شنبه ۵ فروردين ۱۴۰۲ - 25 Mar 2023
 
۰
۴۶
معاون اول رئیس جمهور:

دشمنان با تمام توان برای ضربه زدن به اقتصاد کشور بسیج شده‌اند/ در چند روز اخیر چند میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته/ کل نیاز ارزی کشور با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در حال تأمین است/ با این حال شاهد نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد هستیم/ دلیل افزایش ها نه معاملات واقعی بلکه همین فضاسازی‌های رسانه‌ای و روانی دشمن است

دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۲
کد مطلب: 826831
بخش خصوصی باید در عمل به سیاست‌های دولت اعتماد کند و باور داشته باشد که دولت مصمم است کارها را به دست بخش خصوصی بسپارد چرا که رویکرد دولت این است که امکان مقابله با فشار و مشکلات جز از طریق واگذاری امور به مردم میسر نیست.
در چند روز اخیر چند میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته/ کل نیاز ارزی کشور با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در حال تأمین است/ دلیل نوسانات ارز و افزایش قیمت‌ها فضاسازی‌ دشمن است
به گزارش جهان نيوز، محمد مخبر روز دوشنبه در آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران که در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، از وزیر امور اقتصادی و دارایی به خاطر تلاش‌های صورت گرفته قدردانی کرد و اظهار داشت: خاندوزی از ابتدای پذیرش مسئولیت به دنبال ارتباط گسترده و رسیدگی به مسائل و مشکلات بخش خصوصی و ایجاد تعامل سازنده میان دولت و فعالان اقتصادی بوده است.

معاون اول رییس جمهور از نبود اعتماد متقابل میان دولت و بخش خصوصی به عنوان حلقه مفقوده توسعه اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: بزرگترین مشکل اقتصاد کشور تحریم‌ها و کمبود منابع مالی نیست بلکه این است که از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون نتوانسته‌ایم بخش خصوصی را آنطور که باید تقویت کرده و به میدان بیاوریم.

وی با تأکید بر اینکه باید کارها را به مردم و بخش خصوصی واگذار کنیم، افزود: در دوران دفاع مقدس، مردم به صحنه آمدند و مسائل حل شد و پس از آن نیز در مقاطع مختلف هرگاه که مردم به میدان آمدند شاهد حل مشکلات کشور بوده ایم اما متأسفانه هنوز در بخش اقتصاد نتوانسته ایم آنطور که باید کارها را به دست مردم و بخش خصوصی بسپاریم.

مخبر اظهار داشت: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را با رویکرد واگذاری امور اقتصادی به دست مردم ابلاغ کردند اما متأسفانه هم در اجرای این سیاست‌ها و هم در رفتار پس از واگذاری‌ها نتوانسته‌ایم به نحو مطلوب عمل کنیم و کانونی که بتواند از اصل ۴۴ پشتیبانی کند وجود نداشته است.

دشمنان با تمام توان خود برای ضربه زدن به اقتصاد کشور بسیج شده‌اند

مخبر در ادامه با بیان اینکه امروز دشمنان با تمام توان خود برای ضربه زدن به اقتصاد کشور بسیج شده‌اند، گفت: در همین چند روز گذشته با وجود اینکه چند میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی مسدود شده کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته و با وجود آنکه کل نیازهای ارزی کشور از طریق سامانه نیما با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تأمین می‌شود، اما شاهد نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد هستیم که دلیل آن نه معاملات واقعی بلکه همین فضاسازی‌های رسانه‌ای و روانی دشمن است که موجب هراس‌افکنی در میان مردم و بخش خصوصی شده است.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی باید در عمل به سیاست‌های دولت اعتماد کند و باور داشته باشد که دولت مصمم است کارها را به دست بخش خصوصی بسپارد چرا که رویکرد دولت این است که امکان مقابله با فشار و مشکلات جز از طریق واگذاری امور به مردم میسر نیست.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه سرتاسر کشور مملو از ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی است، گفت: تاکنون کشور را با اتکا به درآمدها اداره کرده‌ایم در حالی که درآمدهای کشور در برابر دارایی‌های آن بسیار ناچیز است و باید بتوانیم با اتکا به دارایی‌ها گام‌های بلندی در راستای توسعه کشور برداریم.

