يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 4 Dec 2022
 
۱
۱۶
رئیسی:

افراد ناکارآمد را از سازمان‌ها حذف کنید/ آبروی افراد بسیار مهم است اما آبروی نظام، آبروی یک مجموعه اداری کارآمد خیلی ارجحیت دارد

شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب: 819453
اصول قانون اساسی بنا بر تقویت جمهوریت نظام و اصل توجه به مردم و اراده و خواسته مردم و مشارکت آن‌ها در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها، یکی از ارکان مهم تصمیم را شوراهای اسلامی شهر و روستا معرفی کرده است.
افراد ناکارآمد را از سازمان‌ها حذف کنید/ آبروی افراد بسیار مهم است اما آبروی نظام خیلی ارجحیت دارد
به گزارش جهان نيوز، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز شنبه ۲۸ آبان ماه در یازدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها گفت: برای بنده توفیقی است که در جمع نمایندگان محترم مردم در شورا‌های شهر و روستا و شورای عالی استان‌ها هستند.

وی افزود: شورا‌های اسلامی شهر و روستا جایگاه ویژه‌ای در قانون اساسی ما دارند؛ اصول قانون اساسی بنا بر تقویت جمهوریت نظام و اصل توجه به مردم و اراده و خواسته مردم و مشارکت آن‌ها در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری ها، یکی از ارکان مهم تصمیم را شورای اسلامی شهر و روستا معرفی کرده است.

رئیس جمهور اظهار کرد: شورا‌های شهر و روستا یک رکن در قانون اساسی هستند که باید قوانین موضوعه رکن بودن شورا‌ها در تصمیمات را کاملاً تبیین کند.

رئیسی با تاکید بر جایگاه مهم شورا‌های اسلامی شهر و روستا خاطرنشان کرد: شورا‌ها و نقش آن‌ها در اجرای عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی، اجرای عدالت در همه سطوح و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض، بسیار مهم است و ساز و کار شورا‌ها باید به نحوی تعریف شود که بتوانند از هرگونه تبعیض و فساد پیشگیری کنند.

وی با بیان اینکه باید نظرات شورا‌ها به عنوان نمایندگان مردم، در نحوه بودجه ریزی روستا یا شهر یا استان مورد توجه قرار بگیرد، گفت: شورا‌ها مقام تصویب کننده بودجه نیستند، ولی مقام اعلام نظر برای بودجه هستند؛ اساس اظهار نظر شورا‌ها در این مورد، با نگاه‌های منطقه‌ای و محلی نیز است، اما باید نگاه کلان ملی هم داشته باشد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مبارزه با فقر و فساد و تبعیض از شئونات شوراهاست ادامه داد: توجه به اجرای عدالت و سند مهم آمایش سرزمینی در اظهار نظر‌های شورا‌ها باید اعمال شود؛ یکی از اهداف مهم در شورا‌ها و برای کشور، اجرای عدالت است.

رئیسی با بیان اینکه تجربه چهل و چند ساله ما نشان می‌دهد باید عدالت را محور قرار دهیم، تصریح کرد: باید میزان بودجه و اعتبارات کشور با همه نیاز‌های کشور دیده شده و اولویت‌ها در آن در نظر گرفته شود. نیاز‌های کشور خیلی بیشتر از درآمد آن است و ما اگر بخواهیم نیاز‌ها را برآورده کنیم، باید به سراغ اولویت‌ها برویم.

وی درباره شهرداری‌ها نیز خاطرنشان کرد: شهرداری یک پست سازمانی دارد که بر اساس ماموریت‌هایی که دارد تعریف شده است؛ دیدن اعتبارات و به میزان آن جذب نیروی انسانی بسیار مهم است، ولی اگر به صندلی‌های موجود نگاه نشود و نیرو از در وارد شود و دنبال صندلی برای آن بگردید، اشتباه است.

رئیس‌جمهور افزود: اینکه بعضی از شهرداری‌های ما در کشور دچار مشکل هستند به این خاطر است که بخش عمده‌ای از هزینه‌شان برای نیروی انسانی می‌رود و بعضا برای نیروی انسانی هم ساختمان و اتاق کم آمده و میز و صندلی نبوده و ترجیح دادند میز و صندلی‌ها را بردارند روی زمین بنشیند و سر ماه از شهردار حقوق خواستند؛ این مسئله در همه ادارات وجود دارد و صرفاً مربوط به شهرداری‌ها نیست.

رئیسی درباره تعبیر آرمانشهر در کلام فلاسفه خاطرنشان کرد: منظور از آرمان‌شهر لزوما شهر نیست، بلکه منظور هر جای آبادی است که مردم در آن زندگی می‌کنند. این آرمانشهر دارای چه مشخصاتی باید باشد؟، اینجا سنگ زیربنای آنچه که می‌تواند شهر و روستای ما را در تراز قرار دهد، عبارت‌است از عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت که باید بر هر منطقه ما حکمفرما باشد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اعضای شورا‌ها باید حاکمیت اخلاق و عدالت را در منطقه‌ای که آن را نمایندگی می‌کنند، دنبال نمایند، گفت: این‌ها آرمان‌ها و اهداف مهمی هستند که در قانون اساسی به نحوی ذکر شده‌اند و اعضای شورا‌ها باید همواره به دنبال مقابله با تبعیض، روابط ناسالم و فساد و اجرای عدالت باشند.

رئیسی با بیان اینکه فساد در قرآن به معنای هر چیزی است که از اعتدال و عدالت خارج شود، خاطرنشان کرد: شورا‌ها مراقبت کنند که روابط، روابط سالم باشد و روابط ناسالم پا نگیرد، چرا که روابط ناسالم هم شورا و هم شهرداری، هم سازمان‌ها و هم ادارات دولتی را در نظر مردم بی‌اعتبار می‌کند و باعث آسیب رساندن و کاهش سرمایه اجتماعی می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر مردم احساس کنند روابط در شوراها، یعنی روابط بین شورا با شهرداری، فرمانداری و استانداری و دیگر سازمان‌ها و ادارات، روابطی کاملاً سالم و در جهت ارتقای امور و پیشرفت تعریف شده، این برای مردم اطمینان‌بخش است.

رئیسی با تاکید دوباره بر نقش مهم شورا‌ها در قانون اساسی برای تامین رفاه اجتماعی، بهداشت، آموزش و رفع نیاز‌های مردم اظهار کرد: کسانی که وارد شورا‌ها شدند خودشان را آماده کردند برای اینکه به مردم خدمت و در جهت رفاه اجتماعی، بالا بردن سطح آموزش و دانش مردم و رفع مشکلات معیشتی مردم تلاش کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز تجربیات و اندوخته‌های خوبی از ۲ دهه فعالیت شورا‌ها داریم، تصریح کرد: ساختار و سازمان کار شورا‌ها یک ساز و کار چابک، کارآمد و پیگیر طراحی شده، برای تحقق آنچه که در قانون اساسی و قوانین موضوعه به عنوان وظایف شورا‌ها آمده است.

رئیسی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم کارگروهی از سوی شورای‌عالی استان‌ها با مشارکت وزارت کشور برای بررسی مسایل و مشکلات امروز شورا‌ها تشکیل شود تا ظرفیت‌های قانونی برای فعال‌تر شدن شورا‌ها را احصا و احیا کنند. دولت کاملاً برای همکاری در این زمینه آمادگی دارد چرا که شورا را برخواسته از رأی و نگاه مردم می‌داند که در قانون اساسی پایگاه و جایگاه دارد و می‌تواند کمک بسزایی برای اداره بهتر کشور باشد.

رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه این روز‌ها فصل تنظیم بودجه و در عین حال تدوین برنامه هفتم است، بسیار خوب است که حداکثر ظرف یک ماه و حتی کمتر، این کارگروه تشکیل شده و نظرات اعضا برای رفع مشکلات و کارآمدتر شدن شورا‌ها را جمع‌آوری، جمع‌بندی و ارائه کنند تا در لایحه بودجه و به ویژه برنامه هفتم لحاظ شود.

رئیسی با اشاره به سخنان مطرح شده از سوی اعضا برای برای اعلام نظر شورا‌ها درباره بودجه عمومی، بیان کرد: بنده با این موضوع موافقم که شورا‌ها از یک سو با نگاه به محله، شهر و دیار خود و از سوی دیگر با نگاه کلان و فراگیر به مسائل ملی پیشنهادات خود را در این زمینه اعلام کنند و این را هم برای دولت و هم برای مجلس مفید می‌دانم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در زمینه جلوگیری از تبعیض که از وظایف مهم شوراهاست و در جهت اجرای عدالت بسیار کمک می‌کند، همه اعضای شورای شهر و روستا را بهترین مشاورین و همکاران دولت مردمی می‌دانیم، اظهار کرد: بنده همچنین کاملا موافقم که شورا‌ها در شورا‌های اداری و برنامه‌ریزی استان‌ها نماینده داشته باشند. حتی در جا‌هایی که قانون به شما حق رای نداده اصل حضور و ارائه نظر و دیدگاه شما که برگرفته از نگاه توامان به مسائل منطقه‌ای و ملی است، می‌تواند برای رفع تبعیض و اجرای عدالت مفید باشد.

وی اضافه کرد: اگر نگاه توامان منطقه‌ای و ملی وجود نداشته باشد کار وارد یک روال چانه‌زنی به گستردگی تمام کشور می‌شود و در این وضعیت چانه‌زنی، عدالت در حاشیه قرار می‌گیرد. تجربه بیش از ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد که باید عدالت را محور قرار دهیم و بودجه و اعتبارات کشور با همه نیاز‌های کشور دیده شده و به اولویت‌ها توجه شود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت تشخیص اولویت‌ها تصریح کرد: شورا‌ها یکی از بهترین دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند در تشخیص اولویت‌های مناطق به دولت کمک کنند. در دولت مردمی جایگاه نمایندگان مردم در شورا‌ها به عنوان کمک‌کننده به دولت، چه در تصمیم‌سازی‌ها و چه در تصمیم‌گیری‌ها بسیار مهم است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید تصور از کار فقط کار اداری و نشستن پشت میز باشد، گفت: کار در عرصه تولید و خدمات بسیار مهم و موثر است و شورا‌ها در این زمینه نیز باید بر شهرداری‌ها نظارت کنند. شورا‌ها باید با تکیه بر تجربه فعالیت دو دهه گذشته در جذب، نگهداری، ارتقاء، پرداخت حقوق و کارآمدی کارکنان شهرداری‌ها گام متفاوتی نسبت به قبل بردارند، به نحوی که یک نگاه انقلابی، بدون تبعیض و کارآمد در شهرداری‌ها، شورا‌های شهر، ادارات و همه سازمان‌ها حکمفرما شود.

رئیسی با اشاره به طرح موضوع مشکل زمین‌های قولنامه‌ای به ویژه اراضی کشاورزی در بخش‌های زیادی از کشور گفت: کار صدور سند رسمی برای اراضی آغاز شده است. صدور سند رسمی برای اراضی کشاورزی می‌تواند هم در تفکیک اراضی و هم در تعیین وضعیت مالکیت کمک زیادی کند و از تجاوز و تعدی نسبت به اراضی چه آنچه مربوط به بیت‌المال است و چه اراضی شخصی پیشگیری و جلوگیری کند.

وی با اشاره طرح مشکلات مبتلا به کلانشهر‌ها در این نشست افزود: شورا‌ها در تعامل با شهرداری‌های کلانشهر‌ها می‌توانند مسائل موجود را جمع‌بندی کنند و دولت نیز نسبت به این موضوع دغدغه دارد و مسائل کلانشهر‌ها را بسیار مهم می‌داند.

رئیسی در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت پیگیری جدی امور اصلاحی چه در ساختار‌ها و چه در رفتار‌های شخصی اظهار کرد: اعضای محترم شورا‌ها به هیچ وجه انجام امور اصلاحی را عقب‌نشینی تلقی نکنند. مهم آن است که کار و امور مردم چرخشی داشته باشد که مورد رضایت مردم قرار گیرد و بتواند کار را پیش ببرد و کارآمد باشد؛ این مهم است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در این زمینه و در زمینه جابجایی مدیران و کارکنان، آبروی افراد بسیار مهم است، اما آبروی نظام، آبروی یک مجموعه اداری کارآمد خیلی ارجحیت دارد. باید آبرو و حرمت افراد حفظ شود، اما حرمت و جایگاه سازمانی که می‌خواهد به مردم خدمت کند، بالاتر از این‌ها است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
با این مدل دستورات هیچ چیز درست نمیشود...
دولت باید بر اساس یک برنامه دقیق اقدام به پاکسازی بدنه دولت از خائنین و بی عرضه‌ها بکند....
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
آره والله اول خود دولت بايد اصلاح طلبان را از گوشه و كنار و زواياي پنهان دستگاههاي دولتي مثل گمركات و وزارت خانه ها و شركت هاي وابسته با انبر بيرون بكشد و پاكسازي كند .
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
هيچيك سران اصلاح طلبان در ارتباط با حوادث اخير اغتشاشات موضع شفافي نگرفتند.
Iran, Islamic Republic of
درود بر دولت انقلابی و امید مظلومان. از ابتدای دولت سیزدهم، امید به زندگی در مردم بسیار بیشتر شده. خدا قوت بر سید محرومان
Iran, Islamic Republic of
گرچه در اراده شخصی آقای رئیسی شکی نیست اما اون چیزی که ما در همین شهر نه چندان بزرگ خودمون در این چندوقت دیده ایم نه تنها ناکارآمدی حذف نشده.
Iran, Islamic Republic of
ان شاالله حذف افراد ناکارآمد از سازمان‌ها با گرایشات سیاسی نباشد
Iran, Islamic Republic of
اشتباه مثبت دادم. چون در دولت انقلابی کارآمدی مردم داری و دلسوزی ملاک انتخاب مدیران خواهد بود و مدیران لیبرالی منفعت طلب نباید در بدنه دولت و جزو مدیران اجرایی باشند
Iran, Islamic Republic of
روحانی وقتی آمد بدون تعارف،3000 مدیر میانی را عوض کرد ورسما هم اعلامش کرد.ولی شما با تعارف، عمل میکنید ولیبرالها همه جا جولان میدهند.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
ليبرال ها هماهنگ با اغتشاشگران و آمار دهنده با اجانب .
Iran, Islamic Republic of
چطوره از معاونت امور زنان و وزارت مسکن شروع بشه؟
مرتضی (پر کاهی پیشکش حق تعالی)
Iran, Islamic Republic of
در دفاع مقدس فرماندهان مخلص و موفق خود بدون ترس و با اعتقاد کامل و اراده واقعی در جلوی نیروهای رزمنده حرکت و مبارزه می کردند..
سید
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی لطف بفرما آقای شمخانی رو بردار... دو سه ماهه کشور آشوبه ... ما ندیدیم ایشون یه نظری بده ... یه حرکتی بکنه
Iran, Islamic Republic of

سکوت در مقابل ظلم... همراهی با ظلم محسوب میشود
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بازیکنان تیم ملی ضعیف شده بودند باید برای بازی بعد به هر کدام از آن ها یک دبه روغن کرمانشاهی داد که بخورند