سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - 26 Sep 2023
 
۱
۲

سرعتمان در تغییر مدیران مناسب نبود

جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۰
کد مطلب: 824154
اینکه هرکسی در دولت قبل کار کرده، شخصی ناکارآمد یا با گفتمان متفاوت نسبت به دولت باشد، درست نیست ولی قبول می‌کنم که دولت در تغییر برخی از مدیران سرعت مناسبی نداشته است.
سرعتمان در تغییر مدیران مناسب نبود
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، علی بهادری جهرمی سخنگو و دبیر هیأت دولت بعد از ظهر چهارشنبه 7 دی‌ماه در نخستین جلسه از سلسله همایش‌های جهاد تبیین حوزه‌ علمیه تهران در مدرسه مروی حضور پیدا کرد و ضمن تشریح چالش ها و دستاوردهای دولت سیزدهم به پرسش‌های طلاب حاضر در این نشست پاسخ داد.

سخنگوی دولت با مثبت ارزیابی کردن روند کلی پیشرفت کشور در طی 43 سال گذشته بیان کرد: در 43 سال گذشته خدمات بسیاری از سوی دولت های مختلف برای رشد و پیشرفت کشور صورت گرفته است و بررسی آمارهای بین‌المللی و مقایسه شاخص های کشور با میانگین رشد جهانی نشان می دهد علیرغم وجود برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در ادوار مختلف و همچنین دشمنی های بسیار با ملت ایران این روند هرگز متوقف نشده است.

وی وجود برخی ناکامی ها و نارسایی ها در روند کلی حرکت کشور را امکانپذیر دانست و افزود: هر ملتی در طرح کلان حرکت ممکن است گاهی دچار خطا یا ناکامی شود اما ارزیابی واقعی باید بصورت همه جانبه و کلان باشد و از جزئی نگری و توجه صرف به موفقیت ها یا ناکامی ها پرهیز کرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: آنچه که امروز در فضای رسانه ای از حرکت کلان کشور در حال ترویج و القا به مردم ایران و جهان است تصویری سیاه و مطلق از ناکامی ها و شکست ها است در حالی که وقتی به کلیت این مسیر نگاه می کنیم در طی این 43 سال رشد ملت ایران بصورت خطی نبوده بلکه به شکل سینوسی و رو به صعود بوده است و ایجاد همین ذهنیت منفی باعث می شود ادراک درستی از ایران عزیز در اذهان عمومی داخل یا خارج صورت نگیرد.

سخنگوی دولت افزود: دشمنان برای ارائه یک تصویر غلط و مخدوش از ایران سال هاست در تلاش اند و می خواهند با یک جنگ شناختی و با ابزار رسانه، ایران هراسی را به افکارعمومی القا نمایند و در این شرایط اهمیت جهاد تبیین برای ارائه تصویر صحیح و واقعی از ایران اهمیت پیدا می کند.

صدور 150 هزار مجوز کسب و کار بصورت برخط
بهادری جهرمی در ادامه این جلسه با اشاره به بحران‌های کشور در شهریورماه 1400 و زمان تحویل دولت دوازدهم به دولت سیزدهم، به تشریح تلاش مجموعه دولت طی یک سال 4 ماه اخیر برای بهبود شرایط کشور در حوزه‌های مختلف پرداخت.

سخنگوی دولت در مورد دستاوردها و اقدامات دولت سیزدهم در طی یکسال اخیر مثال زد: شهریور سال گذشته روزانه بیش از 700 نفر فوتی کرونایی داشتیم در حالیکه در آذرماه امسال 13 روز بدون فوتی کرونا ثبت شد، ما یک سال است که لیست تمام ابربدهکاران بانکی که در گذشته نامشخص بود را به صورت شفاف در سایت منتشر کردیم. همچنین نسخه نویسی الکترونیکی که 16 سال پیش تصویب شده بود و تا شروع دولت 10 درصد رشد داشت، در دولت سیزدهم به رشد 98 درصدی رسیده است. مسئله ناباروری نیز که در کشور ما بیمه نبود، در این دولت تحت پوشش بیمه قرار گرفت و 90 درصد هزینه‌های آن را دولت می‌پردازد.

وی تسهیل صدور مجوز کسب و کارها را یک اقدام اساسی ودغدغه کارآفرینان برشمرد و گفت: تبدیل 500 مجوز کسب و کار بصورت ثبت محور، حذف یک‌هزار شرط مبهم از مجوزهای کسب و کار، صدور برخط بیش از 150 هزار مجوز کسب و کار از ابتدای امسال از اقدامات مهم برای تسهیل شرایط برای فعالان کسب و کار بوده است.
بهادری جهرمی جلوگیری از فرار مالیاتی را یکی از اهداف دولت در سند تحول و تکالیف قانونی عنوان کرد و گفت: دولت سیزدهم در همین راستا 18 میلیون دستگاه کارتخوان را ساماندهی کرد و به درگاه مالیاتی متصل نمود و با اینکار 100 درصد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در قانون بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی صورت پذیرفت.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره دلایل عدم تغییر برخی مدیران دولتی گفت: این مطلب که الزاماً هرکسی که در دولت قبل کار کرده، شخصی ناکارآمد یا با گفتمان متفاوت نسبت به دولت باشد، درست نیست ولی قبول می‌کنم که دولت در تغییر برخی از مدیران سرعت مناسبی نداشته است؛ به علاوه قطعاً سیاست‌ها در حوزه‌هایی که تغییر مدیریتی نداشته، در این دولت نسبت به دولت گذشته تغییرات جدی داشته است.

با همه کشورها تعامل داریم
وی در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست خارجی دولت بیان کرد: نگاه این دولت به درون کشور است و معتقدیم که حل مشکلات در داخل کشور و باتوان داخلی انجام می‌شود. ما یک کشور مقتدر و مستقل با ویژگی‌های منحصر به فرد هستیم که مانند تمام کشورهای جهان، با سایر کشورها تعامل می‌کنیم. ما تنها رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نمیشناسیم و برای ارتباط با سایر کشورها مشکلی نداریم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما در صورت حفظ استقلال و حقوق‌‌مان با همه کشورها تعامل خواهیم کرد و کشوری که حقوق ما را رعایت

نکند، فرقی ندارد که شرقی یا غربی باشد، با آن ارتباط برقرار نمی‌کنیم. این آمریکا و کشورهای غربی هستند که ما را ظالمانه و غیرقانونی تحریم کرده‌اند و اگر آن‌ها هم تحریم‌ها و سوءنیت‌شان را کنار بگذارند، قطعاً با آن‌ها هم همکاری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تجربه تاریخی ما نشان داده دنیای غرب نه‌تنها حق ما را خورده بلکه هرجا وعده‌ای داده، زیر آن زده است؛ بعد از برجام غربی‌ها قراردادها و تفاهم‌های بسیاری با ما بستند که در حوزه‌های مختلف مانند نفت، راه، هواپیما، راه‌آهن، گاز و انرژی سرمایه‌گذاری کنند اما با عهدشکنی هیچکدام آن‌ها را اجرایی نکردند. آن‌ها تعدادی هواپیمای ملخی بی فایده به ما فروختند و عده ای نیز ساده انگارانه با آن عکس گرفتند ولی هم اکنون 10 فروند از 13 فروند آن در پارکینگ خوابیده است و کار نمی‌کند.

سخنگوی دولت افزود: در مثال دیگر با چشم پوشی از توان شرکت ها و متخصصان داخلی با توتال قرارداد نفتی بسته شد ولی این شرکت فرانسوی به جای اینکه چاه را فعال کند، چند سال توسعه صنعت نفت و گاز ما را معطل نگه داشت، از طرف دیگر همین شرکت مخزن در کشور مجاور را هم‌زمان بهره‌برداری می‌کرد؛ عدم النفع این قرارداد سالانه میلیاردها دلار برآورد می‌شود که غربی ها و بانیان آن قرارداد خسارت بار باید پاسخگویی آن باشند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد افزایش اخیر قیمت ارز و سکه گفت: ما در این مدت ناترازی ارزی نداریم و درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ما است بنابراین دلیل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز در مقطع فعلی وجود ندارد. دشمن در جنگ ترکیبی و اغتشاشات اخیر، یک ناامنی در کشور ایجاد کرد تا مسیرهای کریدوری بسته شود و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز سرمایه خودشان را از بازار کشور خارج کنند و همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر است.

وی با اشاره به تلاش ها برای القای ناامنی در عرصه اقتصاد پس از اغشاشات اخیر افزود: اخیراً یکی از مجموعه ها گزارش داد که فقط در آبان‌ماه، 35 هزار خبر واحد برای القای آینده منفی ارزش پول ملی و آینده اقتصادی کشور تولید شده که در نهایت منجر به فرار سرمایه شود و در بازار ارز تأثیر منفی بگذارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد تعرفه واردات خودرو نیز بیان کرد: یکی از آفت‌های خودرو وارداتی، زیاد بودن تعرفه واردات بود که باعث افزایش نهایی قیمت خودروی خارجی می شد و دولت برای اولین‌بار در آیین‌نامه واردات خودرو، تعرفه واردات خودرو را از 100 درصد به 35 تا 90 درصد برحسب قدرت موتور کاهش داد تا قیمت مصرف کننده خودروی خارجی تاحد ممکن کاهش یابد.
https://jahannews.com/vdcbsabwarhb58p.uiur.html
jahannews.com/vdcbsabwarhb58p.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
Iran, Islamic Republic of
خدا قوت
حسین
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه در این مدت همین مدیران تصمیمات مهلکی گرفتند که نتیجه اش را داریم میبینیم