پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2 Feb 2023
 
۰
۵

خضریان: اغتشاشات اخیر از قبل برنامه ریزی شده بود/ پزشکیان: اگر سپاه نبود این مملکت تجزیه می‌شد

دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب: 821350
به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف مناظره علی خضریان نماینده تهران در مجلس و مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس به مناسبت 16 آذر برگزار شد.
پزشکیان: اگر سپاه نبود این مملکت تجزیه می‌شد
به گزارش جهان نيوز، به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف مناظره علی خضریان نماینده تهران در مجلس و مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس به مناسبت 16 آذر برگزار شد.

*  اغتشاشات اخیر از قبل برنامه ریزی شده بود
خضریان در این مناظره با اشاره به حوادث اخیر گفت: آنچه در کف خیابان اتفاق افتد صرفا مربوط فوت یک شخص نبود و تدارکات آن از قبل برنامه ریزی شده بود.

وی با اشاره به آمار جان باختگان حوادث اخیر که از سوی شورای امنیت کشور اعلام شد، افزود: بیشترین جان باختگان اغتشاشات از نیروهای امنیتی هستند.

پزشکیان: اگر امنیت جامعه ما بهم بخورد هیچ یک از ماها نفع نمی بریم
مسعود پزشکیان در ادامه گفت: چه اتفاقی می افتاد اگر 4 نفری که درگیر ماجرای فوت مهسا ایمنی بودند عزل می شدند؟ ما اگر در ماجرای فوت مهسا امینی شفاف سازی می کردیم خیلی از توطئه های امروز اتفاق نمی افتاد.

وی تاکید کرد: در هیچ یک از اعتراض ها، نیروهای انتظامی و پلیس را نمی‌کشند ولی در جامعه ما این کار را انجام شد و این غلط است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر امنیت جامعه ما بهم بخورد هیچ یک از ماها نفع نمی بریم.

وی در بخشی از مراسم گفت: من استاد تمام دانشگاه هستم ولی کل پولم هزار دلار نیست، کدام استاد و دانشجو با این پول ها در کشور می ماند؟ به پرستار در خارج 5 هزار دلار پول می دهند با این وضعیت چقدر نیرو در داخل می ماند؟

* خضریان: آقای پزشکیان چرا دوباره نماینده مجلس شدید؟ 
خضریان در ادامه خطاب به پزشکیان گفت: شما می گویید وقتی هیات رئیسه مجلس بودم هیچ کاره بودم پس چرا دوباره نماینده مجلس شدید؟  آقای پزشکیان! از قدرت کنار بروید بعد بگویید من به این دلیل نمی‌توانستم در مجلس کاری بکنم.

وی افزود: شما که در هیات دولت بودید یا در مجلس بودید قانون انتخابات مجلس را اصلاح می کردید تا نمایندگان همه تفکرات به مجلس راه پیدا کنند، چرا این کار را نکردید؟

خضریان گفت: مگر ما کارگرهایمان را با دلار تنظیم کردیم که پرستار و استاد را با دلار تنظیم کنیم؟ وضعیت و شرایط همه مثل هم است.

*  اگر سپاه نبود این مملکت تجزیه شده و کارمان تمام شده بود 
پزشکیان در بخش دیگری گفت: من بازم لباس سپاه می‌پوشم؛ سپاه اگر نبود این مملکت تجزیه شده و کارمان تمام شده بود.

وی ادامه داد: ما قانونی وضع کردیم که هیچ پزشکی نمی تواند در دو جا کار کنند ولی آن را اجرا نکردند. زمانی که من وزیر بودم مرده مردم را تحویل نمی دادند.

پزشکیان با بیان اینکه غیر از اصلاح، هیچ راهی برای مملکت وجود ندارد، گفت: ما مقصر هستیم، نتوانستیم بنشینیم و با شما دانشجویان حرف بزنیم. دعوا کردن راه حل مشکلات نیست.

 باید فضا را برای گفتگو باز کرد

وی گفت: هر کسی را که دولت به عنوان وزیر معرفی می کند به او رای می دهم، قدرت دست شماست کار بکنید.