مخبر ظرفیت‌های گسترده معدنی کشور را یادآور شد و اظهار داشت: براساس گزارش‌های موجود، با تولید یک میلیون کاتد مس، سالانه ۱۰ میلیارد دلار سودآوری و درآمد برای کشور خواهیم داشت اما متأسفانه تاکنون فقط هفت درصد از معادن مس در کشور اکتشاف شده و رتبه ایران از نظر ذخایر رتبه ششم است اما در بخش تولید در جایگاه هجدهم قرار داریم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه دولت بر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف تمرکز کرده است، گفت: در بخش معادن و صنایع حدود ۶۵ طرح با ارزش ۱۸ و نیم میلیارد دلار تعریف شده که بخشی از این طرح‌ها در دست اجرا قرار دارد.

مخبر افزود: در بخش پتروشیمی ۲۱ طرح با ارزش ۱۳ میلیارد دلار، در بخش میادین نفتی ۱۶ طرح به ارزش ۵۶ میلیارد دلار و در بخش صنعت شش طرح به ارزش هفت میلیارد دلار تعریف شده و در بخش کشاورزی نیز طرح‌هایی با ارزش پنج میلیارد دلار تدوین که برخی از این طرح ها وارد مرحله اجرا و عملیات شده‌اند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به دسترسی کشور به دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر ساحل دریا و ۴۰۰ کیلومتر دسترسی به اقیانوس، افزود: ظرفیت ترانزیت کشور در مسیر شمال به جنوب حداقل ۲۰۰ میلیون تن در سال است در حالی که به دلیل تکمیل نبودن زیرساخت ها امروز میزان ترانزیت در مسیر شمال - جنوب کشور حدود هفت تا هشت میلیون تن است.

مخبر خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم مسیر راه آهن رشت - آستارا را تکمیل کنیم، این مسیر ترانزیتی از کشورهای شمالی ایران تا بندرعباس ادامه خواهد داشت و همچنین اگر با احداث ۲۵ کیلومتر راه آهن از خرمشهر به بصره متصل شویم، دسترسی ما تا مدیترانه ادامه خواهد یافت.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی کشور بسیار گسترده و بی‌نظیر است اما انجام کارهای بزرگ با منابع محدود دولت و از طریق بودجه‌های سالانه امکانپذیر نیست و لازم است بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به این موضوعات ورود کنند و دولت نقش تسهیل‌گری، پشتیبانی و سیاستگذاری را ایفا کند.

مخبر تصریح کرد: کشوری که از این میزان ظرفیت و فرصت برخوردار است، نباید دغدغه معیشتی برای مردمش وجود داشته باشد و انتظار ما این است که بخش خصوصی به کمک دولت و حاکمیت بیاید و دولت نیز موظف است که از آنها پشتیبانی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به محدودیت منابع آب در کشور گفت: اگرچه ایران کشوری تقریباً خشک است اما در شمال و جنوب کشور دریا واقع شده و برخی سیاست‌ها و تصمیمات نادرست باعث شده که آب شرب را از مرکز کشور به کنار دریا ببریم و صنایع آب بر را در مناطق کویری احداث کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: دولت با استناد به کد ملی متقاضیان جویای کار تاکنون بیش از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد کرده و در بخش احداث مسکن نیز برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، زمین انتخاب شده ضمن آنکه هزار و ۱۰۰ شهر شناسایی شده اند که هم زمین و هم متقاضی مسکن دارند و برنامه دولت این است که زمین را در اختیار مردم قرار دهد تا خودشان بتوانند در این شهرها مسکن بسازند.

مخبر با اشاره به اینکه ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام در حال تکمیل است، گفت: ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان در دستور کار قرار گرفته و با قرارگاه امام حسن (ع) هماهنگی‌های لازم انجام شده و این واحدها در حال احداث هستند.

