يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 4 Dec 2022
 
۱
۶
از کنترل کرونا تا نسخه الکترونیک؛

۵ دستاورد قابل توجه دولت رئیسی در حوزه سلامت/ کنترل کرونا، دارویار، بیمه رایگان ۶ میلیون نفر، افزایش ظرفیت پزشکی و نسخه الکترونیک

سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 819836
رئیس جمهور تکمیل و بهره‌برداری از ۸۵۰ پروژه بهداشتی و درمانی، معرفی ۲۲۰ بیمارستان کشور به‌عنوان مراکز گردشگری سلامت و همچنین کسب رتبه اول در منطقه و پانزدهم در دنیا در حوزه بهداشت و درمان را نشانه پیشرفت و بالندگی کشور و موجب افتخار نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران دانست.
۵ دستاورد حوزه سلامت دولت رئیسی در ۱۵ ماه
به گزارش جهان نيوز، در هشتمین بازدید و نظارت ستادی از وزارتخانه‌ها، روز گذشته آیت‌الله رئیسی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بازدید کرد. رئیس‌جمهور در این بازدید، به دستاوردهای مهم این وزارتخانه در دولت سیزدهم اشاره کرد؛ دستاوردهایی که به همراه اقدامات انجام شده در سال‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران را در رتبه نخست منطقه و رتبه پانزدهم جهان در زمینه بهداشت و درمان قرار داده است.

کنترل کرونا، افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی رشته پزشکی، طرح نسخه الکترونیک، کاشت حلزون برای ۱۰ هزار کودک ناشنوا، بیمه رایگان ۶ میلیون نفر و طراحی و اجرای طرح دارویار، از جمله اقدامات مهم دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان است. به تأکید آیت‌الله رئیسی، چنین دستاوردها و پیشرفت‌هایی است که خصومت دشمنان را برانگیخته است، اما به‌رغم این دشمنی‌ها، رئیس‌جمهور از این وزارتخانه و البته از مجموعه دستگاه‌های دولتی خواست که برنامه‌ها و اقدامات دیگر خود را با قوت و جدیت دنبال کنند.

برگ زرین دولت در مقابله با کرونا
آیت‌الله رئیسی در جلسه با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از نقش‌آفرینی همه دست‌اندرکاران و مسئولان این بخش در ادوار مختلف در ارتقای شاخص‌های سلامت، بهداشت و درمان کشور قدردانی و درعین حال تصریح کرد: وزارت بهداشت و درمان، در دولت سیزدهم، در شرایط بسیار سخت همه‌گیری کرونا کار خود را آغاز کرد که روزانه بیش از ۷۰۰ نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست می‌دادند و خانواده‌های بسیاری داغدار می‌شدند، اما با همت مسئولان این وزارتخانه برگ زرینی در تاریخ نظام سلامت کشور رقم خورد. رئیس‌جمهور افزود: در کنترل این بیماری به نقطه‌ای رسیدیم که هم در ابتلا و هم در فوتی‌ها، آمار صفر یا تک رقمی را تجربه می‌کنیم و اقدام جهادی وزارت بهداشت و کادر درمان کشور در واکسیناسیون سراسری مردم ما را در زمره کشورهای موفق در مبارزه با کرونا قرار داد.

بیمه رایگان شش میلیون نفر از دهک‌های پایین
آیت‌الله رئیسی «بیمه رایگان ۶ میلیون نفر» از دهک‌های پایین جامعه در قالب بیمه سلامت را اقدام بزرگ و ارزشمند دیگر دولت سیزدهم در عرصه بهداشت و سلامت عنوان کرد و افزود: با استمرار طرح بیمه سلامت در چند ماه آینده، پوشش بیمه همگانی که از اقدامات ناتمام دولت‌های گذشته بوده است، محقق خواهد شد.

