چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - 1 Feb 2023
 
۰
۱

خبر خوش برای کارگران/ مصوبه جدید مجلس درباره کارگران چه بود؟

سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب: 820685
نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور درباره بیمه کارگران ساختمانی گفت: در حال حاضر کمتر از ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند و بین ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار نفر در نوبت انتظار برای بیمه تامین اجتماعی هستند.
خبر خوش برای کارگران
به گزارش جهان نيوز، هادی ساداتی درباره مصوبه اخیر مجلس مبنی بربیمه کارگران ساختمانی افزود: بیش از دو سال است که پیگیر تصویب ماده (۵) قانون بیمه‌ های اجتماعی کارگران ساختمانی هستیم که خوشبختانه هفته گذشته تصویب شد.
 
سازمان تأمین اجتماعی بارها اعلام کرده بود که درآمد این سازمان از کارگران ساختمانی کفاف هزینه های آنها را نمی دهد به همین علت دائماً‌ درصدد کاهش تعداد کارگران بیمه شده ساختمانی بود.به همین دلیل درخواست اصلاح ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی را داشتیم که خوشبختانه چند روز گذشته تصویب شد.

ساداتی افزود: در زمینه مصوبه مجلس متقاضیان ساخت‌وساز اعم از احداث یا تجدیدبنا در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرها محدوده روستاها، مناطق آزاد تجاری - صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، نواحی و شهرک‌های صنفی و صنعتی، مجتمع‌ها و شهرک‌های کشاورزی، مجتمع‌ها و مناطق نمونه گردشگری مکلفند برای هر مترمربع زیربنا در هرطبقه و همچنین جهت توسعه بنا نسبت به سطح زیربنای توسعه‌یافته، برای ساخت و ساز شهری با مجوز شهرداری ها، سازمان‌های متولی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت‌های متولی نواحی و شهرک‌های صنعتی، شهرک‌های صنفی، مجتمع‌ها و مناطق نمونه گردشگری، چهار درصد (۴%) و برای ساخت و ساز داخل محدوده روستا و خارج از محدوده روستاها، محدوده عمل بخشداری با مجوز دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و داخل مجتمع‌ها و شرکت شهرک‌های کشاورزی یک درصد (۱%) حداقل دستمزد ماهیانه همان سال نسبت به پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی کارگران ساختمانی شاغل اقدام کنند.

 وی اظهار کرد: مقرر شد کلیه کارگران ساختمانی که واجد شرایط هستند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در گذشته حدود ۸۰۰هزار کارگر ساختمانی بیمه پرداز بودند که در این مدت به دلیل مختلف بیمه تعدادی به دلایل مختلف قطع شد. در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار نفر بیمه پرداز هستند و همین تعداد نیزباید وارد طرح شوند.

ساداتی بیان کرد: بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم که باید تحت پوشش بیمه باشند که متأسفانه تعدادی از آنها هنوز کارت مهارت دریافت نکرده اند به همین دلیل شرایط بیمه شدن را ندارند. اما امیدواریم طی امسال و سال آینده حدود ۶۰۰هزار کارگر ساختمانی تحت این قانون بیمه شوند.
 
وی بیان کرد : از کل کارگران ساختمانی در کشور، کمتر از ۶۰۰هزار نفر بیمه پردازی می‌کنند و بین ۴۰۰هزار تا ۶۰۰هزار نفر در نوبت انتظار برای بیمه تامین اجتماعی هستند.
https://jahannews.com/vdcg7z97nak9x34.rpra.html
jahannews.com/vdcg7z97nak9x34.rpra.html
مرجع : همشهری آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


شفق
Iran, Islamic Republic of
10 ماهه این ماه و اون ماه کردن حقوق کارگران تعیین کردن 6 میلیون زیره 15 میلیون زیره فقره پس ما که 6 میلیون حقوق میگیریم با این گرانی بی سابقه کارگران بازنشستگان کارگری چجوری زندگی بکنیم.