پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
 
۰

روش های کاربردی برای ترک سیگار

پنجشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 824891
مغز انسان به نیکوتین عادت کرده و با گذر زمان احتیاج به میزان بیشتر سیگار و نیکوتین افزایش پیدا می‌کند.
روش های کاربردی برای ترک سیگار
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، میزان سختی ترک سیگار به عوامل زیر بستگی دارد:
تعداد سیگاری که روزانه مصرف می‌کنید.

تعداد افراد سیگاری که با شما رفت و آمد داشته و به شما نزدیک هستند اعم از والدین، دوستان و همکاران سیگاری.

دلیل اینکه شما سیگار می‌کشید؛ به عنوان مثال برای موقعیت اجتماعی، تحریک دوستان و ...
 مغز سریعاً به نیکوتین عادت کرده و با گذر زمان احتیاج شما به میزان بیشتر سیگار و نیکوتین را افزایش می‌دهد.

مغز شما برای عادت کردن به نیکوتین و برقراری تعادل، شروع به ترشح مواد شیمیایی می‌کند. مواد شیمیایی درون سیگار، مغز را وادار به ترشح دوپامین و نوراپی‌نفرین می‌کند. اگر مغز این دو ماده شیمیایی را بیش از حد ترشح کند، سطح مواد شیمیایی در مغز بهم ریخته و مغز برای مقابله با این مشکل، شروع به ترشح مواد شیمیایی ضد نیکوتین می‌کند. این مواد شیمیایی ضد نیکوتین می‌تواند باعث شود زمانی که سیگار نمی‌کشید دچار افسردگی و خستگی شوید.

در گذر زمان مغز شروع به پیش‌بینی زمان سیگار کشیدن شما می‌کند و در این هنگام اقدام به ترشح مواد شیمیایی ضد نیکوتین می‌کند. این مواد شیمیایی ضد نیکوتین باعث می‌شوند، شما احساس خستگی و افسردگی کرده و احساس احتیاج به سیگار داشته باشید.

محرک، هر چیزی است که مغز شما را با سیگار کشیدن مرتبط می‌کند. محرک‌های هر فردی با دیگران متفاوت است. برای شما ممکن است این محرک، بوی سیگار، دیدن زیرسیگاری، دیدن بسته سیگار، خوردن غذا یا نوشیدنی‌های خاص یا صحبت با کسانیکه معمولاً به همراه‌شان سیگار می‌کشید، باشد. بعضی اوقات احساسات شما شادی یا ناراحتی می‌تواند محرک سیگار کشیدن‌تان باشد؛ بنابراین یکی از مهمترین کلید‌های ترک سیگار، شناختن محرکهایی است که شما را به هوس سیگار کشیدن می‌اندازد.

راه‌های مختلف ترک سیگار
برای ترک کردن سیگار و شروع زندگی سالم راه‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این راه‌ها از بقیه راه‌های ترک سیگار موثرترند. بهترین شیوه ترک سیگار، شیوه‌ای است که شما را وادار به ترک سیگار کرده و همچنین شیوه‌ای است که با روحیات و علایق شما سازگار باشد.

روش‌های ترک سیگار عبارتند از:

روش بوقلمون سرد (بدون کمک دیگران)
تقریباً ۹۰ درصد افراد از این روش برای ترک سیگار استفاده می‌کنند و می‌خواهند سیگار را بدون هر گونه کمکی (شامل حمایت نزدیکان، دارو یا درمان) ترک کنند. هرچند بیشتر افراد از این روش استفاده می‌کنند، اما کمتر از ۱۰ درصد افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، موفق می‌شوند.

رفتار درمانی
برای استفاده از روش رفتار درمانی در ترک سیگار، شما به یک متخصص برای یافتن بهترین شیوه ترک سیگار مراجعه می‌کنید. متخصص رفتار درمانی به شما برای شناسایی محرک‌هایی که باعث احساس هوس سیگار در شما می‌شود و فراهم کردن حمایت عاطفی در زمانی که به آن نیاز دارید، کمک می‌کند.

درمان با جایگزین کردن منابع نیکوتین
این روش شامل استفاده از آدامس‌ها، چسب‌ها، اسپری‌ها و قرص‌های نیکوتینی است که نیکوتین را بدون استفاده از سیگار به بدن شما می‌رساند. این نوع ترک سیگار، زمانی که با رفتار درمانی ترکیب شود، بهترین نتیجه را می‌دهد.

درمان دارویی
بعضی از انواع دارو‌ها برای کمک به ترک سیگار ساخته شده‌اند. این دارو‌ها باید با دستور پزشک تجویز شوند.

 درمان ترکیبی
استفاده از ترکیبی از روش‌های مختلف ترک سیگار شانس شما را برای رسیدن به هدف‌تان افزایش می‌دهد. برای مثال ترکیب رفتار درمانی با منابع جایگزین، درمان دارویی با منابع جایگزین و ...

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این اتفاق بازگشت گفته می‌شود. بازگشت در اعتیاد‌های قوی مانند اعتیاد به سیگار، معمول است. خیلی از افراد قبل از ترک دائمی سیگار، چندین بار ترک کرده و دوباره بازگشت می‌کنند. اگر شما بازگشت کردید، حداقل میزان این بازگشت را کم کنید. برای مثال، اگر قبل از ترک روزانه هشت نخ سیگار می‌کشیدید و پس از بازگشت ۴ نخ سیگار در روز می‌کشید، امیدتان را از دست ندهید؛ چرا که این یک پیشرفت برای شما است. به یاد داشته باشید که ترک سیگار ممکن است زمان‌بر باشد.
https://jahannews.com/vdcjhxeovuqe8oz.fsfu.html
jahannews.com/vdcjhxeovuqe8oz.fsfu.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *