دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
 
۲
۱۷

چگونه برخی سلبریتی‌ها به منبع انتشار اخبار جعلی تبدیل شدند؟

دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 821236
به‌رغم دستور رئیس قوه قضاییه درباره اظهارات کذب و بدون سند اشخاص، تعدادی از چهره‌های معروف محتوای دروغ منتشر کرده بودند، همچنان بدون جبران خطای خود به این کار ادامه می‌دهند.
چگونه برخی سلبریتی‌ها به منبع انتشار اخبار جعلی تبدیل شدند؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، از حدود هشتاد روز قبل، شبکه رسانه‌ای جریان مخالف ایران، به‌واسطه حادثه‌ها و اتفاق‌های مختلفی که در کشور رخ داده، سعی کرده واقعیت را وارونه نشان دهد تا بتواند آتش آشوب‌ها را در ایران روشن نگاه دارد. ماجرایی که با فوت مرحوم «مهسا امینی» و بهره‌برداری از مرگ او آغاز شد و در ادامه مسیر به عوض شدن جای تروریست و قربانی انجامید، حکایت از تلاش همه‌جانبه دشمنان ایران برای وارونه کردن حقیقت در ذهن جامعه دارد.

اشخاص صاحب تریبون و شناخته‌شده در فضای مجازی به‌واسطه شهرت خود، قدرت تأثیرگذاری بر افکار عمومی دارند و بر همین اساس، دقت در انتشار مطالب مختلف از سوی آنها باید بیش از بقیه باشد؛ که خطا در صحت مطلب منتشر شده از سوی اشخاص و به‌طور خاص افراد صاحب تریبون و مشهور، می‌تواند پیامدهای بدی برای امنیت روانی جامعه داشته باشد.

چگونه برخی سلبریتی‌ها به منبع انتشار اخبار جعلی تبدیل شدند؟
با این حال اما در هشتاد روز گذشته، فقر سواد رسانه‌ای و کنش‌های هیجانی سبب شد برخی اشخاص شناخته‌شده به منابع انتشار گسترده اخباری جعلی و نفرت‌پراکنی تبدیل شوند. در موارد مختلفی چهره‌های معروف و صاحب تریبون با نیت‌ها و انگیزه‌های مختلف در فضای مجازی و حقیقی به جعل واقعیت و دروغ‌پراکنی پرداختند و سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تسهیل دست‌یابی دستگاه رسانه‌ای دشمن و رسانه‌های تروریستی به هدف خود شدند.

دستور رئیس عدلیه درباره حرف دروغ و ادعای بی سند
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه روز هفتم آذرماه، در نشست شورای عالی قوه قضائیه به حربه دشمنان در انتشار دروغ و شایعه اشاره کرد و گفت: به مسئولان قضائی در سراسر کشور از جمله دادستان تهران دستور داده‌ام چنانچه فردی حرف دروغی یا ادعای بدون سندی منتشر کرد، در کوتاه‌ترین زمان او را احضار کنید و مستند ادعا را از او بخواهید؛ چنانچه بدون سند و مدرک این حرف دروغ را نشر داده باشد و سوء‌نیت او نیز احراز شود، اما ابراز تنبّه کند و اعلام کند درصدد جبران برمی‌آیم، طبیعتاً مواجهه مقتضی به عمل خواهد آمد. اما چنانچه فرد منتشرکننده دروغ، مستندی ارائه نکرد و سوء‌نیت او محرز شد و ابراز تنبّه و جبران خطا در رفتار او مشاهده نشد، مشخص است در راستای اهداف دشمن اقدام می‌کند. لذا برای او به سرعت کیفرخواست صادر خواهد شد و پرونده‌اش به دادگاه ارسال می‌شود.

احضار بعضی چهره‌های سیاسی، هنری و ورزشی در پی انتشار مطالب تحریک‌آمیز و غیرمستند
در پی برخی اظهار نظرهای بدون استناد درباره اتفاق‌های اخیر و انتشار مطالب تحریک‌آمیز در حمایت از آشوب‌های خیابانی از سوی برخی چهره‌های سیاسی، هنری و ورزشی، این افراد برای توضیح به دادستانی تهران احضار شدند.

از جمله محمود صادقی، پروانه سلحشور، یحیی گل‌محمدی برای توضیح درباره انتشار مطالب غیر مستند یا توهین‌آمیز به دادسرا احضار شده‌اند. پنج نفر از چهره‌های سینمایی هم برای پاسخگویی درباره انتشار مطالب غیر مستند و تحریک‌آمیز به دادسرا احضار شدند؛ الناز شاکردوست، میترا حجار، باران کوثری، سیما تیرانداز و هنگامه قاضیانی. حسن عباسی هم که اتهام‌هایی به فوتبالیست‌ها وارد کرده بود، برای پاسخ به مقام قضائی، به دادستانی احضار شد.

کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی هم بنابر آنچه که پیش‌تر اشاره شد، جلب شدند و دستگاه قضائی، صادق زیباکلام را که با انتشار مطلبی جعلی و بدون ارائه سند در صفحه توییترش مطرح کرده بود، برای توضیح احضار کرد.

با این حال اما، برخی از چهره‌های مشهور که روزهای گذشته ادعاهایی دروغ را در صفحه خود و در فضای مجازی نشر دادند، بدون اینکه خطای خود را جبران کنند، همچنان به این کار ادامه می‌دهند.

انتشار ادعای نادرست برخی چهره‌های مشهور
بررسی‌های خبرنگار مهر حاکی است در هشتاد روز گذشته، تعدادی از چهره‌های مشهور در فضای مجازی و حقیقی با انتشار دروغ‌های مختلف و جعل واقعیت امنیت روانی مردم را به خطر انداخته‌اند که در ادامه به نام این افراد و دروغی که نشر داده‌اند، اشاره خواهد شد.

تکرار دروغ کشتن کودکان!
پرویز پرستویی، بازیگر سینما با انتشار مطلبی در صفحه خود دروغ شاخ‌دار کشتن کودکان توسط حکومت را که توسط رسانه‌های تروریستی مطرح شده بود، تکرار کرد و در راستای پروژه کشته‌سازی دشمن قدم برداشت.

شهاب حسینی نیز مدتی قبل با انتشار فیلمی در فضای مجازی مدعی شد حاکمیت در مقابل سوال مردم به خشونت متوسل می‌شود؛ حال آن‌که به‌رغم افزایش خشونت آشوب‌گران، نیروهای انتظامی بدون استفاده از سلاح جنگی سعی کرده‌اند خشونت‌ها را کنترل کنند، و این ماجرا در آسیب دیدن و شهادت تعدادی از آنها به وضوح نمایان شده است.

معتمدآریا؛ اصرار بر قتل مهسا امینی و سارینا اسماعیل‌زاده
در روزهای ابتدایی آشوب‌ها، فاطمه معتمدآریا با انتشار فیلمی در فضای مجازی سناریوی انحرافی قتل مهسا امینی و سارینا اسماعیل‌زاده را تکرار کرد؛ در حالی که تاکنون چند بار دستگاه‌ها و نهادهای مسئول درباره نحوه فوت این دو دختر جوان گزارش مستند ارائه کرده‌اند و فرضیه قتل آن‌ها هیچ سند و دلیلی ندارد.

انتشار فیلم خواننده بلوچ، به‌جای یکی دیگر!
با اینکه انتشار فیلمی از پایکوبی یک خواننده بلوچ، به جای شخص دیگری، صدای خواننده بلوچ را هم درآورد، نگار جواهریان بدون توجه به صحت و اصالت این فیلم، آن را با تکرار ادعایی دروغ در صفحه رسمی خود بازنشر داد.

تهمینه میلانی؛ بازنشر خبر جعلی
تهمینه میلانی کارگردان سینما مدتی قبل عکس‌نوشتی منتسب به کبری خزعلی با لوگوی خبرگزاری تسنیم منتشر کرد. اما چنین خبری هرگز در خبرگزاری تسنیم منتشر نشده بود.

سمانه پاکدل؛ بازنشر شایعه مبتذل درباره شهردار تهران
سمانه پاکدل با انتشار یک شایعه به نقل از شهردار تهران در صفحه خود، برخی از مردم را به اشتباه انداخت. بنابر اعلام سخنگوی شهرداری تهران پس از مشخص شدن حقیقت تلاشی برای اصلاح نکرد و با شکایت شهرداری تهران مواجه شده است.

رخشان بنی‌اعتماد؛ عوض کردن جای تروریست و قربانی
رخشان بنی‌اعتماد نیز با انتشار فیلمی در فضای مجازی با تکرار ادعاهای رسانه‌های سعودی، قتل کیان پیرفلک را که توسط عناصر تروریستی در ایذه صورت گرفت، به حاکمیت نسبت داد؛ در حالی که تاکنون بارها درباره نحوه جان باختن این کودک در جریان حمله تروریستی در ایذه اطلاع‌رسانی شده و فیلمی از محدوده اقدام تروریستی منتشر شده است.

فلامک جنیدی؛ تکرار دروغ قدیمی!
فلامک جنیدی، بازیگر سینما و تلویزیون، با انتشار متنی در صفحه مجازی خود با اشاره به وقایع اخیر، دروغ قدیمی کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در جریان آبان ۹۸ را تکرار کرد؛ در حالی که تا کنون مستندی برای این آمار گسترده ارائه نشده است.

