دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 5 Dec 2022
 
۰
۱

واکنش کنعانی به صدور قطعنامه علیه ایران

دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 819687
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به ارائه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تروئیکای اروپایی علیه ایران، گفت: متاسفانه صدور این قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفت.
واکنش کنعانی به صدور قطعنامه علیه ایران
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه ۳۰ آبان ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: هفته گذشته هفته پرکار و پرتحرکی را در حوزه دیپلماسی خارجی شاهد بودیم. سفر وزیر خارجه عمان به تهران و دیدار وی با رئیس جمهور را داشتیم و مذاکرات وزرای امور خارجه دو کشور در ارتباط با موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای انجام شد.

وی بیان کرد: همچنین شاهد سفر معاون وزیر خارجه ارمنستان به تهران بودیم و وی با وزیر امورخارجه کشورمان دیدار کرد. همچنین گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با همتایانش در کشورهای آفریقای جنوبی، پاکستان، جمهوری آذربایجان، قطر و عراق انجام شد. علاوه بر این، نشست هم‌اندیشی و تبادل نظر وزیر خارجه با رؤسا و نایب رئیس گروه‌های دوستی مجلس شورای اسلامی انجام شد که در خصوص آخرین وضعیت همکاری‌های پارلمانی میان مجلس شورای اسلامی با مجالس کشورها و استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی پارلمانی بود.

کنعانی در مورد اقدامات سازمان انرژی اتمی در نطنز و فردو در واکنش به قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، گفت: موضع وزارت امور خارجه در ارتباط با این تحول شب گذشته منتشر و به صورت رسمی اعلام شد.

وی بیان کرد: اقدام جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود؛ قطعنامه‌ای که متأسفانه با اقدام سیاسی دولت آمریکا و سه کشور اروپایی در رویکرد سیاسی صورت گرفت و عملاً آن را با فشار سیاسی به شورای حکام تحمیل کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اینکه جزئیات اقدام به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران چه بوده است، ان‌شاء‌الله سازمان انرژی اتمی متناسب با شرایط و نیاز اطلاع‌رسانی خواهد کرد و بنده در جایگاهی نیستم که درباره جزئیات اقدام صحبت کنم.

ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را در جهان دارد
کنعانی تاکید کرد: همان طور که در مواضع منتشر شده ما مورد اشاره قرار گرفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این ارتباط در جریان قرار گرفت و اقدام به عمل آمده با حضور ناظران سازمان بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفت. صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی در حالی صورت گرفت که ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز فعالیت هسته‌ای را در مقایسه با میزان تأسیسات تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جهان دارد و هم بیشترین بازرسی‌های انجام شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های ایران صورت گرفته است.

وی ادامه داد: انتظار این بود که در واکنش به اقدام مثبت جمهوری اسلامی ایران و همکاری‌های سازنده کشورمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات سیاسی پرهیز شود و اجازه دهند که همکاری‌های خوب با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه متعاقب گفتگوهای اخیر هیئت عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با دبیرکل و مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که وارد روند جدیدی شده بود، این روند ادامه پیدا کند و طرفین بتوانند به نتایج خوبی برسند اما اقدام این چهار کشور متأسفانه نشان داد همچنان مایل هستند با رویکردهای سیاسی فعالیت‌های فنی میان ایران و آژانس را دچار خلل کنند.

ایران در ارتباط با آژانس به تکالیف خود پایبند است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: لذا در این زمینه جمهوری اسلامی ایران واکنش لازم را همانطور که از قبل هم اعلام کرده بود، نشان داد و مبنای جمهوری اسلامی در ارتباط با آژانس این است که انجام تعهد و تکلیف در مقابل حقوق است. اگر جمهوری اسلامی تکالیفی در ارتباط با آژانس دارد، حتماً حقوقی هم دارد. بنابراین جمهوری اسلامی ایران به تکالیف خود پایبند است و همواره در تعامل و ارتباط نزدیک و سازنده با آژانس اثبات کرده است که به روند تعامل و همکاری و انجام تکالیف خود پایبند است و در همین چارچوب فعالیت‌ها و اقدامات خود را ادامه خواهد داد.

کنعانی با اشاره به انتشار اولین شماره مجله دیپلمات، گفت: این اقدام با پیشنهاد و ابتکار عمل وزیر امور خارجه پیگیری شد و توسط مرکز سخنگوی و دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به مرحله انتشار رسید. امروز یک نسخه از آن را در اختیار خبرنگاران قرار دادیم، چرا که قطعاً خبرنگاران با تجربه در حوزه سیاست خارجی می‌توانند به تقویت محتوای این مجله و مفید بودن هر چه بیشتر آن کمک کنند.

برای بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان آرزوی موفقیت می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: امروز شاهد اولین بازی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جام جهانی قطر هستیم و برای بازیکنان تیم ملی کشورمان آرزوی موفقیت و پیروزی می‌کنیم. ان‌شاء‌الله همه ما شاهد بازی خوب، دیدنی و جذاب توأم با نتیجه مطلوب برای تیم ملی جمهوری اسلامی باشیم تا دل مردم ایران شاد شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تصویب قطعنامه‌ای در سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر، گفت: ما دیدگاه خودمان را نسبت به این موضوع مطرح کردیم. نگاه جمهوری اسلامی ایران این است که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست و استفاده ابزاری از حقوق بشر نمی‌تواند به پیشبرد ارزش‌ها و اهداف جامعه جهانی در ارتباط با حقوق بشر کمک کند.

کنعانی اظهار داشت: اقدام کشورهای غربی از جمله آلمان در ارتباط با طرح موضوعات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، با انگیزه‌ها و رویکرد سیاسی است و ما اینگونه اقدامات را محکوم می‌کنیم. معتقدیم که رویکرد سیاسی نسبت به مقوله حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن غیرسازنده است و هیچ کمکی به ارتقای حقوق بشر در هیچ کشوری یا جامعه جهانی نخواهد کرد.

دولت آلمان سوابق تیره و تاری در ارتباط با حقوق بشر دارد
وی افزود: کشورهایی که به مقوله حقوق بشر اهمیت می‌دهند، باید در برابر اینگونه رویکردها بایستند. دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تیره و تاری در ارتباط با حقوق بشر دارد. علاوه بر این، کشورهایی در حال پیشگامی برای استفاده ابزاری از حقوق بشر در قبال ایران هستند که خودشان سوابق حقوق بشری تیره و تاری دارند. مجدداً تاکید می‌کنم که دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تاریکی در زمینه حقوق بشر دارد و فاقد جایگاه سیاسی و اخلاقی است و حق اقدامات اینگونه علیه کشورهای مستقل از جمله ایران را ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: برخی از کشورهایی که در شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور دارند و حتی عضو دائم شورای امنیت هستند، در طول تاریخ جنایات زیادی علیه بشریت مرتکب شده و صلح و امنیت بشریت را به خطر انداخته‌اند. آنان جان هزاران انسان را در جنگ‌ها و مداخلات غیرقانونی مختلف، قربانی امیال سیاسی خود کردند.

کنعانی تاکید کرد: قطعاً این اقدامات به جایی نخواهد رسید و معتقدیم ادعاهای حقوق بشری علیه کشورهای مستقل و استفاده از آنها برای پیشبرد اهداف سیاسی، مخل روند ارتقای موضوع حقوق بشر به عنوان موضوع دارای جایگاه رفیع در جامعه جهانی است.

واکنش ایران در برابر رفتارهای غیرسازنده، متقابل خواهد بود
وی در پاسخ به سوالی در مورد نامه شورای حکام درباره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و استفاده از مکانسیم ماشه، گفت: مایل به پیش‌بینی و اظهارنظر درباره اقدامات این دسته از کشورها نیستم. جمهوری اسلامی ایران همان طور که قبلاً هم اعلام کرده است، در مقابل تعامل سازنده، تعامل سازنده خواهد داشت و در برابر رفتارهای غیرسازنده، واکنش متقابل و مؤثر خواهد داشت. ما در عمل اثبات کردیم که در ارتباط با هر گونه اقدام احتمالی غیرسازنده از سوی این دسته از کشورها، واکنش جدی، قاطع و مؤثر خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: به کشورهایی که با استفاده از مجامع بین‌المللی و سازمان‌های تخصصی بین‌المللی به دنبال رویکردهای سیاسی و اعمال فشار علیه کشورهای مستقل هستند، توصیه می‌کنم که از اینگونه رویکردهای غیرسازنده دست بردارند و سازمان‌های غیرتخصصی و بین‌المللی را سیاسی نکنند و اجازه دهند تا اینگونه سازمان‌ها فعالیت‌های رسمی و قانونی خود را انجام دهند.

کنعانی در مورد سفر رافائل گروسی به تهران، گفت: متعاقب سفر هیئت عالیه جمهوری اسلامی ایران متشکل از نمایندگان سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، مذاکرات خوبی با آژانس صورت گرفت و توافق‌هایی نیز انجام شد. با شرایط جدیدی که رخ داد و برنامه سیاسی که توسط آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفت و قطعنامه سیاسی در شورای حکام علیه ایران صادر شد، لازم است موضوعات ارزیابی مجدد شود و سازمان انرژی اتمی اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

پاسخ سیاسی و حقوقی ایران به اقدامات رسانه‌های لندن‌نشین علیه ایران
وی در مورد اقدامات رسانه‌های لندن‌نشین علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: هم اقدامات سیاسی و هم دیپلماتیک در واکنش به این کار صورت گرفته است. متأسفانه این رسانه‌ها مانند یک اتاق عملیات و اتاق جنگ برای ایجاد آشوب، بی ثباتی و ناامنی در جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کنند. ما در جلسات قبل هم به برخی از این اقدامات طرف ایرانی اشاره کردیم و اقدامات سیاسی ما ادامه دارد. اقدامات حقوقی هم انجام شده است و دستگاه دیپلماسی از ظرفیت‌های دیپلماتیک خود استفاده کرده و نهادهای حقوقی ذیربط جمهوری اسلامی در این زمینه اقدام و عمل خواهند کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مرتضی
ایران، هند، چین، پاکستان و روسیه باید سریعا یک آژانس اتمی به موازات آژانس فعلی ایجاد کنند.
دنیا نباید دیگر دنیای تک قطبی باشد.
در آینده حتی می توانند سازمان ملل شرق را داشته باشند.