يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - 29 Jan 2023
 
۷
۴۳

مهران مدیری؛ تغییر چهره مرد هزار چهره

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب: 813267
مهران مدیری آنقدر نقش‌های متفاوت سیاسی برای احزاب مختلف بازی کرده که نقش اصلی خود را گاهی فراموش می‌کند.
مهران مدیری؛ تغییر چهره مرد هزار چهره
به گزارش جهان نيوز به نقل از مشرق، مهران مدیری، کارگردان و هنرپیشه صداوسیمای با انتشار ویدئویی در واکنش به حوادث اخیر گفت: در این روزهای پر از اشک و بغض و خشم، تصاویری که در فضای مجازی دیده میشود را باور نمی‌کنیم با مردم خشونت نکنید. با مردم حرف بزنید و ببینید مطالبات آنها چیست.

وی طی یک پیام ویدیویی در «اینستاگرام» خود همچنین اظهار داشت: با مردمی که چهل سال با صبوری بحران‌هایی مانند جنگ، تحریم اقتصادی، هوای پر از سرب، مشکلات معیشتی و هزاران هزار بحران دیگر را تحمل کردند، خشونت می‌کنید.
مدیری افزود: اخیرا اعلام می‌کنند که قرار است ادامه برنامه (شاد) «دورهمی» بعد از ماه صفر (یک هفته آینده) پخش شود. سی چهل قسمت از این برنامه مانده که قرار است پخش شود. دورهمی! شبها تلویزیون را روشن کنیم و بگوییم و بخندیم!؟

او در ادامه پیام خود تاکید کرد: به‌عنوان طراح، سازنده، کارگردان و مجری این برنامه «دورهمی» و صاحب این اثر اعلام می‌کنم نمی‌خواهم حتی یک فریم از تصویر من به هیچ بهانه‌ای در هیچ شبکه‌ای پخش شود. با «دورهمی» نمی‌توان حال مردم را خوب کرد. با مردم خشونت نکنید!

زاویه اول : مدیری در سر لیست هنرمندان حکومتی
هیچگاه در تحلیل‌های ژورنالیستی نباید از عبارت عیان و برهنه «هنرمند حکومتی» هراسید و باید در ادبیات تحلیلی – رسانه‌ای با صراحت بیشتری از آن استفاده کرد. اگر قرار باشد طی چهل و سه سال اخیر یک لیست ۱۰ نفره از هنرمندان حکومتی تهیه کنیم که از مواهب سیستمی بهره‌مند شده ‌اند نفر اول این لیست مهران مدیری است.

سلطان بی‌تاج و تخت سریال‌های ناتمام که سازنده آن از همه مواهب ممکن بهره‌مند شده اما بابت ناقص ماندن آثارش به مخاطبانش پاسخگو نبوده، بهترین و گرانترین آثار را (نسبت به ساختار و محتوا) در سیما تولید کرده و پربیینده‌ترین  ساعات پربیننده سیما را در اختیار داشته تا آثارش از این شبکه پخش شود.

او  و تهیه‌کننده آثار اخیرش «ناصر قدیرکاشانی» (اول مارکت) طی دهه نود از برکت فضای محدود و سر لیست بوده کارگردان شب‌های برره به ثروت هنگفتی دست پیدا کرده‌اند. سوابق موجود قدیرکاشانی نشان می‌دهد او در دهه هشتاد از یک بنگاه کوچک چگونه صاحب هولدینگ اول مارکت شده و  مدیری به دلیل برندینگ انحصاری خود در سیما در دست یافتن به این ثروت هنگفت نقش مهمی  داشته است.
 

پرده دوم:  سندروم «وحشت از فردای براندازی»
بسیاری از هنرمندانی که در شرایط ملتهب سیاسی  به صورت فرصت‌طلبانه‌ای تابلوی مردمی را در دست می‌گیرند، دلیل این کار ابتلا به یک سندروم سیاسی- اجتماعی تحت عنوان «وحشت از فردای براندازی» است. اغلب سلبریتی‌هایی که  در بالای جدول انتفاع از حمایت‌های حکومتی قرار دارند به دلیل ابتلا به سندروم  اجتماعی مذکور رنج بیشتری می‌برند.

  یکی از ویژگی‌های سندروم مذکور این است که این طیف مشخص از سلبریتی‌ها فضای انحصاری که در اختیارشان دارند را ماحصل شرایط طبیعی و نبوغ فردی خودشان نمی‌دانند و این تصور آینده‌نگرانه مخدوش که فردای براندازی خیالی ممکن است نتوانند برای بهره‌بری از حمایت‌های بی‌پایان حکومتی پاسخی داشته باشند، با آتش گرفتن نخستین سطل زباله در خیابان‌های تهران، سریعا اعلام موضع می‌کنند.

چون برجسته شدن موقعیت آنان به عنوان هنرمند و امکان بهره‌برداری از شرایط انحصاری بیشتر به خاطر توجه ویژه حاکمیتی بوده و استعدادهای آنان در رقابت‌ با حتی چهره‌های هم سطح خودشان نقش خاصی نداشته است.

این سندروم در میان هنرمندان حکومتی این روزها بشدت حاد شده و واکنش‌های اخیر را تشدید کرده است. واکنش غیرطبیعی مهران مدیری، توام با کمی مثلا خشم و بغض سانتی مانتال و عقب نشینی از جایگاه حکومتی‌اش نتیجه حاد شدن سندروم فردی «وحشت از فردای براندازی» است.
 

پرده سوم : فرار مدیری از ماموریت‌های خاص حکومتی
دی ماه سال ۸۲ و همزمان با ردصلاحیت برخی از نمایندگان مجلس ششم، چهره های ردصلاحیت شده با تحصن در مجلس عملیات روانی علیه شورای نگهبان و دیگر نهادهای قانونی را آغاز کردند. در جریان این تحصن برخی از متحصنین با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: «از روز شنبه ۲۷ دی ماه وارد مرحله‌ جدیدی خواهد شد و نمایندگان علاوه بر تحصن، لب بر طعام خواهند بست و به روزه می‌ نشینند.» اما این روزه سیاسی دوام زیادی نیاورد تا اینکه برخی روزنامه های اصلاح طلب نیز در آن ایام با انتشار میز غذای محسن میردامادی و دیگر متحصنین نسبت به آن انتقاد کرده و تیتر «آغاز روزه سیاسی متحصنین» را در کنار تصویر زیر منتشر کردند.

تناقض حرف و عمل نمایندگان موجب شد تا آن شب ها مهران مدیری در سریال نقطه چین به این ماجرا واکنش نشان داده و با آن شوخی کند. قصه این اپیزود خاص از این قرار بود که کاسبی تصمیم می گیرد جزو هیات مدیره صنف خودش باشد اما بعد از ثبت نام صلاحیتش از طرف اتحادیه رد می شود و این فرد به همراه دوستانش تحصن می کند. آنها جلوی چشم خبرنگاران به خودشان سرم وصل می کنند اما وقتی کسی نیست یواشکی غذا می خورند. در آن مقطع زمانی توازنی میان عِده و عُده رسانه‌های محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان وجود نداشت و مدیری از نخستین کسانی بود که با این اپیزود پاچه مخالفان جریان اصلاح‌طلبی را حسابی خاراند.
 

پرده چهارم: مهران مدیری با هر طیفی از قدرت بنا به مصلحت نشست
بیعت مدیری با چهره‌های در قدرت را می‌توان با چند مثال دیگر ذکر کرد. حضور اسفندیار رحیم‌مشایی معاون اول رئیس جمهور وقت در ماه‌هایی ابتدایی انتخابات  ۱۳۸۸ در پشت صحنه سریال قهوه تلخ، حضور دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پشت صحنه مجموعه «شوخی کردم» نشان از این ارتباط خوش سیاسی با سیاستمدار مد روز است و البته او داوطلب انجام هر گونه انجام کار هنری برای سیاستمدار و طیف سیاسی خاصی است.
 

به عنوان مثال اپیزود یک فصلی شوخی با کانال‌های فارسی زبان و هجو این شبکه‌ها یکی از ماموریت‌های سیاسی مهران مدیری قلمداد می‌شود که این اپیزود در سال‌های پسا۸۸ تاثیرشگرفی در ریزش مخاطبان شبکه‌های معاند داشت. این تاثیر چنان بود که شهرام همایون به دلیل شوخی مهران مدیری برای مدت‌های طولانی از اجرا در شبکه‌ سیاسی‌اش را رها کرد.

از طرفی او با انتقادات آتشین از دولت حسن روحانی در نخستین فصل‌های مجموعه‌ انتقادی دورهمی نشان داد همچنان بیعت خود را با محافظه‌کاران حفظ کرده است.

پرده پنجم : چطور در این سرزمین نفرین شده میلیادر شدید؟
مدیری آنقدر نقش‌های متفاوت سیاسی برای احزاب مختلف بازی کرده که نقش اصلی خود را گاهی فراموش می‌کند. «چطور در سرزمین نفرین شده میلیاردر شدید؟ » این یکی از سوالات مردم از مهران مدیری زیر پستی است که  پس از درگذشت علی انصاریان نوشت. او در بخشی از این پست نوشته «سال‌هاست در خود اشک می‌ریزم، دعا می‌کنم، در سرزمینی که مرکز نفرین زمین است». حال ما می‌خواهیم همین سوال مردمی را  از مدیری با توجه به انتقادات دوباره‌اش تکرار کنیم.

 او که طی این سال‌ها با استناد به بخش‌های پیشین گزارش سوار بر موج‌های سیاسی مختلفی شده و به مقاصد معنوی و مالی فراوانی رسیده، با سیگار مقابل دوربین‌ها ژست ‌گیرد و اشعاری از مولوی را در برنامه دورهمی می‌خواند و آنرا را سروده حافظ شیرازی توصیف می‌کند، علی رغم وابستگی عمیق سیستمی در چنین لحظات حساسی نمی‌تواند به سندروم وحشت از فردای براندازی خود غلبه کند.   
 

پرده ششم: پاسخ مدیری را ضد انقلاب چگونه پاسخ داد؟
یکی از کانال ‌ضد انقلاب و معاند که نقش ویژه‌ در آشوب‌های اخیر دارد درباره این ویدئوی اعتراضی مهران مدیری نوشت : اشتباه نکنید،  مهران مدیری با مردم همراه نشده، او وحشت‌زده‌ست. مدیری پس از سال‌ها ارتزاق از سفره‌ی صدا و سیما، صدای انقلاب را شنیده و از ترس جانش بیانیه‌ی ولرم صادر می‌کند.

هیچ کدام از شما مهره‌های نظام دیگر در امان نیستید. در مورد کلیپ مهران مدیری و امثالش من نظرم این است که آپورتونیستها عموما دماسنج خوبی دارند و وقتی اونا شروع می‌کنند از کشتی پیاده شدن، با یه ذره خوش‌بینی می‌شود فکر کرد که یعنی این تو بمیری از اون تو بمیری‌ها نیست. یعنی اگر قرار است که آنارشیست‌ها به مقاصد خود دست پیدا کنند دادگاه فرضی نورنبرگ آنان در صف اول محاکمه خود مهران مدیری را خواهد داشت.
 

سمت راست ناصر قدیرکاشانی

پرده هفتم : دستمزد میلیاردی را گرفته و روغن ریخته نذر کدام ترس شد؟
اما بیست و چهار ساعت از این اظهار نظر مهران مدیری نگذشت که «ناصر قدیرکاشانی» تهیه کننده برنامه دورهمی به اظهارات اخیر مهران مدیری درباره پخش این برنامه واکنش نشان داده و به تسنیم گفت که مدیری همه دستمزد کارش را از پیش دریافت کرده است.

 در حالی که مدیری اعلام کردبه هیچ وجه راضی نیست حتی یک فریم از سری جدید برنامه دورهمی او از صداوسیما پخش شودتهیه‌کننده این برنامه گفت که مهران مدیری تمام دستمزد خود بابت تولید برنامه دورهمی را به طور کامل دریافت کرده است و مطالبه‌ای از صداوسیما هم ندارد!

 قدیر کاشانی اضافه کرده که مالکیت و تصمیم پخش برنامه در اختیار صداوسیماست و نظر آقای مدیری نظر شخصی است. او در این باره  که گفته می‌شود مهران مدیری چندین میلیارد دستمزد دریافت کرده، گفته است که همین حدود است.

مدیری همچنین با دریافت پول میلیاردی از یکی از فروشگاه های زنجیره‌ای اقدام به تبلیغ برای این فروشگاه کرده که تبلیغات وی روزانه چندین بار در پیام های بازرگانی تلویزیون پخش می‌شود و به نظر می رسد از نظر حقوقی در این مورد هم نمی‌تواند دخل و تصرفی داشته باشد و این صحبت های وی بیشتر شبیه به یک شوی تبلیغاتی است.

