شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 3 Dec 2022
 
۰
۱

فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد

دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب: 814197
همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد.
فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد
به گزارش جهان نيوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری درباره سرنوشت مذاکرات، گفت: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست در صورتی که طرف مقابل مشخصاً دولت آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد و فرصت برای احیای توافق باقی است.

کنعانی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: انجام تبادل پیام از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی از وزرای خارجه کشورهای همسایه در جریان است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل، فرصت خوبی برای انجام مذاکرات جانبی بود و از طریق واسطه‌ها و مقامات عالی برخی کشورها پیام‌هایی بین ایران و آمریکا تبادل شد.

وی افزود: همچنان تاکید می‌کنیم برای دستیابی به یک توافق خوب، پایدار و قوی مصمم هستیم.

کنعانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به متن جمع بندی پیشنهادی اروپایی، پاسخی شفاف برای جمع‌بندی و شکل‌گیری توافق داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران در آن پاسخ تاکید داشت که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره‌کننده اتحادیه اروپایی برطرف شود که در صورت توافق، شاهد یک توافق پایدار باشیم و از تفسیرهایی که می‌تواند مخرب باشد پیشگیری شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص انتشار اخباری در مورد آزادسازی منابع ارزی کشورمان در کره جنوبی گفت: آزادسازی منابع مالی بلوکه شده کشورمان در برخی از کشورها از جمله کره جنوبی، همواره یکی از موضوعات مورد مطالبه جمهوری اسلامی ایران بوده است و آن را در روش‌های دیپلماتیک از جمله در قالب مذاکرات سیاسی، اقتصادی، بانکی و تجاری پیگیری کردیم و جزو اهداف مهم ما است.

کنعانی افزود: معتقدم دولت‌هایی که سرمایه ملی جمهوری اسلامی ایران در آنجا وجود دارد موظف هستند بر مبنای مناسبات دوستانه و همچنین قوانین و مقررات بین‌المللی، این منابع مالی و دارایی‌های ایران را آزاد کنند و بدون هیچ قید و شرطی در اختیار طرف ایرانی قرار دهند و آزادسازی منابع مالی را مشروط به هیچ رخداد دیگری خارج از چارچوب مناسبات دوجانبه نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تماس‌ها با کره جنوبی ادامه دارد، مذاکرات دوجانبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی صورت گرفت و گفتگوی خوبی بین مقامات دو کشور در سطح وزرای امور خارجه انجام شد.

وی افزود: این مذاکرات در جریان است و پیشرفت‌هایی را داشتیم و امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی باشیم و اخبار تکمیلی را بعد از پیشرفت گفتگوها در مراتب بعدی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

کنعانی در واکنش به تعرض‌های صورت گرفته به تعدادی از نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورها و مشخصاً تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند، ضد انقلاب و گروه‌های خشونت طلب قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در برخی از کشورها مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تأمین امنیت به برخی از نمایندگی‌های ایران به ویژه در جدار بیرونی نمایندگی‌ها حملاتی صورت دهند و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بر مبنای کنوانسیون وین، کشورهای پذیرنده موظف هستند همه امکانات و تدابیر لازم را برای فعالیت امن نمایندگی‌های دیپلماتیک فراهم کنند و این جزو وظایف ذاتی کشورهای پذیرنده است.

کنعانی افزود: تعدادی از نمایندگی‌های ایران مورد تعرض قرار گرفت که بلافاصله اطلاع رسانی لازم به کشورهای مرکز صورت گرفت و در تهران نیز وزارت خارجه اقدامات فوری از طریق سفارتخانه‌های آن کشورها انجام داد و مسئولیت آن‌ها یادآوری شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از روزهای اولیه شاهد تقویت تدابیر حفاظتی و امنیتی از سوی کشورهای پذیرنده بودیم و نمایندگی‌های ایران اقدامات تکمیلی خود را انجام دادند.

وی افزود: نقطه تأسف این است که عده‌ای در این کشورها به عنوان اعتراض سیاسی به خشونت آمیزترین روش‌ها متوسل شدند و علاوه بر حمله به اماکن دیپلماتیک، نسبت به استفاده از روش‌های غیراخلاقی، تهدید دیپلمات‌ها و ایجاد فضای ناامنی تلاش کردند.

کنعانی تصریح کرد: دیپلمات‌های ایران به صورت معمول در نمایندگی‌ها حاضر و وظایف سیاسی خود را پیگیری می‌کنند و ارائه خدمات کنسولی را با جدیت انجام دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در برخی حوزه‌های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، مهاجمان و کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر و رویکرد سیاسی برای بیان دیدگاه‌های خود دارند، حتی به مراجعان به بخش‌های کنسولی بی احترامی کرده و فضای رعب برای شهروندان ایرانی ایجاد کردند.

وی تاکید کرد: الان شرایط نسبتاً خوبی وجود دارد و سفارتخانه‌ها در اروپا فعالیت خود را آغاز کرده اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
برجام خسارت محض است... بی خیالش شوید.... خسته شدیم....