شنبه ۵ فروردين ۱۴۰۲ - 25 Mar 2023
 
۰
۱۱

امیرعبداللهیان: تروریستی‌خواندن سپاه شلیک به پای اروپاست

پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: 826356
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل تروریستی خواندن سپاه را شلیک به پای خود اروپا خواند و به پارلمان اروپایی هشدار داد که به تبعات منفی این رفتار احساسی خود بر اروپا بیندیشد و بر مسیر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت تمرکز کند و گفت: پاسخ و واکنش ایران متقابل خواهد بود.
امیرعبداللهیان: تروریستی‌خواندن سپاه شلیک به پای اروپاست
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، در پی صدور پیش نویس قطعنامه مداخله جویانه و نامتعارف پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت‌وگو کردند.

در این گفت‌وگو وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن انتقاد شدید نسبت به رویکرد احساسی  پارلمان اروپا، آن را رفتار نسنجیده و نادرست خواند.

به گزارش فارس، روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه متممی در پارلمان اروپا تصویب شد که خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست موسوم به «فهرست تروریستی» اتحادیه اروپا است. این درخواست با ۵۹۸ رأی مثبت مورد توافق اعضای پارلمان اروپا قرار گرفت. گفتنی است قطعنامه کلی‌تر که «پاسخ اتحادیه اروپا به تظاهرات‌ها و اعدام‌ها در ایران» نام گرفته امروز (پنجشنبه) قرار است به رأی گذاشته شود و در صورت تصویب قطعنامه، متمم مذکور هم به عنوان بخشی از آن قطعنامه تصویب‌ شده تلقی خواهد شد.

امیرعبداللهیان در این گفت وگو با بیان اینکه متاسفانه شاهد صدور پیش نویس یک قطعنامه احساسی، تند و غیر حرفه‌ای از سوی پارلمان اروپا بودیم که در تعارض با عقلانیت سیاسی و مدنیت است، عنوان کرد: ما بارها گفته‌ایم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد رسمی و حاکمیتی است که نقش مهم و حیاتی در تامین امنیت ملی ایران و امنیت منطقه ، به خصوص در مبارزه با تروریسم داشته و دارد. 

وی اقدام پارلمان اروپا در اتهام تروریستی خواندن این نهاد امنیت آفرین را به نوعی شلیک به پای خود اروپا خواند و با اشاره به واکنش قانونی و قوی مجلس شورای اسلامی ایران، به پارلمان اروپایی هشدار داد که به تبعات منفی این رفتار  احساسی خود بر اروپا بیندیشد و بر مسیر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت تمرکز کند.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به تلاش اروپا برای قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، طرحی دوفوریتی را آماده کردند که با تصویب آن نیروهای مسلح کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سوی ایران به عنوان تروریست قلمداد می‌شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این گفت‌وگو با ذکر این نکته که ضرورت دارد در دنیای دیپلماسی به امنیت  متقابل احترام گذاشت و به جای پیروی از زبان تهدید و اقدامات غیر دوستانه، افزایش اعتماد متقابل در دستور کار قرار گیرد، عنوان کرد: در هر صورت پاسخ و واکنش، متقابل خواهد بود.

به گزارش فارس،ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی ۱۹ دی ماه درباره اضافه شدن سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا گفته بود: آن‌هایی که خودشان اقدام تروریستی انجام داده و متهم اصلی حمایت از تروریسم هستند، حق ندارند قهرمانان مبارزه با تروریسم بین‌المللی را به تروریسم متهم کنند.آن‌هایی که قهرمان مسلم و شناخته شده مبارزه با تروریسم بین‌المللی را به صورت ناجوانمردانه و با نقض منشور ملل و حاکمیت یک کشور مستقل ترور کردند و کشورهایی که از این اقدام جنایتکارانه حمایت کردند، حق ندارند در خصوص قهرمانان مبارزه با تروریسم ما از الفاظ ناروا و الفاضی که ارتش‌های خودشان شایسته آن هستند، استفاده کنند و چنین صفتی برازنده خودشان است.