نماینده مردم تبریز در مجلس در پاسخ به پرسشی درباره اصل 27 قانون اساسی و اتفاقات اخیر کشور، اظهار کرد: براساس قانون هر کسی می‌تواند اعتراض کند و باید به این اعتراضات مجوز داده شود تا معترضان بتوانند اعتراضات خود را به‌صورت قانونی برگزار کنند که متأسفانه در جمهوری اسلامی تاکنون چنین اجازه‌ای به چنین اعتراضاتی که خلاف نظر سیاستگذاران بوده، داده نشده است؛ در نتیجه نداشتن چارچوب مشخص اجرای قانون به‌صورت انزجاری طور دیگری خود را نشان داده که امروز مشاهده می‌کنیم.

پزشکیان تأکید کرد: آنچه که قانون بوده، اجرا نشده و چارچوبی برای آن تعیین نشده است و به‌همین دلیل امروز با مشکلاتی مواجه شده‌ایم. معتقدم که قانون مشکلی ندارد و گفته که هر کسی اعتراض دارد، اجازه دارد بیاید اعتراض کند ولی مجریان به هر کسی که اعتراض دارد می‌گویند نمی‌توانی اعتراض کنی؛ همین موضوع باعث می‌شود که مسئله بماند تا منفجر شود.

همچنین در ادامه علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس نیز اظهار کرد: ضمن موافقت با این مسئله که در یک مواردی می‌توانستیم بهتر عمل کرده و اصلاحات هم داشته باشیم

می‌خواهم یک نکته‌ای را کنار این قضیه عرض کنم، هرکدام از ما که در حوزه علوم سیاسی تحصیل می‌کنیم مطلع هستیم که ما نسبت به آنچه که آرمان‌های یک‌ مردمسالاری دینی است عقب هستیم و این یک مسأله 43-44 ساله است.

وی ادامه داد: سوال می‌شود که در این مدت آیا روند متوقف بوده است؟ خیر. ما رشد داشته‌ایم و می‌توانیم همچنان در مسیر رسیدن به یک مردم‌سالاری دینی رشد و پیشرفت داشته باشیم اما فاصله داریم.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس تأکید کرد: من هم همانند آقای پزشکیان فکر می‌کنم می‌توانیم با انجام اصلاحاتی در ساختار، فضا را برای بیان و پذیرش اعتراض آماده کنیم. راهکار این مسأله این است که ما باید مشکلات را تبدیل به مسأله کنیم یعنی معلوم باشد که درخصوص چه موضوعی می‌خواهیم به چه مسأله‌ای اعتراض کنیم؛ هر کجا که ما مسائل را پی‌گیری کردیم توانسته‌ایم آن را به حصول نتیجه نزدیک کنیم اما هرجا مسائل را تبدیل به مشکل کردیم علی‌القاعده به بن‌بست رسیده است.

وی اضافه کرد: در مجموع با آقای پزشکیان موافق هستم که در یک مواردی می‌توانستیم بهتر عمل کنیم.

همچنین خضریان درباره اینکه مجلس در بحث اعتراضات مردمی چه باید می‌کرد و چرا کم‌کاری کرد، گفت: کم‌کاری نبود بلکه برای تغییر یک نظام 2500 ساله، زمان لازم است.

وی ادامه داد: اگر مسئله اعتراض بر روی گشت ارشاد و نهی از منکر قرار دهیم، این موضوع پیش از اعتراضات بر رویش بحث بود که این موضوع درست نیست و با راهکار نمی‌رسد. یا مثلا موضوع اصل حجاب را بررسی کنیم این موضوع بخشی از نظام جمهوری اسلامی است و مجلس نمی‌تواند تصمیم بگیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسیر قابل گفت‌وگو است اما مبدأ چیز دیگری است. اصل مبدأ و مقصد در اختیارات مجلس شورای اسلامی نیست. اما یک مسئله دیگر مثل اعتراضات، به عنوان نقاط ضعف کمیسیون شوراها و امور داخلی در حال بحث بررس است تا شرایطی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه مجلس ریل‌گذار است، گفت: مجلس کارهای دیگری می‌توانست انجام دهد نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه با مردم صحبت و گفت‌وگو شود که باب خشونت باز نشود.

خضریان افزود: شورای امنیت کشور اعلام کرد 200 نفر در ایامی که گذشت، جان خودشان را از دست دادند که عدد، عدد تلخی است. البته نمی‌گویم همکاران من نرفتند اما می‌شد اتفاق گونه‌ی دیگری باشد.

