يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ - 2 Apr 2023
 
۰
۸
با امضای قرارداد بین بانک‌های ایرانی و روسی

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران با روسیه و ۱۳ کشور برقرار شد

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۷
کد مطلب: 827518
ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه و 13 کشور جهان با امضای توافق‌نامه بانک‌های مرکزی دو کشور و امکان اتصال پیام‌رسان‌های طرفین فراهم شد.
ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران با روسیه و ۱۳ کشور برقرار شد
به گزارش جهان نيوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، «محسن کریمی»؛ معاون بین‌الملل بانک مرکزی در مراسم امضای قرارداد اتصال سامانه‌های پیام‌رسان ملی بانک‌های ایران و روسیه  که با حضور معاون بانک مرکزی روسیه برگزار شد، گفت: سند اقدام مشترک بین بانک‌های مرکزی دو کشور از یک سال گذشته به امضا رسیده بود که دیروز اولین اقدام از سند مورد اشاره عملیاتی شد.

او افزود: بر این اساس از دیروز سامانه‌های پیام‌رسان بانکی ملی دو کشور به یکدیگر متصل شد و این امکان نیز فراهم شده که همه بانک‌های عضو سامانه پیام‌رسان‌های بانکی ملی ایران با همه بانک‌های کشور روسیه تبادل پیام‌های بانکی روسیه داشته باشند. 

معاون بین‌الملل بانک مرکزی ادامه داد: همه بانک‌های  ایرانی در خارج از کشور و همچنین تمام بانک‌های خارجی متصل به پیام‌رسان ملی روسیه که شامل ۱۰۶ بانک غیرروسی در ۱۳ کشور جهان است به این واسطه امکان تعامل برای تبادل پیام بانکی با بانک‌های ایرانی پیدا می‌کنند. 

کریمی، روابط بانکی را برای راه‌اندازی و پیشبرد فعالیت‌های بازرگانان و تجار ضروری دانست و افزود: زمانی که ارتباطات بانکی فراهم نباشد روابط و مراودات تجاری و بازرگانی دچار مشکل می‌شود. از این رو ما دیروز زمینه فنی ارتباطات بانکی را فراهم کردیم که همه پیام‌های استاندارد بانکی شامل ال‌سی، حواله، ضمانت‌نامه بانکی و غیره را دربر می‌گیرد.

اتصال همه بانک‌ها تا فردا
معاون بین‌الملل بانک مرکزی یادآور شد: ما شبکه پیام‌رسانی دو کشور را به یکدیگر متصل کردیم و همه بانک‌های دو کشور می‌توانند به یکدیگر متصل شوند و برای شروع، یک بانک از ایران و بانک دیگری از کشور روسیه انتخاب شد که نخستین پیام را تبادل کنند. علاوه‌بر این، طی دو روز آینده نیز که هیئت فنی بانک مرکزی روسیه در ایران هستند زمینه‌‌سازی برای ارتباط و ارسال همه پیام‌ها میان بانک‌های دو کشور فراهم می‌شود.

کریمی، اقدام دیروز بانک‌های مرکزی ایران و روسیه را در راستای سند تحول دولت مردمی و مبتنی بر «راهبرد تحریم‌ناپذیر» در بانکداری بین‌الملل خواند و افزود: این اقدام از سوی دشمنان دو کشور غیرقابل توقف است. به این معنا که بانک‌های دو کشور در یک زمین بازی ساخته شده توسط بانک‌های مرکزی دو کشور، در تعامل خواهند بود و از طرفی زیرساخت‌های این امر به هیچ عنوان غربی و وابسته به نظام سلطه نیست.

همچنین در این دیدار آقای «ولادیسلاو‌ گریدچین»؛ نماینده (معاون) بانک مرکزی روسیه درخصوص این قرارداد همکاری گفت: بزرگ‌ترین مزیت این قرارداد، عدم تأثیرپذیری از تحریم‌های غربی است.

وی افزود: همچنین سازمان‌های مالی بعد از امضای این قرارداد به طور گسترده‌تری با نهادهای مالی در ارتباط خواهند بود و این راه ارتباطی به نقل و انتقال وجوه و تجار کمک می‌کند.

خاطرنشان می‌شود، سامانه پیام‌رسانی مالی الکترونیکی سپام به‌منظور الکترونیکی کردن مراودات بانکی و ایجاد زیرساخت یکپارچه خدمت‌رسانی راه‌اندازی شده‌ است. 

همچنین با استفاده از سپام نه تنها برای اولین بار، یک زیرساخت پیام‌رسانی واحد مالیِ ملی در کشور برای تمام مراودات مالی عمده بانک‌ها از قبیل اعتبارات اسنادی ارزی و ریالی، ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی، حوالجات ارزی، مکاتبات، استعلام‌ها و مذاکرات از طریق یک شبکه واحد پیام‌رسانی قابل انجام بوده، بلکه امکان اتصال به بانک‌های خارجی در خارج از کشور را می‌توان به گونه‌ای برقرار کرد که بدون به‌کارگیری امکانات مؤسسه سوئیفت و نگرانی‌های مربوط به آن، با زبانی مشترک و آشنا، تعاملات مالی با آخرین فناوری‌های موجود صورت گیرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری‌ها، محمدرضا فرزین؛ رئیس ‌کل بانک مرکزی از برقراری ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه خبر داد و تاکید کرد: «ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد. در چارچوب سند اقدامات مشترک بین بانک‌های مرکزی ایران و روسیه، علاوه‌بر ارتباط مستقیم با بانک‌های روسی، شبکه بانکی کشورمان با 106 بانک خارجی غیرروسی ارتباط مستقیم خواهد داشت. کانال مالی بین ایران و دنیا در حال ترمیم است.»
https://jahannews.com/vdcizyavvt1arw2.cbct.html
jahannews.com/vdcizyavvt1arw2.cbct.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


بهزاد
Iran, Islamic Republic of
میشه دقیقا بگین کدوم کشورها....
Iran, Islamic Republic of
با کشورهای منطقه
چرا فکر میکنیم ما تافته جدا بافته ایم....
Iran, Islamic Republic of
از نظر بعضیا دنیا تشکیل شده از آمریکا و سه چهار کشور اروپایی!!!!
Iran, Islamic Republic of
یعنی سکه دلار و مایحتاج ضروری ارزون میشه یا حداقل ثابت میمونه؟ .
Iran, Islamic Republic of
مواظب هکرها و شیطنت آمریکایی ها و صهیونیست ها باشید.
Iran, Islamic Republic of
با ۴ تا کشور درب و داغون ارتباط بانکی بی فایده!!! با چین ارتباط مستقیم بانکی داشته باشید....
Iran, Islamic Republic of
به امید حذف دلار از همه چیز و همه جای مملکت
United States
واقعاً یک خبر عالی بود که از دولت آقای رئیسی شنیدیم، مزایا و منافع آن خیلی است، امیدواریم که امکان اتصال حسابهای بانکی کاربران ایرانی با بانک ها و درگاههای پرداخت خارج از کشور هم فراهم شود.