* به تلاش‌های خود برای نیل به توافق ادامه می‌دهم
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این گفت‌وگو ضمن ابراز خرسندی از دیپلماسی در حال انجام در موضوع توافق هسته‌ای، گفت: به تلاش‌های خود برای نیل به توافق ادامه می‌دهم. من از شنیدن اخبار همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران و خوشبینی‌ها در این مسیر خرسند هستم. 

این مقام اتحادیه اروپا با اشاره به وضعیت اوکراین گفت: در پی گفت‌وگوهای اخیرمان در اردن ، به اوکراین گفتم که برگزاری نشست مشترک فنی دو کشور مهم است.

* این قطعنامه فاقد ظرفیت اجرایی است و صرفا بازتاب دهنده نگرانی‌های اروپا است
وی همچنین درباره پیش نویس قطعنامه مداخله جویانه اتحادیه اروپا افزود: من هم موافق هستم که در پیش نویس پارلمان اروپا احساسات و نگرانی غالب است.اگرچه پارلمان اروپا یک نهاد کاملا مستقل است، اما این قطعنامه فاقد ظرفیت اجرایی است و صرفا بازتاب دهنده نگرانی‌های اروپا است. 

دو طرف در این تماس، درباره آخرین وضعیت توافق برای رفع تحریم‌ها، تحولات اوکراین و رایزنی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران نیز گفت‌وگو کردند.

امیرعبداللهیان و بورل چندی پیش در اردن با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
https://jahannews.com/vdchm-n6-23nixd.tft2.html
jahannews.com/vdchm-n6-23nixd.tft2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شما کار خودت را خوب انجام بده سپاه عزیز می داند چگونه از خود دفاع نماید
محمدرضا کیانفر
Iran, Islamic Republic of
.
محمداسماعیل کوثری نماینده تهران در مجلس گفت: اروپا علیه سپاه اقدام کند ما هم می‌دانیم چکار کنیم...
Iran, Islamic Republic of
مسئولان زمینه تحریم سازما‌ن‌های واقعی تروریستی اروپایی را فراهم کنند
Iran, Islamic Republic of
اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه، همان نتیجه مذاکره و همکاری همه جانبه دولتمردان و مسئولان با کشورهای اروپایی جنایتکار است
Iran, Islamic Republic of
اروپا جنایتکار می‌خواهد انتقام شکست داعش مورد حمایت آمریکا و متحدانش را از سپاه بگیرد
Iran, Islamic Republic of
ملت‌های مسلمان و کسانی که امنیتشان در منطقه را مدیون جانفشانی‌های سپاه پاسداران می‌دانند و خون عزیزان سپاهی با خون‌ آن‌ها در تقابل با تروریست‌ها ممزوج شده است، در مقابل این کار قطعا ساکت نخواهند بود.
Iran, Islamic Republic of
این اقدام اروپایی‌ها نشان داد که آن‌ها ابزار دیگری برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران در اختیار ندارند.
Iran, Islamic Republic of
سپاه مهمترین نهاد مردمی ضدتروریست در دنیاست و فعالیتش که بر مبنای مقابله با گروه‌های تکفیری و تروریستی بوده نیز گواه این ادعاست و از مسئولان تقاضا داریم زمینه تحریم سازمان های واقعی تروریستی اروپایی را فراهم کنند.
محمد
Iran, Islamic Republic of
بهترین سیاستی که جمهوری اسلامی می تواند اتخاذ کند خروج از ان پی تی و تروریست اعلام کردن تمامی سربازان و نیروهای نظامی اتحادیه اروپا و برخورد سخت با آنها
Iran, Islamic Republic of
واشنگتن، کی‌یف را به انجام اقدامات تروریستی در روسیه سوق می‌دهد
Iran, Islamic Republic of
پارلمان اروپا قطعنامه ضد ایرانی را تصویب کرد و باز هم پارلمان اروپا جنایتکار مانند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند