شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - 10 Jun 2023
 
۰
۸
همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت؛

بهره برداری از بخش اول فاز ۲ پالایشگاه آبادان توسط رئیس جمهور/ رئیسی: تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است/ سخت‌ ترین و مهم‌ ترین بخش پروژه در یکسال گذشته انجام شد

دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: 832460
رئیس‌جمهور برای افتتاح فاز ۲ پالایشگاه آبادان وارد خوزستان شد. مرحله دوم پالایشگاه آبادان به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های پالایشی منطقه غرب آسیا امروز همزمان با روز «ملی شدن صنعت نفت» افتتاح می‌شود.
بهره برداری از بخش اول فاز ۲ پالایشگاه آبادان توسط رئیس جمهور/ رئیسی: تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است/ سخت‌ ترین و مهم‌ ترین بخش پروژه در یکسال گذشته انجام شد
به گزارش جهان نيوز، طرح توسعه و تثبیت فاز ۲ پالایشگاه آبادان با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد دلار روز دوشنبه با حضور آیت‌الله ابراهیم رئیسی بهره‌برداری شد.

طرح توسعه پالایشگاه آبادان (فاز ۲) با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلاری با جزئیات احداث یک ردیف جدید پالایشی به ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز، ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی براساس استاندارد یورو پنج و کاهش آلاینده های زیست محیطی، کاهش درصد تولید مازوت از ۴۵ به ۲۶ درصد، افزایش تولید ۵۳ درصد گاز مایع و ۲۳درصد نفت گاز و ۶ درصد بنزین و ایجاد اشتغال مستقیم برای هفت هزار نفر از بومیان محلی به بهره برداری خواهد رسید.

در این فاز، واحدهای تولید هیدروژن HPU، هیدروکراکر HCU، گاز مایع LPG، واحد تقطیر نفت خام و واحد تقطیر خلا CDU/VDU و واحدهای یوتیلیتی و تاسیسات جانبی با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد دلار احداث شد.

واحدهای تصفیه نیز در مرحله دوم تعریف شده‌اند که منجر به ارتقای کیفیت محصولات تولیدی این پالایشگاه به یورو پنج خواهند شد.

فاز ۲ پالایشگاه آبادان با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز تعریف شده است که با بهره‌برداری نهایی از آن این پالایشگاه جوانتر و توان تولید آن نیز افزایش می‌یابد.

با بهره برداری از فاز ۲ پالایشگاه آبادان امکان صادرات مواد پالایشی بیشتر با بهره‌بردرای از فاز ۲ پالایشگاه آبادان نیز فراهم می‌شود.

میزان تولید در پالایشگاه آبادان با بهره‌برداری از این طرح به ۱۴ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.


از ابتدای آغاز احداث این فاز امکان اشتغال برای هفت هزار و ۴۰۰ نفر و با بهره برداری از آن شرایط برای اشتغال ۳۰۰ نفر فراهم شد.

با بهره‌برداری از این فاز علاوه بر کاهش آلایندگی پالایشگاه آبادان زمینه توسعه ظرفیت روغن سازی، پتروشیمی و اشتغال پایدار در سایر بخش‌ها نیز فراهم خواهد شد.


هدف از اجرای این طرح، تکمیل زنجیره ارزش، کاهش آسیب‌پذیری کشور در برابر تحریم‌ها از طریق تبدیل نفت خام و میعانات گازی به فرآورده‌های نفتی و ارتقای کیفیت فرآورده‌های نفتی است.

بر اساس اجرای این طرح، محصولات سبک تولیدی پالایشگاه مانند بنزین، ‌نفت سفید،‌ گازوئیل و گاز مایع افزایش می‌یابد و با برچیدن تجهیزات قدیمی با عمر بیش از ۷۰ سال، ‌تجهیزات جدید جایگزین شده و نیز وضعیت زیست محیطی پالایشگاه با حذف تأسیسات با بازده پایین و مصرف سوخت بالا، بهبود می‌یابد.


پالایشگاه آبادان به عنوان قدیمی‌ترین مجتمع پالایشگاهی کشور ۲۵ درصد سوخت ایران را تامین می‌کند.

ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ هجری شمسی به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه نفت در روز به شمار می‌رفت.

پالایشگاه آبادان نخستین پالایشگاه نفت غرب آسیا با قدمتی ۱۱۰ ساله و از قطب‌های مهم پالایشی کشور است. اکنون این پالایشگاه در آستانه بهره‌برداری از فاز دوم مجموعه جدید پالایشی با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز با عنوان طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه قرار گرفته است.

تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است
آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز دوشنبه ۲۹ اسفند، مصادف با روز «ملی شدن صنعت نفت» در آیین افتتاح بخش نخست فاز دوم پالایشگاه آبادان با تبریک فرارسیدن نوروز و نیز ماه مبارک رمضان گفت: افتتاح فاز دوم پالایشگاه آبادان در روزی صورت می‌گیرد که ملت ایران در این روز انگلیسی‌ها را از صنعت نفت ایران اخراج کردند تا با دست توانای متخصصان و کارگران خودشان این صنعت را اداره کنند.

رئیس جمهور افزود: انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها به غلط تصور می‌کنند که فقط آنها توانایی انجام کارهای مهم و پیچیده را دارند و این تصور را در رفتارشان نسبت به دیگر ملت‌ها اعمال و آنها را تحقیر می‌کنند، اما امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه امروز در پالایشگاه آبادان شاهد بخشی هستیم که بیش از ۱۰۰ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد و توامان شاهد بخشی هستیم که ۱۰۰ درصد آن به دست توانای متخصصان و کارگران شریف ایرانی احداث شده است، اظهار داشت: امروز در کنار پالایشگاه نامدار آبادان، در واقع یک پالایشگاه آبادان دیگر آغاز به کار کرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: حدود ۳۴ درصد از این پروژه که اتفاقا سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش راه‌اندازی پالایشگاه بود، در یکسال گذشته و با همت و کار جهادی مدیران، ‌متخصصان و کارگران غیور ایرانی اجرا شده که یک رکورد در کارهای جهادی است و انشاالله کار با همین رویه ادامه خواهد یافت.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آبادان در مسیر تحقق جلوگیری از خام‌فروشی به عنوان یکی از اهداف کشور و مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز گام بلندی برداشته می‌شود، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از پتروپالایشگاه آبادان ظرفیت تولید بنزین کشور ۴ میلیون لیتر و ظرفیت تولید گازوئیل هم ۵ میلیون لیتر افزایش پیدا کرد و همچنین خوراک مورد نیاز پتروشیمی‌های آبادان و بندر امام هم تامین می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه از وزیر نفت و مجموعه تحت مدیریت وی خواست تا برای افزایش ظرفیت‌های شغلی در پالایشگاه نفت آبادان با توسعه فازهای ۲ و ۳ تلاش کنند و گفت: بیش از ۱۰۰ پیمانکار و مشاور در پتروپالایشگاه آبادان مشغول به کار بودند که باید از ظرفیت آنها در سایر طرح‌های پتروپالایشگاهی استفاده کرد.

