کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کودکی که نماد مقاومت شد

8 مهر 1401 ساعت 11:27

امروز بیست و دومین سالگرد شهادت محمد الدره کودک فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست است، کودکی آخرین لحظات عمرش را در آغوش پدرش گذراند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از مهر، بیست و دومین سالگرد شهادت محمد الدره کودک فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست است، کودکی آخرین لحظات عمرش را در آغوش پدرش گذراند.

شراره های انتفاضه مسجدالاقصی با شهادت «محمد الدره» نوجوان ۱۲ فلسطینی در روز ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۰  تشدید شد و خشم ملت فلسطین از این رخداد باعث کلید خوردن انتفاضه دوم شد. در روزهای پیش از این رخداد ملت فلسطین به شدت علیه تعرض آریل شارون به مسجدالاقصی واکنش نشان داده بودند، اما شهادت مظلومانه محمد الدره عزم آنها برای قیام گسترده علیه رژیم صهیونیستی بیشتر کرد.

یک روز پس از این رخداد دردناک، فلسطینی ها در روز یکم اکتبر ۲۰۰۰  انتفاضه الاقصی را به طور جدی آغاز کردند. انتفاضه ای که از آغازش ۲۲ سال می گذرد. تنها در هشت روز نخست ماه اکتبر ۲۰۰۰  ،  ۱۳ فلسطینی به شهادت رسیدند. در جریان این هشت روز صدها فلسطینی در حمایت از قبله اول مسلمانان زخمی شده و شمار بسیاری هم بازداشت شدند.

آتش انتفاضه دوم فلسطینی ها در پی یورش آریل شارون به مسجدالاقصی  در روز ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۰ شعله ور شد. اقدامی که با موافقت ایهود باراک نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی انجام شد و خشم فلسطینی ها از این اقدام انتفاضه ای جدید را رقم زد.

در پی این اقدام درگیری فلسطینی ها با نظامیان صهیونیست در مسجدالاقصی شدت گرفت و این اعتراضات به سرعت به قدس، کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ نیز کشیده شد و رویارویی های سنگینی را با اشغالگران رقم زد.

در جریان این قیام سراسری فلسطینی ها ۱۳ فلسطینی تنها در هشت روز (اول اکتبر تا هشتم اکتبر ۲۰۰۰) به شهادت رسیدند: «محمد جبارین» ۲۳ ساله از ام الفحم، «احمد صیام جبارین» ۱۸ ساله،  «رامی غره» ۲۱ ساله، «ایاد لوابنه» ۲۶ ساله از الناصره، «علاء نصار» ۱۸ عاما از عرابه، «اسیل عاصله» ۱۷ ساله از  عرابه، «عماد غنایم» ۲۵ ساله از سخنین، «ولید ابو صالح» ۲۱ ساله از سخنین، «مصلح ابو جراد» ۱۹ ساله از دیر البلح ، «رامز بشناق» ۲۴ ساله از کفر مندا، «محمد خمایسی» ۱۹ ساله کفر کنا، «عمر عکاوی» ۴۲ ساله از الناصره، «وسام یزبک» ۲۵  ساله از الناصره.


کد مطلب: 813795

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/813795/کودکی-نماد-مقاومت

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com