کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

قاتل نامرئی سبب مرگ ۳ نفر در اصفهان شد

26 اسفند 1401 ساعت 10:00

سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان گفت: مسمومیت با گاز مُنواُکسیدکربن(co) که از آن بعنوان "قاتل نامرئی" نام برده می‌شود، در ۲۴ ساعت گذشته سبب مرگ سه نفر در استان شد.


به گزارش جهان نیوز، عباس عابدی سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حادثه ساعت ۱۳ و ۴۵ امروز در باغی واقع در جوزدان نجف آباد روی داد که در جریان آن بدلیل نقص لوله بخاری و در نتیجه نشت گاز مُنو اُکسیدکربن، سه نفر شامل ۲ مرد و یک زن حدود ۳۵ ساله فوت شدند.

فوریت‌های پزشکی استان اصفهان از ۱۶۰ پایگاه امدادی شامل ۸۱ پایگاه شهری، ۷۹ پایگاه جاده ای و یک پایگاه امداد هوایی، ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و پنج اتاق فرمان برخوردار است.

اورژانس ۱۱۵ استان اصفهان همزمان پاسخگوی تماس‌های مردمی ۱۶ شهرستان استان است.

مُنواُکسیدکربن، گازی بی‌رنگ و بی‌بوست که "قاتل نامرئی" هم خوانده می شود، با شروع فصل سرما با آماری گسترده، خانواده‌هایی را عزادار می کند.

عمده‌ترین منبع تولید این گاز، سوختن ناقص نفت و گاز است ولی در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بویژه در محیط‌های دربسته و فاقد اکسیژن، تولید گاز مُنواُکسید کربن امکانپذیر است.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مُستعمل یا دارای نقص فنی و بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در محل سکونت، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت با این گاز خطرناک را تشکیل می‌دهند.

اما از علل مسمومیت‌های تنفسی هم می‌توان به استفاده از زغال در محیط بسته یا چادر مسافرتی، مسمومیت با گاز فاضلاب، گاز خودرو در داخل پارکینگ، خروج لوله بخاری از منفذ، بخاری بدون دودکش، خرابی آبگرمکن، استفاده از وسایل گازسوز در خودرو و چادر سفری و یا نصب آبگرمکن در حمام اشاره کرد.

بدلیل بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید احساس نشود.

علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکم و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست.

در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری با یک علامت هشداردهنده باشد.

از سایر علائم مسمومیت با گاز مُنواُکسید کربن می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد.

جوزدان یکی از قدیمی ترین شهرهای استان اصفهان، جزو شهرستان نجف آباد و در جنوب شرق شهر فولاد شهر قرار گرفته است و اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری مدیریت می شود.

شهرستان نجف آباد در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.


کد مطلب: 832275

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/832275/قاتل-نامرئی-سبب-مرگ-۳-نفر-اصفهان

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com