معاون اول رییس جمهور به برخی اقدامات و برنامه‌های دولت در بخش درمان نیز اشاره و تصریح کرد: امروز در کشور هیچ کسی وجود ندارد که تحت پوشش بیمه نباشد و اگر کسی تحت پوشش بیمه نیست خودش تمایل به این کار نداشته است؛ پیگیری‌های دولت تا حدی بوده که از طریق کد ملی و شماره تلفن افرادی که تحت پوشش نیستند، با آنها تماس گرفته شده تا نسبت به بیمه شدن آنها اقدام شود.

مخبر با بیان اینکه پزشک خانواده برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در حال انجام است و سال آینده این طرح توسعه پیدا خواهد کرد، گفت: به فضل الهی آینده کشور کاملاً روشن است و مسائل و مشکلات را با کمک مردم و بخش خصوصی پشت سر خواهیم گذاشت.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از سامانه تراز رونمایی و از ۱۰شرکت برگزیده در زمینه شفافیت، قانونمندی و خوش حسابی قدردانی شد.

همچنین سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز بر لزوم حمایت از فعالان اقتصادی خوش حساب تأکید کرد و گفت: بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی باید با افتخار وقت خود را برای گره گشایی از مسائل بخش خصوصی صرف کنند و نظام پاداش و جزا باید به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان اجرایی شود.
https://jahannews.com/vdcfmvdcyw6d0ca.igiw.html
jahannews.com/vdcfmvdcyw6d0ca.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دولت انقلابی به بهترین نحو توانسته است بازار آشفته دلار که قطعا دشمنان خارجی باعث آشفتگی آن هستند را مدیریت کند تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود. این یعنی تلاش جهادی نتیجه میدهد.
Denmark
ظاهرا ایران تشریف ندارید.
Iran, Islamic Republic of
نظر ایشون از فیلتر جان تیغی رد شده وگرنه جهان میدونه چی به چیه
Iran, Islamic Republic of
حتما این دلارهای آزاد شده ، یادگاری از دوره روحانی داره.
Iran, Islamic Republic of
این همه منابع ارزی که در اختیار ایران قرار گرفت را چرا نمیبینید. بالا رفتن دلار عامل دشمن خارجی دارد اگرچه جو روانی هم تاثیر دارد.
Iran, Islamic Republic of
انصاف داشته باشیم. اگر همین تلاش های دولت نبود الان دلار بالای صد هزار تومان بود. اگرچه مشکلات وجود دارد و منکر نیستیم ولی و بی انصافی است این همه خدمات را نادیده گرفت
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
خوشبختانه هيچ مشكلي براي مردم ايجاد نشده بواسطه اقدامات دولت انقلابي فقط قيمت خودرو مسكن و ارز لوازم يدكي در اين يك و نيم سال چند برابر شده و اين از نتيجه اقدامات انقلابي دولت بوده است ؟؟
Iran, Islamic Republic of
دولت باید مسولیت گرونیها رو بدون هیچ عذر و بهونه بپذیره
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
دشمن کارش دشمنیه تا ابد نمیشه مشکلاتو گردن دشمن انداخت باید فکر تازه ای کرد
Iran, Islamic Republic of
در زمان جنگ با مسکلات ببشتر از این مملکت اداره شد
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
در زمان جنگ کالاهای اساسی از قبیل برنج و روغن و غیره کوپنی توزیع می شدند و مردم بدنبال خرید دلار و سکه نبودند و پولهای خود را به جبهه ها کمک می کردند.
Iran, Islamic Republic of
ارز جهانگیری ۴۲۰۰ بود ولی وارد کننده جنس را با دلار ۱۲،۱۳ هزار تومانی به دست مردم می رساند حالا هم همان پروسه با حاشیه سود بین ۲۸۵۰۰ تا ۴۴،۴۵ هزار تومان وجود دارد
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
دقيقا" درست باز همين سياسات ارزي در سالهاي بعد هم ادامه خواهد داشت .
Singapore
...
Iran, Islamic Republic of
کدام چرخه که ما نمی بینیم
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
دیگه کار بجایی کشیده که دولت هم از کنترل ارز اظهار عجز میکنه!!
Iran, Islamic Republic of
منظورش همون 7 میلیارد دلاری است که تا حالا 10 بار آزاد شده است؟!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
علت افزایش قیمت ها ، فضاسازی رسانه ای و روانی دشمن !!!?

