چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
 
۰

قیمت محصولات لبنی هنوز بلاتکلیف است

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۰۵
کد مطلب: 839626
گرچه کارخانه های لبنی از اول خرداد مکلف به خرید شیر خام با نرخ ۱۵ هزار تومان بودند، اما به بهانه‌های مختلف تن به اجرای این مصوبه نمی دهند و اجرایی شدن این مصوبه را منوط به ابلاغ ستاد تنظیم بازار و افزایش قیمت لبنیات می دانند.
قیمت محصولات لبنی هنوز بلاتکلیف است
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی پس از تصویب، کارخانه های لبنی را از اول خرداد مکلف به خرید هر کیلو شیرخام با مشخصات ۳.۲ درصد چربی، ۳ درصد پروتئین و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار به قیمت ۱۵ هزار تومان کرد.

این در حالی است که فعالان صنعت لبنیات اذعان می کنند که قیمت اعلام شده توسط شورای قیمت‌گذاری برای خرید تضمینی شیر خام بوده و براساس قانون برای سازمان تعاون روستایی ایجاد تکلیف می‌کند و برای شرکت‌ها زمانی قابل اجراست که ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصوبه‌ای برای اصلاح قیمت فرآورده‌های لبنی براساس قیمت ۱۵ هزار تومان ابلاغ کرده باشند.

گرچه اعمال تغییرات در نرخ شیر خام و قیمت فرآورده‌های لبنی منوط به تصویب و ابلاغ در کارگروه تنظیم بازار کشور است، اما بررسی های میدانی نشان می دهد که از ابتدای سال چند بار قیمت محصولات لبنی خارج از شمول قیمت گذاری دچار تغییر شده، هرچند تولیدکنندگان محصولات لبنی می گویند که اولویت تغییر قیمت محصولات مشمول قیمت گذاری است که عمده اقلام سبد مصرفی خانوار را شامل می شود.

اخیرا انجمن صنایع فرآورده های لبنی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار تعیین تکلیف قیمت شیرخام و محصولات لبنی شده است.

بنابر آمار سرانه مصرف شیر در دنیا برای هر نفر حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو و خوشبینانه ترین حالت در کشور ما ۷۰ کیلوست که افزایش مجدد قیمت محصولات لبنی همانند سنوات قبل منجر به کاهش مصرف می شود و مسئولان باید تدابیری در این راستا اتخاذ کنند.

حال با وجود وعده های متعدد مسئولان مبنی بر اصلاح قیمت شیرخام و تعلل در اجرای مصوبه اخیر باید منتظر ماند و دید که این موضوع از کی اجرا خواهد شد تا دامداران از زیان فروش خارج شوند.

ابلاغ رسمی در خصوص افزایش قیمت شیر خام نداشتیمآقای علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی گفت: علی رغم آنکه دولت افزایش نرخ شیر خام را به طور رسمی ابلاغ نکرده است، اما با رسانه ای شدن این موضوع کارخانه ها در حال خرید با نرخ جدید هستند.

به گفته او، اکنون کارخانه های لبنی هرکیلو شیر خام را با نرخ ۱۵ هزارتومان خریداری می کنند، در حالیکه هیچ گونه ابلاغ رسمی از سوی ستاد تنظیم بازار و دستگاه های اجرایی در این خصوص نداشتیم.

ظفری ادامه داد: اگر قیمت ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلو شیر خام به طور رسمی ابلاغ شود، نرخ لبنیات نیز متناسب با قیمت مصوب شیرخام باید افزایش یابد که در نهایت این موضوع بر سرانه مصرف اثر می گذارد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های لبنی گفت: دستگاه های اجرایی برای جلوگیری از سرو صدای دامداران، قیمت شیرخام را افزایش دادند، اما از طرف دیگر از افزایش قیمت لبنیات جلوگیری می کنند.

او با بیان اینکه ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصولات لبنی به نرخ شیر خام باز می گردد، گفت: با توجه به افزایش ۳۰ درصدی قیمت شیر خام چطور می توان انتظار داشت که نرخ محصولات لبنی تغییر نکند.

به گفته ظفری،  با وجود آنکه تغییر قیمت لبنیات منجر به کاهش سرانه مصرف می شود؛ بنابراین دستگاه های اجرایی باید تمهیداتی برای جلوگیری از این امر اتخاذ کنند تا محصولات لبنی از سبد مصرفی دهک های ضعیف جامعه حذف نشود.

کارخانه های لبنی همچنان تن به اجرای مصوبه افزایش قیمت شیرخام نمی دهند
آقای مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور گفت: تاکنون کارخانه های لبنی نسبت به افزایش قیمت شیر خام بدلیل ناهماهنگی دولت، کارخانه های لبنی و ستاد تنظیم بازار، تمکین نکرده اند.
به گفته او، اکنون کارخانه های لبنی با نرخ ۱۲ هزار تومان شیر خام را از دامداران خریداری می کنند، در حالیکه قیمت مصوب ۱۵ هزار تومان ابلاغ شده است.

عالی ادامه داد: علی رغم افزایش ۳۰ درصدی کرایه حمل و نقل از ابتدای خرداد، کارخانه های لبنی کماکان تن به اجرای افزایش قیمت شیر خام نمی دهند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی تولید نیست، گفت: بنابر آنالیز هزینه های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام ۱۷ هزار تومان است، درحالیکه کارخانه های لبنی حاضر به تمکین خرید با نرخ ۱۵ هزار تومان هم نیستند که این امر بدان معناست که تولیدکنندگان به دولت یارانه می دهند.

تاخیر در اجرای افزایش مصوبه شیر خام عاملی برای زیان روزانه ۱۰۰ میلیارد تومانی دامداران
آقای احمد مقدسی گفت: در شورای عالی قیمت گذاری، قیمت مصوب شیر خام‌ تصویب و ابلاغ شد، اما نرخ محصولات لبنی را ابلاغ نکردند که با این وجود امکان خرید شیرخام با نرخ مصوب از سوی کارخانه های لبنی وجود ندارد.

به گفته او، با توجه به آنکه ۷۰ درصد محصولات لبنی مشمول قیمت گذاری دولتی و ۳۰ درصد کالاهای لوکس است، بنابراین قیمت شیر خام و لبنیات هر ۲ با هم باید اعلام شود.

مقدسی ادامه داد: گرچه قیمت ۱۷ هزار تومانی به ازای خرید هر کیلو شیرخام را پیشنهاد دادیم، اما دولت نرخ ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان را صورت جلسه کرد که در ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب ۱۵ هزار تومان تعیین و ابلاغ شد، در حالیکه ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: تاخیر در اجرای نرخ جدید شیر خام روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان زیان برای صنعت دامداری در بر دارد.

با توجه به افزایش هزینه های تولید، اصلاح قیمت شیر خام برای پایداری تولید و جلوگیری از کشتار دام ها امری ضروری است، هرچند با تغییر قیمت شیرخام و به تبع آن محصولات لبنی، میزان مصرف مجدد کاهش می یابد که در نهایت این امر روانه شدن شیرخام تولیدی به سمت کارخانه های شیرخشک و صادرات محصولات لبنی را به منظور جلوگیری از ماندن محصول روی دست تولیدکننده به همراه دارد.
 
https://jahannews.com/vdcb59bw0rhbf0p.uiur.html
jahannews.com/vdcb59bw0rhbf0p.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *