يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ - 26 Mar 2023
 
۰
۶
گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و فرانسه

امیرعبداللهیان: سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید/ ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر دارد/ سپاه نهاد حاکمیتی و حافظ امنیت ملی ایران است/ اقدام موهن نشریه فرانسوی تعرض به مقدسات دینی ماست/ کولونا: فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته

چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۷
کد مطلب: 827109
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی با بیان اینکه سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید، گفت: ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گام‌های بعدی خود را تنظیم خواهد کرد.
امیرعبداللهیان: سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید/ ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر دارد/ سپاه نهاد حاکمیتی و حافظ امنیت ملی ایران است/ اقدام موهن نشریه فرانسوی تعرض به مقدسات دینی ماست/ کولونا: فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته
به گزارش جهان نيوز، حسین امیرعبداللهیان و کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه امشب (چهارشنبه) پنجم بهمن ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و برخی موضوعات مهم مورد علاقه از جمله موارد مطرح در این گفت‌وگوی تلفنی بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار اخیرش با همتای فرانسوی در اردن و در حاشیه نشست بغداد ۲، به مناسبات تاریخی دو کشور اشاره کرد و مواضع فرانسه در تشویق اغتشاش در ایران را غیردوستانه خواند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در توئیتی با اشاره به گفت‌وگویش با همتای فرانسوی در اردن با بیان اینکه مداخله فرانسه در امور داخلی ایران را غیرقابل قبول دانستم، عنوان کرده بود: ترمیم مواضع فرانسه مورد گفت‌وگو بود. توافق داریم که مسیر دیالوگ و دیپلماسی ارجحیت دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی امشب نیز با انتقاد از اظهارات مداخله جویانه برخی مقامات فرانسوی گفت: ایران همواره مسیر مذاکره و دیپلماسی را ترجیح می‌دهد، اما همانگونه که شاهدید در رویکرد تقابلی، اقدام ما نیز فوری، موثر و‌ متقابل است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن انتقاد از مواضع و اقدامات غیر سازنده پارلمان اروپا در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: سپاه پاسداران نهاد حاکمیتی و حافظ امنیت ملی ایران است و نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه و مبارزه واقعی با تروریسم دارد.

وی گفت که جمهوری اسلامی ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گام‌های بعدی خود را تنظیم خواهد کرد.

به گزارش فارس، اتحادیه اروپا روز دوشنبه باز هم تحریم‌هایی را علیه تعدادی از نهادها و اشخاص ایرانی اعمال کرد که البته از سوی ایران محکوم و اعلام شد که ایران نیز تحریم‌های جدیدی را اعمال خواهد کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوی تلفنی عنوان کرد: در کنار این اظهارات و اقدامات، شاهد اقدام ناشایست و موهن یک نشریه فرانسوی (شارلی ابدو) در تعرض به مقدسات دینی بودیم که روی دیگر آن متاسفانه در اهانت به قرآن کریم، کتاب مقدس مسلمانان در دو کشور اروپایی تکرار شد.

به گزارش فارس، اقدام هتاکانه اخیر نشریه شارلی ابدو نه تنها به احضار سفیر فرانسه در تهران به وزارت خارجه منجر شد بلکه ایزان در اولین گام مرکز ایران شناسی فرانسه در تهران را نیز تعطیل کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص همکاری‌های دو کشور با تأکید بر ضرورت تمرکز بر گفت‌وگو و‌ تعامل خطاب به همتای فرانسوی گفت: سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید، ما نیز امروز فهرست تحریمی جدید علیه اتحادیه اروپا و انگلیس که در برگیرنده ۳۳ مقام و نهاد اروپایی است را در اقدام متقابل اعلام کردیم.

وزیر امور خارجه فرانسه در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت روابط ایران و فرانسه گفت که فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته است.

خانم کولونا با اشاره به ضرورت اهمیت حفظ مناسبات دو کشور بر تقویت آن از مسیر گفت‌وگو  تأکید کرد و همچنین خواستار آزادی زندانیان فرانسه در ایران شد.

گفتنی است این افراد به جرم جاسوسی و اقدامات مداخله آمیز و ضد امنیت در بازداشت بسر می‌برند.

در  این گفت‌وگو همچنین آخرین وضعیت همکاری‌های کنسولی نیز بررسی شد.

وزرای خارجه دو کشور اخیرا در حاشیه نشست بغداد ۲ در امان پایتخت اردن دیداری کوتاه داشتند. وزرای خارجه ۱۹ مهر ماه نیز تلفنی گفت‌وگو کردند‌ و امیرعبداللهیان در  این گفت‌وگوی تلفنی، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم هیچ طرفی از داخل یا خارج، امنیت ملی کشورمان را هدف قرار دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اخیرا نیز با جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه سوئد تلفنی گفت‌وگو کرده بود.
https://jahannews.com/vdce7f8vojh8wzi.b9bj.html
jahannews.com/vdce7f8vojh8wzi.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جناب امیر عبدالهیان چه لزومی داره با کشورهایی مثل فرانسه و إلمان و انگلیس که دشمنی صریح و بی پرده ای با ایران ما دارند گفت و گوی تلفنی داشته باشید.
Iran, Islamic Republic of
مشکلات امروز کشور ناشی از عمل نکردن به وظایف انقلابی است
Iran, Islamic Republic of
تلاش آمریکا برای اعمال تحریم‌های حقوق بشری بیشتر علیه ایران
Iran, Islamic Republic of
اهانت به قرآن توسط کشورهای اروپایی و مزدورانشان 100 درصد فقط به خاطر ناتوانی، کوتاهی و سکوت کشورهای به اصطلاح اسلامی بوده است.
Iran, Islamic Republic of
اگر سپاه نبود، داعشی که زاییدید، .... خاطرات خونبار جمهوری‌های فرانسه را زنده می‌کرد ....
Romania
اروپا منتظر استخوان آمریکاست تا براش دم تکان بده صحبت بکنید ولی از کفار توقع نداشته باشید