چهارشنبه ۲ فروردين ۱۴۰۲ - 22 Mar 2023
 
۰
۳۸
هشتمین گفت‌وگوی زنده رئیس جمهور با مردم؛

برنامه دولت به ثبات رساندن قیمت اقلام سفره مردم است/ نوسانات در بازار به نفع هیچکس نیست/ وعده دولت در بحث اینترنت پابرجاست/ دولت توانست تورم را از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش دهد/ سیاست ما در‌ مسئله حجاب، فرهنگی است/ چرا با وجود افزایش فروش‌نفت قیمت دلار بالا رفت؟

سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۹
کد مطلب: 827768
رئیس‌جمهور گفت: داریم شرایط را به نحوی مدیریت می‌کنیم که با تغییر قیمت دلار، قیمت اقلام مورد نیاز سفره مردم به این شکل تغییر پیدا نکند.
برنامه دولت به ثبات رساندن قیمت اقلام سفره مردم است/ نوسانات در بازار به نفع هیچکس نیست/ وعده دولت در بحث اینترنت پابرجاست/ دولت توانست تورم را از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش دهد/ سیاست ما در‌ مسئله حجاب، فرهنگی است/ چرا با وجود افزایش فروش‌نفت قیمت دلار بالا رفت؟
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور شامگاه امشب (سه‌شنبه، ۱۱ بهمن) در هشتمین گفت‌وگوی زنده خود با مردم، ضمن تبریک ایام ولادت امام جواد الائمه (علیه‌السلام) و دهه فجر، گفت: حقیقتاً امام بزرگوار ما یک شخصیت الهی و در عین حال یک شخصیت انقلابی بود.

وی افزود: ایشان تا آخر عمر شریف‌شان روحیه انقلابی خود را حفظ و هویت ملی و دینی ملت ما را احیا کردند. گفتمان امام بزرگوار که امروز همان گفتمان رهبری معظم انقلاب است، گفتمان فسادستیزی و عدالت‌طلبی است. امام در پرتو عدالت اجتماعی به پیشرفت کشور می‌اندیشیدند و این همان گفتمانی است که امروز دولت آن را دنبال می‌کند.

رئیس‌جمهور درباره وضعیت اقتصادی مردم، گفت: مسئله معیشت وضعیت معیشت مردم از دغدغه‌های مهم دولت است. در ایام آغاز به کار این دولت وضعیت کرونا در کشور بحرانی بود ولی الحمدالله ما امروز، روزهایی با صفر کشته کرونا را تجربه می‌کنیم. 

*اختلال در کسب و کار مردم و تحصیل دانش‌آموزان در اغتشاشات اخیر

رئیسی خاطرنشان کرد: امروز شرایط کشور کاملاً متفاوت شده، به نحوی که در زمان تحویل دولت، تورم قریب به ۶۰ درصد بود و امروز با ۲۰ درصد کاهش حدود ۴۰ درصد شده است، در شش ماهه اول دولت یعنی تا سال ۱۴۰۰، ما شاهد کاهش تورم بودیم، اما با توجه به الزام قانونی که برای عادلانه کردن یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی داشتیم، وضعیت تورمی ناشی از این اصلاحات اقتصادی به وجود آمد که تلاش دارد به نحوی با پرداختی‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ تومانی که دولت داشت، جبران شود.

وی اظهار کرد: در راستای سیاست دولت برای حذف فقر مطلق و کاهش فاصله طبقاتی، وضعیت قیمت‌های برخی اقلام برای ما قابل قبول نیست و این توسط دولت پیگیری و تلاش می‌شود که ثبات پیدا کند، ما داریم شرایط را به نحوی مدیریت می‌کنیم که با تغییر قیمت دلار، قیمت اقلام مورد نیاز سفره مردم به این شکل تغییر پیدا نکند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: بانک مرکزی ما قیمت ۲۸۵۰۰ تومان را برای ارز نیمایی اعلام کرده که علی‌القاعده ملاک برای همه خواهد بود. هم‌اکنون حدود ۹۰ درصد نیاز کشور با ارز نیمایی تأمین می‌شود و اگر این به صورت کامل برای همه تولیدکنندگان و واردکنندگان انجام شود، یک ثبات ایجاد می‌شود تا شاهد این نوسانات قیمت‌ها نباشیم.

رئیسی تصریح کرد: برخی از افزایش قیمت‌ها به دلیل خارج شدن آن‌ها به سمت بازار کشورهای همسایه است. برخی دامداران نیز به این خاطر که امکان دارد قیمت بالا برود، دام‌شان را عرضه می‌کنند که همین موجب افزایش قیمت هم می‌شود.

*دولت‌سیزدهم در پرداخت حقوق‌ها و یارانه‌ها یک روز‌ هم تأخیر نکرد

وی اضافه کرد: دولت به دنبال این است و بنده نیز این را به صورت روزانه دنبال می‌کنم که ثبات در سفره مردم ایجاد شود و این نوسانات به نفع هیچ کس نیست. قبل از همه ما از افزایش قیمت‌ها رنج می‌بریم و نسبت به این مسئله بی‌اطلاع نیستیم. در زمان تصویب در مجلس زیرساخت‌های شروع کالابرگ وجود نداشت و این را تمام دوستان مجلس می‌دانستند و این کار چند ماه پیش در دولت شکل گرفت. در آن موقع اگر عرض ۴۲۰۰ تومانی حذف نمی‌شد، اثرات تورمی زیادی داشت.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار دلایل مختلفی دارد، گفت: همچنان‌که اغتشاشات کسب و کار مردم را دچار مشکل کرد، یک علامت بد و نااطمینانی به بازار داد که حتماً در قیمت دلار تأثیر داشته است و این یکی از جهات مؤثر در افزایش قیمت دلار است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انتظارات تورمی که در قیمت دلار وجود دارد، حتماً در قیمت‌گذاری آن تأثیر دارد، ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان داریم و هیچ نگرانی از این زمینه نداریم و فروش نفت داریم و پول آن وصول می‌شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات چند درصد ارزی که در بازار آزاد معامله می‌شود، بر بیش از ۹۰ درصد که در بازار نیمایی معامله می‌شود، سایه می‌اندازد، ما می‌خواهیم قیمت بازار آزاد را مدیریت کنیم تا با قیمت بازار نیمایی برسد.

وی تأکید کرد:‌ علی‌رغم همه کنترل‌هایی که وجود داشته در چهل و چند سال اخیر همواره بازار آزاد وجود داشته، اما همه تولیدکنندگان موظفند که منابع ارزی خود را از بانک مرکزی تأمین کنند و با کنترل بانک مرکزی، قیمت ارز بانک مرکزی غالب می‌شود و قیمت‌های بازار آزاد کنار می‌روند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اوضاع نابسامان کشور در زمان شروع به کار دولت سیزدهم، گفت: از زمان شروع به کار دولت یک روز پرداخت حقوق کارکنان دولت و پرداخت یارانه‌ها عقب نیفتاده است. رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال در این دولت اعمال شد و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که سال‌ها انجام نشده بود و سه بار رهبری معظم انقلاب نسبت به آن تذکر داده بودند، در این دولت انجام شد. 

رئیسی اضافه کرد: کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی سال گذشته از طریق درآمدهای نفتی پرداخت شد و امسال تلاش شد که کسری بودجه نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: بودجه‌ریزی ما اشکالاتی دارد که رهبر انقلاب روز گذشته فرمودند که باید تحولات در ساختار آن انجام شود ولی دولت در یک سال و چند ماه تلاش کرده کسری بودجه نداشته باشیم و مصارف بیش از منابع نباشد.

*احیای بیش از ۳هزار واحد تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل

رئیس‌جمهور بیان کرد: قبل از این دولت رشد اقتصادی نزدیک به صفر بود، اما در شش ماه رشد اقتصادی کشور قریب به ۵ درصد شد و پاییز سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد است.

رئیسی با بیان اینکه رشد اقتصادی به معنای رشد تولید، کشاورزی، معدن و همه درآمدهای کشور است، گفت: رشد تولید ما نیز بیش از ۶ درصد و رشد ابزار تولید بیش از ۵ درصد است؛ همچنین از زمان شروع به کار دولت آمار بیکاری کاهش یافته است. به طور قطع ما به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم ولی ریل‌گذاری برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و رشد اقتصادی انجام شده است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد، بیان کرد: علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها ظرفیت رشد اقتصادی در کشور ما وجود دارد. اگر دولت با همه وجود به بیانات رهبر انقلاب پایبند باشد، رشد اقتصادی ۸ درصد برای ما امکان‌پذیر خواهد بود، ما از آنچه که برای ایجاد یک میلیون شغل وعده داده‌ایم عقب نیستیم. می‌خواهیم دولت صادق‌الوعد باشیم و آنچه که به مردم وعده دادیم را عمل کنیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه آشوب و تحریم دو روی یک سکه است، تصریح کرد: دلیل آشوب‌های اخیر این است که دشمن دید تحریم‌هایش با تلاش دولت و ایستادگی مردم خنثی شده، بنابراین طبیعی است که توطئه کند. بیانات رهبر معظم انقلاب در روز گذشته بسیار مهم است و ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره بهره بردن اقشار مختلف مردم از رشد اقتصادی، گفت: وقتی که رشد تولید اتفاق بیفتد، همه مردم از آن استفاده می‌کنند، بنابراین این صرفاً به کارمندان دولت محدود نمی‌شود، آن اقدامی مورد تأکید و توجه ماست که در سفره همه مردم حس شود.

