کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

زاکانی در بیست‌ودومین شنبه امید و افتخار:

ایجاد دهکده‌های سلامت با هدف خدمات‌دهی به سالمندان/ باغ‌شهرها برای ارتقا سطح بهداشت و درمان در تهران احداث می‌شوند

8 بهمن 1401 ساعت 13:53

زاکانی با پرداختن به اهمیت پیشگیری در حوزه درمان برنامه‌های شهرداری تهران برای ارتقای سطح بهداشت و درمان در پایتخت را تشریح کرد.


به گزارش جهان نیوز، صبح امروز -شنبه ۸بهمن ماه ۱۴۰۱- در بیست و دومین شنبه امید و افتخار، طرح واکسیناسیون هپاتیت کارگران شهرداری آغاز شد. در این مراسم علیرضا زاکانی شهردار تهران با اشاره به اهمیت واکسیناسیون نیروهای خدماتی شهر گفت: میان تمامی شنبه های امید و افتخاری که از مرداد ماه امسال تاکنون برگزار شده، امروز برای من یکی از بهترین شنبه‌های امید و افتخار است زیرا با طرح واکسیناسیون هپاتیت کارگران شهرداری مستقیماً به زحمتکش ترین قشر جامعه خدمت می‌کنیم.

زاکانی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای سیستم بهداشت و درمان در شهر تهران تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های خوب پایتخت بالابودن ظرفیت نظام پزشکی و سلامت در شهر است، اما استفاده بهینه از این ظرفیت بالا نمی شود.

وی افزود: در کنار ظرفیت بالای نظام سلامت در تهران، این شهر از عدم گسترش مناسب شبکه بهداشت رنج می برد. ما در تهران کادر مجرب درمان و امکانات گسترده داریم، اما در حوزه بهداشت دچار عقب افتادگی تاریخی هستیم و متناسب با نیاز شهر در این زمینه توسعه نداشته‌ایم.

هزینه کرد در زمینه پیشگیری از بیماری ها ۲۰ برابر سوددهی دارد

شهردار تهران با اشاره به اهمیت حوزه بهداشت گفت: اگر ما یک واحد پول در زمینه پیشگیری هزینه کنیم در آینده از هزینه کرد ۲۰ واحد پول در بخش درمان جلوگیری کرده‌ایم.

زاکانی تاکید کرد: از ۲۰ ماه قبل تاکنون رویکرد مسئولیت پذیری و مدیریت مشارکتی را در پیش گرفته ایم، در همین راستا یکی از حوزه هایی که تلاش می‌کنیم با همکاری سایر دستگاه ها توسعه دهیم بخش بهداشت و سلامت در محلات و فضاهای عمومی است.

امکان سنجی برای گسترش شبکه بهداشت در پایتخت

وی افزود: در نخستین گام صد پارک را شناسایی کردیم تا شبکه بهداشت ظرفیت موجود در این پارک ها را برای استقرار امکانات خود بسنجد. گام بعدی گسترش شبکه بهداشت در ۳۵۱ محله تهران است.

ایجاد دهکده های سلامت با تمرکز بر خدمات دهی به سالمندان

زاکانی در رابطه با برنامه‌های دیگر شهرداری پیرامون گسترش و توسعه امکانات بهداشتی گفت: ایجاد دهکده های سلامت یکی از موضوعات مورد توجه ماست. امروز کشور به سمت سالمندی پیش می رود سالمندان نیاز به دریافت خدمات ویژه دارند. به همین جهت دهکده های سلامت با هدف خدمت رسانی به این قشر از جامعه احداث خواهد شد.

وی افزود: تاکنون در مناطق ۴ و ۵ تهران بخش های خوش آب و هوایی برای احداث دهکده‌های سلامت در نظر گرفته‌ایم.

احداث باغ شهرها برای ارتقا سطح بهداشت و درمان در تهران

زاکانی در ادامه خاطر نشان کرد: ساخت باغ شهرها ایده دیگر شهرداری در زمینه ارتقا سطح بهداشت و درمان در شهر تهران است. باغ شهرها محل رجوع شهروندان تهرانی برای دریافت خدمات سلامت‌می‌باشند.

آمادگی شهرسالم برای همکاری در حوزه توریسم سلامت

زاکانی اشاره‌ای به ورود گردشگران سلامت به تهران برای دریافت خدمات درمانی نیز داشت و گفت: تهران ظرفیت بالایی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی دارد. این ظرفیت بالا در کنار صرفه اقتصادی خدمات ارائه شده نسبت به سایر کشورها، باعث اقبال بیماران خارجی به تهران شده، مجموعه شهر سالم شهرداری در همین رابطه آماده خدمت رسانی به گردشگران سلامت است.

زاکانی با اشاره به اینکه سلامت خانواده یکصد و ۴هزار نفری شهرداری از مهم‌ترین دغدغه های ماست، تاکید کرد: یکی از اقشار زحمتکش مجموعه شهرداری تهران پاکبانان عزیز هستند که هیچگاه در سرما و گرما کار خود را ترک نمی کنند. ما وظیفه داریم در قبال این قشر زحمتکش خدمات مکفی متناسب با نیازهای شان را ارائه دهیم. از مدتی قبل شرکت شهر سالم فرایند پایش ۱۵ هزار نفر از کارگران و زحمتکشان شهرداری تهران را آغاز کرد و در آینده نزدیک نیز ۲ هزار نفر از نیروهای خدماتی پایش می‌شوند.

وی افزود: در تداوم این فرآیند امروز شاهد واکسیناسیون هپاتیت B برای آنها هستیم. همچنین فرآیند پایش ۲۵ هزار نفر از نیروهایی که مستقیم با مجموعه شهرداری تهران در ارتباط هستند، به پایان رسیده است و متناسب با این پایش‌ها قرار است در گام های بعدی خدمات مورد نیاز کارکنان شهرداری به آنها ارائه شود.چرا بیست و دومین شنبه امید و افتخار، شنبه‌ای متفاوت و خاص است؟

علیرضا زاکانی شهردار تهران در حاشیه آغاز طرح واکسیناسیون هپاتیت کارگران شهرداری تهران که صبح امروز - شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱- در بیست و دومین شنبه امید و افتخار برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از اواخر مرداد که شنبه های امید و افتخار را شروع کردیم، طرح های افتتاح شده معمولا درخصوص کالبد شهر بود که مردم از آنها منتفع شدند، به عنوان مثال پروژه هایی در خصوص پل، بزرگراه، پارک داشتیم و یا پروژه هایی که مستقیما با افراد خاص مرتبط بوده مانند مجموعه های کوثر که اشتغال ایجاد کرد، اما هیچکدام از این افتتاح ها مانند پروژه امروز نیست.

وی با بیان اینکه اگر پروژه های قبلی را در یک کفه ترازو بگذاریم و پروژه امروز را در کفه دیگر، مشخص می شود که کارهای قبلی یک تفاوت ذاتی با کار امروز دارد، افزود: کار امروز معطوف به پیشگیری و صیانت از بیماری برای ۱۵ هزار نفر از پرسنل شهرداری است که بیشترین زحمت را در مجموعه خدمات شهری می کشند و این شرایط آنها را در معرض آسیب قرار می هد. وظیفه ما است که از آنها صیانت کنیم و این کاری که شرکت شهر سالم به کمک دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت شروع کرده است، یک کار حداقلی است برای عظمت و بزرگی این عزیزان.

شهردار تهران در پایان با اشاره به موضوع تکریم شهروندان و مرتبط بودن پروژه امروز با موضوع تکریم توضیح داد: امیدواریم بتوانیم مدیریت شهری را بنا به خاستگاهی که شورای ششم دارد، به یک تکیه گاه و محل اطمینان و  یک مجموعه خدمتگزار مردم تبدیل کنیم که در آن، سراسر تکریم شهروندان و خدمت دیده شود.

زاکانی در انتهای برنامه بیست و دومین شنبه امید و افتخار در پاسخ به سوال خبرنگاران پیرامون واکسیناسیون هپاتیت کارگران شهرداری گفت: بیست و دومین شنبه امید و افتخار نسبت به شنبه های دیگر برای من از اهمیت بالاتری برخوردار است، زیرا امروز هدفمان را خدمت رسانی به زحمتکش ترین کارکنان شهرداری قرار داده ایم.

وی در ادامه افزود: مجموعه شرکت شهر سالم به عنوان یکی از نهادهای زیر مجموعه شهرداری به طور اختصاصی متولی پایش سلامت جسم و روان کلیه کارمندان ماست؛ این مجموعه با پایش ۱۵ هزار نفر از نیروهای خدماتی که بیشتر در معرض خطر و آسیب‌اند به این نتیجه رسید که آنتی بادی در میان آنها پایین است، به همین جهت ما امروز با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران، واکسیناسیون کارگران شهرداری را آغاز کردیم و در آینده نیز تلاش می کنیم سایر اقشار خطرپذیر شهرداری تهران را واکسینه کنیم.

زاکانی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر مسکن نیروهای خدماتی شهرداری گفت: ما به طور کلی متعهدیم در حوزه مسکن برای شهروندان تهرانی با ایجاد تسهیلات در زمینه صدور پروانه و ارائه سایر خدمات اقدامی اساسی بکنیم؛ در همین رابطه حل مشکل مسکن همه ۱۰۴ هزار نفر نیروی شهرداری از اولویت‌های اصلی ماست، البته پیش از این ناظر به حل مشکل مسکن نیروهای قراردادی چاره‌ای اندیشیده نشده بود اما در دوران مدیریت شهری جدید تلاش می کنیم برای آنها نیز در کنار سایر کارکنان شهرداری متناسب با اقتضائات و خدماتی که ارائه می‌کنند، تسهیلاتی در رابطه با مسئله مسکن ایجاد کنیم.

وی در ادامه افزود: در هفته های اخیر برای ۶۳ هزار نفر از کارکنانی که به طور مستقیم با مجموعه شهرداری در ارتباط بودند، بسته‌ای تشویقی تحت عنوان بسته خرسندساز در نظر گرفته بودیم؛ انشالله به زودی این بسته شامل حال سایر کارکنان پیمانی و قراردادی شهرداری نیز خواهد شد؛ مسئله مسکن هم از موارد مهمی است که در بسته دوم خرسندساز گنجانده خواهد شد.


کد مطلب: 827326

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/827326/ایجاد-دهکده-های-سلامت-هدف-خدمات-دهی-سالمندان-باغ-شهرها-ارتقا-سطح-بهداشت-درمان-تهران-احداث-می-شوند

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com