طرح دارویار برای مقابله با رانت و قاچاق
رئیس جمهور طراحی و اجرای «طرح دارویار» با هدف مبارزه با رانت و قاچاق معکوس دارو را اقدام مهم دیگر وزارت بهداشت در دولت سیزدهم برشمرد و اظهارکرد: اهمیت نظارت بر اجرای صحیح این طرح بسیار مهم، کمتر از طراحی آن نیست و تحقق کامل این طرح نیازمند توجه و مراقبت دقیق، مؤثر و مستمر وزارت بهداشت است.

قدردانی از کاشت حلزون برای ۱۰ هزار کودک ناشنوا
آیت‌الله رئیسی همچنین با قدردانی از اقدام بسیار ارزشمند کاشت حلزون برای ۱۰ هزار کودک ناشنوای زیر دو سال تصریح کرد: این اقدام از جمله خدمات بسیار حائز اهمیت وزارت بهداشت و درمان است که قابل ارزشگذاری نیست و باید با قوت ادامه یابد تا جایی که همه خانواده‌های دارای کودک ناشنوا یا کم‌شنوا از این امکان و خدمت ذی‌قیمت مطلع شده و برای درمان کودک خود اقدام کنند و دیگر کودک ناشنوایی در کشور نداشته باشیم.

اجرای موفق طرح نسخه الکترونیک
رئیس جمهور به اجرای موفق «طرح نسخه الکترونیک» نیز اشاره کرد و گفت: این طرح مهم و کاربردی مدت‌ها به کندی انجام شده و در میدان اجرا قرار نمی‌گرفت، اما در دولت سیزدهم به صورت موفق به اجرا درآمد و آن بخش معدود از پزشکان محترم که همچنان از نسخه الکترونیک استفاده نمی‌کنند نیز باید خود را مقید و موظف به اجرای آن بدانند تا در روند اجرای این طرح اخلال ایجاد نشود.

افزایش 20 درصدی ظرفیت رشته پزشکی
آیت‌الله رئیسی «افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی رشته پزشکی» در کنکور را اقدام اساسی دیگر دولت سیزدهم در راستای ارتقای کیفی و کمی عملکرد آتی نظام سلامت کشور برشمرد و افزود: در سال‌های گذشته به بهانه نبود زیرساخت از افزایش پذیرش رشته‌های پزشکی امتناع می‌شد که خوشبختانه در دولت سیزدهم با نگاه مسأله‌محور به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها رفتیم و افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت رشته‌های پزشکی متناسب با نیاز کشور انجام شد و جا دارد این روند با نگاه کارشناسی همچنان ادامه داشته باشد. آیت‌الله رئیسی در ادامه به مدیران این وزارتخانه توصیه کرد در زمینه افزایش دانشکده‌های پزشکی، به دور از توقعات و چانه‌زنی‌ها، ملاک و معیار را صرفاً تشخیص و نظر کارشناسی قرار دهند.

مأموریت‌های جدید رئیس جمهور به وزارت بهداشت
آیت‌الله رئیسی درعین حال، مأموریت‌های جدیدی را برای این وزارتخانه برشمرد. پیگیری و اجرای طرح پزشک خانواده، توجه ویژه به موضوع گردشگری سلامت، استفاده بیشتر از دستاوردهای علمی و فناوری و محصولات دانش‌بنیان در خدمات پزشکی، سامان دادن به طرح پرونده الکترونیک سلامت، تسهیل و تسریع در صدور مجوز کسب و کارها در حوزه بهداشت و درمان در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، ایجاد ظرفیت برای جذب پزشکان متخصص در استان‌ها و شفافیت سهامداری مؤسسات پزشکی از دیگر نکات مهمی بود که رئیس جمهور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به پیگیری و اجرای دقیق آنها مکلف کرد. همچنین بازنگری در ساعات کشیک‌ پزشکان در بیمارستان‌ها با هدف افزایش کیفیت خدمات پزشکی، بهره‌گیری از ایده‌ها و نظریات جدید در حوزه درمان بویژه در بحث طب سنتی، ارتباط مؤثر با نخبگان و توجه به نظرات متخصصان به‌ رغم تفاوت سلیقه در مسائل سیاسی و اجرای عدالت در نظام پزشکی در بخش آموزش، جذب، ارتقا، توزیع نیروی انسانی و تقسیم امکانات و ظرفیت‌ها نیز از توصیه‌های مهم آیت‌الله رئیسی به مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.