وی ادامه داد: فروش نفت و افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش تولید و افزایش تجارت، به نفع همه مردم است. اقدامات دولت باید به جهتی باشد که رونق اقتصادی در سفره همه مردم حس شود و البته کارمندان دولت هم حقوق قانونی خود را دریافت کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳ هزار واحد تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل بوده احیا شده است، گفت: این مسئله نقش مهمی در افزایش اشتغال و تولید و صادرات دارد، در راه‌اندازی کارخانه‌ها با برخی موارد فساد هم روبه‌رو شدیم که شرط همکاری با بنده داشتن روحیه مبارزه با فساد است.

*هیچ کجای دنیا اجازه نمی‌دهند یک پلتفرم خارجی بستر ایجاد آشوب شود

رئیسی بیان کرد: شرط سفرهای دور دوم در هر استان این است که حداقل بخش قابل توجهی از مصوبات سفرهای دوره اول اجرایی شده باشد و در استان‌های یزد و خراسان جنوبی که سفرهای دور دوم آن‌ها انجام شده بود، این اتفاق افتاده بود.

رئیس‌جمهور درباره حواشی به وجود آمده در مورد وعده ساخت مسکن توسط دولت نیز، بیان کرد: دولت در ساخت مسکن نقش مباشر و تسهیل‌گر را  دارد، ما در برخی موارد مواجه بودیم که طرح‌های نیمه‌تمام مسکن وجود داشته که مردم سال‌ها منتظر به نتیجه رسیدن آن بودند و یکی از برنامه‌های ویژه دولت به نتیجه رساندن این مسکن‌ها بوده است.

وی اضافه کرد:‌ در قانون جهش تولید مسکن نیز دولت مکلف به ساخت یک میلیون مسکن شده و این وعده بنده نیز بوده است و ما با کمک تعاونی‌ها و انبوه‌سازان و خودِ مردم، این کار را انجام خواهیم داد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر امکان واگذاری زمین را داریم و در مراکز استان این امکان نیست ولی امکان مجتمع‌سازی وجود دارد، مرحوم آقای قاسمی تلاش‌های زیادی برای این کار انجام داد و هم‌اکنون هم آقای بذرپاش با تلاش‌های جدی دنبال اجرای این وعده و تکلیف قانونی هستند.

رئیسی با اشاره به کسب و کار مردم در فضای مجازی، گفت: محیط اینترنت باید موجب آرامش مردم باشد و اخلال در این امر موجب گله ما هم هست. کاری که در رابطه با فیبر نوری و شبکه ملی اطلاعات در این دولت انجام شده قابل تقدیر است. محدودیت‌های موجود بعد از اغتشاشات اعمال شد و هیچ کجای دنیا اجازه نمی‌دهند که یک پلتفرم خارجی بستر ایجاد آشوب در کشور شود.

وی ادامه داد: بحث رفع محدودیت پلتفرم‌های خارجی یک امر فراقوه‌ای است که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پیگیری می‌شود. دفاتر پلتفرم‌های خارجی باید در کشور ما پاسخگوی عملکردشان باشند و تا وقتی که پاسخگو نباشند، طبیعتاً بستر ناامنی در کشور ما ایجاد می‌شود. وزارت ارتباطات با کمک به پلتفرم‌های داخلی کمک می‌کند که دسترسی مردم به فضای مجازی کمترین مشکل ممکن را داشته باشد.

*مسئله حجاب راهکارهای سیاسی و امنیتی ندارد 

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی در مورد راهکارهای ابراز اعتراضات قانونی مردم، گفت: بنده در هر جایی که حضور می‌یابم با دانش‌آموزان، دانشجویان و اقشار مردم سخن می‌گویم و همواره این را به اعضای دولت نیز تأکید کرده‌ام.

