دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
 
۰
۴

لیدر اصلی اغتشاشات نوشهر به اعدام محکوم شد

سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۶
کد مطلب: 825467
یکی از لیدرهای اصلی اغتشاشات نوشهر به اعدام محکوم شد.
لیدر اصلی اغتشاشات نوشهر به اعدام محکوم شد
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، در روزهای اخیر، رسانه‌های معاند ادعاهایی در ‌اراتباطه‌با پرونده جواد روحی، یکی از متهمان اغتشاشات در شهرستان نوشهر استان مازندران مطرح کرده‌اند. در این ادعاها مطرح شده متهم از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

کلکسیون اتهامات انتسابی لیدر اغتشاشات نوشهر
پیگیری‌های ‌نشان می‌دهد این فرد لیدری اغتشاشگران را برعهده داشته و اقدامات مجرمانه قابل توجهی را نیز در اغتشاشات انجام داده است.

براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی ساری، اتهامات متهم دایر است بر: افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، احتراق و تخریب اموال به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور و ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی شده است، تخریب، ایجاد حریق و خرابکاری در اموال و تاسیسات مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه، تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور، ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات امارات و قرائن موجود در پرونده، اعترافات صریح متهم و گزارش ضابطین حاکی از آن است که این متهم در ساماندهی اغتشاشات حضور داشته و به عنوان لیدر در جمعیت اغتشاشگران ایفای نقش می‌کرده است.

قرآن‌سوزی در وسط میدان شهر
جواد روحی صراحتا نسبت به اقدامات خود و نقش آفرینی جدی در اغتشاشات اعتراف کرده و حادثه را اینگونه شرح داده است: چند روز قبل از اغتشاشات از شهرستان آمل به نوشهر آمدم. در روز 20 آذرماه 1401 متوجه شدم جمعیت به سمت میدان آزادی نوشهر می‌آیند. در آن لحظه من داخل مغازه موبایل فروشی بودم که به جمع پیوستم.

یکی از خانم‌های حاضر در صحنه، قرآن کریم را به من داده بود، من هم قرآن را داخل آتش انداختم و سوزاندم. جواد روحی درباره آتش زدن مقر پلیس راهنمایی و رانندگی گفته است: به اتفاق چند نفر وارد مقر مامورین راهنمایی و رانندگی که در مرکز شهر قرار داشت شدیم و لوازم موجود در آن را به پایین پرتاب کردیم و پس از آن مقر ماموران راهنمایی و رانندگی آتش زده شد.

اقداماتی که جان 5 نفر را گرفت
براساس این گزارش، در حوادث و اغتشاشات شهرستان نوشهر که جواد روحی لیدری گروهی از اغتشاشاگران و افراد حاضر در تجمع را برعهده داشته و شهروندان را تحریک و تشویق به آشوب می‌کرده است، متاسفانه 5 نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعدادی از ماموران تامین امنیت نیز مجروح شده‌اند.

اتهام افساد فی الارض و صدور حکم اولیه اعدام
حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری رئیس کل دادگستری مازندران در همین راستا از برگزاری جلسات دادگاه واخذ دفاعیات متهم و وکیل وی خبر داد و گفت: جواد روحی به اتهام افساد فی الارض در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده است.

وی افزود: در پی ادعاهای مطرح شده در خصوص پرونده جواد روحی از متهمان اغتشاشات اخیر در شهرستان نوشهر، این فرد لیدری جمعیت در میدان اصلی شهر را بر عهده داشته و اقدامات مجرمانه قابل‌ توجهی در اغتشاشات انجام داده است.

اقرار صریح به آتش زدن قرآن کریم
رییس کل دادگستری استان مازندران ادامه داد: نامبرده در حمله اغتشاشگران به اماکن دولتی، نظامی، بانک‌ها و شهرداری حضور داشته و به اتفاق چند نفر وارد مقر راهنمایی رانندگی در مرکز شهر شده و لوازم موجود در آن را به بیرون پرتاب و سپس به این موضوع که مقر را تخریب و به آتش کشیده، اقرار کرده است.

همچنین در جلسه دادگاه درمورد به آتش کشیدن قرآن کریم اقرار صریح داشته و علت ارتکاب جرم و شرکت در اغتشاشات را ناشی از استفاده از مواد مخدر و قرص اعلام کرده است. متهم در زمان ارتکاب جرم قوه تمیز داشته است.

رئیس کل دادگستری مازندران افزود: براساس رای دادگاه، نامبرده در زمان ارتکاب جرم دارای اراده و قوه تمیز بوده و سوءنیت وی در ارتکاب رفتار مجرمانه کاملا مبرهن و محرز بوده است. دفاعیات وی که در زمان ارتکاب جرم، فاقد اراده بوده برابر تبصره ماده 218 قانون مجازات اسلامی برای دادگاه قابل پذیرش نیست.

متهم در مرحله دادسرا و دادگاه وکیل معرفی نکرد
رئیس کل دادگستری استان مازندران بیان کرد: برای جواد روحی به دلیل عدم معرفی وکیل در مرحله دادسرا و دادگاه، وکیل تسخیری انتخاب شد که این وکیل در دادگاه دفاعیات کاملی از موکلش انجام داد. متهم جواد روحی در مرحله تجدید نظرخواهی وکیل تعیینی به دادگاه معرفی کرده است.

رای در دیوان قابل فرجام‌خواهی است
وی بیان کرد:متهم جواد روحی به اتهام افساد فی الارض و محاربه به اعدام محکوم شده است؛ اما این رای قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.
https://jahannews.com/vdcjmieoauqe8xz.fsfu.html
jahannews.com/vdcjmieoauqe8xz.fsfu.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
باید در مقابل اغتشاشگران ،همینطور محکم برخورد کرد.متشکرم از قوه قضائیه.
Iran, Islamic Republic of
خودفروخته
حسین
Iran, Islamic Republic of
احسنت.اعدام این داعشی های وطنی مزدوران آمریکایی کمترین خواسته ملت است.
Iran, Islamic Republic of
خدا رو شکر ، شر اغتشاشگران از روی زمین کنده شه انشاءالله.