 شیدا اسلامی روزنامه‌نگار در واکنش به این ویدئوی مهران مدیری با تیتر "از جیب خلیفه می‌بخشید، آقای مدیری؟ " در صفحه اینستاگرام خود خطاب به مهران مدیری نوشت:

کاش از جیب خودتان مایه می‌گذاشتید و همراه بیانیه تصویری جنجالی‌تان، مستندات زیر را هم به پیشگاه ملت عزیز ایران ارائه می‌کردید:

۱. بند قانونی ملحوظ در تمام قراردادهای منعقده‌تان با صداوسیما یا سازندگان برنامه‌های احتمالی دربردارنده حتی یک فریم از تصویر شما، که در آن حق چنین درخواستی برایتان محفوظ انگاشته و پیش بینی شده باشد.

۲. اقرارنامه رسمی و قانونی جناب عالی مبنی بر لغو یک‌جانبه کلیه قراردادهای تاریخ همکاری‌تان با تلویزیون ضمن پذیرش تعهد بازگرداندن کلیه مبالغ دریافتی از محل قراردادهای یادشده به‌نرخ روز؛ ‌اعم از تولیدات مستقیم جناب‌عالی یا تولیدات دیگر برنامه‌سازان صداوسیما.

۳. اقرارنامه پرداخت کلیه خسارات ناشی از این تصمیم و کان‌لم‌یکن‌شدن تمامی آثار حاوی حتی یک فریم از تصویرتان، در طول تاریخ همکاری شما با تلویزیون، اعم از آثاری که طی قرارداد مستقیم با شما تولید شده یا در زمره تولیدات دیگر برنامه‌سازان صداوسیماست.

۴. توافق‌نامه رسمی و قانونی شما و صاحبان آگهی‌های احتمالی حاوی حتی یک فریم از تصویرتان، مبنی بر پذیرش کلیه عواقب مالی و قانونی و خسارات مترتب بر آن.

با این حال عوارض معترضه سانتی‌مانتال مدیری در حالی که آستانه افکار عمومی تحریک پذیر شده بر جنبه‌های مختلفی از اغتشاشات تاثیر خواهد گذاشت. معترضان به هرج و مرج سراسری پس از نماز جمعه امروز به سندروم فعال شده «وحشت از فردای براندازی خیالی»   واکنش نشان دادند و این واکنش باید در امکان‌دهی به افراد نظیر مدیری که از همه مواهب همکاری با ساترا و سازمان صدا و سیما و بنگاه‌های ذیل آن بهره‌مند تاثیر بگذار و نوعی غربالگری در لیست سلبریتی‌های متصل به فضای انحصاری رخ دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دفعه دیگه اگر مهران مدیری گفت خشونت نکنید با پاره آجر بزنید کله شو بشکنید اگر عصبانی شد بهش لبخند بزنید و بگید مرد حسابی انقد خشن نباش!!!!خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
«وحشت از فردای براندازی خیالی» دقیقا مرضی است که مدیری به اون دچار شده
Iran, Islamic Republic of
این برای پول حاضر هستند همه چیز خودشان و ایران را بفروشند.
Iran, Islamic Republic of
چه می کنند این مردان هزار چهره ولی دیگه وقتشه که بار و بندیل روبردارند و پاورچین پاورچین بدون توقف به توکیو بروند بقیه اش هم که نقطه چین...
Iran, Islamic Republic of
احسنت
رضا
Europe
ایول، پاسخ خلاقانه ای بود.
Iran, Islamic Republic of
ایشان دستمزد خودشون از همین کار آخر که گفته شده برای چهل قسمت و هر قسمت 350 میلیون دستمزد گرفته رو پس بده و بعدا حرف مفت بزنه. فعلا 14 میلیارد دستمزد رو پس بده و بعدا ژست قهرمان بگیر
Iran, Islamic Republic of
صدا و سیما که اینا رو اینجور بزرگ میکنه
شجاع
Iran, Islamic Republic of
پولهایی که بابت همین دورهمی گرفتی را پس بده بعدش ادعا کن
Iran, Islamic Republic of
این نظر کاملا درست است، خوب بنده خدا با زبان دلسوزی، از وقایع برنامه ریزی شده اخیر ترسیده، فعلا اول پول بیت المال را پس بده، بعد اظهار نظر نماید،
Iran, Islamic Republic of
اون موقعی که به قول خودش برای شیر خشک بچه اش تو حیاط خونه مستجری داد و بیداد می کرد و بد و بیراه می‌گفت، کسی بهش نگفت آرام باش خشن نباش؟! حالا که سوراخ دعای میلیادر شدن رو خوب استاد شده، یاد تشخیص خشونت و نایس بودن افتاده؟!
علی
Iran, Islamic Republic of
این مدیری مثلا فکر میکنه کی هست. یک شهید ارزشش از هزار تا مدیری هم بالاتره.
Iran, Islamic Republic of
یه لنگه پوتین یه شهید ارزشش از هزاران مرد هزارچهره بالاتر است
Iran, Islamic Republic of
اینا رو به صدا و سیما بگو ببین میفهمه؟!؟!؟!؟!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
از هزار تا؟ از تمام عالم ارزش شهید بیشتر است.
Iran, Islamic Republic of
یک قطره از خون شهدای ما با یک میلیارد امثال این شخص قابل معاوضه نیست..لطفاً دقت!
Iran, Islamic Republic of
چرا همچین افرادی رو گنده میکنین که شاخ بشن
Iran, Islamic Republic of
آقای مهران مدیری اینجا رو با برره اشتباه نگیر اگه با کفش بزنی بازی شطرنج رو خراب کنی و بگی کیش و مات همون کفش رو می زنیم توی کله ات که چشمات از حدقه بزنه بیرون تا قانون شطرنج رو زیر پا نزاری
Iran, Islamic Republic of
این ها مگه این که فقط تو سریال یا از پشت گوشی موبایل و تبلت شون نقش بازی کنند، وگرنه کف میدون که جرات چنین کاری رو ندارند. اون اراذلی هم که کف میدون جولون میدن، با یک یورش جمعشون میکنن، اینا که اصلا مال این حرفا نیستند
Iran, Islamic Republic of
صدا و سیما باید ادعای خسارت از مدیری کند و چند برابر پول مفتی که داده از وی پس بگیرد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ایکاش جلوی امثال مهران مدیری،......،و افراد غربزده زودتر از این گرفته می شد
سولماز
United States
ما که بخیل نیستی... به نظر میاد با این حرفا سعی می کنه ویزای آمریکا یا انگلیسش رو جور کنه... هرچند که در مسیرش پاشو بگذاره توی خونه جوونای این مملکت و بره...
ع.د
Iran, Islamic Republic of
.....
جمشید
Iran, Islamic Republic of
به خدا ازچند سال قبل به این نتیجه رسیده بودم.
Iran, Islamic Republic of
مقصر خود صدا سیماست .
Iran, Islamic Republic of
. مار در استین داشتیم ،که حالا رونما شدند
پایدار
Iran, Islamic Republic of
هی کامنت بزاارین که مهران مدیری این و مهران مدیری اون. آخه مماشات تا کی؟
تا کی میخواهید فقط با حرف زدن با این واداده ها مخالفت کنید؟.
Iran, Islamic Republic of
چقدر ارزان خودشو فروخت
Iran, Islamic Republic of
اشتباه میکنی دوست عزیز ، برعکس شما فکر میکنم خیلی هم گرون فروخت خودشرو ....
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بهر حال تصویر اینگونه افراد باید برای همیشه از صدا وسیما حذف شود و اگر خسارتی هم زده اند باید برگردانند.
Iran, Islamic Republic of
من که نمی دونم به قولی سر در نمی اورم که اینها رو چه حسابی چه قانونی این دستمزدها را می گیرند .
بهرام
Iran, Islamic Republic of
آسایش مردم رابهم زدن شرافت مندانه نیست تضعیف جمهوری اسلامی حرام است مرگ براغتشاشگران
Iran, Islamic Republic of
اون داره یک باردیگه چهره عوض می کنه!!!!!
United Arab Emirates
حیف اون پولایی که به این ها میدن، ..
مجید
Italy
سلبریتی های چند هزار چهره!
مسافر
Iran, Islamic Republic of
فک نکنم ببینندگان صدا و سیما چیزی رو از دست بدن با این تصمیم مدبرانه
علی
Iran, Islamic Republic of
چه پولی تو جیب میزنه .
Iran, Islamic Republic of
صدا وسیما چند برابر پولی که مدیری گرفته از محبوبیت مدیری و برنامه اش تو تبلیغات به جیب زده....!!
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
دلم براش میسوزه خوب زندگی کردن رو بلد نیست .
سیتا
Iran, Islamic Republic of
تیتر واقعا جالبی زده اید. .
سید هادی
Iran, Islamic Republic of
مرد هزار چهره.
کوروش
Iran, Islamic Republic of
مدیری برای همیشه کارش تموم شد