رئیسی اضافه کرد: اتاق‌های گفت‌وگو باید در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در کشور فعال شود و بخشی نیز باید در کشور فعال شود که این به وزارت کشور اعلام شده است.

وی درباره مسئله حجاب و عفاف نیز، تصریح کرد: حجاب یک ضرورت دین است و کسی تردید نسبت به آن ندارد و از طرف دیگر قانون است و زنان و دختران ما در کشور پایبند به حجاب هستند و کسانی هم هستند که ضعف حجاب دارند که راهکارهای آن فرهنگی و اجتماعی است و نمی‌تواند راهکارهای سیاسی و امنیتی داشته باشد، دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در این رابطه مسئولیت دارند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: تعبیر رهبر معظم انقلاب بسیار جامع بود که فرمودند همین کسانی که ضعف حجاب دارند، در دهان بدخواهان و جمهوری اسلامی ایران زدند و نشان دادند که پایبند به ارزش‌ها هستند. توجه به قانون و قانون‌مداری باید وجود داشته باشد. در مسئله حجاب، نگاه فرهنگی و اجتماعی است و طبیعتاً باید دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی و رسانه‌ای در این زمینه فعال‌تر شوند.

رئیسی درباره هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان و سلامت گفت: ما به دنبال کاهش هزینه‌های مردم در این زمینه هستیم. ساز و کار ما سازگار فعال کردن پزشک خانواده است و از این طریق نظام ارجاع که آن هم منتهی شود به اینکه مواردی که بستری کردن بیمار بیانجامد، ما هزینه آن را از دوش بیمار و خانواده او برداریم.

وی افزود: ما می‌خواهیم بیمه تکمیلی را کاملا فراگیر و رفاه چند لایه اجتماعی را برای مردم فعال کنیم و وقتی این اتفاق افتاد، طبیعتا شاهد آن هستیم که در تمام مناطق کشور، کسی نگران هزینه‌های بیمارستان نباشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این اقدامات در بخش سلامت در شهرهای کوچک آغاز شده و ان‌شاءالله ظرف چند ماه آینده به شهرهای بزرگ مرکز استان‌ها خواهد رسید تا ان‌شاءالله با فعال شدن پزشک خانواده و نظام ارجاع، بستری شدن افراد رایگان شود که هزینه‌های خانواده را بسیار کاهش می‌دهد. ما هم نسبت به مسئله دارو و هم نسبت به مسئله بیمارستان دغدغه‌مند هستیم و دولت شبانه‌روز به دنبال رفع مشکلات مردم در این زمینه‌هاست.

