سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - 26 Sep 2023
 
۰
۵

بگذارید زنها وارد بقیع شوند

شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۶
کد مطلب: 839503
حامد عسکری؛ شاعر و نویسنده پس از سفرش به عربستان پیشنهادی را در کتابش (خال سیاه عربی) مطرح کرده است با این عنوان که «ایمیل کنیم به تصمیم گیران این دستگاه بگوییم ما مردها نمی‌خواهیم بیاییم توی بقیع. بگذارید زنها بیایند.»
بگذارید زنها وارد بقیع شوند
به گزارش جهان نيوز به نقل از عقیق، بقیع رفتن سلوک می خواهد. خلوت می خواهد. یک چیزی که امروزی ها بهش می‌گویند آمادگی قبلی نیاز دارد.

پیاده راه می‌افتم سمت بقیع، گرمای هوا؟ سوختن، آدم را زلال می کند. می‌روم توی راه فکر کنم.

این بار از یک راه دیگر می روم. از شما چه پنهان، مسیرم را دور می‌کنم که کمی بیشتر بسوزم که بقیع جای سوختن است.

می رسم پشت نرده‌های بقیع، جماعتی زائرِ زرنگ تر از من دارند بر می‌گردند. زائرهای توی راه نخ کش‌اند؛ انگار یک چیزی باید اتفاق می‌افتاده و نیفتاده. ضدحال خورده‌اند. پکرند. چه حرصی می‌خورم از این ذهن خیال پرداز. به کجاها که این خیال نمی‌برد ما را. خودم اینجا دلم در پیش دلبر.

توی راه یک ایستگاه آتش‌نشانی می‌بینم با ماشین هایی قبراق با رنگی متفاوت و مأمورانی احتمالاً قبراق تر.

توی این شهر سالها پیش، درِ یک خانه‌ای آتش گرفت. آتش که نگرفت، آتشش زدند. توی خانه، نخل جوانی بود که فقط هیجده بهار را زیسته بود و بار شیشه داشت.

ابرِ ورم‌کرده‌ روضه‌های مجسمِ توی سرم را، پخش و پلا می‌کنم. عقلم می‌گوید: «وسط اتوبان جای روضه خواندن نیست.» دلم می گوید: «لاکردار! توی مدینه روضه نخوانی، کجا روضه بخوانی؟»

رسیده‌ام پشت دروازه بقیع؛ زنان و دختران هم‌خاک و هم ریشه‌ام، ایرانی‌ها دارند به رسول خدا سلام می‌دهند. شاید دارند گله می‌کنند که راهشان نمی‌دهند. خودشان می‌گویند جنت البقیع. این چه جنتی است که نگهبانهایش صدا بلند می‌کنند به نه گفتن با عتاب؟

بد توی پرم خورده به قول محمد سهرابی چون مرغ نیم کشته پر و بال می‌زنم. برای کسی که سی و چند سال است مشهد و کربلا رفته و کمتر از گل نشنیده خیلی زور دارد یکی با باطوم به کمر و لباس پلنگی بگوید «نه، برو» و پُررو پُررو در را هم ببندد. برمی‌گردم رو به گنبد سبز و می گویم:«چه وضع است آقاجان؟»

بغض دارد خفه‌مان می کند.

داریم از غم منفجر می شویم. قبر چهارم امام را می بینیم. از چه می ترسند؟ ما فقط می‌خواهیم گریه کنیم! مگر نمی‌گویند مرده‌اند؟ کاری از دستشان برنمی‌آید؟ خب بگذارند اشک بریزیم!»

توی ذهنم کمیل ابوتراب رقصیدن می‌گیرد: و سلاحه البکا. گریه اسلحه ماست و این اسلحه خیلی ترسناک است.

حاج علی آقای انسانی همیشه می گوید:«گریه برای اهل بیت، کمش زیاد است و زیادش کم.»

بقیع خاک پوک و تردی دارد. باران بزند، گل می شود. ورِ کشاورززاده ذهنم می‌گوید: «این همه برای کبوترها گندم می‌ریزند چرا سبز نمی‌شوند؟ چرا بقیع گندمزار نمی‌شود؟» ورِ شاعر ذهنم می‌گوید: «سالهاست بر خاکش اشک شور ریخته. توقع داری چیزی سبز شود؟ تو می‌دانی چند تا دل اینجا جا مانده؟» بقیع کبوترآباد است.

مرد باشیم یک تومار بنویسیم امضا کنیم ایمیل کنیم به تصمیم گیران این دستگاه بگوییم ما مردها نمی‌خواهیم بیاییم توی بقیع. بگذارید زنها بیایند.» دختر رسول خدا! فاطمه بنت اسد!

عمه‌های رسول خدا! دایه رسول خدا! خانم ام‌البنین ! ... . اینها بس نیست که بگوییم اینجا، یک جای زنانه است؟

جگرم خال می‌زند از دیدن زنهای پشت نرده‌ها. در واکنند زنها بیایند روضه زنانه بگیرند فوقش چادرشان خاکی می‌شود یک ذره. آن هم فدای مقدس ترین چادر خاکی جهان.

