يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ - 27 Nov 2022
 
۱
۲

تنها نگرانی امام خمینی (ره) از آمریکا!

چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب: 814413
امام خمینی (ره) که می‌فرمودند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» چه نگرانی‌ خاصی ممکن است از آمریکا داشته باشند؟ تنها نگرانی امام (ره) از آمریکا را یک مورخ انگلیسی در کتابش بیان کرده است.
تنها نگرانی امام خمینی (ره) از آمریکا!
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، «برنارد لوئیس» خاورشناس و اسلام‌شناس مشهوری است که بخش عمده تحقیقاتش به تقابل میان اسلام و غرب اختصاص دارد. آقای برنارد، انگلیسی بود و طرفدار سیاست‌های غرب، ولی درباره تأثیر اسلام و نقش ایران در تاریخ جهان نظرها و ایده‌های جالبی دارد.

«لوئیس» در کتاب «جهان اسلام و غرب؛ نبرد فرهنگ‌ها» توصیفی شگرف از انقلاب اسلامی ایران دارد و از دیدگاه خودش به تنها نگرانی امام خمینی (ره) از آمریکا اشاره می‌کند. در بخشی از این کتاب آمده است: «در سال‌های آغازین برپایی جمهوری اسلامی، آیین اسلام، اساس اعلام‌شده هویت و وفاداری بود. هدف سیاست خارجی و همچنین سیاست دولت را به‌صورت کلی، تجدید حیات اسلام، تثبیت مجدد قدرت و عظمت اسلامی به‌وسیله توسعه دامنه انقلاب اسلامی و احیای اعتقاد و حقوق اسلامی تشکیل می‌داد. آمریکا را به‌عنوان قدرتی که شاه و مزدورانش را حمایت و در امور داخلی ایران مداخله می‌کرد و مهم‌تر از آن، رهبری دشمن قدیم، غرب را به‌عهده داشت نخستین و بزرگ‌ترین دشمن این برنامه می‌دانست...

امام خمینی از موضع‌گیری‌های دشمنانه ابرقدرت آمریکایی نمی‌هراسید، ولی از آن چیزی که از ناحیه آمریکا نگرانی داشت، گمراه‌کنندگی و فریبندگی شیوه زندگی آمریکایی بود. خطر گمراهی غربی که در ایران غربزدگی خوانده می‌شود از مدت‌ها قبل یکی از مورد توجه ترین موضوعات مورد بحث نویسندگان ایرانی شده است».    
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شیوه زندگی آمریکایی حتی با ۸۰ سال پیش آمریکا فرق کرده، اگر فیلم های سیاه و سفید دهه های قبل ۱۹۵۰ را ببینید، در آن روزگار هنوز انسانیت، ناموس، غیرت دست کم در بین جامعه آمریکا بسیار تعیین کننده بود.
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
دشمن ؛ که از پیروزی در جنگ سخت میدانی ، ناامید شده ، به جنگ نرم ، که معرکه اصلی آن ؛ فضای مجازی است ، رو آورده و سعی دارد ؛ با تغییر در نگرش ، ظاهر و حتی تغذیه جوانان و نوجوانان ایرانی ، آنها را تحت سلطه خود بیاورد ، تا در کارزارها ، زامبی وار ، در خدمت او باشند !.