پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - 28 Sep 2023
 
۰
۳
آیت‌الله خاتمی:

ویژگی بارز امام خمینی باور و اعتماد به مردم بود/ آیت‌الله خامنه‌ای مفسر عملی خط امام است

جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب: 839451
خطیب نمازجمعه تهران دو ویژگی منحصر به فرد امام خمینی را مسئله ولایت‌فقیه و تحقق عملی ان و دیگری باور کردن به مردم و اعتماد به مردم دانست.
ویژگی بارز امام خمینی باور و اعتماد به مردم بود/ آیت‌الله خامنه‌ای مفسر عملی خط امام است
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، امروز(12 خرداد) در خطبه‌های نمازجمعه با بیان اینکه عده‌ای در دین خدا آفتاب‌پرستانه رفتار می‌کنند، گفت: باید در پای دین محکم ایستاد و سربلندی دنیا و آخرت از این مسیر می‌گذرد. متدینین باید پایبند تدین باشند؛ مثلاً برخی بی‌حجاب‌ها با فضاسازی سعی می‌کنند باحجاب‌ها در جامعه احساس خجالت کنند؛ درحالی‌که پایبندی به حجاب افتخار دارد و با این پایبندی باید بی حجاب‌ها را هم پای دین آورد.

خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی و بیان این نکته که شاید داغی به سنگینی رحلت امام بعد از انقلاب نداشتیم، گفت: خداوند محبت امام راحل را در دل مردم نهاده بود؛ امام هرآنچه عالمان گذشته و علمداران دین و ارزش‌ها داشتند اعم از تقوی، اخلاق، علم گسترده در فقه و اصول، زهد و ساده‌زیستی و همچنین بینش سیاسی را یکجا داشت.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه امام خمینی چند خصوصیت منحصر به فرد داشت که یکی از آنها مسئله ولایت‌فقیه است، اظهار داشت: این مسئله مرتبط به دوره امام یا بعد از انقلاب نیست بلکه از زمان شیخ صدوق تا عصر ما، فقها هزار و دویست‌بار از ولایت‌فقیه در آثارشان گفته‌اند و با ده واژه از جمله امام، نائب‌الغیبه، سلطان الجهاد، عالم عامل و... از‌ آن سخن گفته بودند اما امام دو کار انجام داد که منحصر به فرد بود؛ اولاً ولایت‌فقیه را برنامه و تز حکومت اسلامی مطرح کرد و این برنامه را به صحنه آورد. ارمغان امام و حاصل عمر امام، نظام اسلامی بود و حفاظت از این یادگار حفاظت از میراث امام است.

وی افزود: دیگر ویژگی منحصر به فرد امام خمینی در بین فقها، باور کردن به مردم و اعتماد به مردم بود. امام خمینی مردم را باور داشت؛ اینکه اگر مردم بخواهند یک حکومتی را که تحت الحمایه اجانب بود سرنگون کنند، می‌توانند و  جای‌ آن حکومت فاسد، حکومت اسلامی را بنا نها دهند؛ مردم هم می‌دانستند چه نمی‌خواهند و هم می‌دانستند چه چیز جایگزین آن می‌خواهند. 

خطیب نمازجمعه تهران خاطرنشان کرد: امام یک بار هم از مبارزه مسلحانه دم نزد؛ در زمان تحصن علما در دانشگاه تهران در واکنش به بسته بودن فرودگاه‌ها در دولت بختیار، یکی از سخنرانان از جنگ مسلحانه دم زد؛ شهید بهشتی فوراً بلند شد و گفت این شعار ما نیست و تنها ره رهایی اطاعت از امام است! امام سراغ مبارزه مسلحانه نرفت و بر جهاد تبیین تأکید داشت. 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به انتخاب امام خامنه‌ای در 14 خرداد سال 58 گفت: بحمدالله انتخابی به‌جا و شایسته انجام شد و پرچمی را که امام راحل در این کشور برافراشت، جانشین به‌حق امام همچنان این پرچم را برافراشته داشته و خواهد داشت و راه امام خمینی اعلی‌الله مقامه را که راه قران و عزت مسلمین است ادامه می‌دهیم؛ بزرگی را به جانشینی امام برگزیدند که هوای ریاست نداشت و حضرت آقا در جلسه‌ای به بنده و یک نفر دیگر فرمودند حتی وقتی وصیت‌نامه را می‌خواندم به تنها چیزی که فکر نمی‌کردم رهبری خودم بود.

وی افزود: ایشان همانند امام تکلیف‌مدار و وظیفه‌مدار است و برای ایشان وظیفه الهی مطرح است؛ دشمنان هم رهبر انقلاب را دوراندیش‌ترین رهبر جهان می‌دانند و با تدبیر الهی در طول 44 سال توطئه‌ها را خنثی کرده و به فضل خدا خنثی خواهد کرد. ایشان مفسر عملی خط امام است و هرکس بخواهد خط امام را بداند باید از ایشان بشناسد و سخنان ایشان منشور امام شناسی است .

خطیب نمازجمعه تهران در پایان با اشاره به سالگرد قیام 15 خرداد، گفت: 60 سال پیش قیامی صد درصدی اسلامی و با انگیزه‌های اسلامی در این کشور در دفاع از حریم ولایت امام شکل گرفت؛ این تنها قیامی بود که شاه را نهایتاً مضمحل و سرنگون کرد؛ نسل‌های بعد از انقلاب بدانند که راه قیام 15 خرداد انقلاب را به وجود آورده و نگه داشته و انقلاب را ادامه خواهد داد.
https://jahannews.com/vdchmwn6z23nxkd.tft2.html
jahannews.com/vdchmwn6z23nxkd.tft2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
Iran, Islamic Republic of
یکی از کساتی که توی جامعه تنش توی جامعه ایجاد کرده این خاتمیه
محمدایوب
Romania
یکی از ویژگیهای امام ساده زیستی ساده زیستی ساده زیستی
بوده که تنها کسی که پیروی کرده ومیکنه آقا سیدعلی فرزند حضرت زهرا س .
دانا
Iran, Islamic Republic of
رحلت امام عزیز رو تسلیت عرض می کنم همان امامی که به ما فهماند داشتن آرمان های بزرگ ناممکن نیست و همانطور که در وصیت نامه اش نوشت فقط توکل بر خدا و اراده خودمان را می خواهد، او ابرقدرت ها در مقابل خدا کوچک می شمرد و مردمش را هر چند پابرهنه و دست خالی بزرگ می دانست و ما را به رهبری سپرد که رهرو خوبی برای او بود و راهنمای خوبی برای ما شد.یادش گرامی و انقلابش پر رهرو.