کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

اوکراین پیشنهاد آتش بس روسیه را رد کرد

16 دی 1401 ساعت 14:02

پس از اعلام آتش بس از سوی روسیه، مقامات مختلف اوکراینی این آتش بس را رد کردند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از مهر، اندکی پس از اعلام آتش بس از سوی روسیه در جبهه جنگ اوکراین، «دیمیترو کولبا»، وزیر خارجه اوکراین به اعلام این آتش بس واکنش نشان داد و گفت که این آتش بس را نمی‌توان و نباید جدی گرفت.

دیمیترو کولبا گفت که روسیه بارها پیشنهادات ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای صلح را نادیده گرفته است. وزیرخارجه اوکراین همچنین با اشاره به گلوله باران منطقه خرسون توسط روسیه در شب کریسمس و حملات در شب سال نو به عنوان شاهدی بر ناتوانی مسکو در توقف جنگ در طول تعطیلات مذهبی اشاره کرد.

همچنین «میخائیلو پودولیاک»، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین در بیانیه‌ای در توئیتر گفت تا زمانی که نیروهای روسیه از تمام مناطقی که اشغال کرده‌اند عقب نشینی نکنند، «آتش‌بس موقت» وجود ندارد. مشاور زلنسکی همچنین اعلام آتش بس از سوی روسیه را یک «ژست تبلیغاتی»، یک «ترفند بی‌اهمیت» و روسیه برای اعمال فشار بر اوکراین از سوی کشورهای اروپایی با تظاهر به «انسان‌گرایی» خواند. او افزود که روسیه در تلاش است تا برای تجدید سازمان و ایجاد استحکامات خود، زمان بیشتری بخرد.

پیش از این نیز، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا به اعلام آتش بس از سوی روسیه در جنگ اوکراین واکنش نشان داده و مدعی شده بود که آتش بس ۳۶ ساعته اعلام شده از سوی رئیس جمهور روسیه در سراسر جبهه جنگ اوکراین، تلاشی برای پیدا کردن مقداری اکسیژن و تلاش برای نفس کشیدن از سوی روسیه است.

بایدن با حضور در سالن خبری کاخ سفید در واکنش به درخواست خبرنگاران درباره اعلام موضعش درباره آتش بس در اوکراین از سوی روسیه گفت: «من فکر می‌کنم او در تلاش است تا مقداری اکسیژن پیدا کند.»

بایدن در عین حال افزود که مایل نیست به هر چیزی که پوتین می‌گوید، واکنشی نشان دهد. براساس ادعای رئیس جمهور آمریکا، روسیه ظاهراً آماده بمباران بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها و کلیساها در فصل تعطیلات بوده است.

این واکنش‌ها پس از آن صورت گرفت که در پی درخواست «کایریل» اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه از طرفین جنگ اوکراین برای اعلام «آتش‌بس کریسمس»، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در شب قبل و روز کریسمس در تمامی مرزبندی‌ها در عملیات نظامی روسیه در اوکراین فرمان آتش بس صادر کرد.

در فرمان پوتین که کاخ کرملین آن را منتشر کرده، آمده است: به‌دنبال درخواست والامقام پاتریارک کایریل، به وزیر دفاع فدراسیون روسیه دستور می‌دهم تا در تمامی خطوط جبهه بین طرفین (جنگ) در اوکراین، از ساعت ۱۲ نیمه ششم تا ساعت ۲۴ هفتم ژانویه سال جاری، آتش‌بس اعلام کند.

در ادامه این فرمان می‌خوانیم: با توجه به اینکه شمار زیادی از شهروندان پیرو مذهب ارتدوکس، در مناطق درگیری زندگی می‌کنند، از طرف اوکراینی می‌خواهیم که آتش‌بس اعلام کند و به آنها این فرصت را می‌دهیم که آداب و رسوم شب قبل از کریسمس و روز ولادت مسیح را به جای آورند.

بسیاری از مسیحیان ارتدوکس از جمله ارتدوکس‌های کلیساهای روسیه و اوکراین، مطابق با تقویم «ژولین» (تقویم رومی)، هفتم ژانویه کریسمس را جشن می‌گیرند. این تقویم با تقویم میلادی ۱۳ روز اختلاف دارد.


کد مطلب: 824950

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/824950/اوکراین-پیشنهاد-آتش-بس-روسیه-رد

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com