جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - 9 Jun 2023
 
۰
۳۱
گفتگو با رئیس صداوسیما

سال گذشته اولین سال جدی اجرای برنامه‌های تحولی در صداوسیما بود/ دهه ۷۰ دوران طلایی صداوسیما بود، چون رقیب نداشت/ در طول ماه‌های اخیر، سه تا چهار مرتبه صداوسیما تحریم شد/ می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب خورده

يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۲
کد مطلب: 832834
برنامه تحولی یک دستورالعمل و بخشنامه نیست امروز ابلاغ کنیم و فردا اجرا بشود، برنامه‌های تحولی به‌شدت نیازمند فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی است.
دهه ۷۰ دوران طلایی صداوسیما بود، چون رقیب نداشت/ می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب خورده
به گزارش جهان نيوز، پیمان جبلی، از مهر سال 1400 با حکم رهبر انقلاب سکان سازمان عریض و طویل صداوسیما را بعد از علی عسکری به دست گرفت.

رئیس رسانه ملی می گوید: «می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب خورده است و برخی از اتفاقات نشان می‌دهد گفتمان حاکم بر مجموعه‌ای از دستگاه‌های حاکمیتی همچنان در مسیر تقویت مرجعیت رسانه ملی نیست.»

مشروح گفت‌وگوی جبلی با تسنیم را در ادامه بخوانید:

* سالی 1401 در صداوسیما چگونه گذشت و برنامه تحولی رسانه ملی قرار است چگونه پیش برود؛ ما شاهد تغییرات و تحولات جدی خواهیم بود؟
برنامه تحولی یک دستورالعمل و بخشنامه نیست امروز ابلاغ کنیم و فردا اجرا بشود، برنامه‌های تحولی به‌شدت نیازمند فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی است، این فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی نه‌فقط درون رسانه ملی و داخل سازمان صداوسیما و بلکه باید در سطح جامعه اتفاق بیفتد، یعنی یک بخش عمده‌ای از توانی که ما صرف می‌کنیم برای پیشبرد برنامه تحولی در دوره جدید، مصروف فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی داخل سازمان و بین همکاران‌مان و در بیرون از سازمان و در سطح جامعه به‌ویژه بین مسئولین و حتی بین مخاطبین، اتفاق می‌افتد.

تا زمانی که به این درک واحد و مشترک از تحول در رسانه ملی نرسیم، نمی‌توانیم ادعا کنیم که برنامه‌مان با سرعت مطلوب پیش می‌رود، البته کنار این تلاشی که انجام می‌دهیم کنار یکسان کردن فرهنگ و گفتمان اداری، فکری و محتوایی در داخل سازمان و تغییر نگاه نسبت به رسانه ملی در بیرون سازمان، ما برنامه‌های تحولی خودمان را به‌ویژه برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت را پیش می‌بریم، خیلی از آنها را توانستیم طبق جدول زمانی پیش ببریم و در بعضی از آنها عقب‌تر از برنامه‌مان هستیم، امیدوارم در فرصت مناسبی، گزارش جامعی از نحوه پیشبرد برنامه تحولی بتوانیم خدمت جامعه ارائه بدهیم.

سالی که گذشت اولین سال جدّی اجرای برنامه‌های تحولی در صداوسیما بود. هم در تغییر و تحولات مدیریتی و هم در تغییر و تحولات ساختاری و محتوایی گام‌های خوبی را همکاران ما در صداوسیما برداشتند اما هنوز فاصله زیادی با آن اهدافی را که در دوره تحول تحت عنوان دو شعار جدّی «هویت‌محوری و عدالت‌گستری» بیان می‌کنیم در دستور کار داریم.

فکر می‌کنیم با همفکری‌ها و هم‌افزایی‌های فکری، فرهنگی و محتوای داخل سازمان در سطوح مختلف مدیریتی با برنامه‌سازهای‌مان داریم انجام می‌دهیم تا به یک نقطه واحد و مشترک برسیم، از طرفی دیگر در چینش‌هایی که  به‌لحاظ ساختار و وظایفی که از مدیران‌مان داریم انجام می‌دهیم، فکر می‌کنم سازمان صداوسیما در ریل‌گذاری درستی قرار گرفته است تا ان‌شاءالله بتوانیم در دوره تحولی به حداکثر اهداف‌مان دست پیدا کنیم.
 
با همفکری‌ها و هم‌افزایی‌های فکری، فرهنگی و محتوای داخل سازمان در سطوح مختلف مدیریتی با برنامه‌سازهای‌مان داریم انجام می‌دهیم تا به یک نقطه واحد و مشترک برسیم.
 
*یک عده‌ای به‌دنبال زیر سؤال بردن مرجعیت رسانه ملی‌اند؛ برنامه‌تان برای حفظ مرجعیت صداوسیما چیست؟
به هر حال بخشی از تلاش‌هایی که برای تولیدات جدید، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌سازی انجام می‌دهیم و دنبال می‌کنیم، در همین راستاست، همچنین تلاشی که برای پیگیری اولویت‌های جامعه و برطرف کردن مشکلات و مسائل مردم و جامعه از مسئولین و دنبال کردن اسناد قانونی آن در دستور کار داریم، در همین راستا قرار دارد.

طبیعتاً با چالش‌های کمی روبه‌رو نیستیم؛ در طول ماه‌های اخیر، سه تا چهار مرتبه صداوسیما تحریم شد و همگان می‌دانند با این چالش‌ها در عرصه بین‌المللی روبه‌رو هستیم، در داخل هم این مسیری که برای بازگرداندن مرجعیت صداوسیما به دوران طلایی خودش را دنبال می‌کنیم کم‌چالش نیست، البته می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب خورده است و برخی از اتفاقاتی که این روزها شاهدش هستیم نشان می‌دهد که گفتمان حاکم بر مجموعه‌ای از دستگاه‌های حاکمیتی همچنان در مسیر تقویت مرجعیت رسانه ملی نیست.

اتفاقاتی که گاهی اوقات شاهدش هستیم این باور عمومی حتی در دستگاه‌های حاکمیتی به وجود نیامده است که صداوسیما، صداوسیمای یک نفر یا شخص و مجموعه‌ای نیست، رسانه ملی کشتی واحدی است که همه جامعه و دستگاه‌ها روی آن سوارند و از آن بهره می‌برند، ضربه به این کشتی و دستگاه رسانه‌ ملی حتماً می‌تواند آسیبش به همه دستگاه‌ها و بخش‌ها برسد.
 
می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب خورده است و برخی از اتفاقات نشان می‌دهد گفتمان حاکم بر مجموعه‌ای از دستگاه‌های حاکمیتی همچنان در مسیر تقویت مرجعیت رسانه ملی نیست.
 
* این دوره طلایی را کدام دوره می‌دانید؟
در دوره‌ای که بدون وجود رقیب داخلی و خارجی، کار در صداوسیما روان‌تر، ساده‌تر و آسان‌تر پیش می‌رفت، الآن با چالش‌های جدّی روبه‌رو هستیم هم در عرصه فناوری ارتباطات و هم در عرصه محتوایی و هم در عرصه بین‌المللی و داخلی باید بتوانیم با این چالش‌ها به‌گونه‌ای تعامل کنیم که عبور کنیم و برسیم به آن زمانی که گویی هیچ رقیبی  و هیچ چالشی وجود نداشته است.

* حالا به‌نظرتان کدام دوره، دوره طلایی صداوسیما بوده است؟
اگر ما این فاکتورها و متغیرهای جدید را درنظر نگیریم طبیعی است که دهه 70 صداوسیما بدون هیچ رقیبی بوده است و آن موقع رقیبی در عرصه‌های بین‌المللی و عرصه‌های دیگر نبوده و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هم نبوده است. طبیعی است رسانه ملی به‌صورت یک رسانه بدون رقیب چه در عرصه فضای مجازی و بین‌المللی کار خود را پیش می‌برد و موفق هم بوده است؛ البته ناگفته نماند که ذائقه جامعه هم با ذائقه فعلی متفاوت بود. شاید آن دوران را بتوان در نتیجه دوران طلایی صداوسیما فرض کرد اما ما مدعی هستیم و در تلاشیم با وجود این چالش‌ها عبور کنیم و به آن نقطه طلایی دست یابیم.

* نکته دیگر بحث ساخت سریال‌های قرآنی و تأکید بر تولید سریال‌هایی درباره پیامبر اسلام بود که مبعث حضرت رسول(ص) در سال 1401 این بحث‌ها را به اوج خودش رساند؛ آیا برنامه‌ای در این خصوص دارید؟
جزو یکی از 12 سرفصل‌های اساسی محتوایی سند تحول‌مان، تاریخ اسلام است. در تاریخ اسلام نقطه درخشان، اساسی و کلیدی، تاریخ زندگی پیامبر اسلام و اصحاب گرانقدر ایشان است، منتها نحوه پرداخت به شخصیت پیامبر گرامی اسلام، ظرافت‌ها و حساسیت‌های خاص خودش را دارد، به همین خاطر است که در جهان اسلام هم نوع پرداخت به شخصیت و سیره پیامبر اسلام بسیار با حساسیت و ظرافت، در موردش اقدام شده بود.

بعضی از کارها نسبتاً موفق بوده و برخی از کارها موفق نبوده است، لذا ما اگر می‌خواهیم کاری انجام دهیم باید در شأن و طراز پیامبر گرامی اسلام باشد، نه الزاماً پرداختن مستقیم به شخصیت پیامبر بلکه در قالب داستان‌هایی که بین اصحاب گرانقدر پیامبر اسلام، تحولات و اتفاقاتی که در آن زمان اتفاق افتاد این در دستور کار است. برنامه‌هایی داریم، متون و فیلمنامه‌هایی هم در دستِ بررسی نهایی است که بتوانیم به‌تدریج آنها را به تولید برسانیم.

* چند وقتی است مصاحبه‌هایی از شما در فضای مجازی منتشر می‌کنند که گویی آقای جبلی از قدیم‌الأیام با فیلترینگ و محدود کردن فضای مجازی موافق بوده؛ در حالی که در واقعیت به‌گونه‌ای دیگر بوده است؛ مقداری درباره این هجمه‌ها علیه خودتان در این زمینه صحبت کنید.
این اتفاق به مصاحبه‌ای که سال‌ها پیش یکی از خبرگزاری‌ها با موضوع "دروازه‌بانی اطلاعات" با من انجام داده بود، برمی‌گردد. نکته‌ای که اشاره شد قبل و بعد آن متأسفانه مطرح نشد و گفته نشد. عادت داریم به اینکه بعضی از جریانات و گروه‌ها با اهدافی که خودشان دنبال می‌کنند صداوسیما را به‌اشکال مختلف مورد تخریب قرار دهند، چرا که عامدانه قبل و بعد آن مصاحبه ذکر نشد.

در آن گفت‌و‌گو که در قالب یک عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما با من انجام شد، اشاره کرده بودم که تمام جوامع برای دسترسی به اطلاعات محرمانه، اطلاعاتی که به امنیت ملی کشور لطمه می‌زند و اطلاعاتی که به آرامش عمومی جامعه لطمه می‌زند قواعد و قوانینی برای دروازه‌بانی بعضی از اطلاعات دارند و در قوانین‌شان هم آمده است.

اگر اسم این را فیلترینگ بگذارید فیلترینگ و اگر دروازه‌بانی، دروازه‌بانی! به هر عنوانی بیان شود یک قاعده‌ای است در تمام کشورهای دنیا، تمام سیستم‌های رسانه‌ای دنیا، حتی در رسانه‌هایی که در واقع ادعای دموکراسی و آزادی بیان دارند، دسترسی به بعضی از اطلاعات را مطابق قانون و یا حتی صلاحدید و مصلحت‌سنجی خودشان محدود می‌کنند.

آنجا بحث این بود، اصلاً آن موقع اینترنت و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به این شکل نبودند. این دوستان در فضای مجازی به‌نوعی می‌خواهند که موضوع 20 سال پیش را به موضوعات روز ربط بدهند، خیلی تمایلی ندارم وارد واکنش نشان دادن و بحث‌وجدل‌های این‌چنینی بشوم، اما به هر حال می‌خواهم این نکته را عرض کنم این اتفاقات و تخریب‌های رسانه ملّی و بنده به‌عنوان خادم این رسانه هیچ کدام باعث نخواهند شد از مسیری که دنبال می‌کنیم کوتاه بیاییم یا تحت تأثیر این جوّسازی‌ها و فضاسازی‌ها قرار بگیریم. تخریب شخصیت رسانه ملی و بنده به‌عنوان خادم رسانه ملی هیچ کدام باعث نخواهد شد از مسیری که دنبال می‌کنیم کوتاه بیاییم یا تحت تأثیر این جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها قرار بگیریم.
https://jahannews.com/vdcfm0dcjw6dmca.igiw.html
jahannews.com/vdcfm0dcjw6dmca.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
الان صدا و سیما داره در هر شبکه‌ای یه برنامه مسابقه‌ای برگزار میکنه، همش به یکی و یکیش به هیچ نمی‌ارزه. چرا اینقدر از بودجه و بیت المال صرف ساختن این برنامه‌های نازل و سطح پایین میشه؟ چرا ذائقه و فهم بیننده رو اینقدر پایین میارید؟
Iran, Islamic Republic of
برنامه های نوروزی امسال به تمام معنا افتضاح بود
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه صدا سیما با رویکرد اشتباهش در چند سال گذشته ، راه را اشتباه رفته است
Iran, Islamic Republic of
علی رغم اینکه به آقای جبلی علاقه مند هستم ولی متاسفانه توانایی لازم رو برای.مدیریت این موقعیت رو ندارند...
Iran, Islamic Republic of
مسایل فرهنگی رو در غالب فیلم و تیاتر نمایشی اموزش بدین.
برنامه های مناظره ای با موضوعات مختلف برگزار کنید مناظرات روشنگرانه اول انقلاب بسیار مفید بود...
Iran, Islamic Republic of
صداوسیما با برنامه هایش خودش مرجعیتش را زیر سؤال بردن
Iran, Islamic Republic of
کلا برنامه های صدا و سیما افتضاحه.
Iran, Islamic Republic of
کاشکی از جناب پیمان جبلی سوال میشود خودشان چقدر برنامه ها تلویزون را نگاه می کنید و چه نمره ای به آن میدهید؟
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه علاوه بر اینکه اکثر شبکه های تلویزیونی ما با همدیگه رقابت عجیبی در برگزاری مسابقات به دردنخوری دارند که هیچ جذابیتی برای عامه مردم نداره.
Iran, Islamic Republic of
این تحولات و گشایش ها رو فقط جناب مدیر میبینن..
United States
صدا و سیما بدون سلبریتی ها کاملا دست بسته است....
Iran, Islamic Republic of
مرده شور برخی سلبریتی ها رو ببره.
Iran, Islamic Republic of
ازهرکی سوال می کنیم می گن سیما را نمی بینیم.
1
Iran, Islamic Republic of
صدا وسیما از سلبریتی ها رو دست خورد . صدا و سیما نردبانی بودکه سلبریتی ها از آن بالا رفتند و وقتی به مقصود رسیدند با لگد آنرا به پایین پرت کردند
Iran, Islamic Republic of
لیدری این سلبریتی ها رو هم .... بر عهده داشت.
بهلول نجف ابادی
Iran, Islamic Republic of
سلام ماه مبارک رمضان متاسفانه هیچ شبکه ای دعاها را پخش نمی کند.
Iran, Islamic Republic of
هنوز نپذیرفتی اگردر صداوسیما محفل نقد خودش را برگزار کرد و از مخالفانش با هر سلیقه دعوت کرد و نقدها را پذیرفت انگاه میشود گفت حرفت درست است
Iran, Islamic Republic of
با عرض پوزش در سیاست گذاری و طراحی دقیق و تخصصی برنامه های فرهنگی و تبلیغ ارزشهای دینی مناسب با نیازهای جامعه در معرض تهاجم فرهنگی دشمن بسیار ضعیف و ناچیز است . بر نامه های صدا و سیما در طراز انقلاب و حساسیت امروز جامعه نیست .
Iran, Islamic Republic of
بیشتر برنامه های صدا و سیما حتی برای طرفداران نظام بی محتوا است .
Iran, Islamic Republic of
جناب جبلی کدام تحول ؟!
Iran, Islamic Republic of
مجموعه برنامه های صدا و سیما عملا مردم را به سمت ماهواره و فضای مجازی میکشاند .
Iran, Islamic Republic of
واقعا جای شهید مطهری و امام موسی صدر و شهید بهشتی بعنوان اتاق فکر در صدا و سیما خالی است .
United States
هر کسی حتی طرفدار را می شناسم بجز بصورت محدود خبر صدا و سیما هیچ برنامه ای را نگاه نمی کند.
فهیم
Iran, Islamic Republic of
بنظر میرسد مدیران خام و مدعی امور در دست گرفتند الان وقت ازمون خطا نیست
Iran, Islamic Republic of
حالا‌دیگر‌هفته‌ها‌تلویزیون‌باز‌نمی‌شود‌
سعید
Iran, Islamic Republic of
فیلم های تکراری و بدون هدف نظیر خانه به دوش _متهم گریخت .
United States
نصف برنامه ها میزگرده .، نصف دیگش فیلم ها یا سریال های چندین دهه قبل که دائما هم رو دور تکراره ...، بعد توقع دارن مردم بشینن پای کانال های داخلی
Iran, Islamic Republic of
خوب برنامه ماهواره هم همینه همش فیلم های تکراری، حتی فیلم های تکراری قبل از انقلاب.
یا همش آوازخوانی و رقص
Iran, Islamic Republic of
سلام. در تمام مسایل بروز شوید.
Iran, Islamic Republic of
تو این اوضاع اقتصادی کشور، بودجه صداسیما دنسبت به پارسال 70درصد و نسبت به سال 1400،بیش از 200درصد فزایش یافته!
Iran, Islamic Republic of
تعداد بالای شبکه ها عامل اصلی این هرج و مرج برنامه هاست