يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ - 26 Mar 2023
 
۰
۱۲
نشست خبری امیرعبداللهیان و وزیر خارجه قطر:

امیرعبداللهیان: مقاومت فلسطین پاسخ لازم را به جنایات رژیم صهیونیستی داده و خواهد داد/ انفجار دیشب در اصفهان در ادامه تلاش‌ها برای ناامن سازی ایران بود/ آل ثانی: همه طرف‌ها را به بازگشت به برجام دعوت می‌کنیم/ آمریکا پیام‌هایی را برای ایران ارسال کرده است

يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب: 827499
وزیر خارجه قطر در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان گفت: همه طرف‌ها را به بازگشت به برجام دعوت می‌کنیم.
امیرعبداللهیان: مقاومت فلسطین پاسخ لازم را به جنایات رژیم صهیونیستی داده و خواهد داد/ انفجار دیشب در اصفهان در ادامه تلاش‌ها برای ناامن سازی ایران بود/ آل ثانی: همه طرف‌ها را به بازگشت به برجام دعوت می‌کنیم/ آمریکا پیام‌هایی را برای ایران ارسال کرده است
به گزارش جهان نیو‌ز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بعدازظهر امروز (یکشنبه) نهم بهمن ماه در محل وزارت امور خارجه میزبان «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و همتای قطری بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با وی در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.
 
وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در تهران، برگزاری منظم و خوب جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر را به عنوان کشور همسایه و اسلامی به مقامات و ملت قطر تبریک گفت.
 
وزیر خارجه همچنین از میزبانی خوب قطر از تیم ملی ایران سپاسگزاری کرد.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: امروز در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه به ویژه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی در بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور گفت‌وگو کردیم. در خصوص رفع برخی موانع احتمالی و ضرورت سرعت بخشیدن به توسعه هر چه بیشتر مناسبات اتفاق نظر داشتیم.
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: از دیدگاه قطر برای ترویج گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال کردیم و طبعا این دیدگاه می‌تواند نقش بسیار موثری در پایان بخشیدن به برخی سوء تفاهمات، تنش‌ها و مشکلات منطقه‌ای کمک کند.
 
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال کرده و مذاکره و مسؤولیت پذیری را مقدماتی ضروری برای رسیدن به همکاری‌های قوی و پایدار بین یکایک کشورهای منطقه‌ای می‌داند. معتقدیم گفت‌وگو و همکاری می‌تواند روشی انحصاری و موفق برای نیل به صلح، ثبات و امنیت دسته جمعی منطقه‌ای باشد.
 
به گزارش فارس، امیرعبداللهیان بیان کرد: از تلاش‌های برادران خود در قطر برای به نتیجه رساندن گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها تشکر می‌کنیم. قطر همواره برای بازگشت همه طرف‌های برجامی به تعهداتشان تلاش می‌کند.
 
وزیر خارجه با بیان اینکه امروز پیام‌هایی را از طرف‌های مقابل برجامی از طریق وزیر خارجه قطر دریافت کردیم، اظهار داشت: از حسن نیت قطر برای رساندن همه طرف‌ها به گام‌های پایانی توافق تشکر می‌کنیم. در گفت‌وگوها با وزیر خارجه قطر بر نقش غیرسازنده و اقدامات مداخله آمیز آمریکا و به ویژه سه کشور اروپایی در اغتشاشات اخیر در ایران اشاره کردم، ولی در خصوص تلاش‌های قطر و انتقال پیام‌ها در حل مسئله گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها، از هرگونه ابتکار عملی که توسط دوستان ما در قطر در دستورکار قرار گرفته، استقبال می‌کنیم.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ایده‌هایی را وزیر خارجه قطر درباره بحران و جنگ در اوکراین مطرح کرد. دور نخست گفت‌وگوهای نظامی و سیاسی ایران و اوکراین در عمان در ماه‌های گذشته انجام شد و ما در پاسخ به تلاش‌ها و ابتکار عمل قطر از هرگونه اقدامی برای برگزاری دور دوم این گفت‌وگوها بین ایران و اوکراین استقبال می‌کنیم.
 
وی با بیان اینکه موضع ایران در خصوص اوکراین کاملا روشن است، اظهار داشت: روابط دیرینه‌ای بین ایران و روسیه در چارچوب منافع متقابل جریان دارد و نباید در تقابل با طرف‌های دیگر هرگونه مناسبات سازنده ایران و روسیه تلقی و تفسیر شود. کما اینکه مناسبات ایران و اوکراین نباید هم به مفهوم دشمنی و یا به حساب طرف دیگری گذاشته شود.
 
وزیر خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تعرض و کشتار کودکان و زنان بی دفاع فلسطینی توسط نظامیان صهیونیست گفت: موج بی سابقه اقدامات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، قدس شریف و اردوگاه جنین در روزهای اخیر با شهادت بیش از ۳۱ فلسطینی همراه بوده و این مایه تاسف است برای همه ما به عنوان کشورهای اسلامی که در سال گذشته میلادی بیش از ۲۳۰ فلسطینی توسط جنایتکاران اشغالگر قدس به شهادت رسیدند.
 
امیرعبداللهیان تصریح کرد: معتقدیم مقاومت فلسطینی پاسخ لازم را به این جنایات داده و خواهد داد و مسئله فلسطین به عنوان موضوع اول جهان اسلام در دستورکار تمامی کشورهای اسلامی و وجدان‌های بیدار در جهان قرار دارد.
 
وی گفت: یک بار دیگر اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم را قویا محکوم می‌کنیم.
 
وزیر خارجه بیان کرد: درباره افغانستان، اوکراین و برخی تحولات منطقه‌ای با وزیر خارجه قطر به تفصیل گفت‌وگو کردیم و مایلم تأکید کنم ما ضمن اینکه سطحی از مناسبات را با هیأت حاکمه موقت افغانستان برقرار کرده‌ایم، ولی بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان برای بازگشت ثبات، آرامش و توسعه این کشور تأکید می‌کنیم و بار دیگر محروم کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل را اقدامی نادرست و در تعارض با تعالیم دین رحمانی اسلام می‌دانیم.
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در هماهنگی با هیأت حاکمه موقت افغانستان همه اقدامات مجازی کتب درسی و هر امکانات و لجستیکی که نیاز باشد را برای ارتقای دانش و بازگشایی و فعالیت پررونق مدارس و دانشگاه‌های افغانستان در خدمت زنان و دختران، فراهم کند.
 
وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: دولت 
سیزدهم نگاه به همسایگان در دستورکار جدی خود در ۱۵ ماه گذشته قرار داده است. ما با هیچ یک از همسایگان شمالی، شرقی و غربی در حال حاضر با چالش خاصی مواجه نیستیم. در حوزه همسایگان در خلیج فارس پیشرفت‌های خوبی را شاهد بودیم از جمله ارتقای سطح روابط در ماههای گذشته با کویت و امارات و استقرار سفرای این کشورها در تهران شاهد بودیم و گفت‌وگوها و تبادل پیام‌هایی که از طریق عراق و گفت‌وگوهایی که بین ایران و عربستان در بغداد تداوم یافت و در آخرین تصمیمات قرار است دور جدید گفت‌وگوها بین ایران و عربستان به شکلی که توافق خواهد شد ادامه یابد.
 
وی گفت: در مورد بحرین از طریق یک واسطه تبادل پیام‌ها بین دو کشور جریان دارد. معتقدیم اکنون در شرایطی هستیم که از مرحله گفت‌وگو به خوبی عبور می‌کنیم و باید وارد گام و مرحله بعدی که همکاری‌های پایدار است، بشویم.
 
وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره انفجار دیشب در اصفهان هم گفت: در ادامه تلاش‌هایی که در ماه‌های گذشته برای ناامن سازی ایران انجام دادند این اقدام بزدلانه انجام شده است. دستگاه امنیتی ما با اقتدار در راستای تامین حداکثری امنیت ملی کشور عمل می‌کند و چنین اقداماتی هیچگونه تاثیری در اراده و نیت متخصصان ما برای پیشرفت‌های هسته‌ای صلح آمیز نمی‌گذارد.
 
خبرنگار العهد با اشاره به تهدیدات علیه منطقه از جمله فشار آمریکا به عراق برای همکاری با ایران از امیرعبداللهیان پرسید آیا معتقدید گفت‌وگوی خاصی بین کشورهای منطقه صورت بگیرد که از این مرحله عبور کنند؟ که وزیر خارجه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از روش‌های مختلف برای بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا استفاده کرده و به این روش‌ها ادامه خواهد داد. با دوستان و متحدان خود در منطقه برای مقابله با این اقدام غیرسازنده و نقض سیستماتیک حقوق بشری آمریکا و برخی از کشورهای غربی به همکاری ادامه می‌دهیم.

همچنین، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر که امروز (یکشنبه) نهم بهمن ماه به تهران سفر کرده، پس از دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.
 
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت: درباره توافق هسته‌ای، قطر همه طرف‌ها را تشویق می‌کند به این توافق بازگردند. درباره افزایش امنیت منطقه‌ای و کاهش تنش ‌ ها در منطقه گفت‌وگو کردیم. بر عدم دخالت در مسائل داخلی دیگر کشورها و حسن همجواری تأکید می‌کنیم. 
 
وزیر خارجه قطر بیان کرد: بر سوءتفاهم اخیر در خصوص مسئله اوکراین گفت‌وگو کردیم. طرفین را تشویق می‌کنیم گفت‌وگو کنند که سوء تفاهمات رفع شود.
 
وی توهین به قرآن و سوزاندن قرآن کریم در اروپا را محکوم کرد و افزود: این اقدامی است که باعث نفرت پراکنی می‌شود و منجر به اختلافات بیشتر بین ادیان مختلف می‌شود. دین اسلام دعوت به همزیستی می‌کند. قطر به شدت محکوم می‌کند تنش اخیر دولت جدید رژیم صهیونیستی به کار برده است و دعوت می‌کنیم از اقدامات یکجانبه دست بردارد و تنش‌ها را کمتر کند چون ممکن است این تنش‌ها به مراحل خطرناک‌تری منجر شود.
 
وزیر خارجه قطر درباره سفر رئیس بانک مرکزی ایران به قطر گفت: ایران کشور همسایه است و چالش‌هایی درباره سیستم بانکی در ایران وچود دارد و امیدواریم توافق هسته‌ای صورت بگیرد و تحریم‌ها برداشته شود. سفر رئیس بانک مرکزی ایران به قطر برای گفت‌وگو درباره سازوکارهای مناسب است که همکاری تجاری دو کشور افزایش یابد.

وی درباره پیام‌هایی که منتقل کرده است، گفت: از سوی طرف های مختلف پیام‌ها درباره موضوعات مختلف بود. اکنون فرصت مناسبی است که مشکلاتی که در خصوص توافق هسته‌ای هست حل و شرایط مناسبی برای بازگشت به توافق حاصل شود. آمریکا هم یکسری پیام‌هایی را به ما داده تا آن را به ایران منتقل کنیم در خصوص موضوعی که در رابطه با این توافق است و به صورت مستقیم شاید با این موضوع مرتبط نباشد.
 
وزیر خارجه قطر همچنین بیان کرد: با ایران همکاری تاریخی داریم و همسایه هستیم و روابط دو کشور در سطح روسای دو کشور در جریان است. روابط ایران و قطر برای ثبات منطقه‌ای مهم است چه در زمینه رایزنی‌های سیاسی و روابط دو ملت. قطر همیشه به دنبال افزایش هر چه بیشتر روابط بین کشورهای منطقه با ایران است و با توجه به روابط همسایگی و تاریخی مسائل زیادی بین دو کشور وجود دارد از جمله مسائل دینی و فرهنگی بین دو کشور.
 
وزیر خارجه قطر در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا احتمال دارد قطر میزبان گفت وگوی ایران و آمریکا باشد؟ بیان کرد: تا جای ممکن تلاش می‌کنیم که ترس‌ها و دغدغه‌ها بین طرفین توافق از بین برود و محیطی برای انجام گفت‌وگوها حاصل شود. قطر به دنبال ثبات در منطقه و حصول توافق هسته‌ای است چون عامل مهمی برای ثبات در منطقه است. شرایطی که امروز در آن به سر می‌بریم در هفته‌ها و ماه‌های گذشته متاسفانه شرایط مناسب و مثبتی نبود و تلاش می‌کنیم اوضاع آرام‌تر و سوءتفاهمات برطرف شود که آمادگی برای حصول توافق فراهم شود.
https://jahannews.com/vdcgyu97yak9xt4.rpra.html
jahannews.com/vdcgyu97yak9xt4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
با تنها کشوری که مذاکره نمی کنیم و انرا هم برسمیت نمی شناشیم رژیم کودک کش است
United States
سپاه باید چنان مشت محکمی بر دهان آمریکا بزند که دیگر پیغام و پسغام دادن را فراموش کند
Iran, Islamic Republic of
۱۷هزار ایرانی را قتل‌عام کردیم و به آن افتخار می‌کنیم!
ضا فلاحی از سران منافقین در پاسخ به اینکه نظرتان راجع به ۱۷هزار نفر ایرانی که کشتید چیست، گفت: «تازه بیشتر هم هست!»
Iran, Islamic Republic of
اعتراف امریکا درباره حمله پهپادی به مرکز نظامی وزارت دفاع در اصفهان
Iran, Islamic Republic of
رسانه‌های صهیونیستی دست داشتن این رژیم در حمله اصفهان را تأیید کردند
Iran, Islamic Republic of
حمله به اصفهان کار آمریکا بود.
حمله به اصفهان کار اوکراین بود.
حمله به اصفهان کار اسرائیل بود.
Iran, Islamic Republic of
رژیم اسرائیل را از کرده خویش پشیمان خواهیم کرد.
Iran, Islamic Republic of
کارشناسان صهیونیست: اقدام ضد ایران امضای سند نابودی اسرائیل است
Iran, Islamic Republic of
هر اقدامی علیه ایران بشود همه خواهند دید که دیگر اسرائیلی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
اوکراین تاوان خواهد داد
اسرائیل تاوان خواهد داد
Iran, Islamic Republic of
حمله به تأسیسات دفاعی ایران می‌تواند عواقبی پیش‌بینی‌نشده داشته باشد
اسرائیل تاوان خواهد داد
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
از يك طرف حمله پهبادي مي كنند از يك طرف ديگه قاصد مي فرستند براي مذاكره !!!!!.