کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

چگونه لاستیک خوب برای خودرو انتخاب کنیم؟

17 بهمن 1401 ساعت 13:42


بسیاری از کارشناسان امور خودرو معتقدند لاستیک خودرو یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو بوده و به‌طور مستقیم بر سلامت و کیفیت رانندگی افراد تاثیر می‌گذارد.

با توجه به فناوری‌های نوین و نسل جدید لاستیک ها، فقط ۵ درصد وزن خودرو به لاستیک منتقل می‌شود و بقیه فشار را باد داخل لاستیک تحمل می‌کند؛ در نتیجه اگر به هر دلیلی این توازن به هم بخورد، کیفیت رانندگی و در نهایت سلامت سرنشینان خودرو تهدید خواهد شد. از سوی دیگر وضعیت لاستیک می تواند روی مصرف سوخت خودرو نیز اثر گذار باشد. در ادامه نکاتی را ذکر خواهیم کرد که برای تشخیص لاستیک خوب و مناسب می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

سرعت مجاز:
حداکثر سرعتی که لاستیک می تواند به مدت ۱۰ دقیقه تحمل کند سرعت مجاز نام دارد.

روی جداره لاستیک خودرو، نماد اچ برای سرعت درج شده که نشان دهنده این است که هنگامی که لاستیک دارای فشار باد و بارگذاری مناسب است می تواند میزان سرعت را تحمل کند.

سایز لاستیک:
برروی هر لاستیک اعدادی حک شده است که این اعداد به عنوان راهنمایی برای سایز لاستیک استفاده می‌شود که هرکدام از این اعداد مفهومی دارند.حرف لاتین اول: نوع لاستیک
سایز برخی خودروها با یک حرف شروع شده که نشان‌دهنده نوع خودرویی است که برای آن لاستیک طراحی شده است. در برخی تایرها این حرف نوشته نمی‌شود. حرف پی ماشین سواری، حرف ال تی خودروهای بزرگ سبک، حرف اس تی تریلرهایی که پشت خودروهای بزرگ سبک نصب می‌شوند و حرف تی لاستیک یدکی برای استفاده موقت است.

حرف لاتین دوم: ساختار لاستیک
این حرف نشانگر نوع ساختار داخلی لاستیک است که امروزه اکثر تایرها از تکنولوژی رادیال استفاده می‌کنند، که مخفف آن به صورت حرف آر نشان داده می‌شود. گاهی این حرف حذف شده و به صورت 215/65/15 حک خواهد شد.

رقم اول: پهنای لاستیک
این عدد نشان‌دهنده پهنای تایر برحسب میلی‌متر می‌باشد. در این مثال پهنای تایر 215 میلی‌متر است.

رقم دوم در راهنمای سایز لاستیک : درصد فاق
فاق به دیواره کنار لاستیک گفته می‌شود. عدد دو رقمی بعد از ممیز درصد فاق لاستیک را نشان می‌دهد و بیانگر نسبت فاق به پهنای آن به درصد است.

رقم سوم: سایز رینگ
رینگ به ساختار فلزی که لاستیک دور آن قرار می‌گیرد گفته می‌شود. پوشش برخی از رینگ‌ها از جنس پلاستیک و کائوچو بوده و برخی دیگر تمام فلزی هستند. دو رقم آخر نشانگر قطر رینگ داخل تایر است که به آن سایز رینگ هم می‌گویند.

بار مجاز :
شاخص وزن لاستیک میزان باری است که می توانیم روی لاستیکها وارد کنیم. عبور از مرز مجاز بار موجب ترکیدن لاستیک و وقوع تصادف می شود پس بهتر است با توجه به فشاری که بار اضافی درون خودرو به لاستیک ها وارد می کند، اقدام به حمل بار با خودرو کنیم. حداکثر وزنی که برای هر لاستیک قابل تحمل است ، وقتی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد و بین صفر تا 279 متغیر است.

باید دقت کنید که هرگز لاستیکی را که شاخص وزن آن کمتر از میزان توصیه شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید.

اهمیت تاریخ مصرف
لاستیک خودرو نیز مانند محصولات دیگر دارای تاریخ مصرف هستند. تاریخ تولید لاستیک کنار لاستیک به صورت یک عدد 4 رقمی درج شده که اغلب این تاریخ 4 سال پس از تاریخ تولید لاستیک هاست یعنی لاستیک 4 سال پس از این تاریخ، دیگر قابل استفاده نیست.

مقاومت حرارتی
مقاومت حرارتی لاستیکها با حروف لاتین و به ترتیب از بالاترین تا پایین ترین درجه، با حروف
A , B, C
نشان داده می‌شود.

چسبندگی:
چسبندگی، میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده های خیس نشان می‌دهد.
میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف
A , B, C, ,AA
نشان داده می شود.

چه نکات مهمی در استفاده از لاستیک خودرو وجود دارد؟
عمق آج لاستیک‌های خودرو را باید مرتبا بررسی و کنترل کرد. بهتر است قبل از اینکه کاملا لاستیک صاف شود از زیر خودرو خارج شود تا از به مخاطره افتادن سلامتی سرنشینان جلوگیری شود.

لاستیک نخ زده به هیچ وجه قابل اطمینان نیست، زمانی که لاستیک خودرو نخ زده شد به منظور حفظ جان سرنشینان و ایمنی خودرو سریعا باید لاستیک تعویض شود.

نتیجه استفاده از لاستیک‌های غیر استاندارد خودرو، وارد شدن آسیب جدی به سیستم تعلیق و دستگاه انتقال قدرت خودرو خواهد بود.


بهتر است تمام لاستیک‌های خودرو از یک نوع باشند، مشخصات یکسانی داشته باشند و در صورت استفاده از لاستیک‌های تیوب‌دار، بهتر است تیوب داخل لاستیک نیز در صورت تعویض لاستیک عوض شود.

رانندگی در هوای بارانی و یا رانندگی در هوای برفی شرایط خاص خود را دارد که یکی از مهمترین فاکتورها برای توجه مساله لاستیک خودرو است.


کد مطلب: 828270

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/828270/چگونه-لاستیک-خوب-خودرو-انتخاب-کنیم

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com