ادعای عجیب بازیگر بی‌خبر از متن قانون اساسی
مدتی قبل بابک کریمی، بازیگر و پسر نصرت کریمی، با انتشار فیلمی در فضای مجازی از بهره‌مندی شهروندان در غرب از حق اعتراض و اعتصاب سخن گفت و اعلام کرد که این حقوق در ایران وجود ندارد؛ حال آن‌که حق اعتراض مسالمت‌آمیز در نظام حقوقی کشور به رسمیت شناخته شده و یکی از اصول قانون اساسی را به خود اختصاص داده است.

انتظار می‌رود عده‌ای از چهره‌های معروف که خبرهای نادرستی را در این مدت منتشر کرده‌اند، نسبت به تصحیح اشتباه خود در انتشار اخبار جعلی اقدام کنند. و قوه قضائیه برای آرامش روانی جامعه، همان طور که رئیس این قوه قضائیه تاکید کرده، با انتشار اخبار جعلی از طریق بررسی ادعاها و مستندات افراد مدعی، برخورد مؤثر قانونی کند.
https://jahannews.com/vdcjtveomuqe88z.fsfu.html
jahannews.com/vdcjtveomuqe88z.fsfu.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
وقتی یه عده ........ فربه میشن معلوه .........میکنند .
Iran, Islamic Republic of
اول انقلاب یکبار کلا سلبریتی‌های اون موقع که بسیار مشهورتر از الان بودن گذاشتن و رفتن.... هیچ اتفاقی هم نیافتاد
الان هم همینه
انقدر استعدادهای بهتر وجود داره که بخاطر مافیا و باند بازی همین سلبریتی‌ها امکان حضور در سینما و تئاتر و فوتبال و موسیقی ندارن
Iran, Islamic Republic of
واقعا" هر چه زمان میگذره این سلبریتی ها....چندش آور میشن.
Iran, Islamic Republic of
با توجه به عملکرد این سری از بازیگران که در زمین دشمن بازی می کنند نظام نیز باید هزینه هایکه ایشان ایجاد می کنند از آنها بگیرد و صداو سیما از ورود انها به این رسانه جلو گیری نماید.
Iran, Islamic Republic of
اغتشاشگر ها واقعا عکس العمل نظام رو روی سلبریتی ها تست کرده و نتیجه گیری می کنند .
سید
Iran, Islamic Republic of
شرف چیزی هست که بعضی از این به اصطلاح سلبریتی ها آن را ندارند و حاضرند برای یک اقامت در کشور بیگانه دست به هر غلطی بزنند
ننگ بر اینها که مروج بی بندو باری در کشور هستند
علی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
فقط کافیست وزارت ارشاد بهشون ابلاغ کنه در صورت تکرار ممنوع التصویر میشن.
Iran, Islamic Republic of
اینا دنبال مطرح شدن و از فراموش نشدن می ترسند مهم نیست توئیت شان چقدر صحت داشته باشد.
Iran, Islamic Republic of
از بیت المال می خوردند حیف شان می اید ازش بگذرند ولی روز تا شب با توئیت زدن می خواهند بگن مردم ما با شما هستیم.
Iran, Islamic Republic of
میگم
اگه مسعود و مریم رجوی بخواستند دشمنی کنند، چه چیزی را بدترو موثرتر از سلبریتی های بظاهر دوست ارائه میدادند؟
مماشات با دشمن ملت و معاند نظام چه توجیهی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
این .... دوریالی زیرپیتی بدونند هرغلطی که بکند بر ضد انقلاب و ملت در همه حال شکست می خورند این وعده خداوند به مومنین در مقابل کفار است
و قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا
و بگو: «حق آمد، و باطل نابود شد؛ یقیناً باطل نابود شدنى است
Iran, Islamic Republic of
وقتی خود نهادهای دولتی مثل صداوسیما اینها رو الگوی نسل جوان می کنند و به پیروی از تاک شوهای مبتذل اون طرفی، در مناسبتهای مذهبی و دینی، اینا رو می کنن کارشناس مذهبی و به خیال خامشون جوونها رو پای تلویزیون نگه می دارن چه توقعی? .
Iran, Islamic Republic of
چگونه برخی سلبریتی‌ها به منبع انتشار اخبار جعلی تبدیل شدند؟
آقا اینا بازیگرند پولشان بدهند در هر فیلمی که بخواهند و کارگردانی کنند اینا بازی میکنند
Iran, Islamic Republic of
هرگز حرف های یک بازیگر که با بازی در چند فیلم وسریال معروف شده رو جدی نگیر
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم. ریخت این دروغگو ها رو دیگه جایی نبینم حالم بهم خورد از این جماعت دروغگو
Iran, Islamic Republic of
دو تابعتیها برای اینکه تابعیتشان رو از دست ند هند این دروغ ها رو میگن خدا از شون نگذره و خیر نبینند