دکتر رئیسی با بیان اینکه افتتاح طرح پتروپالایشگاهی آبادان برای مردم پیام امیدواری به همراه دارد، تاکید کرد: افتتاح این طرح به کسانی که روزگاری صنعت نفت کشورمان را ترک کردند و مدام می‌گفتند که ایران در اداره و توسعه صنعت نفت خود دچار وقفه می‌شود، پیام مهم «ما می‌توانیم» را مخابره کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان وزیر نفت درباره احداث پالایشگاه فراسرزمینی جمهوری اسلامی ایران در کشور ونزوئلا گفت: نیروهای متخصص ایرانی برای نجات صنعت نفت ونزوئلا به این کشور اعزام شدند و این نشان می‌دهد که صنعت نفت کشورمان قابلیت صادرات خدمات فنی و اعزام نیروهای کارآمد و اثرگذار به کشورهای نفت خیز دنیا را دارد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در ساعات پایانی سال ۱۴۰۱ باید به رهنمودهای رهبر انقلاب و نامگذاری امسال مبنی بر «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» و فعالیت‌های انجام شده در این راستا توجه ویژه‌ای کنیم، تصریح کرد: بر خلاف دهه گذشته، امروز تولید و سرمایه ثابت در کشور رشد قابل توجهی داشته و به حدود ۴ درصد رسیده است و بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، شاهد رشد ۱۵ درصدی بخش نفت هستیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه خوزستان سرزمین ایثار و شهادت، شهدای بزرگ، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان است، گفت: ما به خوزستان مدیونیم و با خدمتگزاری به مردم استان در همه بخش‌ها، دین خود را به این استان ادا می‌کنیم.

دکتر رئیسی با بیان اینکه در حوزه خدمت‌رسانی به مردم خوزستان عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد، اظهار داشت: جوانان خوزستانی با توجه به ظرفیت‌های چشمگیری که در این استان وجود دارد، در زمینه اشتغال نباید دغدغه و نگرانی داشته باشند. با راه اندازی پتروپالایشگاه آبادان برای ۷ هزار نفر به صورت مستقیم و برای ۱۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در پتروپالایشگاه آبادان با افتتاح بخش‌های جدید شاهد جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش تولید دانش‌بنیان و فناوری‌پایه هستیم که اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می‌کند، گفت: با راه‌اندازی فاز ۲ این پتروپالایشگاه، ظرفیت تولید و پالایش نفت کشور روزانه ۲۱۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به گزارش پخش شده در این مراسم از مراحل ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان افزود: ضمن قدردانی از تلاش متخصصان و کارگران شریف خیلی خوب است که صحنه‌های تلاش و جهاد کسانی که در جای‌جای کشور در شرایط سخت برای پیشرفت ایران تلاش می‌کنند به تصویر کشیده شود.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت فعال‌تر شدن صنایع پایین‌دستی برای تبدیل هر چه بیشتر مواد اولیه به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر اظهار داشت: یکی دیگر از ضرورت‌هایی که وزارت نفت باید نسبت به آن اهتمام کند، تدوین الگوی مصرف برای مدیریت مصرف در کنار مدیریت تولید است. اگر چه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت افزایش یافته اما اگر مصرف مدیریت نشود، به مشکل برخواهیم خورد.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل استان خوزستان از جمله موضوع آب و فاضلاب و امکانات ورزشی اشاره و از استاندار خواست تا برای رفع کاستی‌های موجود در این زمینه تلاش کند و تصریح کرد: باید برای ایجاد اشتغال و تامین مسکن و تسهیل ازدواج جوانان همه تلاش خود را به کار بگیریم، جوانانی که در عمل به فرمان امام راحل حصر آبادان را شکستند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه امروز دشمن به دنبال آن است تا با سوءاستفاده از برخی زمینه‌ها و کاستی‌ها در داخل برای خود نیرو جذب کند، خاطرنشان کرد: اگر به کاستی‌ها رسیدگی نشود مورد سوءاستفاده دشمن قرار می‌گیرند، اما اگر به آنها توجه شود باعث ارتقای روحیه نشاط و امید در میان مردم می‌شود و لذا باید تلاش کنیم بر همین اساس روحیه نشاط،‌ امید، آرامش و امنیتی را که امروز در خوزستان وجود دارد، ارتقا بخشیم و این هدف نیازمند تلاش مضاعف و حرکت جهادی است.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه دشمن نمی‌خواهد کشور تولید، رشد اقتصادی و اشتغالزایی داشته باشد، گفت: اگر بخواهیم تلاش‌های دشمن علیه کشور را در یک کلمه خلاصه کنیم باید به سخن رهبر معظم انقلاب اشاره کنیم که از این توطئه‌ها تحت عنوان جنگ ترکیبی تعبیر کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: دشمن تلاش کرد ما پیشرفت نکنیم، اما ما اراده کردیم و در حالی که برخی‌ها می‌گفتند نمی‌شود، با کمک مردم بسیاری از نمی‌شودها را انجام دادیم. دشمن وقتی دید کشوری که رشد اقتصادی آن ۴ دهم درصد بود، در زمان کوتاهی به رشد نزدیک به ۵ درصدی رسیده است، فهمید که اراده جدی برای پیشرفت کشور وجود دارد و لذا به دنبال فتنه‌انگیزی رفت و جنگ ترکیبی به راه انداخت، اما مردم آنها را ناکام گذاشتند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه کشور در عرصه‌هایی که تحریم جدی‌تر و گسترده‌تر بوده بیشتر پیشرفت کرده است، اظهار داشت: امروز دشمن ببیند که کشوری که در بخش نفت به شدت تحریم شده چگونه یک پالایشگاه عظیم احداث کرده است. امروز به آبادان آمدم تا از همه زحماتی که در گذشته و در این دولت برای احداث این مجموعه کشیده شده، قدردانی و تجلیل کنم و بگویم که دشمن بداند اگر چه فتنه‌های او برای ما زحمت ایجاد می‌کند اما به هیچ عنوان رشد اقتصادی و تولید کشور را نمی‌تواند متوقف کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از استاندار خوزستان خواست حرکت آغاز شده برای فعال کردن اقتصاد روستاها، اشتغال‌آفرینی و ساخت مسکن را به طور جدی ادامه دهند و تصریح کرد: ساخت ۴ میلیون مسکن هم نیاز کشور، هم وعده دولت و هم قانون مصوب مجلس است و باید اجرایی شود. کاستی‌های باقی مانده از سال‌های گذشته در عرصه ساخت مسکن امروز خود را در گرانی مسکن نشان می‌دهد.

آیت‌الله رئیسی همچنین به گسترش همکاری و ارتباط وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار فعالیت‌های دانش‌بنیان در سالی که به همین عنوان نامگذاری شده است، ۹۷ درصد افزایش یافته که نزدیک به مطالبه‌ای است که رهبری در پیام نوروزی خود در سال ۱۴۰۱ مطرح کردند. البته انتظار داریم این آمار باز هم افزایش یابد.
https://jahannews.com/vdcaiunaw49ney1.k5k4.html
jahannews.com/vdcaiunaw49ney1.k5k4.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
افتخاری دیگر برای ایران سرفراز.
Iran, Islamic Republic of
در این کمتر از دو سال دولت انقلابی اندازه پنجاه سال خدمت کرده و محبوبیتش نزد مردم بالای نود و شش درصد شده. مردم خدمات را درک میکنند
Iran, Islamic Republic of
انجام چنین پروژه های کار یکسال و دوسال نیست و این پروژها حداقل ۷ الی ۸ سال در کشور ما زمان می برد
Iran, Islamic Republic of
یا علی مدد
دولت مردمی ایران قوی
Ahmad
Germany
لطفا بفرمایید چند درصد پروزه را تکمیل کردید؟
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز یک گزارش از پرداخت نکردن حقوق ۱ میلیون معلم کار نکردی ....اونم تا الان که چند ساعت مانده به سال تحویل ...
Iran, Islamic Republic of
تیم دولت برای بازدید به یک مجتمع نفتی رفتند ولی متاسفانه بع قوانین ایمنی این مجموعه احترام نگذاشتند حداقل وزیر نفت می تونست از کلاه ایمنی استفاده کنند این میزان تعهد به قانون واقعا فوق العاده است
Iran, Islamic Republic of
متشکر از دولت ولی بدانید اگر این کارها را بکنید ولی فرهنگ را رها کنید و بی حجابی و ولنگاری رواج یابد از همه امکاناتی که شما فراهم کرده اید انسانهای فاسد هم بهره برداری خواهند کرد .