پزشکیان در ادامه این جلسه و در پاسخ به اینکه آیا اقدامات مجلس در این ایام قابل قبول بود یا خیر؟ گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید با رعیت شفاف باشید و در کنار مردم باش و به آنها احترام بگذار و روشنگری کن؛ این کار تو را به خواسته خود می‌رساند. مشکل مدیریت ما این بود که به‌ جای شفاف‌سازی و دادن اطلاعات، حرف‌های متفاوت می‌زنیم و گزارش گروه کمیسیون تحقیق شفاف نیز نبود و کسی که گزارش را قرائت کرد اصطلاحات پزشکی را هم نمی‌توانست درست ادا کند.

وی تأکید کرد:کسی که آگاهانه عمل می‌کند، صرف نظر از نتیجه باید روش را اصلاح کند؛ ما چهل سال است می‌گوییم حجاب باید باشد، اما روش را اصلاح نمی‌کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس خاطرنشان کرد: ما در مدیریت جریان به دلیل عدم شفافیت بهانه، به‌ دست دیگران دادیم، اگر کسی گناه کرد باید با آن برخورد می‌شد، اما به‌ دلیل عدم شفافیت در برخورد با آن باعث آشوب شد، در مجلس هم آنچه که به تحت عنوان تحقیق و بررسی بود، ما را مسخره کردند. در آن جلسه گفتم مشکلی که ما داریم خدا در قرآن فرمود ما از پیامبران پیمان گرفتیم با مردم صادق باشند، ما اگر با مردم صادقانه سخن بگوییم مردم می‌پذیرند.

وی با بیان اینکه مردم نسبت به صداقت ما شک دارند، تصریح کرد: ما باید این شک را از مردم برداریم که کسی بی‌صلاحیت پست نگرفته و یا دروغ به آن‌ها نمی‌گوید ما این را در عمل اجرا نکردیم و این مشکلات زاییده رفتار ماست.

پزشکیان با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها، گفت: اگر سیستم داده‌ها و fatf داخلی را اجرا می‌کردیم دیگر کسی در کشور اختلاس و دزدی نمی‌کرد، بنابراین ابتدا باید در داخل قوانین را درست اجرا کنیم.

وی افزود: اگر اعتراض مورد تأیید حاکمیت باشد، اعتراض نیست، اعتراض یعنی کسی که مخالف چیزی است می‌آید و اعتراض کند؛ ما اول انقلاب اجازه ندادیم که هر کسی اعتراض دارد بیاید و اعتراض کند؛ امروزه اقشار مختلف اعتراض دارند و اجازه اعتراض ندادیم، این اعتراض تبدیل به فریاد شده است. متأسفانه خیلی از قوانین اجرا نشده یا قانونی هم وضع نشده تا مردم اعتراض کنند و این به هر دولت هم می‌گردد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی بر ماده 15 قانون اساسی اصرار می‌کنیم می‌گویند شما پان‌ترکیسم یا پان‌کردیسم هستید؛ اگر قانون اساسی مشکل دارد باید آن را اصلاح کنیم و حتی قانون می‌گوید بازداشت‌ شده‌ها را فقط می‌تواند 24 ساعت نگهدارید و نگهداری بیشتر از آن جرم است، اما اگر اعتراض کنید شما را هم می‌گیرند و وقتی جایی هم اعتراض می‌زنند، برچسب به آدم‌ها می‌زنیم تمام اتفاقات این است که ما بهانه به دشمنان می‌دهیم و اجازه می‌دهیم از این بستر استفاده کند.
https://jahannews.com/vdcgnq97zak9xw4.rpra.html
jahannews.com/vdcgnq97zak9xw4.rpra.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
درود بر روح پر فتوح امام خمینی که سپاه ثمره تدبیر ایشان بود
Iran, Islamic Republic of
پزشکیان خیلی ضد نقیض حرف می زند. از یک طرف می گوید من بلد نیستم و از طرف دیگر در همه امور اظهار نظر می کند! از یک طرف می گوید من هیچکاره هستم و از طرف دیگر برای نماینده شدن دست و پا می زند. و....
Iran, Islamic Republic of
یکی از مشکلات اصلی که وزارت بهداشت اصلا به آن ورود نمی کند وضعیت فعالیت خود پزشکان در کشور است . در حال حاضر پزشکان بخصوص در بخش دولتی هیچ قانونی برای کار کردن ندارن
Iran, Islamic Republic of
نمی تونستی بگی اگه سپاه نباشه کشور تجزیه میشه..
!!
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلب همیشه طلبکار !!