های مختلف تکرار شده است.

از تبلیغ دور از عرف بستنی و حرکات اروتیک زن جوان تا تبلیغ شکلات.

اما انگار هر چه بیشتر پیش می‌رویم نوع تبلیغات زننده‌تر و شان زن ایرانی مسلمان بیش از پیش زیرسوال می‌رود.

 یک روز خانمی با هفت قلم آرایش و گریم را جلوی دوربین می‌نشانند و کاسه سرویس بهداشتی را دستش می‌دهند و از او عکس می‌گیرند برای تبلیغ.

انگار این مدل تبلیغ به مذاق شرکت‌های لوازم بهداشتی خوش می‌آید. چون تصویر شلنگ دور گردن دختری جوان و این بار با آرایشی غلیظ‌تر تبلیغ دیگری است که تولیدکنندگان لوازم بهداشتی گمان کردند با چنین تصویری گل را زدند و قرار است آمار فروششان به شدت بالا برود.

انتشار این تبلیغ در فضای مجازی سرو صدای زیادی به راه انداخت
 
*تیرخلاص با تبلیغ سوسیس

اما آخرین تبلیغ کارخانه تولید مواد خوراکی هم تیرخلاصی بود به جایگاه و شان زنان و مصداق بارزی از هتک حرمت بانوان ایرانی در دایره تبلیغات.

یک شرکت مواد خوراکی برای تبلیغ کوکتل بندری از روبنده زنان جنوب استعاره گرفته و یک شعر را برای نمک کار ضمیمه آن کرده است.

این تبلیغ علاوه بر زیرپا گذاشتن شان زن مسلمان که منجر به واکنش‌های تند و تیزی در فضای مجازی شد، موجب دلگیری بندرنشینان و زنان خطه جنوب هم شده است.

اینکه طراحان شرکت‌های تبلیغاتی حق ندارند به بهانه تبلیغ به سنت‌ها و قومیت‌ها بی احترامی کنند.

هر چند شرکت مواد خوراکی در پی جنجال‌های پس از انتشار تصویر تبلیغ، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصویر تبلیغاتی، مورد تأیید این شرکت نبوده و بدون اجازه، توسط طراح آن و در صفحه شخصی او در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر و بازنشر شده است.

این اولین بار نیست که از زن ایرانی در تبلیغات استفاده ابزاری می شود
 
*سکوت و دیگر هیچ...

اما اینکه سازمان‌های مرتبط در برابر چنین تبلیغاتی که تصویر زن جوان را در کنار سرویس بهداشتی قرار می‌دهد، سکوت اختیار کردند هم جای سؤال و انتقاد دارد.

طراح یک شرکت با پوستری که در آن از روبنده استفاده می‌کند،جای صورت زن، کوکتل را زیر روسری طراحی می‌کند، به جز پایین آوردن شان زنان خطه جنوب حرمت حجاب را هم زیر سؤال می‌برد اما به جز چند پست و کامنت انتقادی اتفاق دیگری نمی‌افتد باز هم جای سؤال و اما و اگر دارد.

*حقارت تبلیغاتی

گویا خلاقیت سازندگان تیزرهای تبلیغاتی بدجوری ته کشیده است. یک زمانی کلیپ‌های تبلیغاتی یا همان پیام‌های بازرگانی با چنان ظرافت و زیبایی ساخته می‌شد که تا مدت‌ها نام آن برند در ذهن تماشاچیان می‌ماند و هر وقت برای خرید به مغازه‌ای می‌رفتند با یادآوری آن کلیپ در ذهنشان ناخوادآگاه سراغ آن کالا می‌رفتند.

اما حالا چطور؟

بر اساس قانون تبلیغات کشوری استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان که نقش اصلی را در معرفی کالا و خدمات ایفا می‌کنند ممنوع است.

*قانون و استفاده ابزاری از زن در تبلیغات!

اغواگری و استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات در حالی از حد گذشته که در قانون تبلیغات کشوری درباره حضور بانوان در تبلیغات توضیحات کاملی وجود دارد.

اصل 56 این قانون می‌گوید: «زن در نظام مقدس اسلامی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار اسـت و قوانین و احکام مقدس اسلام برای زن جایگاه رفیعی را قائل است، لـذا استفاده از حضور خانم‌ها در آگهی‌های رادیو تلویزیـونی مسـتلزم اعمـال دقت‌های خاصی است و باید جایگاه زن مسلمان و شئون او مـدنظـر باشد.»

