چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - 8 Feb 2023
 
۰
۴

نحوه محاسبه افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان

چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب: 818373
هفته گذشته مجلس پیشنهاد افزایش حقوق برخی از کارمندان و بازنشستگان را مصوب کرد که شورای نگهبان هم به آن رای مثبت داده و قرار است این افزایش به زودی اعمال شود.
نحوه محاسبه افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان
به گزارش جهان نيوز به نقل از تجارت نیوز، یکی از گروه‌هایی که مشمول افزایش حقوق شدند کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری بودند.

بر اساس این مصوبه حقوق کلیه بازنشستگان کشوری و لشکری بین ۹۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان افزایش یافته است. یعنی کف افزایش حقوق بازنشستگان ۹۰۰ هزار تومان است و بیشترین مبلغ آن دو میلیون تومان است.

آنگونه که دولت اعلام کرده این افزایش حقوق شامل حقوق مهر ماه به بعد بازنشستگان می‌شود اما از آذر ماه به حساب آنها واریز خواهد شد.

دومین گروهی که مشمول افزایش حقوق می‌شوند کارمندان دولت هستند. افزایش حقوق این گروه هم حدود یک میلیون تومان است. اما جز این مبلغ، حق اولاد کارمندان هم صد در صد افزایش یافته است.

حق اولاد سال ۱۴۰۱ هم ۴۱۷  هزار تومان بود که دو برابر شده و به حدود ۸۴۰ هزار تومان رسیده است. به ازای همسر هم افزایش ۵۰ درصدی لحاظ می‌شود. مجموع این عوامل سبب می‌شود که حقوق کارکنان دولت بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان افزایش داشته باشد.

درباره کارمندان دولت هم این افزایش ماه از مهر واریز می‌شود و مابه‌التفاوت دو ماه اول سال در آذر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

البته این شیوه افزایش حقوق و مبلغ حقوق کارمندان دولت با واکنش برخی از نمایندگان مجلس مواجه شده است. چون این مبالغ افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان بخش دولتی در حالی اعلام شده که قرار نیست هیچ تغییری در دریافتی کارمندان بخش خصوصی اعمال شود.

نکته‌ای که بسیاری از منتقدان افزایش حقوق کارمندان دولت به آن اشاره می‌کنند این است که این منابع از بودجه عمومی هزینه می‌شود. یعنی عده‌ای که کارمند بخش دولتی هستند از این منابع بهره می‌برند اما کارگران همچنان حقوق پایه اعلام شده (۵ میلیون و ۶۰۰) هزار تومان را دریافت می‌کنند.

یکی از نکاتی که شریعتی نیاسر، نماینده مجلس به آن اشاره کرد این است که  اگر منابع کشور محدود است، باید برای همه محدود باشد! وقتی میانگین دریافتی کارکنان شرکت‌های دولتی کشور، ۲.۵ برابر شرکت‌های خصوصی است، وقتی دو سوم حقوق بگیران از بیت‌المال در یک سوم بالای درآمد یک کشورند، همه تلاش می‌کنند کارمند رسمی حقوق بگیر شوند.

البته انتقاد اصلی نمایندگان مربوط به حقوق‌های نجومی است. چراکه با افزایش حقوق یک میلیون تومانی، حداکثر سقف حقوق کارمندان دولت به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد.
https://jahannews.com/vdchq6n6x23nzxd.tft2.html
jahannews.com/vdchq6n6x23nzxd.tft2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
همین الآن هم فاصله حقوق بین کارکنان دولت خیلی زیاده . حقوق و مزایای یه عضو هیئت علمی دانشگاه یا یک قاضی و یا مدیر ارشد دانشگاه حداقل 10برابر دریافتی یک کارمند عادیست که کف حقوق را دریافت میکند!!
مجید سرابی
Iran, Islamic Republic of
حق اولاد کارمندان به ازای هر فرزند 100 هزار تومان است که به دویست هزار تومان افزایش یافته .

حق تاهل هم 400 هزار تومان است که به 600 هزار تومان افزایش یافته

حکم هم 3000 امتیاز افزایش یافته که در ضریب سال ضرب میشه و حکم 1میلیون و 5 هزار و نهصد تومان افزایش می یابد

در مجموع یک خانواده سه نفر حقوقش حدود 1 میلیون و 300 هزار تومان افزایش می یابد .
Iran, Islamic Republic of
دقیقا" همینطوریه . حال چطوری محاسبه کردن که حداقل افزایش 2.5 میلیونی حقوقها را به دست آورده اند؟؟!!