نظارت مستمر بر اجرای قانون جوانی جمعیت
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به مسئولان وزارت بهداشت توصیه کرد با پایش دقیق و مستمر اجرای «قانون جوانی جمعیت» به‌عنوان یکی از قوانین مورد تأکید دولت، هر بخشی را که مشکلی در اجرای آن وجود دارد، یا اجرای آن مثمرثمر نیست، حتماً به دولت و مجلس گزارش کنند.

رفع هرگونه نیاز دارویی در دستور کار
آیت‌الله رئیسی «پیش‌بینی نیازهای دارویی کشور» را امری بسیار مهم و حیاتی توصیف و تصریح کرد: تشکیل معاونت غذا و دارو در این وزارتخانه به معنای آن است که امنیت غذایی و دارویی به شکل توأمان و در یک درجه از اهمیت قرار دارد، بنابراین مسأله تأمین داروی مورد نیاز کشور بسیار حائز اهمیت است و پیدا نشدن یک دارو در داروخانه‌ها تمام اقدامات و خدمات ارزشمند مجموعه نظام سلامت و بهداشت و درمان کشور را زیر سؤال خواهد برد.

قدردانی از حفظ نخبگان حوزه پزشکی
ضرورت تبیین اقدامات و خدمات ارائه شده در حوزه بهداشت و درمان به مردم در دولت مردمی، نظارت بر انضباط مالی در بیمارستان‌ها و بسترسازی برای حفظ نخبگان حوزه پزشکی از دیگر نکاتی بود که رئیس‌ جمهور در جمع مدیران وزارت بهداشت مورد اشاره قرار داد.

رئیس جمهور در این باره گفت: مسأله ارتقای بهره‌وری نیز یکی دیگر از مسائل محوری و مهم در دولت سیزدهم است. در همه حوزه‌ها بویژه در حوزه بهداشت و درمان دنبال آن هستیم تا بر اساس یک نظام برنامه‌ریزی و ارزیابی دقیق، به نحو شایسته و با هدف افزایش بهره‌وری از نیروی انسانی استفاده کنیم، چرا که رشد اقتصادی، سلامت و کیفیت خدمات پزشکی، متکی به افزایش بهره‌وری است.

بهره‌برداری از 850 پروژه بهداشتی در کشور
آیت‌الله رئیسی همچنین تکمیل و بهره‌برداری از ۸۵۰ پروژه بهداشتی و درمانی، معرفی ۲۲۰ بیمارستان کشور به‌عنوان مراکز گردشگری سلامت و همچنین کسب رتبه اول در منطقه و پانزدهم در دنیا در حوزه بهداشت و درمان را نشانه پیشرفت و بالندگی کشور و موجب افتخار نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران دانست و گفت: حقد و کینه دشمنان از همین دستاوردها و پیشرفت‌های بزرگ و عظیم ناشی شده و قطعاً برای آنها پذیرفتنی نیست که کشوری تحت تحریم نه تنها ۹۵ درصد از داروهای مورد نیاز مردمش را در داخل تولید کند، بلکه به صادرکننده دارو نیز تبدیل شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
درباره کمبود دارو و گرانی آن هم چیزی نفرمودید؟
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین دستاورد جناب رئیسی زمانی خواهد بود که تیم خود را عوض کند . .
Iran, Islamic Republic of
کمبود دارو حتی چرک خشک کن و استامینوفن را فراموش کردی؟!
جایی راد
United States
از رئیس جمهور متشکریم که به هر موضوع کاری در کشور میرسند ، اصولی و همه جانبه به آن رسیدگی مینمایند.
شاعر
Iran, Islamic Republic of
صد شکر که این اومد و صد شکر که اون رفت
Iran, Islamic Republic of
جناب رئیسی باافزایش قیمت کالاها از لبنیات گرفته تا تخم مرغ وبقیه خوراکی های مردم وکاهش قدرت خرید در موادعذائی چگونه می توانید سلامت مردم را تضمین کنید .