پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - 18 Apr 2024
 
۰
۲۴
قالیباف:

اباحه‌گری‌ها در مسئله عفاف و حجاب دغدغه مردم است/ با هنجارشکنان باید برخورد سلبی کرد

سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: 833411
رئیس مجلس گفت: متأسفانه در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف ما تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده‌ایم.
اباحه‌گری‌ها در مسئله عفاف و حجاب دغدغه مردم است/ با هنجارشکنان باید برخورد سلبی کرد
به گزارش جهان نيوز، رئیس مجلس در نطق امروز خود در جلسه علنی مجلس گفت: یکی از مسائلی که دغدغه مردم متدین ایران است اباحه گری ها و هنجارشکنی هایی است که در عرصه عفاف و حجاب در حال روی دادن است.

قالیباف گفت: با توجه به برنامه دشمن برای ایجاد دوقطبی سازی بین مردم و ایجاد اغتشاش دوباره نحوه مواجهه با این مسئله نیاز به نگاه چندجانبه دارد.

رئیس مجلس افزود: متأسفانه در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف ما تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه تحول اصلی در دوره جدید باید توجه ویژه همراه با نوآوری دستگاه های متولی باشد، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور وظیفه دارد با آسیب شناسی گذشته مسئولیت این تحول را به عهده بگیرد.

قالیباف افزود: مسئلۀ بسیار مهم دیگر ضرورت تفکیک بین افراد ضعیفُ‌الحجاب با هنجارشکنان است. به نظر می‌رسد با افرادی که حجاب آن‌ها ضعیف است، باید رویکردی ایجابی در پیش گرفت. ولی در مواجهه با افراد هنجارشکن باید با روش سلبی روبه‌رو شد.

رئیس مجلس گفت: طبیعی است که باید از بی‌نتیجه‌بودن و پرهزینه‌بودن شیوۀ پیشین گشت ارشاد تجربۀ لازم گرفته شود و شیوه‌هایی درست را برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب به کار گرفت.
متن کامل نطق قالیباف در نطق پیش‌ از دستور:

 یکی از مسائلی که دغدغۀ جدی مردم متدین ایران است اباحه‌گری‌ها وهنجارشکنی‌هایی است که در عرصۀ حجاب و عفاف در حال روی‌دادن است.  با توجه به برنامه‌ریزی دشمن در این زمینه برای دوقطبی‌سازی بین مردم و ایجاد تنش و اغتشاش دوباره، نحوۀ مواجهه با این مسئله نیاز به نگاهی چندجانبه دارد.

1️⃣ متأسفانه در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف ما تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده‌ایم. متأسفانه متولیان این امر، در طول سالیان طولانی با کم‌کاری و اقدامات کم‌اثر، بیشترین سهم را در دورشدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند.

تحول اصلی در دورۀ جدید باید توجه ویژه و همراه با نوآوری در فعالیت‌های ایجابی دستگاه‌های متولی باشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌عنوان قرارگاه فرهنگی کشور، وظیفه دارد با آسیب‌شناسی گذشته، مسئولیت این تحول را به عهده بگیرد و طبیعی است که در این زمینه آموزش‌وپرورش، مراکز آموزش عالی، صداوسیما، حوزه‌های علمیه و سازمان تبلیغات بیشترین وظیفه را دارند.

2️⃣ مسئلۀ بسیار مهم دیگر ضرورت تفکیک بین افراد ضعیفُ‌الحجاب با هنجارشکنان است. با افرادی که حجاب آن‌ها ضعیف است، باید رویکردی ایجابی در پیش گرفت. ولی در مواجهه با افراد هنجارشکن باید با روش سلبی روبه‌رو شد. بیانات روشنگرانۀ رهبر معظم انقلاب دربارۀ افراد ضعیف‌الحجاب راه جدیدی را به مدیران فرهنگی نشان داد و اشارۀ دوباره ایشان در سخنرانی اول سال، مبنی‌بر اینکه حتی کسانی که به برخی احکام اسلامی پایبندی درستی ندارند، اما در دل به خدا و دین ایمان دارند، باید در سیاست‌گذاری های ما مورد توجه قرار گیرد.

