پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
 
۳
۲۷
شطرنج منطقه‌ای جمهوری اسلامی؛

معادلات جدیدی که توافق ایران و عربستان خلق کرد

شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۴
کد مطلب: 831739
ایران یک بار پیش از این با همراه‌سازی روسیه در آوردگاه جهانی سوریه، معادلات غرب را به هم ریخت و این بار با بازی‌دادن چین در یک توافق منطقه‌ای، آمریکایی‌ها و غربی‌ها را در منطقه غرب آسیا دچار چالش کرده است.
معادلات جدیدی که توافق ایران و عربستان خلق کرد
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهانتیغی: خبر توافق ایران و عربستان با میانجی‌گری چین، مهم‌ترین خبر سیاسی و منطقه‌ای پایان سال محسوب می‌شود که به نوعی مهم‌ترین موضوع منطقه ایران در سال 1401 نیز هست.

یک: آنچه از شواهد ماه‌های گذشته برمی‌آید این است که این عربستان بوده که از توافق گریزان بوده است. بنابراین یک واقعیت ناگفته مهم این است که عربستان، راضی به توافق شده نه ایران. این‌که عربستان چرا به توافق رضایت داده است، دلایل متعددی دارد ولی مهم‌ترین مسأله در فهم ابعاد توافق اخیر، همین موضوع است که نهایتاً این عربستان بود که به مذاکرات و توافق تن داده است؛ ضمن اینکه کار توافق، برای عربستان سخت‌تر بود، چون باید از فیلتر آمریکا می‌گذشت یا حداقل یک نیمه‌استقلالی از خود نشان می‌داد.

دو: واکنش اولیه و اعلام رضایت انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان به توافق ایران با عربستان نشان می‌دهد که ایران نه‌تنها ملاحظات جبهه مقاومت را در گفت‌وگوهای خود با جدیت مد نظر داشته بلکه با این توافق برای دوستان خود در محور مقاومت، فرصت‌های جدیدی نیز ایجاد کرده است. زین‌پس دولت سوریه و انصارالله یمن برای تأمین منافع خود فرصت‌های جدیدی پیش روی خود می‌بینند.

سه: ایران در شطرنج منطقه‌ای خود از طریق توافق با عربستان، چند معادله مهم راهبردی را محقق کرده است؛ اول اینکه افسار مهار یک جنگ سرد منطقه‌ای را به دست گرفته و آن را در مسیر دیپلماسی قرار داده است. معادله دوم در نسبت با مذاکرات رفع تحریم است؛ ایران با توافق با عربستان زمینه چانه‌زنی خود را در احیای مثبت مذاکرات رفع تحریم افزایش داده است. برای درک بیشتر این موضوع کافی است یادآوری شود که پیش از این قرار بود که یکی از گام‌ها یا نتایج بعد از توافق مجدد رفع تحریم، توافقات منطقه‌ای باشد اما اینک ایران بدون احیای برجام، به این مهم دست یافته است؛ ضمن اینکه با این اقدام، عملاً کشورهای غربی را در همان برجام یک (یعنی موضوع هسته‌ای) بیش از پیش محدود کرده است. معادله دوم این است که ایران برای بار دوم با به بازی‌گرفتن قدرت‌های دنیای شرق، محدوده اعمال و اثر قدرت‌های غربی را در منطقه راهبردی غرب آسیا محدود کرده است. ایران یک بار پیش از این با همراه‌سازی روسیه در آوردگاه جهانی سوریه، معادلات غرب را به هم ریخت و این بار با بازی‌دادن چین در یک توافق منطقه‌ای، آمریکایی‌ها و غربی‌ها را در منطقه غرب آسیا دچار چالش کرده است.

چهار: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی با عربستان، همزمان جریان غرب‌گرای داخلی و اپوزسیون خارج‌نشین را نیز به انفعال کشانده است. نقطه مشترک این دو جریان این بود که سال‌هاست این گزاره را تبلیغ می‌کردند که هر توافق مهمی در منطقه باید از زیرمجموعه قدرت آمریکا بگذرد. اوضاع البته درباره اپوزسیون بیشتر و بدتر از زیر سؤال رفتن منطق سیاسی‌شان است و آن دست از اپوزسیون که حقوق‌بگیر و همکار و همراه دولت سعودی محسوب می‌شوند در این توافق، بیشتر تحقیر شدند و ابزار موقت‌بودن آنها بیش از پیش نمایان شد.

پنج: هیچ توافق بین‌المللی، ضمانت صد درصدی ندارد و توافق ایران و عربستان نیز از این موضوع مستثنا نیست و نحوه رفتار عربستان در موضوعات مهم مورد اختلاف با ایران، مدت و میزان اثر توافق را مشخص خواهد کرد. با این وجود، به بازی گرفتن کشور چین به‌عنوان قدرت اقتصادی که چشم‌انداز اقتصادی بزرگی برای خود در حوزه خلیج فارس تعریف کرده، می‌تواند به عنوان یک عامل تضمین‌کننده نسبتاً مؤثر باشد. با این وجود تجربه برجام برای ایران نشان داد که جمهوری اسلامی گرچه در بالاترین سطح آمادگی تعامل، گفت‌وگو و انعطاف قرار دارد ولی در مواجهه با طرف مورد توافق، حتی اگر قدرتی همانند آمریکا هم باشد، منافع و روند توافق را معیار ادامه یا پایان توافق صورت‌گرفته شده می‌داند و درباره عربستان نیز همین سیاست با جدیت و چه‌بسا با ملاحظه بیشتری برقرار خواهد بود.
https://jahannews.com/vdcipzav3t1apy2.cbct.html
jahannews.com/vdcipzav3t1apy2.cbct.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Turkey
اینطور نیست ،در واقع برنده اصلی چین است که چون با هر دو کشور قرارداد تجاری عمده دارد آرامش و امنیت منطقه برای سرمایه گذاری خود در این کشورها برایش مهم است.
Iran, Islamic Republic of
این قدر ذوق زدگی !!!
Iran, Islamic Republic of
ببخشید نشد مثل شما ذوق مرگ بشیم مثل برجام!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
ذوق زدگي برجام كه خيلي بيشتر بود !!
روحاني : فرداي امضاي برجام قراداد خريد 200هواپيماي ايرباس 300از فرانسهاجريي ميشود
1000 ال سي بلكه بيشتر مانده در بانكها گشايش اعتبار مي شود
درامد سر شاررررررررررررررررررررررررر نصيب كشور مي شود و ................
Iran, Islamic Republic of
همین که فهمیدید مذاکره بهترین راه است .... باز هم خدا را شکر.
Iran, Islamic Republic of
ال سعود هم خوب شد؟!!
Iran, Islamic Republic of
نخواهی بفهمی نمی‌فهمی پس مثل آل سعود هستی
Canada
با این توافق آمریکا دهنش صاف شد! زنده باد بر کاهش دهندگان قیمت دلار.... انشالله بسیار ارزان شود و سوداگران بازار بسیار ضرر کنند...
علی
United Kingdom
مرگ بر ال صعود کودک کش، ما کشتن کودکان مظلوم یمن را فراموش نمیکنیم، ما شهید نمر را فراموش نمی‌کنیم!! ننگ بر ال صعود. مرگ بر اسرائیل آمریکا و صعودی ! هر سه کودک کشن. !!!
Iran, Islamic Republic of
اگر با توافق با عربستان امریکا به چالش کشیده میشود پس چرا 7 سال این چالش را تعطیل کردند؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
به دوستانتان در دولت تدبیر میگفتید که تدبیر کنند که چرا 7 سال این کار را نکردید؟ .
Iran, Islamic Republic of
مشغول قر کمر بودند!!
عباسی
Iran, Islamic Republic of
اون موقع عربستان، هنوز آرامکو اش مورد نوازش تیرهای غیبی قرار نگرفته بود، اما الان، العاقل یکفی بالاشاره. یعنی الان فرق فکوله.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
همونهایی که از دیوار سفارت بالا رفتند حالااین عقب نشینی فاحش را دست آورد می‌دوند....!!!
Iran, Islamic Republic of
جون به جونتون کنند، غربگرا هستید .
Iran, Islamic Republic of
1
ایران هم به توافق نیاز داشت
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مذاکره وتفاهم بهترین و آخرین راهه
Iran, Islamic Republic of
پس چرا عده ای در دولت قبل به سفارت حمله کردند؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
موافقت شد به توافقاتی که در گذشته کرده بودیم برگردیم
Romania
بله ، به توافقات دوره خاتمی برگشتیم.
Iran, Islamic Republic of
منظورت باغی که با گفتگوی تمدنها که ما را در محور شرارت جا داد هست؟ باهاش محشور بشی و البته جورج سوروس
Romania
خدا رو شکر که کشور کمونیستی چین به خاطر منافع ملی اش دو کشور مسلمان را برای تقویت دنیای اسلام با هم اشتی داد
آریایی
Iran, Islamic Republic of
اسم دریای شمال ایران رو اصلاح بفرمایید: دریای کاسپین
Iran, Islamic Republic of
ایران و عربستان دو کشور همسایه اند که ارتباط مجدد آنان را به فال نیک می گیریم.