چهارشنبه ۲ فروردين ۱۴۰۲ - 22 Mar 2023
 
۰
۱

تصویری نایاب از تی‌پارتی زنان قاجار!

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۱۷
کد مطلب: 827600
در اواخر دوران قاجار چای به نوشیدنی اول مردم ایران تبدیل شد؛ به طوری که مردم در میهمانی چای برای نوشیدن چای دور هم جمع می‌شدند.
به گزارش جهان نيوز به نقل از همشهری آنلاین، در زمان مظفرالدین شاه، یکی از رجال آن دوره به نام محمد میرزا کاشف السلطنه که به عنوان ژنرال کنسول ایران در هند مأمور به خدمت بود، توانست در بازگشت به ایران، چند بوته چای را با زحمت فراوان وارد ایران کند.

وی با توجه به مطالعاتی که بر روی انواع چای و نحوه کشت آن‌ها کرده بود، شهر لاهیجان را به دلیل وجود هوای مناسب برای کشت چای انتخاب کرد. در زمان ناصرالدین شاه هم که شنیده بود روس‌ها و انگلیسی‌ها موفق شده‌اند چای را در کشور خود کشت کنند از ایده محمدمیرزا استقبال کرد و پس از آنکه وی موفق به تولید چای شد لقب کاشف السلطنه به وی اعطا کرد.

بنابراین نوشیدن چای کم کم در زمان قاجار رواج یافت و حتی در میهمانی‌هایی اعیان و مردم عادی نوشیدن چای روال شد.

عکسی که مشاهده می‌کنید یکی از همین میهمانی‌ها را نشان می‌دهد که «آلفرد هینکن» عکاس و شرق شناس آلمانی گرفته است. این عکس که عکاس آن را «تی‌پارتی» زنان عنوان کرده است چند زن محجبه را نشان می‌دهد که در فضای باز گرد هم آمده‌اند و مشغول نوشیدن چای هستند.


 
همچنین این عکس‌ همراه با عکس‌های دیگری از اواخر دوران قاجار در آوریل ۱۹۲۱ (۱۳۰۰) در مورد ایران و ایرانی‌ها در مجله نشنال جیوگرافیک نیز به چاپ رسید.
https://jahannews.com/vdcaw0naw49nui1.k5k4.html
jahannews.com/vdcaw0naw49nui1.k5k4.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


!!
Iran, Islamic Republic of
جهان ! فارسی را پاس بدار ! تی پارتی نه ! مهمانی چای !!