همچنین در اصل‌های 57، 58، 59، 61، 62، 63 هم به نوعی به این موضوع اشاره شده است، علاوه بر این در فصل هشتم قوانین و مقررات تبلیغات کشوری هم صراحتاً تأکید شده که: «استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان که نقش اصلی را در معرفی کالا و خدمات ایفا می‌کنند ممنوع است.»

 فصل نهم هم باز تأکید می‌کند که هرگونه استفاده ابزاری از زن در تبلیغات ممنوع است و آگهی‌ها نباید تداعی‌کننده ترجیح بین جنس مذکر و مؤنث باشد. باز هم در فصل نهم بند ب 5 تاکید می‌شود که استفاده از جذابیت‌های جنسی در تبلیغات ممنوع است.

با وجود قوانین مختلف اما شرکت‌ها، کارخانجات و مؤسسات با استفاده جنسیتی از زن به راحتی به همه این قوانین دهن کجی می‌کنند.

در اینکه امروز تبلیغات و وجود آن از ضروریات است، شکی نیست؛ اما اینکه از چه ابزاری برای معرفی کالا و خدمات در این راه استفاده می‌شود، اهمیت دارد.

آثار فرهنگی مخرب استفاده از زن و زیبایی های او در تبلیغات بر کسی پوشیده نیست.
https://jahannews.com/vdcg3y973ak9wu4.rpra.html
jahannews.com/vdcg3y973ak9wu4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
این تازه اول زن زندگی آزادیه . بزارید بره جلوتر و تازه میفهمید اصل زن زندگی آزادی یعنی چی و زنها چقدر بی ارزش خواهند شد
Iran, Islamic Republic of
زن: ضعیفه ای در خدمت عیاشی؛ معنای دقیق زن، زندگی، آزادی.
دانا
Iran, Islamic Republic of
ممنون از متولیان فرهنگی که علاوه بر اینکه به خودشان زحمت تقسیم کار را برای حمله فرهنگی چند ماه اخیر دشمنان داخلی و خارجی را ندادند، به خودشان زحمت نظارت بر امور فرهنگی که با صندلی نشینیشان هم می خورد به خودشان ندادند
میثم
Lithuania
"تیرخلاص با تبلیغ سوسیس"

اینکه طراح، طرحی که به عنوان تبلیغ ارائه داده به کارفرما، و کار فرما اون کار و رد کرده به خاطر دلایل کاملا واضح!! بطور کاملا غیرحرفه ای در سطح فضای مجزای پخش کرده با بکار بردن لوگوی شرکت سفارش دهنده! مقصر سفارش دهنده نیست!

قبل از کار کردن خبر قدری تحقیق کنید.
Iran, Islamic Republic of
کارفرما اگه حقیقتا" با این طرح مخالف بوده چرا از منتشر کننده طرح با لوگوی کارفرما در فضای مجازی شکایت نکرده ؟؟؟!!
میثم
Lithuania
شما ار کجا میدونی این اتفاق نیوفتاده؟.
Iran, Islamic Republic of
البته باید به این نکته هم توجه داشت که طراحیها و تبلیغات اون سالها مال افراد باتجربه و (به قول معروف) استخوان خورد کرده در بازار تبلیغات بود . اینم یکی از معایب استفاده نسل جوانیست که این روزا بر لزوم استفاده حداکثری از این نسل در امور مملکتی تأکید میشه !!
میثم
Lithuania
مطلقا موضوعی که شما فرمودید درست نیست، یک فلز هر چه بیشتر چکش بخوره! اصطلاحا آبدیده تر و خوش فرم تر میشه.
همه طراح های بزرگ هم کارهای رد شده دارند در تجربه کاریشون و بواسطه همون کارها اصطلاحا با تجربه و استخوان خورد کرده شدند! والا دیکته نوشته نشده که غلط نداره!
Iran, Islamic Republic of
باید ببینید شرکتهاب تبلیغاتی با چه انگیزه ای دارند به این سمت میرن؟!
پشت پرده ها مهمند. که از کجا تغذیه شدن و جایزه میگیرن؟
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
كلا" بايد از هرگونه استفاده از زنان و دختران در تبليغ كالا و يا هر محصولي ممنوع بشه براي هميشه . تا زنان و دختران از روي فقر و ااستيصال در دام اين شركت هاي تبليغاتي گرفتار نشوند براي شندرغاز پول