یک خانم کم‌حجاب تفاوتی ماهوی با معدود هنجارشکنانی دارد که فضای اجتماعی و اخلاقی جامعه را با قصد و نیت قبلی آلوده می‌کنند یا در پی ترویج فسادند. باید در نظر داشت بسیاری از خانم‌هایی که خود به رعایت حجاب کامل ملتزم نیستند، با هنجارشکنی و با ترویج مفاسد اخلاقی و اباحه‌گری مخالف‌اند. مروری بر وضعیت رعایت حجاب در جامعه نشان می‌دهد، قریب به اتفاق افراد جامعه، علی‌رغم اینکه با هیچ برخورد سلبی و حتی تذکر روبه‌رو نیستند، از کشف حجاب و رفتارهای هنجارشکنانه استقبال نکرده‌اند و به حفظ کیان خانواده و سلامت اخلاقی جامعه باور قلبی دارند.

بسیاری از آن‌ها که حجاب را به‌طور کامل رعایت نمی‌کنند، به تعبیر مقام معظم رهبری، به خدا و قرآن و دین ایمان دارند. در همین شب‌های قدر با تضرع در محضر خدا حاضر می‌شوند. لذا برای تقویت فرهنگ حجاب و عفاف در میان این افراد صرفاً باید رویکرد ایجابی با تأکید بر خانواده‌محوری را در پیش گرفت.

3️⃣ درعین‌حال، رفتار عده‌ای معدود نیز با باورهای مذهبی و عرفی جامعه سر سازگاری ندارد و فضای عمومی و اخلاق جامعه را آلوده می‌کند. این افراد با نیت قبلی و با آنکه می‌دانند هنجارشکنی آن‌ها عبورکردن از مرزهای اخلاقی و عرفی جامعه است، بر اقدامات خود اصرار دارند. این عدۀ بسیار اندک، بر روی صفحۀ سفید جامعۀ اخلاق‌مدار و خانواده‌دوست ایرانی بسیار بیشتر از آنچه هستند، به چشم می‌آیند. مخصوصاً که دشمن برای قبح‌شکنی و ترویج فرهنگ اباحه‌گری بزرگ‌نمایی رفتارهای هنجارشکنان را در دستور کار قرار داده است.

4️⃣ در این زمینه، وظیفۀ متولیان، مربوطه اعم از دولت، دستگاه قضایی، فرماندهی کل انتظامی و دیگر دستگاه‌های مسئول است که با این عده بسیار اندک با استفاده از شیوه‌هایی هوشمندانه و مؤثر بدون اینکه بهانۀ مظلوم‌نمایی دست دشمن داده شود، مواجهۀ بازدارنده داشته باشند. نظام اسلامی، در کنار انجام تکالیفش در برطرف‌کردن نیازهای اقتصادی مردم، وظیفۀ خود می‌داند که فضای عمومی جامعه را برای رشد و سعادت مردم فراهم کند.

5️⃣ طبیعی است که باید از بی‌نتیجه‌بودن و پرهزینه‌بودن شیوۀ پیشین گشت ارشاد تجربۀ لازم گرفته شود و شیوه‌هایی درست را برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب به کار گرفت.

6️⃣ لازم است تأکید کنم درصورتی که متولیان مربوط از حیث کارشناسی کمبود قانونی احساس می‌کنند، مجلس آماده است هم در حوزۀ ایجابی و هم در حوزۀ سلبی در اسرع وقت قوانین لازم را تصویب کند.

