جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
 
۰
۱۴
معاون دادستان کل کشور خبر داد

دستور دادستانی کل کشور به پلیس برای برخورد قاطعانه با کشف حجاب

سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب: 825434
معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها و ضابطین سراسر کشور طی یادداشتی از صدور بخشنامه‌ای از سوی دادستانی کل کشور به پلیس برای برخورد قاطعانه با جرم کشف حجاب خبر داد.
دستور دادستانی برای برخورد قاطعانه با کشف حجاب
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها و ضابطین سراسر کشور طی یادداشتی به بررسی وظایف ضابطان دادگستری و قوه قضائیه در برخورد با جرم کشف حجاب پرداخت و نوشت: جرم «کشف حجاب» یکی از جرایم مشهود است و مأموران انتظامی مکلفند در اجرای تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۵ و قسمت اخیر ماده ۴۴ قانون آئین دادرسی کیفری مرتکبان جرایم مشهود را دستگیر و جهت اعمال مجازات به مراجع ذیصلاح قضائی معرفی نمایند. اخیراً طی بخشنامه‌ای از سوی دادستانی کل کشور به پلیس دستور داده شده است در سراسر کشور با قاطعیت با جرم کشف حجاب برخورد کند.

در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه و دادستان محترم کل کشور به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور نیز اعلام شده است که در اجرای ماده ۳۲ قانون آئین دادرسی بر اقدامات ضابطان در زمینه برخورد با جرم کشف حجاب نظارت کرده و در اجرای ماده ۱۱ و بند (پ) ماده ۲۳۵ قانون مذکور از رؤسای دادگاه‌ها بخواهند علاوه بر جزای نقدی مرتکبان جرم کشف حجاب را به مجازات‌های تکمیلی و تبعی نیز محکوم کنند و به رؤسای کل دادگستری سراسر کشور نیز اعلام شده است به قید فوریت برنامه ریزی لازم را برای برخورد جدی و بازدارنده با جرم کشف حجاب به عمل آورند.

مجازات اصلی جرم کشف حجاب به موجب تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵، ده روز تا دو ماه حبس است. اما از آنجا که در اجرای سایر مقررات مجازات حبس کمتر از سه ماه الزاماً باید تبدیل به مجازات جایگزین حبس شود، با در نظر گرفتن مواد ۲۳، ۲۶، ۶۵ و ۸۷ قانون مجازات اسلامی دادگاه‌ها می‌توانند کسانی را که مرتکب جرم کشف حجاب می‌شوند علاوه بر پرداخت جزای نقدی به تحمل یک یا چند مورد از مجازات‌های تبعی و تکمیلی مانند تبعید، منع از اشتغال به حرفه یا کار معین، انفصال از خدمات دولتی و عمومی، منع از خروج از کشور، الزام به انجام خدمات عمومی رایگان، منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی، توقیف وسایل دخیل در ارتکاب جرم (مانند بستن محل کسب و توقیف وسیله نقلیه، توقیف رسانه)، الزام به یادگیری حرفه، شغل یا کار معین و… به مدت ۶ ماه محکوم کند.

مجازات جرم کشف حجاب از جمله مجازات‌های درجه ۸ است، بنابراین به موجب مواد ۳۴۰ و ۴۲۷ قانون آئین دادرسی کیفری به این جرم مستقیماً در دادگاه کیفری دو رسیدگی می‌شود و رأی دادگاه قطعی و غیر قابل تجدید نظر است.

مجازات جرم تشویق و ترغیب دیگران به کشف حجاب بسیار سنگین‌تر از جرم کشف حجاب است، چرا که تشویق و ترغیب به کشف حجاب یکی از مصادیق بارز تشویق به فساد محسوب می‌شود و مجازات تشویق به فساد به موجب بند (ب) ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی یک تا ده سال حبس است بنابراین دادگاه‌ها مکلفند کسانی را به هر طریق دیگران را ترغیب به کشف حجاب می‌نمایند به مجازات فوق الذکر محکوم کنند.
https://jahannews.com/vdcdsk0joyt0xo6.2a2y.html
jahannews.com/vdcdsk0joyt0xo6.2a2y.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
الحمدالله.
بلید جلوی بی حجابی گرفته شود
Iran, Islamic Republic of
خدایا شکرت که حقت را می خواهند جاری کنند
امیدوارم
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم یک حرکتی از مسئولین بابت برخورد با کشف حجاب کرده ها و مشوقانشان اتفاق افتد..
یک دختر دانشجوی کم حجاب اما انقلابی
Iran, Islamic Republic of
ان شالله که درست اجرا بشه چون واقعا ما زنها خیلی داریم زیر سوال می ریم و بعضی مردها فکر میکنند همه زنها مثل هم هستند .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
مردها اینقدر درگیر تهیه امرا معاش زندگی خودشان هستند که به حجاب یا بیحجابی شما فکر نمیکنند خواهر من
Iran, Islamic Republic of
فروشگاها زنای بی حجاب بیشتر تحویل میگرن تا خانم های محجبه را یه فکری هم برای این قضیه بکنید
Iran, Islamic Republic of
دنیا بفکر استفاده از اینترنت ماهواره ای هستش
France
استفاده درست نه نشستن پای فیلم های درپیتی و عمل کردن به رفتارهای زننده انها.
Iran, Islamic Republic of
معلومه برای چیه؟
France
دقیقا در بیشتر جاها خوب دیدن انها برایشان اهمیت دارد
Iran, Islamic Republic of
پس ترانه علیدوستی را برگردونید به زندان...
حسین
Iran, Islamic Republic of
نباید برخورد بابی حجابها درهرشرایطی تعطیل شود..
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
انشااله ؛ تا دیر نشده ، با قاطعیت ، اجرا شود !!
Iran, Islamic Republic of
در این قانون، بحث تکرار عمل در نظر گرفته نشده است. برخی با لجبازی و ترغیب دیگران اقدام به رواج بیحجابی می‌کنند.