رئیسی در پایان خطاب به مردم، گفت: صمیمانه از تک‌تک مردم عزیز بابت همکاری با دولت تشکر می‌کنم. آنچه که وظیفه دولت است را به نمایندگی از مردم دنبال می‌کنم که اجرا شود و اگر روزی هم در مسئله‌ای نتوانستیم مأموریت‌مان را انجام دهیم، حتماً آن را با ذکر دلایل خدمت مردم عرض می‌کنیم. من از نقدها استقبال می‌کنم و از همه بزرگوارانی که دولت را نقد می‌کنند تشکر می‌کنم، اما استدعا می‌کنم که همه وضعیت را ببینند و فرمایشات‌شان همراه با انصاف باشد. دولت از نقد منصفانه استقبال و آن را برای خود یک نعمت تلقی می‌کند.
https://jahannews.com/vdcfvedccw6d0ea.igiw.html
jahannews.com/vdcfvedccw6d0ea.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد حسین از بیرجند
United Arab Emirates
با این مدیران ناتوان در بخش مسکن موفق نخواهیم بود. .
Iran, Islamic Republic of
الحمد لله در این 1/5 سال ، دولت تورم را مهار کرد و سفره مردم به ثبات رسید و گسترده تر شد.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
عوامل گراني مسكن را بايد دانه به دانه از جمله
شهرداري ها سازمان مسكن اتحاديه املاك و شركت هاي توليد مصالح و ادارات ثبت املاك و غيره كه بنحوي در مسئله مسكن و زمين دخالت دارند مورد بررسي و كنكاش قرارداد .
Iran, Islamic Republic of
مدیران دولت انقلابی توانمند هستند ، انکه ناتوان است فتنه گر بی بصیرت است
United States
دلار را به یکباره آزاد اعلام کنید با قیمت ۱۰۰ تومن.... همه چیز ثبات ایجاد میشود!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
تورم 60 درصد نبود 40 درصد بود الانم تورم 50 درصده.
Norway
اینترنت بین المللی که هیچی امروز به صورت گسترده حتی در نت داخلی هم مشکل داشتیم.
Iran, Islamic Republic of
...
شاعر
Iran, Islamic Republic of
صد شکر که این اومد و صد شکر که اون رفت
Iran, Islamic Republic of
فقط عمر مردمه که به امید بهتر شدن اوضاع داره میگذره و چه جوون و پیر به امید زندگی فردا عجل امونشون نداد و زیر خاکن
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
ما که کمرمون زیر بار فشار اقتصادی دولت تدبیر و امید به مرحله شکستن رسیده بود
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
خوش بحالتون كه كمرتون نشكست به مرحله شكستن رسيد .
Iran, Islamic Republic of
عدم تسلط آقای رئیسی بر مباحث اقتصادی مشخص بود!
Iran, Islamic Republic of
واقعیت کشور که ما می بینیم با گفته ها فرسنگها فاصله دارد االله اعلم
Iran, Islamic Republic of
قیمتهای دوران روحانی به رویای دست نیافتنی تبدیل شده
Iran, Islamic Republic of
بله بخش قابل توجهی از قیمتهای الان هم زیر سر دولت روحانی است. وقتی سفره مردم توسط دولت فخیمه روحانی دلاریزه شد یعنی بازار از دست دولتها خارج و در دست دلار و متغیرهای جهانی افتاد..
Iran, Islamic Republic of
مرکز آمار کشور تورم سالانه دی ماه را ۴۶/۳ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۵۱/۳ اعلام کرده است‌.به زبان ساده یعنی خانوارهای کشور نسبت به دی ماه پارسال مخارجشان ۵۱ درصد افزایش داشته است.
ولی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آن دولت سفره مردم را به FATF و برجام گره زذه یود این دولت مدعی هم به قیمت دلار، فرق در چیست؟
Iran, Islamic Republic of
دولت قبل با بهانه تحریم و FATF واکسن وارد نمی کرد و روزانه 700 نفر فوتی کرونا داشتیم.
Iran, Islamic Republic of
رییسی رییسی به شدت حمایتت میکنیم..
Iran, Islamic Republic of
چه زود وعده ساخت 4 میلیون مسکن تبدیل به دولت در ساخت مسکن نقش مباشر و تسهیل‌گر را دارد
شجاع
Iran, Islamic Republic of
گرانی افسار گریخته بیداد میکند که انشالله دولت فکری عاجل و سریعی بکند وحل شود البته باید خودمان هم به همدیگر رحم کنیم
Iran, Islamic Republic of
نظر رئیس محترم جمهور درخصوص نتایج جراحی اقتصادی که منجر به وضعیت اقتصادی کنونی است مشخص نشد
Iran, Islamic Republic of
کاشکی از رئیس جمهور خواسته می شود که به عملکرد دولت و وزرایشان نمره بدهند؟
Iran, Islamic Republic of
پیش به سوی دولت دانش بنیان
Iran, Islamic Republic of
کاشکی از دستورات ریاست محترم حمهور در خصوص حق آبه اصفهان و زاینده رود، کافش قیمت خودرو و دلار و ...... سوال می فرمودید
Iran, Islamic Republic of
درباره دلار24 هزارتومانی تحویل گرفته وقیمت دلار 44 هزار تومانی امروز نظری نداشتند؟
Iran, Islamic Republic of
قیمت دلار در پایان دولت قبل 28 هزار تومان بود.
Denmark
این کاهش نرخ تورم دقیقا کجاست! فقط یک مورد را بیان کنید
Iran, Islamic Republic of
قیمت ماشین یک نمونه
Denmark
یک مورد از کاهش نرخ تورم را در کشور بیان کنید
h
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
روز دوشنبه کمی بد حال بودم از روی ناچاری به اورژانس یک بیمارستان خصوصی در خیابان شریعتی مراجعه کردم هزینه یک ویزیت ساده به علاوه تزریق یک سرم نمکی برای یک سرماخوردگی ساده فکر میکنید چقدر پای من درامد ؟
۶۵۰ هزار تومن
Iran, Islamic Republic of
شما کاهش تورم را کاملا احساس کردید
Iran, Islamic Republic of
سلام
تورم هزار درصدی ست .خودرو ماهی ۱۰۰میلیون نومان گران می شود
Iran, Islamic Republic of
گفتگو باید زنده وبا رسانه های مختلف باشد.