7️⃣ ذکر این نکته نیز ضروری است که پیگیری مسئلۀ عفاف و حجاب هیچ منافاتی با اولویت‌داشتن مسائل اقتصادی ندارد. دراولویت‌بودن اقتصاد به این معنا نیست که ما نسبت به نظام اخلاقی جامعه، که تاکنون حافظ کیان خانواده ایرانی بوده است و به‌طور خاص امر بسیار مهم عفاف و حجاب به بی‌عملی روی بیاوریم. امیدوارم بتوانیم هم در رفع مسائل و مشکلات اقتصادی مردم و هم حفظ نظم اخلاقی جامعه با محوریت حفظ حریم خانواده، موفق عمل کنیم.
https://jahannews.com/vdchzxn6z23nxkd.tft2.html
jahannews.com/vdchzxn6z23nxkd.tft2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مجلس باید قانون جدی و بدون اغماض را تصویب نماید؛ نباید به خون شهدا بی احترامی کرد
Iran, Islamic Republic of
شما مشکل شغل ومسکن جوانان را حل کنید .جوانان ازدواج کنندخودبخود این بد حجابی ها برداشته میشه
Iran, Islamic Republic of
برو بیشتر مطالعه کن .
Iran, Islamic Republic of
بالای 90 درصد بی حجابی ها برای کسانیست که اصلا دغدغه مالی ندارن و یه وعده رستورانشون یه ماه حقوق ماست
Iran, Islamic Republic of
بیشترین قشری که دنبال بی حجابی و بی حیایی و خوشگذرانی هستند در لاکچری ترین مناطق تهران زندگی میکنند.
Iran, Islamic Republic of
اگه اینطوره پس چرا در کشورهایی مثل مریکا و کانادا و استرالیا و سوئد و سوییس بیشترین آمار تجاوز وجود داره ؟ مگه اونها مشکلات اقتصادیشون رو حل نکردن؟
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در منجلاب مشکلات اقتصادی به سر میبرد. مرد آنجا به دنبال فرار از وضعیت آمریکا هستند
Iran, Islamic Republic of
دقیقا . مردم آمریکا در سفارتخانه های ایران در کشورهای اطراف آمریکا منتظر گرفتن اقامت ایران هستند!!!
یک دختر دانشجو
Iran, Islamic Republic of
گشت ارشاد مردها درست بشه تا اول از همه به اون مردهای بی غیرت بفهمونن .
Iran, Islamic Republic of
وصیت و احترام به شهدا رعایت حجاب است. شغل مردم از فرعیات است که خود مردم باید تلاش کنند
Iran, Islamic Republic of
شغل مردم از فرعیات است ؟ و خود مردم باید تلاش کنند ؟؟
.
Iran, Islamic Republic of
دغدغه مردم مهارتورم وگرانی هم هست
Iran, Islamic Republic of
دغدغه مردم مسلمان و مؤمن هم مهار تورم و گرانیست و هم برخورد با رفتارهای خلاف قانون بخش کوچکی از جامعه .
Iran, Islamic Republic of
دغدغه اول مردم حجاب است. همه ما مردم با تورم چند صد درصدی و گرانی حاضریم کنار بیاییم ولی با بی حجابی هرگز.
Iran, Islamic Republic of
از طرف کی شما داری صحبت میکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Russian Federation
اگرازاول با هرنوع فساد برابردستوراسلام برخورد می شد الان حقوق بشرو......را نداشتیم
Iran, Islamic Republic of

بحث اقتصادی همیشه بود و در همه کشورها هست.
الان مسئله فوق حاد کشور اول متاسفانه عادی انگاری و احساس آزاد شدن کشف حجاب در جامعه است که باعث شده هر روز بر تعداد مجرمان کشف حجاب کننده افزوده شود!
پس هم‌زمان با کنترل تورم باید هم با مسئولان ترک فعل کننده قلبی و هم فعلی برخورد شود و هم بساط این مجرمان را جمع کنید.
ماههاست که مردم می‌گویند اقدام عاجل کنید.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
برخورد سلبي جواب مي دهد ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
بله عزیز! همانطور که دزدهای قانون شکن را میگیرند ودزدی محدود میشود.رانندگان برای تخلف جریمه میشوند وتخلفات رانندگی کم میشود.
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه مساله حجاب رو با دزدی یا قانون‌راهنمایی و رانندگی و دیگر مسایل مثال میزنند که این مثالها نثال مع الفارق می باشد.
محمدایوب
Iran, Islamic Republic of
اگه تا به امروز جواب نداده ازین به بعدم جواب نمیده!!
Iran, Islamic Republic of
بله جواب می دهد اشتباه مثبت دادم
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
بهترین روش برخورد با بی حجابان ؛ محرومیت آنان ، از امکانات و خدمات عمومی(دولتی و خصوصی) است !!
United States
مسائل مردم. گرانی و فقر است و کاهش ارزش ریال . مردم. عفاف دارند....