يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - 3 Dec 2023
 
۰
۱

جزئیات ۱۰ شرکت دولتی با بیشترین نیروی انسانی

دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۹
کد مطلب: 839069
بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجمموعه وزارت راه و شهرسازی دارای بیشترین نیروی انسانی در بین شرکت‌های دولتی هستند.
جزئیات ۱۰ شرکت دولتی با بیشترین نیروی انسانی
به گزارش جهان نيوز، به نقل از شادا، براساس کتاب «نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی» که توسط دفتر امور شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده، 10 شرکت دولتی اصلی و مادرتخصصی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال 1400، حدود 70 درصد نیروی انسانی شاغل در همه شرکت‌های دولتی اصلی و مادرتخصصی (77 شرکت) را تشکیل داده‌اند.

اسامی و تعداد نیروی انسانی این 10 شرکت در سال 1400 در نمودار زیر آمده است:
 

همان طور که در نمودار فوق مشخص است، شرکت‌های دولتی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی عمدتا بانک‌ها و شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند، یعنی شرکتهایی که در سراسر کشور خدمات ارائه می‌دهند.

در صدر شرکت‌های با بیشترین تعداد نیروی انسانی، بانک سپه و بانک ملی قرار دارند، شرکتهایی که قدیمی ترین شرکت‌های دولتی کشور محسوب می‌شوند و به ترتیب در سال های 1304 و 1307 تاسیس شده‌اند. تعداد شعب این بانکها در سراسر کشور هم قابل توجه است، به گونه‌ای که بانک سپه 3800 شعبه و بانک ملی 3328 شعبه دارد. بانک کشاورزی و بانک مسکن هم به دلایل مشابهی جزو شرکتهای دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی هستند.

علاوه بر دلایل اشاره شده، ادغام شدن بانک‌های «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهراقتصاد» و «موسسه اعتباری کوثر» در قالب بانک سپه در سال 99 هم جزو دلایل مهم تعداد بالای نیروی انسانی این بانک است. تا قبل از این ادغام، تعداد نیروی انسانی بانک سپه کمتر از 17 هزار نفر بود.

تعداد بالای نیروی انسانی شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی شامل شرکت راه آهن، شرکت هما، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم ناشی از گستردگی خدمات ارائه شده توسط این شرکتها در سراسر کشور است.

شرکت ملی پست هم با دلیلی مشابه شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در بین 10 شرکت اول با تعداد نیروی انسانی بالا قرار دارد.

کانون زبان ایران که حدود 3 هزار نفر مدرس حق التدریس دارد، در سال های ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادغام شد، همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در بین شرکت‌های دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال 1400 است.

پرونده شرکت‌های دولتی (1)
پرونده شرکت‌های دولتی(2)
پرونده شرکت های دولتی(3)
https://jahannews.com/vdcceoq4o2bq1x8.ala2.html
jahannews.com/vdcceoq4o2bq1x8.ala2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.....