توی خیمه گاه، خیمه عباس اولین خیمه است و توی بقیع، مزار ام‌البنین اولین مزار؛ ایستاده در غبار بر مناره‌ای به بلندای تاریخ چتر انداخته بر حماسه و تغزل این زن چارانه سرا.

وقت نیست یک بار دیگر دور این وجودهای پاک بگردم. می زنم بیرون.

گُله گُله نگهبان ایستاده. جلوى قبور مطهر ائمه بقیع (ع) اجتماع بیشتر است. راستش متولیان بقیع دلشان برای ما نسوخته که باز کنند برویم زیارت. همان تدفین اموات بعد از نمازها که هست، صبح یک نوبت و عصر یک نوبت بقیع را باز می کنند بروند مرده‌های خودشان را دفن کنند و اجازه می‌دهند بقیه هم بروند و زیارتی بکنند.

بالای قبور مطهر یک بنر زده‌اند به چهار پنج زبان از جمله فارسی با یک طراحی گرافیک مزخرف که شفاعت و زیارت و گریه کردن بد است و نکوهیده است و نباید انجام داد زیر لب سلام می‌دهیم و از مزار ائمه فاصله می گیریم.

یک ضرب المثل انگلیسی می‌گوید «کلمه‌ها می‌توانند شما را بکشند. «حرِّک زائر» داریم تا «حرِّک زائر» یکی توی کربلا می‌شنوی و یکی توی بقیع. آن حرِّک‌ها برای این است که سریع بروی که زیارت به بقیه هم برسد و این حرِّک‌ها برای این است که غربت افزایی کند.

خیلی حرف است که یکی با چوب پَر لطیف و رنگی آرام بزند روی شانه ات با خنده بگوید «برو» و یکی با باطوم و پوتین و لباس پلنگی بگوید «حرِّک زائر» و بزند زیر دوربینت.

مدینه گرمای خرماپزانی دارد؛ از آن گرماها که هرجای دیگری بود، کلافه‌ات می کرد.

از آن گرماهایی که فکر و خیال و حوصله‌ات را ته‌ دیگی می کند. ولی وقتی فکر می کنی بهترین آفریده خدا و دخترش و فرزندانش توی همین شهر ساکن بوده‌اند و همین آفتاب بر آنها هم تابیده است، خنکیِ زلالی می خزد زیر پوستت و با همه وجودت می‌گویی گرمای مدینه گرمای گوارایی است.
https://jahannews.com/vdcfx1dcmw6dmta.igiw.html
jahannews.com/vdcfx1dcmw6dmta.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خوشا به سعادت هر که این زیارت نسیبش میشه. ای کاش قسمت همه ی دوست داران اهل بیت بشه
علی
Iran, Islamic Republic of
دوستان مسیر زیارت خیلی مهم است. بی دلیل نیست پیاده زیارت اربعین می رویم.
سالها پیش حاجتی داشتم. اهل دلی مرا دید و خودش حدیث مفصل خواند بر احوال من_این عارف چند سالی است به رحمت حق رفته و به خاطر قولی که دادم نمی توانم اسمش را عنوان کنم_
فرمود به زیارت حضرت معصومه برو که گره کار بدست اوشون باز می شود. من چند باری رفتم و برگشتم اما خبری نشد. ناراحت پیش ان عارف رفتم و عرض حال گفتم. سوال بسیار عجیبی از من پرسید. گفت از کدام مسیری به قم می روی؟ عرض کردم از راحتترین راه.
فرمودند از ان راه که همه می روند . طوری برو که با بقیه فرق کند.
دفعه بعد سختترین راه را انتخاب کردم و همان شد گره گشای کار من.
اینها حرف دلم بود گفتم شاید به کار کسی اید
Iran, Islamic Republic of
عامو ! آخه اینم درخواسته که شما کردی؟! همینکه جماعت نسوان کلیه ادارات و شرکتها و خیابونها و فروشگاهها و سینما و تلویزیون و... در ایران را به تصرف خودشون درآوردن و کل جامعه ایران و ایرانی رو تبدیل به یک جامعه زنونه کرده اند برا هفت پشتمون کافیه. حداقل اون مکان مقدس را برای مردها بگذار!!!!
United Arab Emirates
السلام‌علیک‌یا‌فاطمه‌الزهرا‌ س یا‌بقیع‌‌ما‌راهم‌دریاب‌سعادت‌نصیبم‌گردان‌.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
نویسنده ی عزیز با خواندن مطلب زیبایتان اشک ریختم. و این فراز ها از دعای شریف ندبه را زمزمه کردم : أین المعد لقطع دابر الظلمه . کجاست آن آماده شده برای ریشه کن کردن ستمگران ؟ أین المنتظر لإقامة الأمت و العوج . کجاست آن انتظار کشنده برای اصلاح کج روی ها و انحرافات ؟ ....
اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب کبری سلام الله علیها .
لبیک یا مهدی .