یعنی اقتصاد کشور همین قدر رها و بی برنامه !!?
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
يعني دشمن اينقدر در ايران نفوذ دارد ؟؟؟؟.
Iran, Islamic Republic of
۴۵ ساله که دشمن هر روز داره توطئه و فضا سازی میکنه و دلار همینطوری پرواز میکنه!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فردا دلار گرون میشه...
Iran, Islamic Republic of
تا کی دشمن دشمن میکنیم
دشمن ما ناکارآمدی ما هم هست
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مشکل اینجا ست که سیاستگذار نمی داند که در حوزه ارز دو نوع بازار داریم بازار مبتنی بر نیاز و بازار آزاد. تمرکز دولت بر بازار اول است و بازار دوم را رها کرده است
تارا
Iran, Islamic Republic of
حرفش شما را باور کنیم یا دلار 40هزاری را
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
دلار 40 هزاری همان گلابی برجام است.
منصور
Iran, Islamic Republic of
یعنی اقتصاد و ارزش پول کشور رو دشمن تعیین میکنه؟!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کو کجاست جناب چرا وضعیت اقتصادی کشور روز به روز بدتر می شود
Iran, Islamic Republic of
ما باور کردیمدر بازار معلومه
Iran, Islamic Republic of
نمی دانیم دشمن قوی است یا ما خیلی ضعیف هستیم ظرف 40 سال قیمت دلار 6000 برابر شده!!
Singapore
واقعا نمیدانیم که آقای رئیسی رئیس جمهور محترم و معزز چه توانایی هایی در وجود آقای مخبر کشف کرده اند که ایشان را به این پست مهم و حیاتی نصب کرده اند؟؟؟!!!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
سربازان گمنام امام زمان كجا هستند چرا عاملان گراني دلار و طلا را شناسايي و دستگير نمي كنند .
Iran, Islamic Republic of
چی شد از ارز 4200 پریدین به 28500 ؟
Denmark
تیم اقتصادی دولت همگون نیست .امیدوارم تیم اقتصادی کلهم اجمعین تغییر پیدا کنند
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
اخبار اقتصادي دولت به هيچ وجه با واقعيت بازار و معيشت مردم نمي سازد .
سيد مجتبى ،
Iran, Islamic Republic of
اى كاش! طرفداران جناب رئيسى به مدارا كردن ايشان با برخى مديران بى درد و بيخيال از ....، پى ميبردند،،،،!!
سیدمرتضی
Iran, Islamic Republic of
اینقد رو هوا حرف نزن.
Iran, Islamic Republic of
هر چقدر دلار ازاد میشه
دوباره از طرف مردم خریداری و بعضا به خارج و بعضا در خانه دپو میکنند
Iran, Islamic Republic of
می شه بفرمایید این دریافتی ها در کجای اقتصاد ایران هزینه شده و چرا با آزاد شدن این دارایی ها هنوز مشکلات اقتصادی بر مردم حاکم است و اینکه چه زمانی قرار است در کار مردم گشایش پیدا شود؟!
اگر این سوالات را حمل بر ضد انقلاب و ضد نظام و ضد کشور بودن ندانید و حکم افساد فی الارض برای نویسنده این سطور صادر نفرمایید!
سید
Iran, Islamic Republic of
کشور رو با بالا بردن دلار کنترل میکنید ؟!!
Iran, Islamic Republic of
چرا همیشه این دشمن نرخ ارز را بالا می برد ولی شما نمی توانید کاری کنید و آنرا کاهش دهید؟؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
راستش را بگو دلار تا چند بالا میره؟؟.